Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011R0428

    Rozporządzenie Komisji (UE) nr 428/2011 z dnia 27 kwietnia 2011 r. dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

    Dz.U. L 113 z 3.5.2011, p. 6–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2011/428/oj

    3.5.2011   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    L 113/6


    ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 428/2011

    z dnia 27 kwietnia 2011 r.

    dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

    KOMISJA EUROPEJSKA,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

    uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (1), w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)

    W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towarów określonych w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

    (2)

    Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej, bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

    (3)

    Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł, towar opisany w kolumnie 1. tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2., na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3. tej tabeli.

    (4)

    Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich odnośnie do klasyfikacji towarów w Nomenklaturze scalonej, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez otrzymującego przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (2).

    (5)

    Komitet Kodeksu Celnego nie wydał opinii w terminie wyznaczonym przez jego przewodniczącego,

    PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

    Artykuł 1

    Towary opisane w kolumnie 1. tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2. tej tabeli.

    Artykuł 2

    Wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.

    Artykuł 3

    Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

    Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli dnia 27 kwietnia 2011 r.

    W imieniu Komisji, za Przewodniczącego,

    Algirdas ŠEMETA

    Członek Komisji


    (1)  Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.

    (2)  Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1.


    ZAŁĄCZNIK

    Opis towarów

    Klasyfikacja

    (kod CN)

    Uzasadnienie

    (1)

    (2)

    (3)

    1.

    Urządzenie zasilane z baterii, w postaci walca o wymiarach w przybliżeniu 21 cm na wysokość i średnicy 9 cm oraz masie w przybliżeniu 310 g (tzw. „dozownik aerozolu”), specjalnie zaprojektowane do stosowania wraz z wymiennym pojemnikiem z aerozolem.

    Urządzenie składa się z:

    układu elektromechanicznego do uruchamiania mechanizmu rozpylającego pojemnika z aerozolem,

    czujnika i przycisków do uruchamiania układu elektromechanicznego, oraz

    obudowy z tworzywa sztucznego z otworem umożliwiającym rozprzestrzenienie się aerozolu w momencie uruchomienia układu elektromechanicznego.

    Urządzenie, po umieszczeniu w nim pojemnika z aerozolem, jest zdolne do odświeżenia powietrza na ograniczonej przestrzeni wewnątrz budynku, poprzez rozproszenie dawek substancji zapachowej albo gdy czujnik wykryje obecność osoby, albo w regularnych, z góry określonych odstępach czasu.

    8509 80 00

    Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwagę 3 b) do działu 85 oraz brzmienie kodów CN 8509 oraz 8509 80 00.

    Zważywszy, że samo urządzenie nie wyrzuca, nie rozprasza ani nie rozpyla żadnych substancji, a jedynie uruchamia mechanizm rozpylający pojemnika z aerozolem, wyklucza się klasyfikację do pozycji 8424.

    Urządzenie jest sprzętem elektromechanicznym z własnym silnikiem, objętym pozycją 8509, w rodzaju powszechnie stosowanego w gospodarstwie domowym.

    Urządzenie należy zatem klasyfikować do kodu CN 8509 80 00.

    2.

    Zestaw pakowany do sprzedaży detalicznej, składający się z:

    urządzenia elektromechanicznego (tzw. „dozownika aerozolu”), oraz

    wymiennego pojemnika z aerozolem.

    „Dozownik aerozolu” jest zasilanym z baterii urządzeniem w postaci walca o wymiarach w przybliżeniu 21 cm na wysokość i średnicy 9 cm oraz masie w przybliżeniu 310 g, składającym się z:

    układu elektromechanicznego do uruchamiania mechanizmu rozpylającego pojemnika z aerozolem,

    czujnika i przycisków do uruchamiania układu elektromechanicznego, oraz

    obudowy z tworzywa sztucznego z otworem umożliwiającym rozprzestrzenienie się aerozolu w momencie uruchomienia układu elektromechanicznego.

    Pojemnik z aerozolem zawiera gotowy odświeżacz pomieszczeń, perfumowany, objęty kodem CN 3307 49 00.

    „Dozownik aerozolu”, po umieszczeniu w nim pojemnika z aerozolem, jest zdolny do odświeżenia powietrza na ograniczonej przestrzeni wewnątrz budynku, poprzez rozproszenie dawek substancji zapachowej albo gdy czujnik wykryje obecność osoby, albo w regularnych, z góry określonych odstępach czasu.

    Pojemnik z aerozolem jest materiałem eksploatacyjnym, który po opróżnieniu można zastąpić innym pojemnikiem z aerozolem, o takich samych wymiarach.

    8509 80 00

    Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1, 3 b) i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwagę 3 b) do działu 85 oraz brzmienie kodów CN 8509 i 8509 80 00.

    Elementem składowym, który nadaje zestawowi jego zasadniczy charakter, jest dozownik aerozolu, ponieważ jest stale używany, natomiast pojemnik z aerozolem podlega wymianie po opróżnieniu.

    Zważywszy, że samo urządzenie nie wyrzuca, nie rozprasza ani nie rozpyla żadnych substancji, a jedynie uruchamia mechanizm rozpylający pojemnika z aerozolem, wyklucza się klasyfikację do pozycji 8424.

    Urządzenie jest sprzętem elektromechanicznym z własnym silnikiem, objętym pozycją 8509, w rodzaju powszechnie stosowanego w gospodarstwie domowym.

    Zastaw należy zatem klasyfikować do kodu CN 8509 80 00.


    Top