Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52001PC0787

Voorstel voor een Besluit van de Raad betreffende de ondertekening en de voorlopige toepassing van de op 3 december 2001 te Brussel geparafeerde overeenkomst tussen de Europese Gemeenschap en de Democratische Volksrepubliek Laos inzake de handel in textielproducten

/* COM/2001/0787 def. - ACC 2001/0306 */

52001PC0787

Voorstel voor een Besluit van de Raad betreffende de ondertekening en de voorlopige toepassing van de op 3 december 2001 te Brussel geparafeerde overeenkomst tussen de Europese Gemeenschap en de Democratische Volksrepubliek Laos inzake de handel in textielproducten /* COM/2001/0787 def. - ACC 2001/0306 */


Voorstel voor een BESLUIT VAN DE RAAD betreffende de ondertekening en de voorlopige toepassing van de op 3 december 2001 te Brussel geparafeerde overeenkomst tussen de Europese Gemeenschap en de Democratische Volksrepubliek Laos inzake de handel in textielproducten

TOELICHTING

Overeenkomstig de onderhandelingsrichtsnoeren van de Raad van 29 oktober 2001 heeft de Commissie met de Democratische Volksrepubliek Laos over de hernieuwing van de overeenkomst inzake textielproducten onderhandeld en de hernieuwde overeenkomst op 3 december 2001 geparafeerd.

In afwachting van de voltooiing van de relevante procedures stelt de Commissie voor dat de overeenkomst voorlopig wordt toegepast met ingang van 1 januari 2002, onder voorbehoud van wederkerigheid.

De Raad wordt verzocht dit voorstel voor een besluit van de Raad betreffende de ondertekening, namens de Europese Gemeenschap, van de overeenkomst tussen de Europese Gemeenschap en de Democratische Volksrepubliek Laos inzake de handel in textielproducten goed te keuren, en de voorlopige toepassing ervan toe te staan, in afwachting van de formele sluiting van deze overeenkomst.

2001/1306 (ACC)

Voorstel voor een BESLUIT VAN DE RAAD betreffende de ondertekening en de voorlopige toepassing van de op 3 december 2001 te Brussel geparafeerde overeenkomst tussen de Europese Gemeenschap en de Democratische Volksrepubliek Laos inzake de handel in textielproducten

DE RAAD VAN DE EUROPESE UNIE,

Gelet op het Verdrag tot oprichting van de Europese Gemeenschap, inzonderheid op artikel 133 juncto artikel 300, lid 2, eerste alinea, eerste zin,

Gezien het voorstel van de Commissie,

Overwegende hetgeen volgt:

(1) De Commissie heeft namens de Europese Gemeenschap onderhandelingen gevoerd over een overeenkomst betreffende de handel in textielproducten met de Democratische Volksrepubliek Laos.

(2) De overeenkomst werd op 3 december 2001 geparafeerd.

(3) Onder voorbehoud van de eventuele sluiting ervan op een later tijdstip dient de overeenkomst namens de Europese Gemeenschap te worden ondertekend.

(4) In afwachting van de voltooiing van de relevante procedures voor de formele sluiting van de overeenkomst is het dienstig deze met ingang van 1 januari 2002 voorlopig toe te passen, onder voorbehoud van wederkerigheid,

BESLUIT:

Artikel 1

Onder voorbehoud van de eventuele sluiting ervan op een later tijdstip wordt de voorzitter van de Raad gemachtigd de personen aan te wijzen die bevoegd zijn de overeenkomst tussen de Europese Gemeenschap en de Democratische Volksrepubliek Laos inzake de handel in textielproducten namens de Europese Gemeenschap te ondertekenen.

Artikel 2

Onder voorbehoud van wederkerigheid wordt de in artikel 1 bedoelde overeenkomst voorlopig toegepast met ingang van 1 januari 2002, in afwachting van de voltooiing van de procedures voor de sluiting ervan.

De tekst van de overeenkomst is aan dit besluit gehecht.

Gedaan te Brussel, op [...]

Voor de Raad

De voorzitter

BIJLAGE

OVEREENKOMST TUSSEN

DE EUROPESE GEMEENSCHAP

EN DE DEMOCRATISCHE VOLKSREPUBLIEK LAOS

INZAKE DE HANDEL IN TEXTIELPRODUCTEN

DE EUROPESE GEMEENSCHAP,

enerzijds, en

DE DEMOCRATISCHE VOLKSREPUBLIEK LAOS,

anderzijds,

STREVENDE NAAR een ordelijke en billijke ontwikkeling van de handel in textielproducten tussen de Europese Gemeenschap, hierna "de Gemeenschap" genoemd, en de Democratische Volksrepubliek Laos, hierna "Laos" genoemd, met het oog op een blijvende samenwerking en onder voorwaarden die de meeste zekerheid voor het handelsverkeer bieden,

ZIJN ALS VOLGT OVEREENGEKOMEN:

Artikel 1

1. Deze overeenkomst is van toepassing op de handel in de in bijlage I genoemde textielproducten van oorsprong uit Laos.

2. Op het ogenblik dat deze overeenkomst van kracht wordt gelden geen kwantitatieve maxima voor de uitvoer van Laos naar de Gemeenschap van de in bijlage I vermelde producten van oorsprong uit Laos. Kwantitatieve maxima kunnen echter worden ingesteld onder de in artikel 4 genoemde voorwaarden.

3. Worden kwantitatieve maxima ingesteld, dan is de uitvoer van textielproducten waarop kwantitatieve maxima van toepassing zijn, onderworpen aan het in protocol A omschreven stelsel van dubbele controle.

4. Bij de inwerkingtreding van deze overeenkomst wordt de uitvoer van de in bijlage II genoemde producten waarvoor geen kwantitatieve maxima gelden onderworpen aan het in lid 3 bedoelde stelsel van dubbele controle.

5. Na overleg overeenkomstig de procedures van artikel 11 kan de uitvoer van de in bijlage I genoemde producten waarop geen andere kwantitatieve maxima van toepassing zijn dan die welke in bijlage II zijn vermeld, na de inwerkingtreding van deze overeenkomst, onderworpen worden aan de in lid 2 bedoelde dubbele controle of aan een systeem van voorafgaand toezicht van de Gemeenschap.

