Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sankcje karne za nadużycia na rynku

Sankcje karne za nadużycia na rynku

Niniejsza dyrektywa Unii Europejskiej ma na celu poprawę integralności europejskich rynków finansowych.

AKT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/57/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie sankcji karnych za nadużycia na rynku (dyrektywa w sprawie nadużyć na rynku)

STRESZCZENIE

Nadużycia, jakie mają miejsce na rynkach finansowych, na przykład gdy uczestnicy rynku rozpowszechniają fałszywe informacje na temat cen produktów finansowych, mogą być bardzo szkodliwe dla konsumentów, inwestorów i gospodarki jako całości.

Niniejsza dyrektywa ustanawia sankcje karne dla najpoważniejszych nadużyć na rynku popełnianych umyślnie. Nowe przepisy powinny być stosowane we wszystkich krajach UE nie później niż w lipcu 2016 r.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

1.

Sankcje dla osób fizycznych -kary pozbawienia wolności

Zgodnie z nowymi przepisami wykorzystywanie poufnych informacji i manipulacje na rynku, czyli dwie główne formy nadużyć na rynku, podlegają maksymalnej karze pozbawienia wolności na okres 4 lat.

Manipulacja na rynku polega na sztucznej manipulacji cenami produktów finansowych. Na przykład może się to zdarzyć, gdy ktoś rozpowszechnia fałszywe informacje na temat podaży, popytu lub ceny produktu finansowego.

Wykorzystanie informacji poufnych ma miejsce wtedy, gdy osoba fizyczna obraca produktem finansowym, mając dostęp do informacji poufnych. Są to poufne informacje dotyczące produktu finansowych będącego przedmiotem obrotu lub przedsiębiorstwa, które wprowadziło go na rynek. Dostęp do tego typu informacji daje nieuczciwą przewagę.

Bezprawne ujawnianie poufnych informacji jest również uważane za przestępstwo podlegające karze pozbawienia wolności na okres co najmniej 2 lat. Dzieje się tak wtedy, kiedy ktoś ujawnia informacje poufne innym osobom, chyba że ujawnienie ma miejsce w ramach regularnego wykonywania zawodu.

2.

Sankcje wobec przedsiębiorstw (osób prawnych) odpowiedzialnych za naruszenie

Przepisy przewidują, że przedsiębiorstwa ponoszące odpowiedzialność za przestępstwa polegające na nadużyciach na rynku podlegają sankcjom obejmującym grzywny karne i kary pieniężne niemające charakteru karnego. Mogą być również nakładane inne sankcje, takie jak czasowe lub stałe pozbawienie prawa do prowadzenia działalności gospodarczej.

Rozporządzenie (UE) nr 596/2014, przyjęte wraz z niniejszymi nowymi przepisami wzmacnia sankcje administracyjne, które mogą być również nakładane w przypadku nadużyć na rynku. Wzmacnia ono również uprawnienia do czynności wyjaśniających powierzone krajowym organom regulacyjnym w celu wykrywania nadużyć na rynkach finansowych.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Dyrektywa 2014/57/UE

2.7.2014

3.7.2016

Dz.U. L 173 z 12.6.2014

AKTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE (Dz.U. L 173 z 12.6.2014)

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014

Top