EUROPESE COMMISSIE
Brussel, 12.11.2020
COM(2020) 704 final
BIJLAGE
bij het
Voorstel voor een besluit van de Raad
betreffende het namens de Europese Unie in het Gemengd Comité van de EER in te nemen standpunt over een wijziging van bijlage IV (Energie) bij de EER-overeenkomst
[32017R1485 - Richtsnoeren betreffende het beheer van elektriciteitstransmissiesystemen “ETS” - “SOGL”]
BIJLAGE
BESLUIT VAN HET GEMENGD COMITÉ VAN DE EER
Nr. […]
van […]
tot wijziging van bijlage IV (Energie) bij de EER-overeenkomst
HET GEMENGD COMITÉ VAN DE EER,
Gezien de Overeenkomst betreffende de Europese Economische Ruimte (hierna “de EER-overeenkomst” genoemd), en met name de artikelen 86 en 98,
Overwegende hetgeen volgt:
(1)Verordening (EU) 2017/1485 van de Commissie van 2 augustus 2017 tot vaststelling van richtsnoeren betreffende het beheer van elektriciteitstransmissiesystemen moet in de EER-overeenkomst worden opgenomen.
(2)Verordening (EU) 2017/1485 van de Commissie is niet van toepassing op transmissiesystemen op eilanden die niet via interconnecties op andere transmissiesystemen zijn aangesloten.
(3)Aangezien het transmissiesysteem van IJsland niet is aangesloten op andere transmissiesystemen, dient Verordening (EU) 2017/1485 van de Commissie niet van toepassing te zijn op IJsland.
(4)Liechtenstein heeft vanwege zijn geringe omvang en het beperkte aantal elektriciteitsafnemers geen eigen transmissienetwerk. Verordening (EU) 2017/1485 van de Commissie dient derhalve niet van toepassing te zijn op Liechtenstein.
(5)Verwijzingen naar transmissiesysteembeheerders (“TSB’s”), distributiesysteembeheerders (“DSB’s”), significante netgebruikers (“SNG’s”), reguleringsinstanties, belanghebbenden en relevante entiteiten moeten ook worden opgevat als verwijzingen naar TSB’s, DSB’s, SNG’s, reguleringsinstanties, belanghebbenden en relevante entiteiten die Noorwegen vertegenwoordigen.
(6)Bij de gezamenlijke ontwikkeling van voorwaarden en methodologieën overeenkomstig Verordening (EU) 2017/1485 van de Commissie is het van essentieel belang dat alle nodige informatie onverwijld wordt verstrekt. Door nauwe samenwerking tussen TSB’s en regulators wordt ervoor gezorgd dat gevoelige informatie, zoals gedetailleerde informatie over elektrische onderstations, de exacte locatie van ondergrondse transmissie, informatie over controlesystemen en gedetailleerde kwetsbaarheidsanalyses die voor sabotage kunnen worden gebruikt, doeltreffend wordt beschermd bij dit proces. Met het oog op de doeltreffende uitvoering van deze verordening moet met Noorwegen dezelfde nauwe samenwerking tot stand worden gebracht wat betreft informatie-uitwisseling en de bescherming van gevoelige informatie.
(7)Voor de ontwikkeling van regionale of EER-brede voorwaarden en methodologieën, die na de goedkeuring van de regelgever bindend kunnen worden, zijn bijdragen van alle belangrijke belanghebbenden van cruciaal belang om een doeltreffend grensoverschrijdend regelgevingskader tot stand te brengen. De TSB’s en andere belanghebbenden moeten daarom deelnemen aan de processen voor het uitwerken van voorstellen voor voorwaarden en methodologieën overeenkomstig de bepalingen van deze verordening. Met name dienen de Noorse TSB en NEMO’s deel te nemen aan de besluitvorming met belanghebbenden op soortgelijke wijze als de TSB’s en NEMO’s die een EU-lidstaat vertegenwoordigen.
