Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008R0362

    Rozporządzenie Rady (WE) nr 362/2008 z dnia 14 kwietnia 2008 r. w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 1177/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego statystyk Wspólnoty w sprawie dochodów i warunków życia (EU-SILC) w odniesieniu do wykazu dodatkowych zmiennych obowiązkowych na 2009 r. odnoszących się do niedostatku materialnego (Tekst mający znaczenie dla EOG)

    Dz.U. L 112 z 24.4.2008, p. 1–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/362/oj

    24.4.2008   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    L 112/1


    ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 362/2008

    z dnia 14 kwietnia 2008 r.

    w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 1177/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego statystyk Wspólnoty w sprawie dochodów i warunków życia (EU-SILC) w odniesieniu do wykazu dodatkowych zmiennych obowiązkowych na 2009 r. odnoszących się do niedostatku materialnego

    (Tekst mający znaczenie dla EOG)

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

    uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1177/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 czerwca 2003 r. dotyczące statystyk Wspólnoty w zakresie dochodów i warunków życia (EU-SILC) (1), w szczególności jego art. 15 ust. 2 lit. f),

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)

    Rozporządzenie (WE) nr 1177/2003 ustanowiło wspólne ramy dla systematycznego tworzenia statystyk Wspólnoty w zakresie dochodów i warunków życia, zawierających porównywalne i aktualne dane przekrojowe oraz dane dotyczące zmian w czasie w zakresie dochodów oraz poziomu i zróżnicowania ubóstwa i wykluczenia społecznego na szczeblu krajowym i na poziomie Unii Europejskiej.

    (2)

    Zgodnie z art. 15 ust. 2 lit. f) rozporządzenia (WE) nr 1177/2003 niezbędne jest wprowadzenie środków wykonawczych umożliwiających coroczne uwzględnienie w części przekrojowej EU-SILC wykazu dodatkowych obszarów tematycznych i zmiennych obowiązkowych. Należy stworzyć wykaz dodatkowych zmiennych obowiązkowych na rok 2009, który będzie włączony do modułu dotyczącego niedostatku materialnego. Wykaz powinien zawierać kody i definicje zmiennych.

    (3)

    Komitet ds. Programu Statystycznego nie wydał korzystnej opinii. W takim przypadku, zgodnie z procedurą określoną w art. 14 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1177/2003, Komisja niezwłocznie przedstawia Radzie propozycję działań, jakie należy podjąć, i informuje o tym Parlament Europejski,

    PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

    Artykuł 1

    Wykaz dodatkowych zmiennych obowiązkowych wraz z kodami i definicjami zmiennych dla modułu 2009 dotyczącego niedostatku materialnego, który zostanie uwzględniony w części przekrojowej statystyk Wspólnoty w zakresie dochodów i warunków życia (EU-SILC), jest zgodny z treścią załącznika.

    Artykuł 2

    Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

    Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

    Sporządzono w Luksemburgu, dnia 14 kwietnia 2008 r.

    W imieniu Rady

    I. JARC

    Przewodniczący


    (1)  Dz.U. L 165 z 3.7.2003, s. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniami Rady (WE) nr 1791/2006 (Dz.U. L 363 z 20.12.2006, s. 1).


    ZAŁĄCZNIK

    Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące jednostki badania, sposoby zbierania danych, okresy odniesienia i definicje:

    1.   JEDNOSTKI

    Zmienne obowiązkowe odnoszą się do trzech różnych rodzajów jednostek.

    Pytania dotyczące warunków mieszkaniowych, środowiska, doświadczanych trudności finansowych oraz dóbr trwałych (z wyjątkiem posiadania telefonów komórkowych) zadawane są na poziomie gospodarstwa domowego, a związane z nimi zmienne dotyczą gospodarstwa domowego jako całości.

