Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0411

    2008/411/WE: Decyzja Komisji z dnia 21 maja 2008 r. w sprawie harmonizacji zakresu częstotliwości 3400 – 3800 MHz na potrzeby systemów naziemnych zapewniających usługi łączności elektronicznej we Wspólnocie (notyfikowana jako dokument nr C(2008) 1873) (Tekst mający znaczenie dla EOG)

    Dz.U. L 144 z 4.6.2008, p. 77–81 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (HR)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 08/02/2019

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/411/oj

    4.6.2008   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    L 144/77


    DECYZJA KOMISJI

    z dnia 21 maja 2008 r.

    w sprawie harmonizacji zakresu częstotliwości 3 400–3 800 MHz na potrzeby systemów naziemnych zapewniających usługi łączności elektronicznej we Wspólnocie

    (notyfikowana jako dokument nr C(2008) 1873)

    (Tekst mający znaczenie dla EOG)

    (2008/411/WE)

    KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

    uwzględniając decyzję nr 676/2002/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie ram regulacyjnych dotyczących polityki spektrum radiowego we Wspólnocie Europejskiej (decyzja o spektrum radiowym) (1), w szczególności jej art. 4 ust. 3,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)

    W swoim komunikacie „Ułatwienie dostępu do widma radiowego na potrzeby usług bezprzewodowej łączności elektronicznej poprzez zwiększenie elastyczności” (2), który dotyczył między innymi zakresu 3 400–3 800 MHz, Komisja opowiedziała się za bardziej elastycznym użytkowaniem częstotliwości. W przygotowanej przez zespół ds. polityki widma radiowego (RSPG) opinii z dnia 23 listopada 2005 r., dotyczącej polityki na rzecz bezprzewodowego dostępu do usług łączności elektronicznej (WAPECS), państwa członkowskie podkreśliły wagę niepreferowania żadnych technologii ani usług jako istotnego celu politycznego ustanowionego z myślą o bardziej elastycznym wykorzystaniu widma radiowego. W opinii tej stwierdzono również, że celów tych nie należy wprowadzać nagle, lecz stopniowo, tak aby uniknąć zakłóceń w funkcjonowaniu rynku.

    (2)

    Wyznaczenie zakresu 3 400–3 800 MHz na potrzeby zastosowań stacjonarnych, nomadycznych i ruchomych jest ważnym krokiem uwzględniającym zarówno konwergencję sektorów telefonii komórkowej i stacjonarnej oraz działalności nadawczej, jak i innowacje techniczne. Usługi świadczone w tym zakresie częstotliwości powinny głównie umożliwiać użytkownikom dostęp do łączności szerokopasmowej.

    (3)

    Oczekuje się, że bezprzewodowe usługi szerokopasmowej łączności elektronicznej, na potrzeby których ma zostać wyznaczony zakres 3 400–3 800 MHz, będą miały w znacznej mierze charakter paneuropejski, co oznacza, że użytkownicy tego rodzaju usług w jednym państwie członkowskim będą mieli również dostęp do równoważnych usług w każdym innym państwie członkowskim.

    (4)

    Zgodnie z art. 4 ust. 2 decyzji nr 676/2002/WE w dniu 4 stycznia 2006 r. Komisja udzieliła Europejskiej Konferencji Administracji Pocztowych i Telekomunikacyjnych (zwanej dalej „CEPT”) mandatu w zakresie określenia warunków związanych z udostępnieniem w UE zharmonizowanych zakresów częstotliwości radiowych na potrzeby zastosowań bezprzewodowego dostępu szerokopasmowego (Broadband Wireless Access – BWA).

    (5)

    W przedłożonym na podstawie tego mandatu sprawozdaniu dotyczącym BWA (sprawozdanie CEPT nr 15) CEPT stwierdziła, że realizacja sieci stacjonarnych, nomadycznych i komórkowych jest technicznie wykonalna w zakresie częstotliwości 3 400–3 800 MHz, na warunkach technicznych przedstawionych przez Komitet ds. Łączności Elektronicznej w decyzji ECC/DEC/(07)02 i zaleceniu ECC/REC/(04)05.