6. De overeenkomstig artikel 4 vastgestelde kwantitatieve maxima zijn niet van toepassing op de uitvoer uit beide partijen van stoffen die door thuiswerkers met behulp van met de hand of de voet bediende getouwen zijn vervaardigd, van kledingstukken of andere in het kader van het in artikel 11 bedoelde overleg vastgestelde geconfectioneerde artikelen die met de hand van dergelijke stoffen zijn vervaardigd.

Artikel 2

1. De bij deze overeenkomst vastgestelde kwantitatieve maxima zijn niet van toepassing op de invoer in de Gemeenschap van onder deze overeenkomst vallende textielproducten, indien deze voor wederuitvoer uit de Gemeenschap worden aangegeven, in ongewijzigde staat of na veredeling in het kader van het bestaande stelsel van administratieve controle in de Gemeenschap.

Producten die onder de hierboven uiteengezette voorwaarden in de Gemeenschap worden ingevoerd, kunnen echter eerst voor binnenlands gebruik worden vrijgegeven na overlegging van een door de autoriteiten van Laos afgegeven uitvoervergunning en een bewijs van de oorsprong dat aan de in protocol A omschreven voorwaarden voldoet.

2. Indien de autoriteiten van de Gemeenschap vaststellen dat de invoer van textielproducten is afgeboekt op een bij deze overeenkomst vastgesteld kwantitatief maximum, maar dat de producten daarna weer uit de Gemeenschap zijn uitgevoerd, delen zij de autoriteiten van Laos binnen vier weken mede om welke hoeveelheden het gaat en staan zij de invoer van dezelfde hoeveelheid producten van dezelfde categorie toe zonder dat deze wordt afgeboekt op het kwantitatieve maximum dat bij deze overeenkomst voor het lopende of het daarop volgende jaar is vastgesteld.

Artikel 3

Worden krachtens artikel 4 kwantitatieve maxima ingesteld, dan zijn volgende bepalingen van toepassing:

1. Vervroegde benutting in een toepassingsjaar van de overeenkomst van een gedeelte van een voor een volgend jaar vastgesteld kwantitatief maximum is voor alle categorieën producten toegestaan tot 5% van het kwantitatieve maximum van het lopende toepassingsjaar van de overeenkomst.

Vervroegde leveringen worden in mindering gebracht op het betrokken kwantitatieve maximum voor het volgende toepassingsjaar van de overeenkomst.

2. Overboeking naar het overeenkomstige kwantitatieve maximum voor het volgende toepassingsjaar van de overeenkomst van hoeveelheden die tijdens een toepassingsjaar van de overeenkomst niet zijn benut, is voor alle categorieën producten toegestaan tot 10% van het kwantitatieve maximum van het lopende toepassingsjaar van de overeenkomst.

3. Overboekingen naar categorieën van groep I zijn slechts toegestaan in de volgende gevallen:

- tussen de categorieën 2 en 3, en van categorie 1 naar de categorieën 2 en 3, tot 12% van het kwantitatieve maximum van de categorie waarnaar wordt overgeboekt;

- tussen de categorieën 4, 5, 6, 7 en 8, tot 12% van het kwantitatieve maximum van de categorie waarnaar wordt overgeboekt.

Overboekingen naar elke categorie van de groepen II, III, IV en V vanuit een of meer categorieën van de groepen I, II, III, IV en V is toegestaan tot 12% van het kwantitatieve maximum van de categorie waarnaar wordt overgeboekt.

4. De equivalentietabel voor de bovengenoemde overboekingen is in bijlage I opgenomen.

5. De toename van een categorie producten ten gevolge van de gecumuleerde toepassing van de leden 1, 2 en 3 tijdens een toepassingsjaar van de overeenkomst mag de volgende percentages niet overschrijden:

- 17% voor de categorieën producten in de groepen I, II, III, IV en V.

6. De autoriteiten van Laos stellen de Gemeenschap tenminste 15 dagen van tevoren in kennis van het feit dat zij gebruik maken van het bepaalde in de leden 1, 2 en 3.

Artikel 4

1. Op de uitvoer van de in bijlage I van deze overeenkomst vermelde textielproducten mogen kwantitatieve maxima worden toegepast onder de hierna omschreven voorwaarden.

2. Wanneer de Gemeenschap in het kader van de administratieve controle vaststelt dat het niveau van de invoer van producten van oorsprong uit Laos van een bepaalde, in bijlage I vermelde categorie, in vergelijking met de totale invoer in de Gemeenschap van producten van die categorie, van welke oorsprong dan ook, in het vorige jaar, de volgende percentages overschrijdt:

- 2% voor categorieën producten in groep I,

- 8% voor categorieën producten in groep II,

- 15% voor categorieën producten in de groepen III , IV en V,

kan zij volgens de procedure van artikel 11 overleg aanvragen, teneinde tot overeenstemming te komen over een passend niveau van beperking voor de producten van die categorie.

3. In afwachting van een voor beide partijen bevredigende oplossing verbindt Laos zich ertoe, vanaf de datum van kennisgeving van het verzoek om overleg, de uitvoer van producten van de betrokken categorie naar de Gemeenschap of naar de door de Gemeenschap aangegeven regio of regio's van de Gemeenschap te schorsen of te beperken tot het door de Gemeenschap aangegeven niveau.

De Gemeenschap staat de invoer toe van producten van de desbetreffende categorie die uit Laos zijn verzonden vóór de datum waarop het verzoek om overleg werd ingediend.

4. Indien de Overeenkomstsluitende partijen tijdens het overleg geen bevredigende oplossing kunnen vinden binnen de in artikel 11 vermelde termijn, heeft de Gemeenschap het recht een kwantitatief maximum in te stellen op een jaarniveau dat niet lager is dan het volgens lid 2 berekende niveau of, indien dit hoger is, 106% van de invoer in het kalenderjaar voorafgaande aan dat waarin de invoer het volgens lid 2 berekende niveau heeft overschreden, wat tot het verzoek om overleg aanleiding heeft gegeven.