    Informacje dotyczące posiadania telefonów komórkowych, podstawowych potrzeb, niespełnionych potrzeb oraz aktywności rekreacyjnej i towarzyskiej w kategorii „dorośli” uzyskuje się osobno dla każdej osoby będącej w danym momencie członkiem gospodarstwa domowego, lub, we właściwych przypadkach, dla wszystkich wybranych respondentów, w wieku co najmniej 16 lat.

    Pozycje dotyczące dzieci odnoszą się do wszystkich członków gospodarstwa domowego w wieku poniżej 16 lat, aby pozostać w zgodzie z gromadzeniem danych zdefiniowanych w rozporządzeniu (WE) nr 1177/2003.

    Odpowiedzi na pytania udziela członek danego gospodarstwa domowego w odniesieniu do grupy wszystkich dzieci w wieku poniżej 16 lat. Jeśli odpowiedź na pytanie w danej pozycji brzmi „nie” w odniesieniu do przynajmniej jednego dziecka, przyjmuje się odpowiedź „nie” dla całej grupy dzieci.

    2.   SPOSOBY ZBIERANIA DANYCH

    W przypadku zmiennych dotyczących całego gospodarstwa domowego (sekcja 1 poniższej listy) sposobem zbierania danych jest wywiad przeprowadzany z respondentem z danego gospodarstwa domowego.

    W przypadku zmiennych dotyczących poszczególnych osób (sekcja 2 poniższej listy) sposobem zbierania danych jest wywiad przeprowadzany ze wszystkimi osobami będącymi w danym momencie członkami gospodarstwa domowego w wieku co najmniej 16 lat, bądź w odpowiednich przypadkach z każdym wybranym respondentem.

    W przypadku zmiennych dotyczących dzieci (sekcja 3 poniższej listy) sposobem zbierania danych jest wywiad przeprowadzany z respondentem z danego gospodarstwa domowego.

    W związku z naturą zbieranych informacji dozwolone są jedynie wywiady osobiste (wyjątkowo zezwala się na udzielanie wywiadów w zastępstwie w przypadku tymczasowej nieobecności lub niemożliwości udzielenia wywiadu).

    3.   OKRESY ODNIESIENIA

    Wszystkie zmienne odnoszą się do obecnej sytuacji jako okresu odniesienia, z wyjątkiem dwóch zmiennych dotyczących planów w zakresie zmiany mieszkania, odnoszących się do najbliższych 6 miesięcy, oraz zmiennych dotyczących niespełnionych potrzeb, a także wizyt u lekarza ogólnego lub specjalisty, które odnoszą się do ubiegłych 12 miesięcy.

    4.   DEFINICJE

    1)   Pozycje dotyczące mieszkania

    a)

    Zmiana mieszkania:

    okres odniesienia to „najbliższych sześć miesięcy”. Jeżeli jest kilka powodów planowanej zmiany mieszkania, należy podać główny powód,

    eksmisja/zajęcie: osoba zmuszona do przeprowadzki z powodów prawnych,

    trudności finansowe: problemy z płaceniem czynszu/spłatą kredytu,

    powody rodzinne: zmiana stanu cywilnego, założenie własnego gospodarstwa domowego, przeprowadzka za partnerem/rodzicami, przeprowadzka, aby dzieci lub inne osoby na utrzymaniu miały dostęp do lepszej szkoły lub instytucji opiekuńczych,

    powody zawodowe: podjęcie nowej pracy lub oddelegowanie w obecnym miejscu pracy, poszukiwanie pracy lub jej utrata, aby być bliżej pracy/aby było do niej łatwiej dojeżdżać, przejście na emeryturę.

    inne powody: warunki mieszkaniowe (chęć zmiany miejsca zamieszkania lub statusu własności, pragnienie nowego lub lepszego domu/mieszkania, poszukiwanie lepszego/bezpieczniejszego sąsiedztwa), powody związane z edukacją (rozpoczęcie lub zakończenie studiów), powody zdrowotne i inne powody,

    b)

    Niedobór powierzchni: ta zmienna odnosi się do opinii lub odczucia respondenta dotyczącego zbyt małej powierzchni mieszkania.

