EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Weryfikacja autentyczności euro

Weryfikacja autentyczności euro

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) nr 1210/2010 – weryfikacja autentyczności monet euro oraz postępowanie z monetami euro nienadającymi się do obiegu

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

  • Rozporządzenie określa procedury i metody weryfikacji autentyczności monet euro oraz postępowanie z monetami euro nienadającymi się do obiegu.
  • Uzupełnia ono rozporządzenie (WE) nr 1338/2001 – System ochrony euro przed fałszowaniem, który nakłada na banki i innych dostawców usług płatniczych wymóg zapewnienia, by banknoty i monety euro, które otrzymują i zamierzają wprowadzić ponownie do obiegu, były sprawdzane pod kątem autentyczności w celu wykrywania potencjalnych fałszerstw.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Testy

Rozporządzenie nakłada na instytucje kredytowe obowiązek zapewnienia sprawdzenia autentyczności monet euro za pomocą urządzeń do weryfikacji monet albo sortowania ręcznego przy udziale personelu wyszkolonego specjalnie w tym celu. Wszelkie urządzenia do weryfikacji monet muszą najpierw pomyślnie przejść test wykrywalności przeprowadzany przez wyznaczony organ krajowy lub przez krajowe centrum analiz monet w każdym kraju strefy euro.

Kontrole na miejscu

Kraje strefy euro dokonują corocznych kontroli na miejscu w instytucjach w celu sprawdzenia, za pomocą testów wykrywalności, prawidłowości funkcjonowania reprezentatywnej liczby wykorzystywanych urządzeń do weryfikacji monet. Liczba urządzeń do weryfikacji monet, które mają być sprawdzone corocznie w każdym kraju UE, jest taka, by liczba monet euro weryfikowanych przez te urządzenia w danym roku stanowiła co najmniej 25% łącznej zbiorczej liczby netto monet wyemitowanych przez dany kraj od momentu wprowadzenia monet euro do końca poprzedniego roku.

Wycofywanie monet euro nienadających się do obiegu oraz zwrot ich równowartości

Kraje UE zobowiązane są do wycofywania z obiegu nie tylko monet podrobionych, ale także monet autentycznych nienadających się do obiegu z powodu długiego funkcjonowania w obiegu lub wypadku lub które zostały odrzucone z innych powodów. Kraje UE mogą odmówić zwrotu równowartości monet euro nienadających się do obiegu, które zostały zmienione celowo albo w wyniku procesu, w przypadku którego można było rozsądnie przewidzieć, iż doprowadzi do zmiany wyglądu monet.

Każdy organ krajowy zajmujący się monetami euro nienadającymi się do obiegu może stosować opłatę manipulacyjną dla osób fizycznych lub prawnych, aby pokryć wydatki związane z tą procedurą. Opłaty manipulacyjne nie powinny być stosowane w przypadku zgłaszania małych ilości monet euro nienadających się do obiegu.

Rozporządzenie określa zasady pakowania monet euro nienadających się do obiegu, które należy sortować według nominałów* w standardowych workach lub pudełkach.

Składanie sprawozdań i ocena

Co roku kraje UE składają sprawozdania do Komisji Europejskiej dotyczące weryfikacji monet euro.

W celu monitorowania przestrzegania przez instytucje rozporządzenia kraje UE mogą zażądać od nich przedstawienia następujących informacji:

  • rodzaje i liczba wykorzystywanych urządzeń do weryfikacji monet,
  • lokalizacja każdego urządzenia do weryfikacji monet,
  • liczba weryfikowanych rocznie monet przez każde urządzenie do weryfikacji monet i według nominałów, przynajmniej dla trzech najwyższych nominałów.

Jak określono w rozporządzeniu, w 2017 r. Komisja przedstawiła Parlamentowi Europejskiemu i Radzie ostatnie sprawozdanie dotyczące działania i skutków rozporządzenia.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od 1 stycznia 2012 r., z wyjątkiem rozdziału III (postępowania z monetami euro nienadającymi się do obiegu), który ma zastosowanie od 11 stycznia 2011 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Nominały: monety euro są bite w nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 i 2 euro.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1210/2010 z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie weryfikacji autentyczności monet euro oraz postępowania z monetami euro nienadającymi się do obiegu (Dz.U. L 339 z 22.12.2010, s. 1–5)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Sprawozdanie Komisji dla Komitetu Ekonomiczno-Finansowego na mocy artykułu 12(4) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1210/2010 z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie weryfikacji autentyczności monet euro oraz postępowania z monetami euro nienadającymi się do obiegu (C(2017) 6734 final z 12.10.2017)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 651/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie emisji monet euro (Dz.U. L 201 z 27.7.2012, s. 135–137)

Rozporządzenie Rady (WE) nr 1338/2001 z dnia 28 czerwca 2001 r. ustanawiające środki niezbędne dla ochrony euro przed fałszowaniem (Dz.U. L  81 z 4.7.2001, s. 6–10)

Kolejne zmiany do rozporządzenia (WE) nr 1338/2001 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017

Top