    (6)

    Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie rynkowe na wprowadzenie naziemnych usług łączności elektronicznej zapewniających dostęp szerokopasmowy w tym zakresie, wyniki uzyskane w ramach mandatu udzielonego CEPT powinny zostać zastosowane we Wspólnocie i niezwłocznie wdrożone w państwach członkowskich. W obliczu istniejących obecnie pomiędzy poszczególnymi krajami różnic pod względem wykorzystania podzakresów 3 400–3 600 MHz oraz 3 600–3 800 MHz, a także pod względem zapotrzebowania na nie, należy określić różne terminy wyznaczenia i udostępnienia tych dwóch podzakresów.

    (7)

    Wyznaczenie i udostępnienie zakresu częstotliwości 3 400–3 800 MHz zgodnie z wynikami mandatu dotyczącego BWA następuje przy uwzględnieniu faktu, że w zakresie tym istnieją już inne zastosowania, i nie wyklucza wykorzystania tego zakresu w przyszłości przez inne systemy i usługi, na potrzeby których zakres ten jest przeznaczony zgodnie z Regulaminem Radiokomunikacyjnym ITU (wyznaczenie na zasadzie niewyłącznej). Sprawozdanie nr 100 Komitetu ds. Łączności Elektronicznej zawiera właściwe kryteria dotyczące współużytkowania częstotliwości, umożliwiające współistnienie z innymi systemami i usługami w tych samych lub sąsiednich zakresach częstotliwości. W sprawozdaniu tym potwierdzono między innymi, że współużytkowanie częstotliwości wraz z usługami satelitarnymi jest często możliwe przy uwzględnieniu zakresu ich rozpowszechnienia w Europie, wymogów geograficznego rozdzielenia oraz indywidualnej analizy faktycznej topografii terenu.

    (8)

    Parametry techniczne określane jako „Block Edge Masks” (BEM) mają zastosowanie do całego bloku częstotliwości określonego użytkownika niezależnie od liczby kanałów zajmowanych przez wybraną przez niego technologię. Parametry te powinny stanowić część systemu zezwoleń na użytkowanie częstotliwości. Dotyczą one zarówno emisji wewnątrz bloku częstotliwości (wewnętrzna moc nadawania), jak i poza nim (emisja uboczna). Stanowią one wymogi prawne służące wyeliminowaniu szkodliwych zakłóceń między sąsiadującymi sieciami i obowiązują bez uszczerbku dla limitów określonych w normach dotyczących urządzeń, ustanowionych na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 1999/5/WE z dnia 9 marca 1999 r. w sprawie urządzeń radiowych i końcowych urządzeń telekomunikacyjnych oraz wzajemnego uznawania ich zgodności (3) (dyrektywa R&TTE).

    (9)

    Harmonizacja technicznych warunków dotyczących dostępności i wydajnego użytkowania częstotliwości nie obejmuje procedur przydziału częstotliwości i udzielania licencji (w tym okresów ich ważności) ani decyzji dotyczących stosowania procedur konkurencyjnego wyboru celem przydziału częstotliwości radiowych, które będą realizowane przez państwa członkowskie zgodnie z prawem wspólnotowym.

    (10)

    Różnice w istniejących uwarunkowaniach krajowych mogą prowadzić do zakłóceń konkurencji. Obowiązujące ramy regulacyjne przewidują instrumenty, przy pomocy których państwa członkowskie mogą rozwiązać te problemy w odpowiedni, niedyskryminujący i obiektywny sposób, z uwzględnieniem prawa wspólnotowego, w tym dyrektywy 2002/20/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie zezwoleń na udostępnienie sieci i usług łączności elektronicznej (dyrektywa o zezwoleniach) (4) oraz dyrektywy 2002/21/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie wspólnych ram regulacyjnych sieci i usług łączności elektronicznej (dyrektywa ramowa) (5).