Het aldus vastgestelde jaarniveau wordt na overleg overeenkomstig artikel 11 naar boven bijgesteld, teneinde aan de voorwaarden in lid 2 te voldoen, indien de ontwikkeling van de totale invoer van het betrokken product in de Gemeenschap dit noodzakelijk maakt.

5. Het jaarlijkse groeipercentage voor de kwantitatieve maxima die op grond van dit artikel worden ingesteld, wordt vastgesteld overeenkomstig het bepaalde in protocol B.

6. Het bepaalde in dit artikel is niet van toepassing indien de in lid 2 genoemde percentages werden bereikt door een daling van de totale invoer in de Gemeenschap en niet door een stijging van de uitvoer van producten van oorsprong uit Laos.

7. Bij toepassing van de leden 2, 3 of 4 verbindt Laos zich ertoe uitvoervergunningen af te geven voor producten die gedekt zijn door contracten die vóór de instelling van het kwantitatieve maximum zijn gesloten, tot het vastgestelde kwantitatieve maximum is bereikt.

8. Tot de datum van mededeling van de in artikel 9, lid 6, bedoelde statistieken wordt bij de toepassing van lid 2 van dit artikel uitgegaan van de eerder door de Gemeenschap medegedeelde jaarstatistieken.

Artikel 5

1. Met het oog op de goede uitvoering van deze overeenkomst, komen Laos en de Gemeenschap overeen volledig samen te werken om te voorkomen dat de bepalingen van deze overeenkomst door wederverzending of routeverlegging van de goederen, valse verklaringen inzake het land van oorsprong, vervalsing van documenten, een onjuiste opgave van de vezelsamenstelling, een onjuiste omschrijving van de hoeveelheid of indeling van de goederen of anderszins worden geschonden, en daartoe de nodige wettelijke en/of bestuursrechtelijke maatregelen te nemen. Laos en de Gemeenschap komen derhalve overeen de nodige juridische maatregelen en bestuursprocedures vast te stellen om tegen dergelijke schendingen te kunnen optreden, met inbegrip van de vaststelling van juridisch bindende sancties ten aanzien van de betrokken exporteurs en/of importeurs.

2. Is de Gemeenschap op grond van beschikbare gegevens van oordeel dat de bepalingen van deze overeenkomst worden geschonden, dan pleegt zij overleg met Laos, teneinde een voor beide partijen bevredigende oplossing te vinden. Dit overleg vindt zo spoedig mogelijk plaats en uiterlijk 30 dagen na indiening van het verzoek daartoe.

3. In afwachting van de resultaten van het in lid 2 bedoelde overleg neemt Laos, op verzoek van de Gemeenschap, bij voldoende bewijs dat de overeenkomst is geschonden, alle nodige maatregelen om ervoor te zorgen dat de aanpassing van de krachtens artikel 4 ingestelde kwantitatieve maxima waartoe eventueel bij het in lid 2 bedoelde overleg wordt besloten, kan worden verricht voor het contingentjaar waarin het verzoek om het in lid 2 bedoelde overleg is gedaan, of voor het volgende jaar indien het maximum van het lopende jaar reeds is bereikt.

4. Kunnen partijen tijdens het in lid 2 bedoelde overleg geen bevredigende oplossing vinden, dan heeft de Gemeenschap het recht:

a) bij voldoende bewijs dat producten van oorsprong uit Laos in strijd met deze overeenkomst zijn ingevoerd, de betrokken hoeveelheden af te boeken op de bij artikel 4 vastgestelde maxima;

b) bij voldoende bewijs dat valse verklaringen inzake vezelsamenstelling, hoeveelheid, aard of indeling van producten van oorsprong uit Laos zijn afgegeven, de invoer van deze producten te weigeren;

c) wanneer blijkt dat wederverzending of routeverlegging plaatsvindt op het grondgebied van Laos van producten die niet uit dit land van oorsprong zijn, kwantitatieve maxima in te voeren voor dezelfde categorieën producten van oorsprong uit Laos, indien daarvoor nog geen kwantitatieve maxima golden, of andere dienstige maatregelen te nemen.

5. Partijen komen, overeenkomstig het bepaalde in protocol A bij deze overeenkomst, overeen een systeem van administratieve samenwerking op te zetten om te voorkomen dat de overeenkomst wordt geschonden en om problemen in verband met schendingen van de overeenkomst te regelen.

Artikel 6

1. Laos houdt toezicht op de uitvoer van aan beperkingen of controle onderworpen producten naar de Gemeenschap. Mochten zich plotselinge en schade veroorzakende wijzigingen in de traditionele handelsstromen voordoen, dan kan de Gemeenschap vragen dat overleg wordt gepleegd om voor dit probleem een bevredigende oplossing te vinden. Dit overleg moet binnen vijftien werkdagen plaatsvinden nadat hierom door de Gemeenschap is verzocht.

2. Laos streeft ernaar de uitvoer naar de Gemeenschap van textielproducten waarop kwantitatieve beperkingen van toepassing zijn zo gelijkmatig mogelijk over het jaar te spreiden, waarbij evenwel rekening moet worden gehouden met seizoensinvloeden.

Artikel 7

Bij opzegging van deze overeenkomst overeenkomstig artikel 14, lid 3, worden de krachtens deze overeenkomst vastgestelde kwantitatieve maxima in verhouding tot de tijdsduur aangepast, tenzij de Overeenkomstsluitende partijen in onderling overleg anders beslissen.

Artikel 8

1. De indeling van de onder deze overeenkomst vallende producten geschiedt aan de hand van de nomenclatuur van het gemeenschappelijk douanetarief en de tarief- en statistieknomenclatuur van de Gemeenschap (hierna "gecombineerde nomenclatuur" of, afgekort, "GN" genoemd) en de wijzigingen daarop.

Houdt een indelingsbesluit een wijziging in van de indelingspraktijk of van de categorie van een onder deze overeenkomst vallend product, dan geldt voor dat product de handelsregeling die na die wijziging op die praktijk of categorie van toepassing is.

