Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007D0623(01)

    2007/623/WE: Decyzja Komisji z dnia 31 sierpnia 2007 r. powołująca Grupę Wysokiego Szczebla Niezależnych Partnerów ds. Obciążeń Administracyjnych

    Dz.U. L 253 z 28.9.2007, p. 40–42 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/08/2007

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/623(2)/oj

    28.9.2007   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    L 253/40


    DECYZJA KOMISJI

    z dnia 31 sierpnia 2007 r.

    powołująca Grupę Wysokiego Szczebla Niezależnych Partnerów ds. Obciążeń Administracyjnych

    (2007/623/WE)

    KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)

    Dnia 24 stycznia Komisja przyjęła komunikat zatytułowany „Program działań na rzecz zmniejszenia obciążeń administracyjnych w Unii Europejskiej” (1), w którym wyraziła zamiar jego realizacji na zasadach przejrzystości, poprzez włączenie partnerów z całej Unii Europejskiej oraz ciągłe korzystanie z ich pomocy.

    (2)

    Powyższy program działania został zatwierdzony przez Radę Europejską obradującą wiosną 2007 r., która podkreśliła cel, jakim jest redukcja obciążeń administracyjnych o 25 % do 2012 r.

    (3)

    Obecnie Komisja przeprowadza konsultacje i współpracuje ze specjalistami z państw członkowskich za pośrednictwem Grupy Wysokiego Szczebla Krajowych Ekspertów w Dziedzinie Regulacji Prawnych ds. Lepszego Prawodawstwa, mając na celu zapewnienie równej, efektywnej komunikacji z innymi partnerami, których wkład jest niezbędny dla osiągnięcia ambitnego celu redukcji; zgodnie z ww. komunikatem Komisja może w razie potrzeby zwrócić się do specjalistów w organach doradczych.

    (4)

    W związku z powyższym konieczne jest ustanowienie grupy specjalistów w dziedzinie redukcji obciążeń administracyjnych oraz zdefiniowanie jej zadań i struktury.

    (5)

    Zadaniem grupy będzie doradztwo Komisji związane z programem działań, w szczególności odnośnie do środków redukujących obciążenia administracyjne, zaproponowanych przez konsultantów, w drodze konsultacji internetowych oraz w lokalnych grupach roboczych w państwach członkowskich.

    (6)

    Grupa powinna składać się z niezależnych partnerów wysokiego szczebla, wybranych na podstawie ich kompetencji w dziedzinie poprawy prawodawstwa i/lub obszarów polityki objętych zakresem programu działań. Komisja zapewnia, że interesy małych i średnich przedsiębiorstw, partnerów społecznych, organizacji konsumenckich i organizacji działających na rzecz ochrony środowiska, łącznie z organizacjami pozarządowymi, są odpowiednio reprezentowane.

    (7)

    Bez uszczerbku dla przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa, znajdujących się w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom, należy określić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków grupy (2).

    (8)

    Dane osobowe członków grupy powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych (3).

    (9)

    Należy ustalić okres stosowania niniejszej decyzji. W odpowiednim czasie Komisja rozważy celowość przedłużenia tego okresu,

    STANOWI, CO NASTĘPUJE:

    Artykuł 1

    Grupa Wysokiego Szczebla Niezależnych Partnerów ds. Obciążeń Administracyjnych

    Niniejszym powołuje się Grupę Wysokiego Szczebla Niezależnych Partnerów ds. Obciążeń Administracyjnych, zwaną dalej „grupą”, ze skutkiem od dnia 31 sierpnia 2007 r.

    Artykuł 2

    Zadanie

    Zadaniem grupy jest doradztwo Komisji w związku z programem działań na rzecz zmniejszenia obciążeń administracyjnych w Unii Europejskiej, którego celem jest redukcja o 25 % do roku 2012 obciążeń administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą, wynikających z prawodawstwa UE.

    W szczególności zadaniem grupy będzie:

    zapewnienie doradztwa w zakresie środków redukujących obciążenia administracyjne, zaproponowanych przez konsultantów, w drodze konsultacji internetowych oraz w lokalnych grupach roboczych w państwach członkowskich,

    doradztwo Komisji na jej wniosek w zakresie spraw metodologicznych, które mogą pojawić w związku z programem działań,

    wskazywanie, które z dodatkowych przepisów aktualnego ustawodawstwa mogłoby zostać włączone do próby pomiarowej, obejmującej całą UE, w przypadku gdy jest to konieczne.

    Zlecenie zostaje udzielone na okres trzech lat: może zostać przedłużone w drodze decyzji Komisji.

    Artykuł 3

    Konsultacje

    1.   Komisja może konsultować się z grupą w każdej sprawie związanej z realizacją programu działań na rzecz zmniejszenia obciążeń administracyjnych w Unii Europejskiej.