(8)In het geval van regionale of EU-brede voorstellen, waarbij voor de goedkeuring van voorstellen van TSB’s een besluit van meer dan één reguleringsinstantie vereist is, moeten de reguleringsinstanties overleg plegen en nauw samenwerken om overeenstemming te bereiken voordat de reguleringsinstanties een besluit nemen. De Noorse reguleringsinstantie moet bij deze samenwerking worden betrokken.
(9)Aangezien deze verordening is vastgesteld op basis van Verordening (EG) nr. 714/2009 van het Europees Parlement en de Raad van 13 juli 2009 betreffende de voorwaarden voor toegang tot het net voor grensoverschrijdende handel in elektriciteit en tot intrekking van Verordening (EG) nr. 1228/2003, zijn de aanpassingen die zijn opgesteld en aangenomen op grond van Besluit nr. 93/2017 van het Gemengd Comité van de EER van 5 mei 2017 voor de tenuitvoerlegging van Verordening (EG) nr. 714/2009, met name de bepalingen van artikel 1, leden 1 en 5, die voorzien in aanpassingen met betrekking tot de rol van het Agentschap voor de samenwerking tussen energieregulators in de EER, relevant voor de toepassing van deze verordening in de EER, met name voor artikel 6, lid 8, en artikel 7, lid 3.
(10)Bijlage IV bij de EER-overeenkomst moet derhalve dienovereenkomstig worden gewijzigd,
HEEFT HET VOLGENDE BESLUIT VASTGESTELD:
Artikel 1
In bijlage IV bij de EER-overeenkomst wordt na punt 50 (Verordening (EU) 2016/1719 van de Commissie) het volgende ingevoegd:
“51.
32017 R 1485: Verordening (EU) 2017/1485 van de Commissie van 2 augustus 2017 tot vaststelling van richtsnoeren betreffende het beheer van elektriciteitstransmissiesystemen (PB L 220 van 25.8.2017, blz. 1).
De bepalingen van de verordening worden voor de toepassing van deze overeenkomst als volgt aangepast:
(a)Deze verordening is niet van toepassing op IJsland en Liechtenstein.
(b)Aan artikel 12 wordt het volgende toegevoegd:
“Door middel van overeenkomsten tussen TSB’s en/of regulators kan vertrouwelijke of gevoelige informatie doeltreffend worden beschermd en kan alle informatie die nodig is om de gemeenschappelijke voorwaarden en methodologieën te ontwikkelen, onverwijld wordt ingediend.”
(c)In artikel 5:
i)Wanneer wordt verwezen naar “de bevolking van de Unie” in artikel 5, lid 3, onder b), “de bevolking van de betrokken regio” in artikel 5, lid 5, onder b), en “de bevolking van de deelnemende lidstaten” in artikel 5, lid 6, moet daaronder eveneens de bevolking van Noorwegen worden verstaan wanneer wordt nagegaan of de relevante bevolkingsdrempel voor een gekwalificeerde meerderheid wordt bereikt.
ii)De verwijzingen naar “regio’s bestaande uit meer dan vijf lidstaten” in artikel 5, lid 5, en naar “regio’s bestaande uit vijf lidstaten of minder” in artikel 5, lid 7, worden gelezen als “regio’s bestaande uit meer dan vier lidstaten van de Unie en Noorwegen”, respectievelijk “regio’s bestaande uit vier lidstaten van de Unie en Noorwegen of minder”.
Artikel 2
De in het EER-supplement bij het Publicatieblad van de Europese Unie bekend te maken teksten in de IJslandse en de Noorse taal van Verordening (EU) 2017/1485 zijn authentiek.
Artikel 3
Dit besluit treedt in werking op [...] of op de dag volgende op de laatste kennisgeving aan het Gemengd Comité van de EER op grond van artikel 103, lid 1, van de EER-overeenkomst
*, naargelang wat zich het laatst voordoet.
Artikel 4
Dit besluit wordt bekendgemaakt in het EER-gedeelte van en in het EER-supplement bij het Publicatieblad van de Europese Unie.
Gedaan te Brussel, […].
Voor het Gemengd Comité van de EER
De voorzitter
[…]
De secretarissen
van het Gemengd Comité van de EER
[…]