    (11)

    Użytkowanie zakresu częstotliwości 3 400–3 800 MHz na potrzeby innych zastosowań w krajach trzecich może prowadzić do ograniczeń w zakresie wprowadzania i użytkowania tego zakresu na potrzeby sieci łączności elektronicznej w szeregu państw członkowskich. Informacje o takich ograniczeniach powinny być przekazywane Komisji zgodnie z art. 7 i art. 6 ust. 2 decyzji nr 676/2002/WE i publikowane zgodnie z art. 5 decyzji nr 676/2002/WE.

    (12)

    W celu zapewnienia skutecznego wykorzystania zakresu częstotliwości 3 400–3 800 MHz w dłuższym okresie, władze powinny kontynuować badania, które mogą przyczynić się do zwiększenia wydajności i nowatorskich sposobów wykorzystania, jak np. sieci kratowe. Badania te powinny zostać uwzględnione przy rozważaniu przeglądu niniejszej decyzji.

    (13)

    Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Widma Radiowego,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Niniejsza decyzja ma na celu harmonizację warunków udostępniania zakresu częstotliwości 3 400–3 800 MHz oraz jego efektywnego użytkowania na potrzeby systemów naziemnych zapewniających usługi łączności elektronicznej we Wspólnocie, bez uszczerbku dla ochrony i ciągłości funkcjonowania innych zastosowań w tym zakresie.

    Artykuł 2

    1.   Najpóźniej sześć miesięcy po wejściu w życie niniejszej decyzji państwa członkowskie wyznaczą i udostępnią na zasadzie niewyłącznej zakres częstotliwości 3 400–3 600 MHz na potrzeby naziemnych sieci łączności elektronicznej, zgodnie z parametrami określonymi w załączniku do niniejszej decyzji.

    2.   Do dnia 1 stycznia 2012 r. państwa członkowskie wyznaczą, a następnie udostępnią na zasadzie niewyłącznej zakres częstotliwości 3 600–3 800 MHz na potrzeby naziemnych sieci łączności elektronicznej, zgodnie z parametrami określonymi w załączniku do niniejszej decyzji.

    3.   Państwa członkowskie zapewniają, by sieci, o których mowa w ust. 1 i 2, gwarantowały właściwą ochronę systemów działających w zakresach sąsiednich.

    4.   Na obszarach geograficznych, na których koordynacja z krajami trzecimi wymaga odstępstwa od parametrów określonych w załączniku do niniejszej decyzji, państwa członkowskie są zwolnione z realizacji obowiązków wynikających z niniejszej decyzji.

    Państwa członkowskie podejmują wszelkie możliwe starania, aby uniknąć tego rodzaju odstępstw, o których informują Komisję wraz z podaniem obszarów geograficznych, których to dotyczy, i publikują odpowiednie informacje zgodnie z decyzją nr 676/2002/WE.

    Artykuł 3

    Państwa członkowskie zezwalają na użytkowanie zakresu częstotliwości 3 400–3 800 MHz zgodnie z art. 2 na potrzeby stacjonarnych, nomadycznych i ruchomych sieci łączności elektronicznej.

    Artykuł 4

    Państwa członkowskie kontrolują użytkowanie zakresu częstotliwości 3 400–3 800 MHz i przedstawiają Komisji wyniki swoich obserwacji celem umożliwienia okresowego i terminowego przeglądu niniejszej decyzji.

    Artykuł 5

    Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli, dnia 21 maja 2008 r.

    W imieniu Komisji

    Viviane REDING

    Członek Komisji


    (1)  Dz.U. L 108 z 24.4.2002, s. 1.

    (2)  COM(2007) 50.

    (3)  Dz.U. L 91 z 7.4.1999, s. 10. Dyrektywa zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 1882/2003 (Dz.U. L 284 z 31.10.2003, s. 1).

    (4)  Dz.U. L 108 z 24.4.2002, s. 21.

