Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32000D0690

    Decyzja Komisji z dnia 8 listopada 2000 r. ustanawiająca Zespół do spraw Polityki Przedsiębiorczości (notyfikowana jako dokument nr C(2000) 3089)

    Dz.U. L 285 z 10.11.2000, p. 24–25 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2005

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2000/690/oj

    32000D0690



    Dziennik Urzędowy L 285 , 10/11/2000 P. 0024 - 0025


    Decyzja Komisji

    z dnia 8 listopada 2000 r.

    ustanawiająca Zespół do spraw Polityki Przedsiębiorczości

    (notyfikowana jako dokument nr C(2000) 3089)

    (2000/690/WE)

    KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1) Artykuł 157 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską powierza Wspólnocie i Państwom Członkowskim zadanie zapewnienia warunków niezbędnych do konkurencyjności przemysłu Wspólnoty.

    (2) Ze względu na racjonalizację oraz w celu ułatwienia integracji prac Komisji nad zasadami dobrej praktyki i koordynacji z Państwami Członkowskimi, zgodnie z komunikatem Komisji "Wyzwania dla polityki przedsiębiorczości w gospodarce opartej na wiedzy" [1] Komisji niezbędny jest organ do celów rozważań, dyskusji oraz doradztwa, składający się z wysokiej klasy ekspertów ze środowiska przedsiębiorców oraz przedstawicieli Państw Członkowskich, zwany "Zespołem ds. polityki przedsiębiorczości" (EPG), którego zadaniem będzie badanie ogólnych kwestii polityki przedsiębiorczości oraz pomoc w rozpoznawaniu i upowszechnianiu dobrych praktyk.

    (3) W celu osiągnięcia większej przejrzystości i skuteczności polityki przedsiębiorczości oraz zapewnienia jej bardziej strategicznej roli pozwalającej na sprostanie wyzwaniom gospodarki opartej na wiedzy zespół EPG powinien składać się z dwóch sekcji, pierwszej obejmującej przedstawicieli Państw Członkowskich i drugiej składającej się z wybitnych osób, wybranych przez Komisję z szerokiego kręgu odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów, działających w przemyśle, usługach, środowisku handlowym lub w dziedzinach związanych z rozwijaniem innowacji i gospodarki opartej na wiedzy.

    (4) Aby zapewnić odpowiednią reprezentację naczelnej kadry kierowniczej z przemysłu i władz państwowych odpowiedzialnych za małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), stosowne jest, aby Państwa Członkowskie mogły wyznaczyć do dwóch przedstawicieli do sekcji pierwszej.

    (5) Należy w związku z powyższym utworzyć zespół EPG, określić zakres jego uprawnień i strukturę organizacyjną.

    (6) W celu zagwarantowania odpowiedniej reprezentacji sektora MŚP należy wprowadzić stałe diety dla osób uczestniczących w pracach EPG i zatrudnianych przez małe lub średnie przedsiębiorstwo.

    (7) Komitet ds. Handlu i Dystrybucji oraz Komitet Konsultacyjny dla Spółdzielni, Towarzystw Wzajemnej Pomocy, Stowarzyszeń i Fundacji powinny zostać rozwiązane,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Komisja tworzy niniejszym Zespół ds. Polityki Przedsiębiorczości, zwany dalej "zespołem", którego członkowie mianowani są przez Komisję. Jego zadaniem jest doradzanie Komisji w sprawach polityki przedsiębiorczości.

    Artykuł 2

    1. Zespół składa się z dwóch sekcji:

    - sekcja pierwsza (naczelna kadra kierownicza), obejmująca do dwóch przedstawicieli z każdego Państwa Członkowskiego, wyznaczonych przez Państwa Członkowskie,

    - druga (izba zawodowa), obejmująca do 40 członków mianowanych przez Komisję, reprezentujących szeroki wachlarz wiedzy specjalistycznej z dziedzin ważnych z punktu widzenia przedsiębiorczości.

    2. Do zbadania szczególnych problemów mogą być powoływane grupy robocze działające na podstawie udzielonego mandatu.

    3. Do udziału w pracach zespołu, sekcji lub grup roboczych Komisja może zapraszać ekspertów.

    4. Zespół, jego sekcje i grupy robocze zbierają się na zasadach i zgodnie z harmonogramem określonym przez Komisję. Komisja przewodniczy spotkaniom, a jej urzędnicy mogą w nich uczestniczyć.

    5. Zespół i jego sekcje przyjmują swój regulamin wewnętrzny na podstawie projektu przedstawionego przez Komisję. Służby Komisji zapewniają obsługę sekretariatu.

    6. Komisja może publikować w internecie w oryginalnym języku danego dokumentu wszelkie konkluzje, streszczenia, częściowe konkluzje czy dokumenty robocze związane z pracami zespołu lub jego sekcji.

    Artykuł 3

    W odniesieniu do sekcji drugiej stosuje się następujące przepisy:

    - członkowie są mianowani osobiście i przy doradzaniu Komisji nie są związani żadnymi zewnętrznymi instrukcjami,

    - jeśli Komisja stwierdzi, iż informacje uzyskane w wyniku pracy zespołu, sekcji lub grup roboczych dotyczą spraw poufnych, wówczas nie będą one upowszechniane,

    - kadencja członków zespołu wynosi dwa lata i jest odnawialna. Pełnią oni swoje funkcje do chwili ich zastąpienia lub do wygaśnięcia kadencji,

    - członkowie zespołu, którzy nie są w stanie dłużej brać efektywnego udziału w jego pracach lub złożą rezygnację, lub naruszą wymogi określone w pierwszym lub drugim tiret niniejszego artykułu, lub w art. 287 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, mogą zostać zastąpieni na resztę kadencji,

    - nazwiska członków zespołu zostają opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

    Artykuł 4

    Wydatki na podróże służbowe i koszty utrzymania ponoszone przez członków, obserwatorów i ekspertów w związku z działalnością zespołu są zwracane przez Komisję zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji. Członkowie zespołu nie są wynagradzani za pełnienie swoich funkcji. Niemniej jednak Komisarz odpowiedzialny za politykę przedsiębiorczości może zdecydować, że członkowie, obserwatorzy lub eksperci zatrudnieni przez małe lub średnie przedsiębiorstwo [2] mogą otrzymać zwrot kosztów wynikających z prac przygotowawczych oraz ich nieobecności w przedsiębiorstwie w postaci stałej diety wynoszącej 500 EUR dziennie za maksymalnie dziesięć dni w roku.

    Artykuł 5

    Decyzje Komisji 81/428/EWG [3] i 98/215/WE [4] tracą moc.

    Artykuł 6

    Niniejsza decyzja staje się skuteczna od dnia jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich. Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 31 grudnia 2005 r. Komisja zadecyduje o ewentualnym przedłużeniu jej stosowania przed tą datą.

    Sporządzono w Brukseli, dnia 8 listopada 2000 r.

    W imieniu Komisji

    Erkki Liikanen

    Członek Komisji

    [1] COM(2000) 256 wersja ostateczna, wraz z Załącznikiem opisującym procedurę Best.

    [2] Zgodnie z definicją podaną w zaleceniu Komisji z dnia 3 kwietnia 1996 r. (Dz.U. L 107 z 30.4.1996, str. 4), włączając osoby pracujące na własny rachunek.

    [3] Dz.U. L 165 z 23.6.1981, str. 24.

    [4] Dz.U. L 80 z 18.3.1998, str. 51.

    --------------------------------------------------

    Top