Wijzigingen in de gecombineerde nomenclatuur, overeenkomstig de in de Gemeenschap geldende procedures, die betrekking hebben op onder deze overeenkomst vallende categorieën producten, of besluiten in verband met de indeling van goederen, mogen geen vermindering van de bij deze overeenkomst vastgestelde kwantitatieve maxima tot gevolg hebben.

2. De oorsprong van de onder deze overeenkomst vallende producten wordt overeenkomstig de in de Gemeenschap geldende regels vastgesteld.

Wijzigingen in deze regels van oorsprong worden aan Laos medegedeeld en mogen geen vermindering van de krachtens deze overeenkomst vastgestelde kwantitatieve maxima tot gevolg hebben.

De wijze waarop de oorsprong van bovenbedoelde textielproducten wordt gecontroleerd is in protocol A omschreven.

Artikel 9

1. Laos verstrekt de Gemeenschap nauwkeurige statistische gegevens over alle afgegeven uitvoervergunningen voor categorieën producten waarvoor de in deze overeenkomst genoemde kwantitatieve maxima gelden, per lidstaat van de Gemeenschap.

2. De Gemeenschap verstrekt van haar kant de autoriteiten van Laos nauwkeurige statistische gegevens over invoervergunningen die door de autoriteiten van de Gemeenschap zijn afgegeven en over de invoer van producten waarop het in artikel 4, lid 2, bedoelde systeem van toepassing is.

3. De bovengenoemde gegevens worden voor alle categorieën producten verstrekt vóór het eind van de maand volgende op de maand waarop de statistieken betrekking hebben.

4. Laos verstrekt op verzoek van de Gemeenschap invoerstatistieken voor alle in bijlage I opgenomen producten.

5. Mocht bij onderzoek van de uitgewisselde gegevens blijken dat er significante verschillen bestaan tussen de uitvoer- en de invoercijfers, dan kan tot overleg worden overgegaan volgens de procedure van artikel 11 van deze overeenkomst.

6. Voor de toepassing van de bepalingen van artikel 4 verplicht de Gemeenschap zich ertoe de autoriteiten van Laos vóór 15 april van elk jaar de statistieken te verstrekken betreffende de invoer van alle onder deze overeenkomst vallende textielproducten in het voorafgaande jaar, onderverdeeld per leveranciersland en lidstaat van de Gemeenschap.

Artikel 10

De Overeenkomstsluitende partijen komen overeen de ontwikkeling van de handel in textielproducten en kleding elk jaar in het kader van het overleg, zoals bedoeld in artikel 11 en aan de hand van de in artikel 9 genoemde statistieken, te onderzoeken.

Artikel 11

1. Behoudens andersluidende bepalingen in deze overeenkomst gelden voor de in deze overeenkomst vermelde overlegprocedures de volgende bepalingen:

- voor zover mogelijk wordt regelmatig overleg gepleegd. Voorts kan eveneens bijzonder aanvullend overleg plaatsvinden;

- elk verzoek om overleg wordt schriftelijk ter kennis gebracht van de andere Overeenkomstsluitende partij;

- zo nodig dient het verzoek om overleg binnen een redelijke termijn (en in elk geval binnen 15 dagen na de kennisgeving) te worden gevolgd door een verslag waarin de aanvrager van het overleg uiteenzet waarom hij het overleg heeft aangevraagd;

- het overleg tussen de Overeenkomstsluitende partijen wordt binnen een maand na kennisgeving van het verzoek geopend, teneinde uiterlijk binnen één maand tot overeenstemming of tot een wederzijds aanvaardbare conclusie te komen;

- de bovengenoemde periode van één maand waarin overeenstemming of een wederzijds aanvaardbare conclusie dient te worden bereikt, kan in onderling overleg worden verlengd.

2. De Gemeenschap kan overeenkomstig lid 1 om overleg verzoeken wanneer zij vaststelt dat er in een bepaald toepassingsjaar van de overeenkomst moeilijkheden in de Gemeenschap of een van haar regio's ontstaan als gevolg van een, in vergelijking met het voorgaande jaar, sterke stijging van de invoer van een bepaalde categorie producten van groep I, waarop de krachtens deze overeenkomst vastgestelde kwantitatieve maxima van toepassing zijn.

3. Op verzoek van een der Overeenkomstsluitende partijen kan overleg plaatsvinden over alle vraagstukken die uit de toepassing van deze overeenkomst voortvloeien. Het overleg krachtens dit artikel vindt plaats in een geest van samenwerking en met het streven de onderlinge geschillen tussen de Overeenkomstsluitende partijen te regelen.

Artikel 12

Wat de intellectuele eigendom betreft, plegen de Overeenkomstsluitende partijen op verzoek van één van hen overleg, volgens de procedure van artikel 11, om een billijke oplossing te vinden voor problemen die zich in verband met de bescherming van merken, tekeningen en modellen van kledingartikelen en textielproducten mochten voordoen.

Artikel 13

Deze overeenkomst is van toepassing, enerzijds, op de gebieden waar het Verdrag tot oprichting van de Europese Gemeenschap van toepassing is en onder de in dat Verdrag neergelegde voorwaarden, en, anderzijds, op het grondgebied van Laos.

Artikel 14

1. Deze overeenkomst treedt in werking op de eerste dag van de maand volgende op de datum waarop de Overeenkomstsluitende partijen elkaar in kennis stellen van de voltooiing van de hiertoe noodzakelijke procedures. In afwachting daarvan is de overeenkomst van toepassing op basis van wederzijdsheid.

2. Deze overeenkomst is van toepassing tot en met 31 december 2004. Voorafgaand aan de toetreding van Laos tot de Wereldhandelsorganisatie (WTO) zal de werking van deze overeenkomst worden bezien, teneinde rekening te houden met de gevolgen daarvan.

3. Partijen kunnen te allen tijde wijzigingen in deze overeenkomst voorstellen of deze overeenkomst opzeggen, met inachtneming van een termijn van tenminste zes maanden. In dat geval verstrijkt de overeenkomst aan het einde van de opzeggingstermijn.

