This document is an excerpt from the EUR-Lex website
European railway agency
Europejska Agencja Kolejowa
Europejska Agencja Kolejowa
This summary has been archived and will not be updated. See 'Agencja Kolejowa Unii Europejskiej — zapewnienie bezpiecznego i interoperacyjnego obszaru kolejowego' for an updated information about the subject.
Europejska Agencja Kolejowa
Europejska Agencja Kolejowa stanowi element napędowy polityki modernizacji sektora kolejowego w Europie. Fakt istnienia w dwudziestu ośmiu państwach członkowskich niekompatybilnych ze sobą reguł technicznych i zasad bezpieczeństwa narodowego znacznie ogranicza rozwój sektora kolejowego. Zadaniem agencji jest stopniowe zbliżanie tych reguł technicznych oraz tworzenie wspólnych metod i celów w zakresie bezpieczeństwa dla całości europejskiego systemu kolejowego.
AKT
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 881/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiające Europejską Agencję Kolejową [Zob. akty zmieniające].
STRESZCZENIE
Stopniowe ustanawianie europejskiego obszaru kolejowego bez granic wymaga podjęcia przez Unię działań w zakresie uregulowań technicznych dla kolei, uwzględniając zarówno aspekty techniczne, jak i aspekty bezpieczeństwa. Równoczesna realizacja celów bezpieczeństwa i interoperacyjności wymaga intensywnej pracy technicznej, prowadzonej przez wyspecjalizowaną organizację: Europejską Agencję Kolejową (ERA), nazywaną dalej Agencją.
Europejska Agencja Kolejowa ma więc do wypełnienia następujące zadania:
Bezpieczeństwo systemu kolei
Agencja ma zapewniać techniczne wsparcie niezbędne do wdrażania dyrektywy 2004/49/WE w sprawie bezpieczeństwa kolei wspólnotowych. Głównymi zadaniami jej przypisanymi są:
Interoperacyjność systemu kolejowego
Interoperacyjność europejskiego systemu kolejowego ma na celu wypracowanie kompatybilności różnych krajowych systemów kolejowych działających w państwach członkowskich poprzez usunięcie bądź zmniejszenie barier technicznych.
W celu poprawy swojego poziomu interoperacyjności, Agencja organizuje prace służące utworzeniu i uaktualnianiu specyfikacji technicznych dotyczących interoperacyjności (TSI), a także kieruje nimi. Specyfikacje techniczne dotyczące interoperacyjności mają spełniać podstawowe wymogi zawarte w dyrektywie2008/57/WE w sprawie interoperacyjności systemu kolei we Wspólnocie. Oprócz tego Agencja publikuje co dwa lata sprawozdanie o postępach zrealizowanych w dziedzinie interoperacyjności.
Konserwacja taboru
Ważnym elementem bezpieczeństwa kolejowego jest konserwacja taboru. Dlatego też Agencja odpowiada za sformułowanie zaleceń zwłaszcza w zakresie systemu wydawania świadectw dla podmiotów odpowiedzialnych za konserwację wagonów i innych elementów taboru kolejowego.
Agencja ma również obowiązek sporządzać sprawozdanie dotyczące wdrażania systemu wydawania świadectw.
Personel kolejowy
Szkolenie i kompetencje maszynistów kolejowych są ważnym elementem bezpieczeństwa i interoperacyjności europejskiego systemu kolejowego. Misja Agencji polega na dążeniu do zharmonizowania kompetencji zawodowych maszynistów kolejowych, w ramach dyrektywy 2007/59/WE w sprawie przyznawania uprawnień maszynistom prowadzącym lokomotywy i pociągi w obrębie systemu kolejowego Wspólnoty.
Agencja powinna w szczególności współpracować z kompetentnymi władzami w celu zapewniania interoperacyjności rejestrów licencji i zaświadczeń wydawanych maszynistom, przeprowadzania oceny ewolucji procesu przyznawania im uprawnień i sporządzania sprawozdań dotyczących możliwych do wprowadzenia poprawek.
Organizacja
Agencja składa się z Rady Administracyjnej, której posiedzenia są zwoływane co najmniej dwa razy do roku. Zadaniem Rady jest w szczególności przyjmowanie rocznego programu prac Agencji oraz generalnego raportu Agencji. W skład Rady Administracyjnej wchodzą przedstawiciele każdego państwa członkowskiego, Komisji i sześciu kategorii zawodowych sektora, tj.: przedsiębiorstw kolejowych, zarządców infrastruktury, przemysłu kolejowego, związków zawodowych, pasażerów i klientów przewozów towarowych.
Oprócz tego Agencją kieruje dyrektor wykonawczy powoływany przez Radę Administracyjną. Zadaniem dyrektora jest w szczególności przygotowywanie i wdrażanie programu prac. Dodatkowo jest on odpowiedzialny za zarządzanie budżetem Agencji.
Agencja nie posiada uprawnień decyzyjnych jako takich, ale może składać opinie, zalecenia i wnioski na ręce Komisji. Jest organem niezależnym, ale ściśle współpracuje z ekspertami w tej dziedzinie.
ODNIESIENIA
Akt |
Wejście w życie |
Transpozycja przez państwa członkowskie |
Dziennik Urzędowy |
Rozporządzenie (WE) nr 881/2004 |
1.5.2004 |
- |
Dz.U. L 164 z 30.4.2004 |
Akt(-y) zmieniający(-e) |
Wejście w życie |
Termin transpozycji przez państwa członkowskie |
Dziennik Urzędowy |
Rozporządzenie (WE) nr 1335/2008 |
1.1.2009 |
- |
Dz.U. L 354 z 31.12.2008 |
AKTY POWIĄZANE
2014/89/UE : Decyzja wykonawcza Komisji z dnia 14 lutego 2014 r. w sprawie projektu pilotażowego mającego na celu wykonanie obowiązków w zakresie współpracy administracyjnej określonych w dyrektywie 2007/59/WE Parlamentu Europejskiego i Rady za pomocą systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym[Dz.U. L 4 z 15.2.2014].
Agencja jest odpowiedzialna za monitorowanie projektu pilotażowego w zakresie stosowania systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym (IMI), w celu usprawnienia wymiany informacji między krajowymi rejestrami licencji i świadectw maszynistów. Odpowiada także za składanie sprawozdań w sprawie funkcjonowania aplikacji pilotażowej, na podstawie których Komisja ocenia wyniki projektu.
Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014