Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009R0153

    Rozporządzenie Rady (WE) nr 153/2009 z dnia 19 lutego 2009 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 3/2008 w sprawie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących produktów rolnych na rynku wewnętrznym i w krajach trzecich

    Dz.U. L 51 z 24.2.2009, p. 1–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 30/11/2015; Uchylony przez 32014R1144

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2009/153/oj

    24.2.2009   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    L 51/1


    ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 153/2009

    z dnia 19 lutego 2009 r.

    zmieniające rozporządzenie (WE) nr 3/2008 w sprawie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących produktów rolnych na rynku wewnętrznym i w krajach trzecich

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 36 i 37,

    uwzględniając wniosek Komisji,

    uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego (1),

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)

    Jednolite ramy prawne ustanowione przez rozporządzenie Rady (WE) nr 3/2008 (2) ułatwiły uczestnikom polityki promocyjnej dotyczącej produktów rolnych dostęp do programu i uczestnictwo w nim. Procedury administracyjne związane z wdrażaniem tej polityki zostały znacznie ograniczone i uproszczone dzięki zastosowaniu jednolitych ram prawnych.

    (2)

    Rozporządzenie (WE) nr 3/2008 stanowi, że w przypadku braku programów, które mają zostać zrealizowane na rynku wewnętrznym, zainteresowane państwa członkowskie mają możliwość opracowania programu. W przypadku gdy organizacje inicjujące nie zamierzają przedkładać programów, które mają być zrealizowane w krajach trzecich w odniesieniu do jednego lub kilku działań informacyjnych, o których mowa w tym rozporządzeniu, zainteresowane państwa członkowskie powinny mieć możliwość opracowania odpowiedniego programu.

    (3)

    Przede wszystkim zainteresowanym państwom członkowskim należy stworzyć możliwość rozszerzenia zakresu działań kwalifikowanych do tych programów, w tym również w formie zwracania się o pomoc w ich realizacji do organizacji międzynarodowych podczas wdrażania tych programów, zwłaszcza w przypadkach podejmowania działań promocyjnych w krajach trzecich w sektorze oliwy z oliwek oraz oliwek stołowych.

    (4)

    W związku z tym rozporządzenie (WE) nr 3/2008 powinno zostać odpowiednio zmienione,

    PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

    Artykuł 1

    Zmiana

    Artykuł 9 rozporządzenia (WE) nr 3/2008 otrzymuje brzmienie:

    „Artykuł 9

    Procedura w przypadku braku programów działań informacyjnych dla rynku wewnętrznego lub dla krajów trzecich

    1.   W przypadku braku programów, które mają zostać zrealizowane na rynku wewnętrznym w odniesieniu do jednego lub kilku działań informacyjnych, o których mowa w art. 2 ust. 1 lit. b), przedstawionych zgodnie z art. 6 ust. 1, każde zainteresowane państwo członkowskie opracowuje program i jego specyfikację w oparciu o wytyczne, o których mowa w art. 5 ust. 1, oraz wybiera w drodze publicznego zaproszenia do składania ofert organ odpowiedzialny za realizację programu, jaki zobowiązuje się współfinansować.

    2.   W przypadku braku programów, które mają zostać zrealizowane w państwach trzecich w odniesieniu do jednego lub kilku działań informacyjnych, o których mowa w art. 2 ust. 1 lit. a), b) i c), przedstawionych zgodnie z art. 6 ust. 1, każde zainteresowane państwo członkowskie opracowujeprogram i specyfikację w oparciu o wytyczne, o których mowa w art. 5 ust. 2, oraz wybiera w drodze publicznego zaproszenia do składania ofert organ odpowiedzialny za realizację programu, jaki zobowiązujesię współfinansować.

    Ostatecznie organem odpowiedzialnym za realizację programu wybranym przez zainteresowane państwoczłonkowskie może być organizacja międzynarodowa, zwłaszcza w przypadku gdy program dotyczy działań promocyjnych w krajach trzecich w sektorze oliwy z oliwek oraz olejów spożywczych.

    3.   Państwo(-a) członkowskie przesyła(-ją) Komisji program wybrany zgodnie z ust. 1 i 2 wraz z uzasadnioną opinią dotyczącą:

    a)

    stosowności programu;

    b)

    zgodności programu z przepisami niniejszego rozporządzenia i w odpowiednim przypadku, z mającymi zastosowanie wytycznymi;

    c)

    oceny efektywności cenowej programu;

    d)

    wyboru organu odpowiedzialnego za realizację programu.

    4.   Do celów związanych ze zbadaniem programów przez Komisję stosuje się art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 1.

    5.   Zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 16 ust. 2, Komisja może ustalić dolne lub górne pułapy w odniesieniu do rzeczywistych kosztów programów zatwierdzonych zgodnie z ust. 3 niniejszego artykułu. Pułapy te mogą być modyfikowane w zależności od charakteru danego programu. Stosowane kryteria mogą być określone zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 16 ust. 2.”.

    Artykuł 2

    Wejście w życie

    Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

    Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli, dnia 19 lutego 2009 r.

    W imieniu Rady

    M. ŘÍMAN

    Przewodniczący


    (1)  Opinia z dnia 5 lutego 2009 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

    (2)  Dz.U. L 3 z 5.1.2008, s. 1.


    Top