4. De Overeenkomstsluitende partijen komen overeen ten laatste 6 maanden voor het verstrijken van deze overeenkomst overleg te plegen, teneinde eventueel een nieuwe overeenkomst te sluiten.

5. De bijlagen, protocollen, processen-verbaal van overeenkomst en de uitgewisselde of aan de overeenkomst gehechte brieven maken deel uit van deze overeenkomst.

Artikel 15

Deze overeenkomst is in twee exemplaren opgesteld, in de Deense, de Duitse, de Engelse, de Finse, de Franse, de Griekse, de Italiaanse, de Nederlandse, de Portugese, de Spaanse en de Zweedse taal, alsmede in de taal van Laos, zijnde alle teksten gelijkelijk authentiek.

Voor de Democratische Volksrepubliek Laos // Voor de Europese Gemeenschap

BIJLAGE I

TEXTIELPRODUCTEN BEDOELD IN ARTIKEL 1

1. Onverminderd de regels voor de interpretatie van de gecombineerde nomenclatuur wordt de omschrijving van de goederen slechts ter indicatie vermeld; in het kader van die bijlage wordt door de GN-codes bepaald welke producten onder elke categorie vallen. Wanneer de GN-code door de letters "ex" wordt voorafgegaan, betekent dit dat door de GN-code en de desbetreffende omschrijving tezamen wordt bepaald welke producten onder een categorie vallen.

2. Wegens het ontbreken van nauwkeurige gegevens over het materiaal waaruit de producten van de categorieën 1 t/m 114 zijn samengesteld, wordt ervan uitgegaan dat deze producten uitsluitend zijn samengesteld uit wol, fijn dierlijk haar, katoen, of synthetische of kunstmatige vezels.

3. Kleding welke niet herkenbaar is als heren- of jongenskleding of als dames- of meisjeskleding, wordt bij laatstgenoemde ingedeeld.

4. De term "babykleding" omvat kleding tot en met handelsmaat 86.

>RUIMTE VOOR DE TABEL>

GROEP I A

>RUIMTE VOOR DE TABEL>

GROEP I B

>RUIMTE VOOR DE TABEL>

GROEP II A

>RUIMTE VOOR DE TABEL>

GROEP II B

>RUIMTE VOOR DE TABEL>

GROEP III A

>RUIMTE VOOR DE TABEL>

GROEP III B

>RUIMTE VOOR DE TABEL>

GROEP IV

>RUIMTE VOOR DE TABEL>

GROEP V

>RUIMTE VOOR DE TABEL>

Bijlage II

Producten waarvoor geen kwantitatieve maxima gelden, maar die onderworpen zijn aan de in artikel 1, lid 4, van de overeenkomst bedoelde dubbele controle.

(De volledige productomschrijving van de in deze bijlage genoemde categorieën is opgenomen in bijlage I).

Categorieën:

4

5

6

7

8

21

28

78

PROTOCOL A

TITEL I

INDELING

Artikel 1

1. De bevoegde autoriteiten van de Gemeenschap verbinden zich ertoe Laos van wijzigingen in de gecombineerde nomenclatuur (GN) in kennis te stellen voordat deze in de Gemeenschap in werking treden.

2. De bevoegde autoriteiten van de Gemeenschap verbinden zich ertoe de bevoegde autoriteiten van Laos in kennis te stellen van alle besluiten betreffende de indeling van onder deze overeenkomst vallende producten, binnen één maand nadat deze besluiten zijn genomen. Een dergelijke mededeling omvat:

a) een omschrijving van de betrokken producten;

b) de betrokken categorie en GN-codes;

c) de redenen die tot het besluit hebben geleid.

3. Houdt het indelingsbesluit een wijziging in van de indelingspraktijk of van de categorie van een onder deze overeenkomst vallend product, dan staan de bevoegde autoriteiten van de Gemeenschap voor de inwerkingtreding van het besluit een termijn van 30 dagen toe, vanaf de mededeling van de Gemeenschap. Voor producten die vóór de datum van inwerkingtreding van het besluit zijn verzonden blijft de vroegere indelingspraktijk gelden, mits deze goederen binnen zestig dagen na die datum voor invoer worden aangeboden.

4. Heeft een indelingsbesluit van de Gemeenschap tot gevolg dat de indelingspraktijk of de categorie van een onder de overeenkomst vallend product wordt gewijzigd, en heeft dit besluit betrekking op een categorie waarvoor kwantitatieve maxima gelden, dan plegen de Overeenkomstsluitende partijen overeenkomstig de procedure van artikel 11 overleg in verband met de in artikel 8, lid 1, tweede alinea, genoemde verplichting.

5. Bij verschil van mening tussen Laos en de bevoegde autoriteiten van de Gemeenschap op de plaats van binnenkomst in de Gemeenschap over de indeling van de onder deze overeenkomst vallende producten, wordt de indeling voorlopig gebaseerd op de aanwijzingen van de Gemeenschap, tot bij het overleg overeenkomstig artikel 11 overeenstemming is bereikt over de definitieve indeling van het betrokken product.

TITEL II

OORSPRONG

Artikel 2

1. Producten van oorsprong uit Laos mogen overeenkomstig de bij deze overeenkomst vastgestelde regeling naar de Gemeenschap worden uitgevoerd, indien zij vergezeld gaan van een certificaat van oorsprong uit Laos dat met het bij dit protocol gevoegde model overeenstemt.

2. Het certificaat van oorsprong wordt door de bevoegde overheidsdiensten van Laos afgegeven, indien de producten overeenkomstig de relevante communautaire wetgeving beschouwd kunnen worden als zijnde van oorsprong uit Laos.

3. Producten van de groepen III, IV en V kunnen echter volgens de bij deze overeenkomst vastgestelde regelingen in de Gemeenschap worden ingevoerd na overlegging van een op de factuur of een ander handelsdocument gestelde verklaring van de exporteur dat de betrokken producten van oorsprong zijn uit Laos in de zin van de in de Gemeenschap geldende regels.