    2)   Pozycje dotyczące otoczenia

    a)

    Dostępność: kategoria ta odnosi się do usług, z których korzystają gospodarstwa domowe w odniesieniu do warunków finansowych, fizycznych, technicznych i zdrowotnych. Dostępność usług powinna być oceniana z punktu widzenia fizycznych i technicznych warunków dostępu oraz godzin otwarcia, lecz nie w kategoriach jakości, ceny i podobnych aspektów. W związku z tym dostępność powinna odnosić się do obiektywnej i fizycznej rzeczywistości. Nie powinna się opierać na subiektywnych odczuciach.

    Dostępność powinna zostać określona w odniesieniu do usług, z których rzeczywiście korzysta dane gospodarstwo domowe. Dostępność fizyczną należy oceniać pod kątem odległości, ale również infrastruktury i wyposażenia, na przykład w przypadku respondentów niepełnosprawnych fizycznie.

    Pod uwagę należy wziąć również usługi świadczone w domu, jeśli dane gospodarstwo domowe faktycznie z nich korzysta. Dostępność należy więc oceniać niezależnie od tego, w jaki sposób dane gospodarstwo domowe ma dostęp do usługi.

    Respondent powinien udzielić odpowiedzi w imieniu całego gospodarstwa domowego. Jeśli respondent nie korzysta z usługi, ale korzysta(-ją) z niej inny(-i) członek (członkowie) danego gospodarstwa, respondent powinien wskazać, jak dostępność oceniają ci pozostali członkowie gospodarstwa domowego.

    b)

    Transport publiczny: autobus, metro, tramwaj i podobne.

    c)

    Usługi pocztowe lub bankowe: wysyłanie i otrzymywanie przesyłek listowych i paczek, wypłacanie gotówki, przelewanie środków pieniężnych oraz opłacanie rachunków. Można oceniać również dostęp techniczny. Dostępność takich rozwiązań jak bankowość telefoniczna i elektroniczna również powinna być częścią oceny, jeżeli dane gospodarstwo domowe faktycznie korzysta z takich rozwiązań. Dostępność należy oceniać pod kątem łatwości/trudności dokonania przelewu i wypłacenia środków pieniężnych, niezależnie od tego, czy odbywa się to za pomocą bankowości telefonicznej i elektronicznej, czy w banku lub oddziale pocztowym.

    3)   Dobra trwałe

    Posiadanie dóbr trwałych odnosi się do dostępu do konkretnych towarów lub usług na prywatny użytek gospodarstwa domowego. Może to obejmować wynajem lub wspólne użytkowanie. W przypadku wspólnego użytkowania dostęp do dóbr powinien być łatwy i odpowiedni do potrzeb gospodarstwa domowego.

    4)   Potrzeby podstawowe

    a)

    Buty: to pojęcie należy rozumieć szeroko. Może obejmować buty zimowe, sandały itp. w zależności od warunków klimatycznych panujących w danym kraju.

    5.   PRZEKAZYWANIE DANYCH DO EUROSTAT

    Dodatkowe zmienne obowiązkowe dotyczące niedostatku finansowego będą przekazywane do Eurostatu w plikach „Dane dotyczące gospodarstw domowych” (H) oraz „Dane osobowe” (P) po podstawowych zmiennych obowiązkowych.

    OBSZARY TEMATYCZNE I WYKAZ ZMIENNYCH OBOWIĄZKOWYCH

    Moduł 2009

    Niedostatek materialny

    Nazwa zmiennej

    Kod

    Zmienna

    1.   

    Pozycje dotyczące całego gospodarstwa domowego

    1.1.   