    2.   Przewodniczący grupy może doradzić Komisji skonsultowanie się z grupą w sprawie konkretnego zagadnienia. Grupa zapewnia doradztwo wyłącznie na wniosek Komisji przedstawiony na piśmie.

    Artykuł 4

    Skład i powoływanie

    1.   W skład grupy wchodzi nie więcej niż 15 członków.

    2.   Komisja powołuje przewodniczącego grupy. Członkowie grupy są następnie wyznaczani przez Komisję w porozumieniu z przewodniczącym spośród wysokiego szczebla partnerów posiadających kompetencje w dziedzinie określonej w art. 2 i art. 3 ust. 1.

    Członkowie są wybierani na podstawie ich kompetencji w zakresie lepszego prawodawstwa i/lub dziedzin polityki objętych zakresem programu działań. Komisja zapewnia odpowiednie reprezentowanie interesów małych i średnich przedsiębiorstw, partnerów społecznych, organizacji konsumenckich i organizacji działających na rzecz ochrony środowiska, łącznie z organizacjami pozarządowymi.

    3.   Członkowie są powoływani jako osoby prywatne i doradzają Komisji niezależnie od jakichkolwiek wpływów z zewnątrz zgodnie z niniejszą decyzją.

    4.   Członkowie grupy są powoływani na trzyletnią kadencję. Pełnią swoją funkcję do czasu powołania nowych członków lub do czasu upływu swojej kadencji.

    5.   Członkowie, którzy nie są w stanie dłużej efektywnie przyczyniać się do prac grupy, którzy zrezygnują lub którzy nie spełniają warunków przewidzianych w ust. 3 niniejszego artykułu lub w art. 287 Traktatu, mogą zostać zastąpieni w czasie trwania ich kadencji.

    6.   Członkowie co roku podpisują zobowiązanie do działania na rzecz interesu publicznego oraz deklarację wskazującą brak lub obecność interesu mogącego naruszać ich obiektywność.

    7.   Dane członków są publikowane na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu. Dane członków są zbierane, przetwarzane oraz publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.

    Artykuł 5

    Działanie

    1.   W porozumieniu z Komisją, w celu rozpatrzenia specyficznych zagadnień i zgodnie z warunkami ustalonymi przez grupę, mogą być tworzone podgrupy. Takie podgrupy zostają rozwiązane po zrealizowaniu ich celów. W stosownych przypadkach należy zwracać się o przedstawienie opinii działających grup partnerów, posiadających kompetencje sektorowe, oraz przesyłać je grupom i podgrupom.

    2.   Komisja albo przewodniczący w porozumieniu z Komisją może zwrócić się do specjalistów albo obserwatorów, posiadających specyficzne kompetencje w zakresie przedmiotu obrad, z zapytaniem o uczestnictwo w obradach grupy lub podgrupy, jeżeli jest to użyteczne i/lub konieczne.

    3.   Informacje uzyskane poprzez uczestnictwo w obradach grupy lub podgrupy nie są ujawniane, jeżeli zdaniem Komisji informacje te są związane ze sprawami poufnymi.

    4.   Grupy i podgrupy spotykają się zazwyczaj na wniosek Komisji zgodnie z ustaloną przez nią procedurą i planem. Służby sekretarskie zapewnia Dyrekcja Generalna ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu.

    5.   Grupa przyjmuje własny regulamin wewnętrzny na podstawie standardowego regulaminu wewnętrznego, przyjętego przez Komisję (4).

    6.   Komisja zasadniczo publikuje w Internecie, w języku oryginalnym przedmiotowego dokumentu, wszelkie ważne podsumowania lub wnioski, będące rezultatem prac grupy.

    Artykuł 6

    Koszty spotkań

    Komisja zwraca koszty podróży oraz, w stosownych przypadkach, koszty pobytu członków, specjalistów oraz obserwatorów w związku z działaniem grupy zgodnie z zasadami Komisji dotyczącymi wynagradzania specjalistów zewnętrznych.

    Członkowie, specjaliści oraz obserwatorzy nie są wynagradzani za świadczone usługi.

    Koszty spotkań są zwracane w ramach limitów przydziału ustalanego rocznie przez właściwe służby Komisji.

    Artykuł 7

    Stosowalność

    Decyzję stosuje się w okresie trzech lat po przyjęciu jej przez Komisję.

    Sporządzono w Brukseli, dnia 31 sierpnia 2007 r.

    W imieniu Komisji

    Günter VERHEUGEN

    Wiceprzewodniczący


    (1)  COM(2007) 23 wersja ostateczna z dnia 24 stycznia 2007 r.

    (2)  Dz.U. L 317 z 3.12.2001, str. 1. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2006/548/WE, Euratom (Dz.U. L 215 z 5.8.2006, str. 38).

    (3)  Dz.U. L 8 z 12.1.2001, str. 1.

    (4)  Zob. standardowe zasady procedury – załącznik III do dokumentu SEC(2005) 1004.


    Top