4. Het in lid 1 bedoelde certificaat van oorsprong is niet vereist voor de invoer van goederen die van een certificaat van oorsprong formulier A vergezeld gaan dat overeenkomstig de regels van een algemeen preferentiestelsel is afgegeven.

Artikel 3

Het certificaat van oorsprong wordt op schriftelijk verzoek van de exporteur of, onder diens verantwoordelijkheid, op schriftelijk verzoek van zijn vertegenwoordiger afgegeven. De bevoegde autoriteiten van Laos zien erop toe dat de certificaten van oorsprong correct zijn ingevuld. Zij kunnen te dien einde alle bewijsmateriaal opvragen of alle controles verrichten die zij dienstig achten.

Artikel 4

Wanneer verschillende criteria gelden voor het vaststellen van de oorsprong van producten van dezelfde categorie, dienen de certificaten of verklaringen van oorsprong een voldoende gedetailleerde beschrijving van de goederen te bevatten om het criterium van Laos te kunnen bepalen op grond waarvan het certificaat werd afgegeven of de verklaring werd opgesteld.

Artikel 5

De gegevens op het certificaat van oorsprong zijn niet automatisch ongeldig indien wordt vastgesteld dat zij enigszins afwijken van die welke voorkomen op de documenten die in verband met de formaliteiten bij invoer bij het douanekantoor worden aangeboden.

TITEL III

DUBBELE CONTROLE

Afdeling I - Uitvoer

Artikel 6

De bevoegde autoriteiten van Laos geven een uitvoervergunning af voor de uitvoer uit Laos van alle textielproducten waarop op grond van artikel 4 van de overeenkomst definitieve of voorlopige kwantitatieve maxima van toepassing zijn, totdat deze maxima, die op grond van de artikelen 3, 5 en 7 van de overeenkomst kunnen worden gewijzigd, zijn bereikt, alsmede voor de uitvoer van alle textielproducten waarvoor geen kwantitatieve maxima gelden, maar die wel aan een dubbele controle zijn onderworpen, als bedoeld in artikel 1, lid 4, en artikel 1, lid 5, van de overeenkomst.

Artikel 7

1. De uitvoervergunning voor producten waarop de in deze overeenkomst vermelde kwantitatieve maxima van toepassing zijn, stemt overeen met het aan dit protocol gehechte model 1, en is geldig voor uitvoer naar het gehele douanegebied waarop het Verdrag tot oprichting van de Europese Gemeenschap van toepassing is.

2. Op uitvoervergunningen voor producten waarvoor bij deze overeenkomst kwantitatieve maxima zijn vastgesteld, moet onder meer worden vermeld dat de betrokken hoeveelheid is afgeboekt op het kwantitatieve maximum dat voor de betrokken productcategorie is vastgesteld. Een uitvoervergunning kan slechts betrekking hebben op één productcategorie waarop kwantitatieve maxima van toepassing zijn, maar kan worden gebruikt voor één of meer zendingen van de betrokken producten.

3. De uitvoervergunning voor producten waarop geen kwantitatieve maxima van toepassing zijn, maar die wel aan een dubbele controle zijn onderworpen, stemt overeen met het aan dit protocol gehechte model 2, en kan slechts betrekking hebben op één productcategorie. De uitvoervergunning kan wel voor één of meer zendingen van de betrokken producten worden gebruikt, en is geldig voor uitvoer naar het gehele douanegebied waarop het Verdrag tot oprichting van de Europese Gemeenschap van toepassing is.

Artikel 8

De bevoegde autoriteiten van de Gemeenschap dienen onverwijld in kennis te worden gesteld van de intrekking of wijziging van een reeds afgegeven uitvoervergunning.

Artikel 9

1. De uitvoer van textielproducten waarop krachtens deze overeenkomst kwantitatieve maxima van toepassing zijn, wordt afgeboekt op de kwantitatieve maxima van het jaar waarin de goederen zijn verzonden, zelfs indien de uitvoervergunning na de verzending werd afgegeven.

2. Voor de toepassing van lid 1 worden de goederen geacht te zijn verzonden op de datum waarop zij, met het oog op de uitvoer, in het vliegtuig, het voertuig of het schip werden geladen.

Artikel 10

De uitvoervergunning wordt, overeenkomstig artikel 12 hierna, niet later aangeboden dan op 31 maart van het jaar volgende op het jaar waarin de door deze vergunning gedekte goederen werden verzonden.

Afdeling II - Invoer

Artikel 11

Textielproducten waarop krachtens deze overeenkomst kwantitatieve maxima van toepassing zijn of die krachtens deze overeenkomst aan een dubbele controle zijn onderworpen, kunnen eerst na overlegging van een invoervergunning in de Gemeenschap worden ingevoerd.

Artikel 12

1. De bevoegde autoriteiten van de Gemeenschap geven de in artikel 11 bedoelde invoervergunning binnen vijf werkdagen af nadat de importeur het origineel van de overeenkomstige uitvoervergunning heeft overgelegd.

2. De invoervergunningen betreffende producten waarop krachtens deze overeenkomst kwantitatieve maxima van toepassing zijn, zijn na afgifte zes maanden geldig voor invoer in het gehele douanegebied waarop het Verdrag tot oprichting van de Europese Gemeenschap van toepassing is.

3. De invoervergunningen betreffende producten waarop geen kwantitatieve maxima van toepassing zijn, maar die wel aan een dubbele controle zijn onderworpen, zijn na afgifte zes maanden geldig voor invoer in het gehele douanegebied waarop het Verdrag tot oprichting van de Europese Gemeenschap van toepassing is.

4. De bevoegde autoriteiten van de Gemeenschap annuleren de reeds afgegeven invoervergunning, indien de overeenkomstige uitvoervergunning wordt ingetrokken.

Indien de bevoegde autoriteiten van de Gemeenschap pas in kennis worden gesteld van de intrekking of annulering van de uitvoervergunning wanneer de producten al in de Gemeenschap zijn ingevoerd, dan worden de betrokken hoeveelheden afgeboekt op de kwantitatieve maxima voor de betrokken categorie en het betrokken contingentjaar.