    Kwestie mieszkaniowe (dot. gospodarstwa domowego)

    HD010

     

    Miejsce zamieszkania z bieżącą ciepłą wodą

    1

    Tak

    2

    Nie

    HD010_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    HD020

     

    Gospodarstwo planuje zmianę mieszkania

    1

    Tak

    2

    Nie

    HD020_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    HD025

     

    Główne powody planów zmiany mieszkania

    1

    Konieczna, ponieważ właściciel mieszkania wypowiedział lub wypowie umowę najmu

    2

    Konieczna, ponieważ właściciel mieszkania wypowiedział lub wypowie wynajem przy braku formalnej umowy

    3

    Konieczna z powodu eksmisji lub zajęcia mieszkania

    4

    Konieczna z powodu trudności finansowych

    5

    Planowana z powodów rodzinnych

    6

    Planowana z powodów związanych z zatrudnieniem

    7

    Planowana z innych powodów

    HD025_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -2

    Nie dotyczy (HD020=2)

    HD030

     

    Niedobór powierzchni mieszkaniowej

    1

    Tak

    2

    Nie

    HD030_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    OPCJONALNE: Kwestie mieszkaniowe (dot. gospodarstwa domowego)

    HD035

     

    Wielkość mieszkania w metrach kwadratowych

    0-999

    m2

    HD035_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    1.2.   

    Otoczenie (dot. gospodarstwa domowego)

    HD040

     

    Śmieci leżące na ulicy w sąsiedztwie

    1

    Bardzo często

    2

    Często

    3

    Czasami

    4

    Rzadko lub nigdy

    HD040_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    HD050

     

    Uszkodzone urządzenia publiczne (przystanki, latarnie, chodniki itp.) w sąsiedztwie

    1

    Bardzo często

    2

    Często

    3

    Czasami

    4

    Rzadko lub nigdy

    HD050_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    HD060

     

    Dostępność transportu publicznego

    1

    Z wielkimi trudnościami

    2

    Z pewnymi trudnościami

    3

    Łatwa

    4

    Bardzo łatwa

    HD060_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -2

    Nie dotyczy (gospodarstwo nie korzysta z transportu publicznego)

    HD070

     

    Dostępność usług pocztowych lub bankowych

    1

    Z wielkimi trudnościami

    2

    Z pewnymi trudnościami

    3

    Łatwa

    4

    Bardzo łatwa

    HD070_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -2

    Nie dotyczy (gospodarstwo nie korzysta z tego rodzaju usług)

    1.3.   

    Doświadczane trudności finansowe (dot. gospodarstwa domowego)

    HD080

     

    Zastępowanie zużytych mebli

    1

    Tak

    2

    Nie, z braku pieniędzy

    3

    Nie, z innego powodu

    HD080_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    1.4.   

    Dobra trwałe (dot. gospodarstwa domowego)

    HD090

     

    Połączenie z internetem

    1

    Tak

    2

    Nie, z braku pieniędzy

    3

    Nie, z innego powodu

    HD090_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    2.   

    Pozycje dotyczące poszczególnych osób

    2.1.   

    Dobra trwałe (dot. poszczególnych osób)

    PD010

     

    Telefon komórkowy

    1

    Tak

    2

    Nie, z braku pieniędzy

    3

    Nie, z innego powodu

    PD010_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -3

    Respondent niewybrany

    2.2.   

    Potrzeby podstawowe (dot. poszczególnych osób)

    PD020

     

    Zastępowanie zużytych ubrań nowymi (nieużywanymi)

    1

    Tak

    2

    Nie, z braku pieniędzy

    3

    Nie, z innego powodu

    PD020_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -3

    Respondent niewybrany

    PD030

     

    Dwie pary butów w odpowiednim rozmiarze (w tym jedna para butów całorocznych)

    1

    Tak

    2

    Nie, z braku pieniędzy

    3

    Nie, z innego powodu

    PD030_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -3

    Respondent niewybrany

    2.3.   

