Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015XC0220(02)

    Publikacja, na podstawie art. 8 ust. 1 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014, jednolitego dokumentu w sprawie nazwy pochodzenia lub oznaczenia geograficznego zarejestrowanego na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1107/96 zgodnie z art. 17 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2081/92

    Dz.U. C 62 z 20.2.2015, p. 9–10 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    20.2.2015   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    C 62/9


    Publikacja, na podstawie art. 8 ust. 1 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014, jednolitego dokumentu w sprawie nazwy pochodzenia lub oznaczenia geograficznego zarejestrowanego na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1107/96 zgodnie z art. 17 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2081/92

    (2015/C 62/08)

    JEDNOLITY DOKUMENT

    ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

    w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych  (1)

    WALDVIERTLER GRAUMOHN

    Nr WE: AT-PDO-0117-01269-31.3.2008

    ChOG ( ) ChNP ( X )

    1.   Nazwa

    „Waldviertler Graumohn”

    2.   Państwo członkowskie lub państwo trzecie

    Austria

    3.   Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

    3.1.   Rodzaj produktu

    Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża świeże lub przetworzone.

    3.2.   Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1

    „Waldviertler Graumohn” należy do odmian maku lekarskiego (Papaver somniferum L.) i jest znany pod nazwą Schüttmohn. Oprócz lokalnych odmian występujących w Waldviertel istnieją też dwie zarejestrowane odmiany: Edel-Weiss oraz Edel-Rot. Nasiona maku są szare, o nerkowatym kształcie, mają ok. 1–1,5 mm długości i ok. 0,7–1 mm szerokości oraz cienką osłonkę. Ich powierzchnia posiada strukturę sieci. Zawartość oleju wynosi 43,4–48,4 %. Dzięki tej wysokiej zawartości oleju oraz cienkiej osłonce nasion „Waldviertler Graumohn” posiada charakterystyczny, delikatny orzechowy smak. „Waldviertler Graumohn” charakteryzuje się zawartością kwasów tłuszczowych nienasyconych w wysokości ok. 85 %.

    „Waldviertler Graumohn” jest jedną z nielicznych odmian maku, której torebki otwierają się, gdy mak jest dojrzały, co pozwala na zbiór nasion bez uszkadzania torebek.

    3.3.   Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

    3.4.   Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego)

    3.5.   Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

    3.6.   Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.

    Poszczególne partie są przechowywane i przetwarzane oddzielnie, aby w każdym momencie możliwe było ustalenie producenta.

    3.7.   Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania

    Jeśli wprowadzanie do obrotu nie jest prowadzone bezpośrednio przez rolników, lecz przez pośredników, po otrzymaniu każdej partii zostaje ona opatrzona etykietą z numerem producenta (lub numerem partii), dzięki czemu w każdym momencie możliwe jest ustalenie producenta.

    4.   Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

    Waldviertel stanowi część austriackiego kraju związkowego Dolna Austria; obszar upraw obejmuje powiaty Zwettl, Gmünd, Waidhofen/Thaya, Horn, Krems/Land (na północ od Dunaju) oraz Melk (na północ od Dunaju).

    5.   Związek z obszarem geograficznym

    5.1.   Specyfika obszaru geograficznego

    Jałowe gleby, znaczne zróżnicowanie temperatur pomiędzy dniem i nocą, suche warunki pogodowe w okresie zbiorów; tradycyjna uprawa maku szarego sięga na tym obszarze XIII wieku; uprawa maku wymaga dużej dbałości i przygotowania gleby w sposób przypominający uprawę ogrodową; dostępna wiedza fachowa doprowadziła do opracowania specjalnego sprzętu do zbierania nasion maku „Waldviertler Graumohn”, które – ze względu na cienką osłonkę nasion i wysoką zawartość oleju – przy zbiorze za pomocą kombajnu rolniczego zostałyby rozdrobnione, zgniecione, a przez to zjełczałyby.

    5.2.   Specyfika produktu

    Kolor szary; nasiona maku są stosunkowo duże w porównaniu z innymi odmianami maku, mają cienką osłonkę i wykazują zawartość oleju wyższą o 2–3 % niż odmiany maku niebieskiego oraz wyższą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mają charakterystyczny, intensywny smak.

    5.3.   Związek przyczynowy zachodzący między charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku ChOG)

    W porównaniu z innymi odmianami maku „Waldviertler Graumohn” posiada bardziej miękkie liście o ząbkowanych i wciętych krawędziach, na jego łodydze występują charakterystyczne włoski. Dzięki tym cechom szczególnym „Waldviertler Graumohn” jest w stanie lepiej wykorzystywać rosę pojawiającą się w wyniku dużych rozbieżności między temperaturami dziennymi i nocnymi w Waldviertel, co jest korzystne dla jego prawidłowego rozwoju. Różnice temperatur na tym obszarze oddziałują również w szczególny sposób na wykształcanie się nasion maku, które w niskich temperaturach kurczą się, a w wysokich – rozciągają. Dzięki temu ruchowi powstaje charakterystyczny intensywny smak. Jałowe gleby w Waldviertel sprawiają, że mak szary rozwija się powoli, co ma pozytywny wpływ na zwiększenie jakości i ilości oleju w maku. Suche warunki pogodowe w trakcie zbioru mają kluczowy wpływ na jakość maku i torebek.

    Uprawa maku odgrywa ważną rolę gospodarczą w sektorze rolniczym Waldviertel, który charakteryzuje się przewagą małych gospodarstw, a jako element ukształtowania krajobrazu odgrywa także coraz większą rolę w turystyce. Kwitnące na czerwono i biało pola maku przyciągają bowiem do Waldviertel każdego roku dodatkowo wielu turystów. Poza tym „Waldviertler Graumohn” jest tradycyjnym składnikiem często stosowanym w lokalnej kuchni.

    Odesłanie do publikacji specyfikacji

    (art. 5 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 510/2006 (2))

    www.patentamt.at/Home/Markenschutz/Herkunftsangaben/Formulare/HA2_07_sp_WaldviertlerGraumohn_1.pdf


    (1)  Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

    (2)  Zob. przypis 1.


    Top