Artikel 13

1. Indien de bevoegde autoriteiten van de Gemeenschap vaststellen dat Laos voor een bepaalde categorie producten uitvoervergunningen heeft afgegeven voor grotere hoeveelheden dan het maximum dat overeenkomstig artikel 4 van de overeenkomst voor de desbetreffende categorie is vastgesteld, en dat overeenkomstig de artikelen 3, 5 en 7 van de overeenkomst is gewijzigd, dan mogen deze de verdere afgifte van invoervergunningen schorsen. Deze beslissing wordt de autoriteiten van Laos onmiddellijk medegedeeld en de bijzondere overlegprocedure overeenkomstig artikel 11 van deze overeenkomst wordt onmiddellijk ingeleid.

2. De bevoegde autoriteiten van de Gemeenschap kunnen weigeren een invoervergunning af te geven voor producten van oorsprong uit Laos die aan kwantitatieve maxima of een dubbele controle zijn onderworpen en die niet worden gedekt door een uitvoervergunning van Laos die overeenkomstig de bepalingen van dit protocol is afgegeven.

Indien de bevoegde autoriteiten van de Gemeenschap echter toestaan dat dergelijke producten in de Gemeenschap worden ingevoerd, worden de betrokken hoeveelheden slechts afgeboekt op de desbetreffende kwantitatieve maxima die krachtens deze overeenkomst zijn vastgesteld nadat de autoriteiten van Laos hiertoe uitdrukkelijk toestemming hebben gegeven, behoudens het bepaalde in artikel 5 van de overeenkomst.

TITEL IV

VORM EN WIJZE VAN OVERLEGGING VAN UITVOERVERGUNNINGEN EN CERTIFICATEN VAN OORSPRONG EN ALGEMENE BEPALINGEN BETREFFENDE DE UITVOER NAAR DE GEMEENSCHAP

Artikel 14

1. De uitvoervergunning en het certificaat van oorsprong mogen in meerdere exemplaren worden opgesteld, indien op de extra exemplaren duidelijk is aangegeven dat het om kopieën gaat. Zij worden in het Engels of Frans opgesteld. Indien ze met de hand worden ingevuld, moet dit met inkt en in blokletters gebeuren.

Het formaat van deze documenten is 210 x 297 mm. Het te gebruiken papier is wit, zo gelijmd dat het goed te beschrijven is en met een gewicht van ten minste 25 g/m2. Indien de documenten uit verschillende exemplaren bestaan heeft alleen het bovenste blad, dat het origineel is, een geguillocheerde ondergrond. Op dit blad dient duidelijk "origineel" en op de andere exemplaren "kopie" te zijn vermeld. Slechts het origineel wordt door de bevoegde autoriteiten van de Gemeenschap als geldig erkend voor de controle op de uitvoer naar de Gemeenschap overeenkomstig het bepaalde in de overeenkomst.

2. Elk document is ter identificatie van een al dan niet gedrukt volgnummer voorzien dat als volgt is samengesteld:

- twee letters om het land van uitvoer aan te geven: LA,

- twee letters om de lidstaat van inklaring aan te duiden:

AT = Oostenrijk

BL = Benelux

DE = Bondsrepubliek Duitsland

DK = Denemarken

EL = Griekenland

ES = Spanje

FI = Finland

FR = Frankrijk

GB = Verenigd Koninkrijk

IE = Ierland

IT = Italië

PT = Portugal

SE = Zweden

- een cijfer dat het contingentjaar aanduidt, overeenkomend met het laatste cijfer van het betrokken jaar:

2 voor 2002; 3 voor 2003; 4 voor 2004;

- een getal van twee cijfers, uit de reeks van 01 tot en met 99, om het kantoor van afgifte in Laos aan te duiden,

- een volgnummer van vijf cijfers, uit de reeks van 00001 tot en met 99999, dat aan de lidstaat van inklaring wordt toegekend.

Artikel 15

De uitvoervergunning en het certificaat van oorsprong mogen worden afgegeven na verzending van de producten waarop zij betrekking hebben. In dergelijk geval dient daarop "délivré a posteriori" of "issued retrospectively" te worden vermeld.

Artikel 16

1. In geval van diefstal, verlies of vernietiging van een uitvoervergunning of een certificaat van oorsprong, kan de exporteur bij de bevoegde instantie van Laos die het document heeft afgegeven een duplicaat aanvragen dat wordt opgesteld aan de hand van de exportdocumenten waarover hij beschikt. Op het aldus afgegeven duplicaat wordt "duplicata" of "duplicate" vermeld.

2. Het duplicaat draagt de datum van de originele uitvoervergunning of van het originele certificaat van oorsprong.

TITEL V

ADMINISTRATIEVE SAMENWERKING

Artikel 17

De Gemeenschap en Laos werken nauw samen bij de tenuitvoerlegging van de bepalingen van dit protocol. Beide partijen zorgen er te dien einde voor dat contacten en gedachtenwisselingen, ook over technische aangelegenheden, kunnen plaatsvinden.

Artikel 18

Met het oog op de correcte toepassing van dit protocol, verlenen de Gemeenschap en Laos elkaar bijstand bij de controle op de echtheid en de juistheid van de in het kader van dit protocol afgegeven uitvoervergunningen, certificaten van oorsprong en verklaringen.

Artikel 19

Laos doet de Commissie van de Europese Gemeenschappen de namen en adressen toekomen van de instanties die bevoegd zijn uitvoervergunningen en certificaten van oorsprong af te geven en te controleren, tezamen met de afdrukken van de stempels die door deze instanties worden gebruikt en voorbeelden van de handtekeningen van de beambten die bevoegd zijn de uitvoervergunningen te ondertekenen. Laos stelt de Commissie in kennis van elke wijziging van deze gegevens.

Artikel 20

1. De certificaten van oorsprong en uitvoervergunningen worden achteraf steekproefsgewijs gecontroleerd of wanneer de bevoegde autoriteiten van de Gemeenschap redenen hebben om te twijfelen aan de echtheid van het certificaat of de vergunning of aan de juistheid van de daarop vermelde gegevens inzake de oorsprong van de betrokken producten.