    Niespełnione potrzeby (dot. poszczególnych osób)

    PD040

     

    Wizyty u lekarzy ogólnych i specjalistów oprócz wizyt u dentysty lub okulisty w ciągu ostatnich 12 miesięcy

    1

    Brak

    2

    1–2 razy

    3

    3–5 razy

    4

    6–9 razy

    5

    ponad 10 razy

    PD040_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -3

    Respondent niewybrany

    2.4.   

    Aktywność rekreacyjna i towarzyska (dot. poszczególnych osób)

    PD050

     

    Osoba co najmniej raz w miesiącu spotyka się ze znajomymi lub rodziną na posiłek itp.

    1

    Tak

    2

    Nie, z braku pieniędzy

    3

    Nie, z innego powodu

    PD050_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -3

    Respondent niewybrany

    PD060

     

    Osoba regularnie spędza czynnie czas wolny (sport, kino, koncert)

    1

    Tak

    2

    Nie, z braku pieniędzy

    3

    Nie, z innego powodu

    PD060_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -3

    Respondent niewybrany

    PD070

     

    Osoba w każdym tygodniu wydaje niewielką sumę pieniędzy na własne potrzeby

    1

    Tak

    2

    Nie, z braku pieniędzy

    3

    Nie, z innego powodu

    PD070_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -3

    Respondent niewybrany

    3.   

    Pozycje dotyczące dzieci (dot. gospodarstwa domowego)

    3.1.   

    Potrzeby podstawowe (dot. wszystkich dzieci w gospodarstwie domowym)

    HD100

     

    Nowe ubrania (nieużywane)

    1

    Tak

    2

    Nie, z braku pieniędzy

    3

    Nie, z innego powodu

    HD100_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -2

    Nie dotyczy (brak dzieci w wieku poniżej 16 lat)

    HD110

     

    Dwie pary butów w odpowiednim rozmiarze (w tym jedna para butów całorocznych)

    1

    Tak

    2

    Nie, z braku pieniędzy

    3

    Nie, z innego powodu

    HD110_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -2

    Nie dotyczy (brak dzieci w wieku poniżej 16 lat)

    HD120

     

    Świeże owoce i warzywa raz dziennie

    1

    Tak

    2

    Nie, z braku pieniędzy

    3

    Nie, z innego powodu

    HD120_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -2

    Nie dotyczy (brak dzieci w wieku poniżej 16 lat)

    HD130

     

    Trzy posiłki dziennie

    1

    Tak

    2

    Nie, z braku pieniędzy

    3

    Nie, z innego powodu

    HD130_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -2

    Nie dotyczy (brak dzieci w wieku poniżej 16 lat)

    HD140

     

    Co najmniej jeden posiłek dziennie z mięsem, drobiem lub rybami (lub równoważny posiłek wegetariański)

    1

    Tak

    2

    Nie, z braku pieniędzy

    3

    Nie, z innego powodu

    HD140_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -2

    Nie dotyczy (brak dzieci w wieku poniżej 16 lat)

    3.2.   

    Potrzeby edukacyjne lub rekreacyjne (dot. wszystkich dzieci w gospodarstwie domowym)

    HD150

     

    Obecność w domu książek odpowiednich do wieku dzieci

    1

    Tak

    2

    Nie, z braku pieniędzy

    3

    Nie, z innego powodu

    HD150_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -2

    Nie dotyczy (brak dzieci w wieku poniżej 16 lat)

    HD160

     

    Sprzęt do rekreacji na świeżym powietrzu (rower, rolki itp.)

    1

    Tak

    2

    Nie, z braku pieniędzy

    3

    Nie, z innego powodu

    HD160_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -2

    Nie dotyczy (brak dzieci w wieku poniżej 16 lat)

    HD170

     

    Gry i zabawki do używania w domu (zabawki edukacyjne dla małych dzieci, klocki, gry planszowe, komputerowe itp.)

    1

    Tak

    2

    Nie, z braku pieniędzy

    3

    Nie, z innego powodu

    HD170_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -2

    Nie dotyczy (brak dzieci w wieku poniżej 16 lat)

    HD180

     

    Regularne zajęcia rekreacyjne (pływanie, gra na instrumencie, organizacje młodzieżowe itp.)

