Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Uczenie się przez całe życie – kwalifikacje europejskie

Uczenie się przez całe życie – kwalifikacje europejskie

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Zalecenie – europejskie ramy kwalifikacji dla uczenia się przez całe życie

JAKIE SĄ CELE ZALECENIA?

  • W zaleceniu dokonano rewizji wspólnych ram odniesienia krajowych systemów kwalifikacji – europejskich ram kwalifikacji (ERK) dla uczenia się przez całe życie* – jego celem jest poprawa przejrzystości, porównywalności i możliwości przenoszenia kwalifikacji w Europie.
  • W szerszej perspektywie celem jest unowocześnienie systemów kształcenia i szkolenia oraz zwiększanie szans zatrudnienia, mobilności i integracji społecznej pracowników i osób uczących się.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Rewizja ERK pozwala zapewnić uwzględnienie wszystkich rodzajów i poziomów kwalifikacji, w tym zdobywanych w toku studiów wyższych, kształcenia zawodowego*, szkolenia zawodowego oraz kształcenia ogólnego, a także kwalifikacji przyznawanych przez organizacje z sektora prywatnego i branżowe organizacje międzynarodowe.

Zalecenia dla państw UE:

  • stosowanie ERK jako punktu odniesienia dla kwalifikacji krajowych – mianowicie w drodze odnoszenia się do poziomów ERK określonych w załączniku II, kryteriów określonych w załączniku III oraz wspólnych zasad zapewniania jakości określonych w załączniku IV – oraz w celu porównywania z krajowymi ramami kwalifikacji innych państw UE;
  • w stosownych przypadkach promowanie powiązań między systemami punktów i osiągnięć* a krajowymi ramami lub systemami kwalifikacji, z uwzględnieniem wspólnych zasad dotyczących systemu punktów i osiągnięć określonych w załączniku V;
  • dokonywanie przeglądu i w odpowiednich przypadkach aktualizowanie odniesienia kwalifikacji krajowych zgodnie z poddanymi rewizji ERK;
  • zapewnianie przejrzystości procesu odnoszenia i podawanie do wiadomości publicznej odpowiednich informacji na jego temat, z wykorzystaniem pól danych określonych w załączniku VI;
  • zachęcanie wszystkich zainteresowanych stron do stosowania ERK (wśród tych stron można wymienić partnerów społecznych, publiczne służby zatrudnienia, organizatorów kształcenia i szkolenia, organy ds. zapewniania jakości oraz organy publiczne);
  • zapewnianie kontynuacji i koordynacji zadań realizowanych przez krajowe struktury koordynacyjne ds. europejskich ram kwalifikacji* (krajowe struktury koordynacyjne ds. ERK).

Zalecenia dla Komisji Europejskiej:

  • współpraca z państwami UE i innymi organizacjami wchodzącymi w skład grupy doradczej ds. ERK* w celu:
    • wspierania spójnego wdrażania ERK w UE, mianowicie poprzez rozwój wspólnych metodologii wykorzystywanych do przypisywania poziomu kwalifikacji oraz poprzez wymianę informacji i najlepszych praktyk między państwami UE;
    • opracowania wytycznych dotyczących upowszechniania informacji o ERK; oraz
    • zbadania możliwości opracowania kryteriów i procedur pozwalających na porównywanie krajowych i regionalnych systemów kwalifikacji państw trzecich z ERK;
  • zapewnianie należytego finansowania przez UE wdrażania zalecenia oraz skutecznego zarządzania ERK za pośrednictwem grupy doradczej ds. ERK;
  • poddanie ocenie, we współpracy z państwami UE i zainteresowanymi stronami, działań podjętych w odpowiedzi na zalecenie oraz przedstawienie sprawozdania Radzie do 2022 r. W razie potrzeby wskazane byłoby również uwzględnienie w nim kwestii przeglądu i rewizji zalecenia.

KONTEKST

KLUCZOWE POJĘCIA

Uczenie się przez całe życie: wszystkie celowe działania związane z nauką, podejmowane na dowolnym etapie życia i mające na celu poprawę wiedzy, umiejętności i kompetencji.
Kształcenie zawodowe: kształcenie, którego celem jest przygotowanie do pracy w określonych zawodach lub sektorach. Może się odbywać na różnych poziomach, począwszy od kształcenia średniego aż po szkolnictwo wyższe.
Systemy punktów i osiągnięć: narzędzie przejrzystości ułatwiające uznawanie punktów i osiągnięć, tj. tej części kwalifikacji, która jest spójnym zestawem efektów uczenia się i która została poddana ocenie i walidacji przez właściwy organ zgodnie z ustalonym standardem.
Krajowe struktury koordynacyjne ds. ERK: ich główne zadania polegają na wspieraniu organów krajowych w odnoszeniu krajowych ram lub systemów kwalifikacji do ERK i na przybliżaniu ERK jednostkom i organizacjom.
Grupa doradcza ds. ERK: składa się z przedstawicieli państw UE i innych uczestniczących państw, związków zawodowych, zrzeszeń pracodawców oraz innych podmiotów; jej zadaniem jest zapewnianie ogólnej spójności oraz promowanie przejrzystości i zaufania w procesie odnoszenia krajowych ram lub systemów kwalifikacji do ERK.

GŁÓWNY DOKUMENT

Zalecenie Rady z dnia 22 maja 2017 r. w sprawie europejskich ram kwalifikacji dla uczenia się przez całe życie i uchylające zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 kwietnia 2008 r. w sprawie ustanowienia europejskich ram kwalifikacji dla uczenia się przez całe życie (Dz.U. C 189 z 15.6.2017, s. 15–28)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 kwietnia 2008 r. w sprawie ustanowienia europejskich ram kwalifikacji dla uczenia się przez całe życie (Dz.U. C 111 z 6.5.2008, s. 1–7)

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017

Top