Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Bezzałogowe statki powietrzne – przepisy i procedury dotyczące eksploatacji

Bezzałogowe statki powietrzne – przepisy i procedury dotyczące eksploatacji

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/947 w sprawie przepisów i procedur dotyczących eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

Celem rozporządzenia jest zapewnienie bezpieczeństwa osób znajdujących się na ziemi oraz innych użytkowników przestrzeni powietrznej w związku z upowszechnianiem się bezzałogowych systemów powietrznych w całej Unii Europejskiej (UE).

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Rozporządzenie wykonawcze ustanawia zasady dotyczące operacji wykonywanych z użyciem bezzałogowych systemów powietrznych (tj. bezzałogowych statków powietrznych i wyposażenia do zdalnego sterowania tymi statkami) oraz dotyczące personelu, w tym pilotów bezzałogowych statków powietrznych i organizacji, uczestniczącego w takich operacjach.

Zezwolenie na operację

W rozporządzeniu wskazano trzy kategorie operacji wykonywanych z użyciem bezzałogowego systemu powietrznego.

  • Operacje w kategorii „otwartej”. W ich przypadku nie wymaga się uzyskania zezwolenia ani złożenia przez operatora oświadczenia o operacji przed rozpoczęciem lotu.
  • Operacje w kategorii „szczególnej”. W ich przypadku wymaga się uzyskania zezwolenia na operację od właściwego organu krajowego, przy czym istnieją pewne wyjątki.
  • Operacje w kategorii „certyfikowanej”. W ich przypadku wymaga się, by bezzałogowy system powietrzny był certyfikowany zgodnie z aktem delegowanym przyjętym przez Komisję Europejską, tj. rozporządzeniem delegowanym (UE) 2019/945 (zob. streszczenie). Ponadto wymagają certyfikacji operatora oraz, w stosownych przypadkach, uzyskania licencji przez pilota bezzałogowego statku powietrznego.

W rozporządzeniu określono wymogi dotyczące operacji z każdej kategorii, a przepisy i procedury odnoszące się do „otwartej” i „szczególnej” kategorii operacji wskazano w załączniku A.

Piloci bezzałogowych statków powietrznych

  • Przepisy dotyczące kompetencji pilotów bezzałogowych statków powietrznych w odniesieniu do kategorii „otwartej” i „szczególnej” wskazano w załączniku A.
  • Pilot bezzałogowego statku powietrznego wykonującego operacje w kategorii „otwartej” i „szczególnej” musi mieć co najmniej 16 lat, przy czym istnieją pewne wyjątki.
  • Państwa członkowskie UE mogą obniżyć minimalny wiek o maksymalnie 4 lata w odniesieniu do kategorii „otwartej” oraz o maksymalnie 2 lata w odniesieniu do kategorii „szczególnej”.

Przepisy i procedury dotyczące eksploatacji

Rozporządzenie obejmuje przepisy i procedury dotyczące wielu kwestii, w tym:

  • zdatności do lotu bezzałogowych systemów powietrznych;
  • przeprowadzania oceny ryzyka operacyjnego;
  • udzielania zezwoleń na operacje w kategorii „szczególnej”;
  • operacji w kategorii „szczególnej”, które wiążą się z przekroczeniem granic UE lub które mają odbywać się częściowo lub całkowicie w państwie członkowskim innym niż państwo członkowskie rejestracji;
  • rejestracji operatorów oraz certyfikacji bezzałogowych systemów powietrznych;
  • określania stref geograficznych*;
  • przepisów w zakresie klubów i stowarzyszeń modelarstwa lotniczego.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Ma ono zastosowanie od 31 grudnia 2020 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Strefa geograficzna. Część przestrzeni powietrznej wyznaczona przez właściwy organ, która ułatwia, ogranicza lub wyklucza operacje z użyciem bezzałogowych systemów powietrznych, aby wyeliminować zagrożenia związane z bezpieczeństwem, prywatnością, ochroną danych osobowych, ochroną lub środowiskiem wynikające z operacji z użyciem tych systemów.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/947 z dnia 24 maja 2019 r. w sprawie przepisów i procedur dotyczących eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych (Dz.U. L 152 z 11.6.2019, s. 45–71).

Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) 2019/947 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/945 z dnia 12 marca 2019 r. w sprawie bezzałogowych systemów powietrznych oraz operatorów bezzałogowych systemów powietrznych z państw trzecich (Dz.U. L 152 z 11.6.2019, s. 1–40).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1139 z dnia 4 lipca 2018 r. w sprawie wspólnych zasad w dziedzinie lotnictwa cywilnego i utworzenia Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego oraz zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2111/2005, (WE) nr 1008/2008, (UE) nr 996/2010, (UE) nr 376/2014 i dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/30/UE i 2014/53/UE, a także uchylające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 552/2004 i (WE) nr 216/2008 i rozporządzenie Rady (EWG) nr 3922/91 (Dz.U. L 212 z 22.8.2018, s. 1–122).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021

Top