Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Hurtowy rynek energii elektrycznej i gazu — unijne zasady nadzoru

Hurtowy rynek energii elektrycznej i gazu — unijne zasady nadzoru

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) nr 1227/2011 w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

Rozporządzenie (UE) nr 1227/2011 w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii, określane jako REMIT, ustanawia obowiązujące w Unii Europejskiej (UE) ramy monitorowania hurtowych rynków energii* i ma na celu wprowadzenie zakazu nadużyć, na przykład wykorzystywania informacji wewnętrznych* i manipulacji na rynku*.

Rozporządzenie (UE) 2024/1106 zmienia pierwotne rozporządzenie w celu zapewnienia większej ochrony przed manipulacjami rynkowymi na hurtowym rynku energii poprzez zapewnienie większej przejrzystości i zwiększenie możliwości monitorowania. Ma na celu wzmocnienie ram uczciwych praktyk handlowych na rynkach energii, a tym samym dalszą poprawę ochrony konsumentów, w szczególności poprzez zapewnienie skuteczniejszego egzekwowania przepisów przeciwko transgranicznym nadużyciom na rynku.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Rozporządzenie (UE) nr 1227/2011

Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki

Rozporządzenie (UE) nr 1227/2011 wzmocniło rolę Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER), pierwotnie ustanowionej na mocy rozporządzenia (WE) nr 713/2009, a obecnie regulowanej rozporządzeniem (UE) 2019/942 (zob. streszczenie). W odniesieniu do rozporządzenia (UE) nr 1227/2011, zadania ACER obejmują następujące działania.

  • Monitorowanie działalności handlowych na hurtowym rynku energii. Realizowane jest to poprzez gromadzenie i analizowanie danych od uczestników rynku na temat ich działalności handlowej.
  • Badanie potencjalnych nadużyć na rynku w wybranych transgranicznych przypadkach domniemanej manipulacji na rynku.
  • Dzielenie się informacjami z krajowymi organami regulacyjnymi, aby umożliwić im podejmowanie działań w przypadkach manipulacji na rynku.

Manipulacje na rynku

Celem rozporządzenia jest zapobieganie występowaniu manipulacji na rynku, które mogą przybierać następujące formy:

  • składanie fałszywych zamówień;
  • rozpowszechnianie fałszywych informacji;
  • dostarczanie fałszywych informacji podmiotom, które dokonują ocen ceny lub sporządzają raporty rynkowe, co prowadzi do wprowadzenia w błąd uczestników rynku działających na podstawie takich informacji;
  • zgłaszanie błędnej dostępnej ilości zdolności wytwarzania energii elektrycznej*, zdolności przesyłowej* lub gazu ziemnego względem wartości faktycznych. Może mieć to wpływ na ceny energii elektrycznej i gazu.

Uczestnicy

Uczestnicy rynku mają obowiązek:

  • zarejestrowania się w krajowym organie regulacyjnym;
  • przedstawiania ACER i krajowym organom regulacyjnym informacji, co umożliwi obu organom monitorowanie działalności handlowych;
  • publicznego ujawniania informacji wewnętrznych* w odpowiednim czasie, w tym informacji dotyczących zdolności instalacji, produkcji, magazynowania i przesyłu energii elektrycznej, gazu ziemnego lub skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz ich wykorzystywania.

Kary

Państwa członkowskie UE mają obowiązek egzekwowania sankcji w przypadku niestosowania się do zapisów rozporządzenia. Sankcje muszą być skuteczne, zniechęcające i proporcjonalne, a także muszą odzwierciedlać:

  • charakter, czas i powagę naruszenia;
  • szkody wyrządzone klientom;
  • potencjalne korzyści osiągnięte dzięki prowadzeniu działalności w oparciu o informacje wewnętrzne i manipulacje na rynku.

Rozporządzenie zmieniające (UE) 2024/1106

Rozporządzenie (UE) 2024/1106 wprowadza szereg zmian do rozporządzenia (UE) nr 1227/2011.