2. In dergelijke gevallen sturen de bevoegde autoriteiten van de Gemeenschap het certificaat van oorsprong, de uitvoervergunning of een kopie daarvan terug aan de bevoegde autoriteiten van Laos, onder opgave van de formele en/of materiële redenen van het verzoek om controle. Indien de factuur werd voorgelegd, wordt deze, of een kopie daarvan, bij het certificaat of de vergunning, of een kopie daarvan, gevoegd. De autoriteiten geven tevens alle beschikbare informatie door waardoor het vermoeden is ontstaan dat de gegevens op bedoeld certificaat of bedoelde vergunning niet juist zijn.

3. Het bepaalde in lid 1 is ook van toepassing op controles achteraf van de verklaringen inzake de oorsprong als bedoeld in artikel 2 van dit protocol.

4. De resultaten van de controle achteraf die overeenkomstig de leden 1 en 2 wordt verricht worden de bevoegde autoriteiten van de Gemeenschap binnen drie maanden medegedeeld. Uit deze mededeling moet blijken of het betwiste certificaat, of de betwiste vergunning of verklaring, van toepassing is op de uitgevoerde goederen en of deze goederen in aanmerking komen om volgens de regels van deze overeenkomst te worden uitgevoerd. Op verzoek van de Gemeenschap worden bij deze mededeling tevens kopieën gevoegd van alle documenten die nodig zijn om de feiten, en met name de werkelijke oorsprong van de goederen, vast te kunnen stellen.

Mocht bij dergelijke controles blijken dat stelselmatig onregelmatigheden plaatsvinden bij het gebruik van verklaringen inzake de oorsprong, dan kan de Gemeenschap artikel 2, lid 1, van dit protocol toepassen op de invoer van de betrokken producten.

5. Met het oog op de controle achteraf van de certificaten van oorsprong of de uitvoervergunningen, worden kopieën van deze certificaten en van de bijbehorende uitvoerdocumenten ten minste drie jaar door de bevoegde autoriteiten van Laos bewaard.

6. De steekproefsgewijs te verrichten controles achteraf, zoals in dit artikel bedoeld, mogen geen belemmering vormen voor toelating tot het vrije verkeer van de betrokken producten.

Artikel 21

1. Wanneer de in artikel 20 bedoelde controles of informatie waarover de bevoegde autoriteiten van de Gemeenschap of van Laos beschikken, erop wijzen of lijken te wijzen dat de bepalingen van deze overeenkomst worden geschonden, werken beide partijen nauw en met de nodige spoed samen om dergelijke schendingen tegen te gaan.

2. De bevoegde autoriteiten van Laos voeren te dien einde, op eigen initiatief of op verzoek van de Gemeenschap, het nodige onderzoek uit, of laten dit uitvoeren, naar de transacties die met de bepalingen van dit protocol strijdig zijn of lijken te zijn. De bevoegde autoriteiten van Laos delen de resultaten van een dergelijk onderzoek aan de Gemeenschap mede en stellen de Gemeenschap tevens in kennis van alle andere gegevens aan de hand waarvan de oorzaak van de schendingen, alsmede de werkelijke oorsprong van de goederen kan worden vastgesteld.

3. Bij overeenkomst tussen de Gemeenschap en Laos kunnen door de Gemeenschap aangewezen vertegenwoordigers bij het in lid 2 bedoelde onderzoek aanwezig zijn.

4. In het kader van de in lid 1 bedoelde samenwerking, wisselen de bevoegde autoriteiten van de Gemeenschap en Laos alle gegevens uit die zij met het oog op het voorkomen van inbreuken op de bepalingen van deze overeenkomst nuttig achten. Deze uitwisseling kan informatie omvatten over de textielproductie in Laos en de handel tussen Laos en derde landen in de textielproducten waarop deze overeenkomst betrekking heeft, met name wanneer de Gemeenschap redenen heeft om aan te nemen dat deze producten over het grondgebied van Laos worden vervoerd alvorens zij in de Gemeenschap worden ingevoerd. Deze informatie kan, op verzoek van de Gemeenschap, kopieën van alle terzake dienende documenten omvatten.

5. Zijn er voldoende gegevens waaruit blijkt dat inbreuk is gemaakt op de bepalingen van dit protocol, dan kunnen de bevoegde autoriteiten van Laos en de Gemeenschap overeenkomen de in artikel 5, lid 4, van de overeenkomst bedoelde maatregelen te nemen, of andere maatregelen om herhaling te voorkomen.

PROTOCOL B

Het jaarlijkse groeipercentage voor de kwantitatieve maxima, dat op grond van artikel 4 van de overeenkomst kan worden ingesteld voor de onder de overeenkomst vallende producten, wordt in onderling overleg tussen de partijen vastgesteld volgens de procedure van artikel 11 van de overeenkomst. Dit groeipercentage kan echter in geen geval hoger zijn dan het hoogste groeipercentage dat voor soortgelijke producten geldt op grond van bilaterale overeenkomsten inzake de handel in textielproducten tussen de Gemeenschap en andere derde landen waarvan het handelsvolume hetzelfde is als dat van Laos of daarmee vergelijkbaar.

PROCES-VERBAAL VAN OVEREENKOMST

MARKTTOEGANG

In de context van de onderhandelingen over een Overeenkomst inzake de handel in textielproducten tussen de Europese Gemeenschap en de Democratische Volksrepubliek Laos, zijn de partijen het volgende overeengekomen:

1. De douanerechten die in de Democratische Volksrepubliek Laos van toepassing zijn op de invoer van textiel- en kledingproducten van oorsprong uit de Europese Gemeenschap, zullen tijdens de geldigheidsduur van deze overeenkomst niet worden verhoogd.

2. De partijen komen overeen tijdens de geldigheidsduur van deze overeenkomst geen nieuwe niet-tarifaire belemmeringen in te stellen voor textiel- en kledingproducten.

Top