    (5)  Dz.U. L 108 z 24.4.2002, s. 33. Dyrektywa zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 717/2007 (Dz.U. L 171 z 29.6.2007, s. 32).


    ZAŁĄCZNIK

    PARAMETRY, O KTÓRYCH MOWA W ART. 2

    Poniższe parametry techniczne, określane jako „Block Edge Mask” (BEM), stanowią istotny element warunków niezbędnych do zapewnienia możliwości współistnienia sąsiadujących sieci przy braku umów dwustronnych lub wielostronnych. Można również stosować mniej rygorystyczne parametry techniczne, jeżeli operatorzy tych sieci uzgodnili je między sobą. Sprzęt wykorzystywany w tym zakresie może również spełniać inne od podanych poniżej maksymalne wartości e.i.r.p. (1), pod warunkiem że stosowane są odpowiednie techniki osłabiania zakłóceń zgodne z dyrektywą 1999/5/WE, zapewniające poziom ochrony co najmniej równorzędny poziomowi zapewnianemu przez te parametry techniczne (2).

    A)   MAKSYMALNE WARTOŚCI EMISJI WEWNĘTRZNYCH

    Tabela 1

    Maksymalne wartości widmowej gęstości e.i.r.p. dla zastosowań stacjonarnych i nomadycznych w zakresie od 3 400 do 3 800 MHz

    Typ stacji

    Maksymalna widmowa gęstość e.i.r.p.

    (dBm/MHz)

    (w tym tolerancje oraz zakres ATPC (Automatic Transmitter Power Control))

    Stacja centralna (oraz łącze „w dół” stacji teletransmisyjnej)

    +53 (3)

    Stacja końcowa (zewnętrzna) (oraz łącze „w górę” stacji teletransmisyjnej)

    +50

    Stacja końcowa (wewnętrzna)

    +42


    Tabela 2

    Maksymalne wartości widmowej gęstości e.i.r.p. dla zastosowań ruchomych w zakresie od 3 400 do 3 800 MHz

    Typ stacji

    Maksymalna widmowa gęstość e.i.r.p.

    (dBm/MHz)

    (minimalny zakres ATPC: 15 dB)

    Stacja centralna

    +53 (4)

    Stacja końcowa

    +25

    B)   MAKSYMALNE WARTOŚCI EMISJI UBOCZNYCH (BEM DLA STACJI CENTRALNEJ)

    Rysunek

    Emisje uboczne stacji centralnej

    Image

    Tabela

    Tabelaryczny opis BEM dla stacji centralnej

    Przesunięcie częstotliwości

    Maksymalne wartości gęstości mocy wyjściowej nadajnika stacji centralnej

    (dBm/MHz)

    Wewnątrz zakresu (wewnątrz przydzielonego bloku)

    Zob. Tabele 1 i 2

    ΔF = 0

    – 6

    0<ΔF<A

    – 6 – 41· (ΔF/A)

    A

    – 47

    A<ΔF<B

    – 47 – 12· ((ΔF – A)/(B – A))

    ΔF≥B

    – 59


    (1)  Equivalent isotropically radiated power (zastępcza moc promieniowana izotropowo).

    (2)  Ogólne warunki techniczne mające zastosowanie do sieci stacjonarnych i nomadycznych są opisane w normach zharmonizowanych EN 302 326-2 i EN 302 326-3, które zawierają również definicje „stacji centralnej” i „stacji końcowej”. Termin „stacja centralna” odpowiada pojęciu „stacji bazowej” w kontekście sieci telefonii komórkowej.

    (3)  Podana w tabeli wartość widmowej gęstości e.i.r.p. dla stacji centralnej jest uznawana za właściwą dla konwencjonalnych anten sektorowych 90°.

    (4)  Podana w tabeli wartość widmowej gęstości e.i.r.p. dla stacji centralnej jest uznawana za właściwą dla konwencjonalnych anten sektorowych 90°.


    Top