  • Dostosowuje ono przepisy dotyczące przejrzystości i integralności rynków energii do przepisów odnoszących się do rynków finansowych, takich jak rozporządzenie (UE) nr 596/2014 (zob. streszczenie), w szczególności w odniesieniu do definicji manipulacji na rynku i informacji poufnych.
  • Zakres przepisów został rozszerzony o magazynowanie energii i skroplonego gazu ziemnego, a zasady dotyczące nadużyć na rynku mają również zastosowanie do instrumentów finansowych, takich jak instrumenty pochodne energii będące przedmiotem obrotu na hurtowych rynkach energii.
  • Uczestnicy rynku spoza UE będą musieli wyznaczyć przedstawiciela w państwie członkowskim, w którym prowadzą działalność na hurtowym rynku energii. Przedstawiciel ten musi być wyznaczony na podstawie pisemnego pełnomocnictwa i upoważniony do działania w ich imieniu.
  • ACER będzie miała uprawnienia do badania spraw o wymiarze transgranicznym, w których występują co najmniej dwa państwa członkowskie, i będzie ściśle współpracować z krajowymi organami regulacyjnymi. Będzie miała szersze uprawnienia śledcze. Na przykład będzie mogła przeprowadzać kontrole na miejscu, żądać przekazania informacji i gromadzić zeznania.
  • Kompetencje w zakresie egzekwowania prawa mają pozostać w gestii poszczególnych państw, choć ACER będzie mogła prowadzić własne dochodzenia, żądać informacji i prowadzić przesłuchania w sprawach transgranicznych. W przypadku, gdy strona utrudnia ACER przeprowadzenie kontroli na miejscu lub nie dostarczy wymaganych informacji, ACER może, pod pewnymi warunkami, nałożyć karę pieniężną.
  • ACER wyda decyzje w sprawie zatwierdzenia zezwoleń i cofnięcia zezwoleń dla platform informacji wewnętrznych* oraz zarejestrowanych mechanizmów zgłaszania*.
  • ACER opracuje również i będzie obsługiwać platformę służącą jako sektorowy elektroniczny punkt dostępu do ujawnianych informacji wewnętrznych, wraz z cyfrowym centrum referencyjnym informacji na temat danych dotyczących hurtowego rynku energii w UE.
  • Komisja przyjmie akty delegowane w celu doprecyzowania definicji informacji wewnętrznych.
  • Do 1 czerwca 2027 roku, a następnie co 5 lat, Komisja musi ocenić stosowanie rozporządzenia, w szczególności w odniesieniu do jego wpływu na zachowania rynkowe, uczestników rynku, płynność, wymogi sprawozdawcze, w tym dotyczące danych rynkowych LNG oraz poziom obciążeń administracyjnych dla uczestników rynku, a także wyniki ACER w odniesieniu do jej celów, mandatu i zadań.
  • Uczestnicy rynku będą mogli zwrócić się do punktu kontaktowego ACER o wyjaśnienie, czy określone informacje stanowią informacje poufne zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1227/2011 i odpowiednimi przyjętymi aktami delegowanymi.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie (UE) nr 1227/2011 ma zastosowanie od 28 grudnia 2011 roku.

Większość przepisów wprowadzonych rozporządzeniem zmieniającym (UE) nr 2024/1106 ma zastosowanie od dnia 7 maja 2024 roku.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Hurtowe rynki energii. Rynki przeznaczone do handlu energią pomiędzy jej producentami (np. właścicielami elektrowni) a dużymi odbiorcami (np. hutami lub firmami sprzedającymi energię elektryczną lub gaz klientom).
Wykorzystywanie informacji wewnętrznych. Zjawisko, które ma miejsce, kiedy dany podmiot próbuje odnieść korzyść z handlu określonym produktem w oparciu o informacje, które nie są jeszcze dostępne publicznie (informacje wewnętrzne). Przedsiębiorstwa handlowe, które nie posiadają tych informacji znajdują się w niekorzystnej sytuacji.
Manipulacje na rynku. Celowe zakłócanie funkcjonowania rynku na uczciwych zasadach. Może dotyczyć wysyłania fałszywych lub wprowadzających w błąd sygnałów dotyczących popytu lub podaży na niektóre produkty, co może wpływać na ich cenę.
Zdolność wytwarzania energii elektrycznej. Możliwość wytwarzania energii elektrycznej.
Zdolność przesyłowa. Zdolność infrastruktury stacjonarnej, np. linii energetycznych, do przesyłu energii elektrycznej.
Informacje wewnętrzne. Nieupublicznione informacje na temat produktu. Ich upublicznienie mogłoby mieć wpływ na cenę danego produktu.
Platformy informacji wewnętrznych. Platformy internetowe, na których uczestnicy rynku mogą publikować informacje wewnętrzne. Korzystanie z takich platform będzie obowiązkowe w przypadku ujawniania informacji wewnętrznych.
Zarejestrowane mechanizmy zgłaszania. Podmioty, które są uprawnione do przekazywania danych i informacji o transakcjach do ACER we własnym imieniu (własne dane) bądź przekazywania danych innych uczestników rynku (w takim przypadku świadczą usługę). Istnieje około 140 takich mechanizmów.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1227/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii (Dz.U. L 326 z 8.12.2011, s. 1-16).

Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) nr 1227/2011 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/942 z dnia 5 czerwca 2019 r. ustanawiające Agencję Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (przekształcenie) (Dz.U. L 158 z 14.6.2019, s. 22–53).

Zob. tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE (Dz.U. L 173 z 12.6.2014, s. 1–61).

Zob. tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024

Top