    1

    Tak

    2

    Nie, z braku pieniędzy

    3

    Nie, z innego powodu

    HD180_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -2

    Nie dotyczy (brak dzieci w wieku poniżej 16 lat)

    HD190

     

    Uroczystości (urodziny, imieniny, uroczystości religijne itp.)

    1

    Tak

    2

    Nie, z braku pieniędzy

    3

    Nie, z innego powodu

    HD190_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -2

    Nie dotyczy (brak dzieci w wieku poniżej 16 lat)

    HD200

     

    Koledzy dzieci są czasem zapraszani na zabawę lub posiłek

    1

    Tak

    2

    Nie, z braku pieniędzy

    3

    Nie, z innego powodu

    HD200_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -2

    Nie dotyczy (brak dzieci w wieku poniżej 16 lat)

    HD210

     

    Uczestnictwo w wycieczkach i imprezach szkolnych, wymagające wydatków

    1

    Tak

    2

    Nie, z braku pieniędzy

    3

    Nie, z innego powodu

    HD210_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -2

    Nie dotyczy (brak dzieci w wieku poniżej 16 lat chodzących do szkoły)

    HD220

     

    Odpowiednie miejsce do nauki lub odrabiania zadań domowych

    1

    Tak

    2

    Nie

    HD220_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -2

    Nie dotyczy (brak dzieci w wieku poniżej 16 lat chodzących do szkoły)

    HD230

     

    Obecność w okolicy bezpiecznego miejsca do zabaw na świeżym powietrzu

    1

    Tak

    2

    Nie

    HD230_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -2

    Nie dotyczy (brak dzieci w wieku poniżej 16 lat)

    OPCJONALNE: 3.2. Potrzeby edukacyjne lub rekreacyjne (dot. wszystkich dzieci w gospodarstwie domowym)

    HD240

     

    Wyjazd na wakacje na co najmniej 1 tydzień w roku

    1

    Tak

    2

    Nie, z braku pieniędzy

    3

    Nie, z innego powodu

    HD240_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -2

    Nie dotyczy (brak dzieci w wieku poniżej 16 lat)

    OPCJONALNE: 3.3. Potrzeby medyczne (dot. wszystkich dzieci w gospodarstwie domowym)

    HD250

     

    Niespełniona potrzeba konsultacji lekarskiej lub specjalistycznej

    1

    Tak, co najmniej raz

    2

    Nie, ani razu

    HD250_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -2

    Nie dotyczy (brak dzieci w wieku poniżej 16 lat)

    HD255

     

    Główny powód niespełnienia potrzeby konsultacji lekarskiej lub specjalistycznej

    1

    Gospodarstwa nie było na to stać (zbyt wysoki koszt)

    2

    Lista osób oczekujących

    3

    Brak czasu ze względu na pracę lub opiekę nad pozostałymi dziećmi lub innymi osobami

    4

    Zbyt duża odległość lub brak transportu

    5

    Inny powód

    HD255_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -2

    Nie dotyczy (HD250=2)

    HD260

     

    Niespełniona potrzeba konsultacji dentystycznej

    1

    Tak, co najmniej raz

    2

    Nie, ani razu

    HD260_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -2

    Nie dotyczy (brak dzieci w wieku poniżej 16 lat)

    HD265

     

    Główny powód niespełnienia potrzeby konsultacji dentystycznej

    1

    Gospodarstwa nie było na to stać (zbyt wysoki koszt)

    2

    Lista osób oczekujących

    3

    Brak czasu ze względu na pracę bądź opiekę nad pozostałymi dziećmi lub innymi osobami

    4

    Zbyt duża odległość lub brak transportu

    5

    Inny powód

    HD265_F

    1

    Podano dane

    -1

    Brak danych

    -2

    Nie dotyczy (HD260=2)


    Top