Briselē, 23.4.2024

COM(2024) 188 final

KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM, PADOMEI, EIROPAS EKONOMIKAS UN SOCIĀLO LIETU KOMITEJAI UN REĢIONU KOMITEJAI

Uzmanības centrā - bērna intereses: paziņojums, kas pievienots Komisijas Ieteikumam par integrētām bērnu aizsardzības sistēmām


“Būtu vairāk jāatbalsta bērnu iespējas tikt sadzirdētiem, tas varētu mudināt citus bērnus neslēpt viņu problēmas” (Atbilde, kas saņemta no bērna Lietuvā 1 ) 

BĒRNU AIZSARDZĪBA EIROPĀ UN ĀRPUS TĀS KĀ ES PRIORITĀTE

Daudzos aspektos bērnu dzīve Eiropas Savienībā un pasaulē pēdējo desmitgažu laikā ir uzlabojusies. Tā iemesls ir labklājības pieaugums, labāka veselības aprūpe un uzlabota piekļuve izglītībai. Saskaroties ar strauji mainīgu pasauli (sākot ar pandēmijas negatīvo ietekmi uz bērniem, nevienlīdzību, diskrimināciju, konfliktiem un klimata pārmaiņām), kā arī virtuālo pasauli, mēs rīkojāmies, lai turpinātu atbalstīt un vēl vairāk stiprināt bērnu tiesības un dzīves kvalitāti ES un ārpus tās. ES, tās Eiropas un starptautiskie partneri un pilsoniskās sabiedrības organizācijas ir sadarbojušās, lai nevienu bērnu neatstātu novārtā, kamēr risinām problēmas un izmantojam zaļās, digitālās un demogrāfiskās pārkārtošanās sniegtās iespējas.

Pēdējos gados Komisija ir ieviesusi stabilu un visaptverošu tiesisko, politikas un atbalsta satvaru, kas paredz skaidras saistības pastiprināt bērnu tiesību aizsardzību, veicināšanu un īstenošanu; tas jo īpaši atspoguļots 2021. gada martā pieņemtajā visaptverošajā ES stratēģijā par bērna tiesībām 2 (“ES stratēģija”) un Eiropas Garantijā bērniem 3 . Saskaņā ar ES stratēģiju kopā ar dalībvalstīm tiek īstenoti vairāki pasākumi, tostarp pasākumi, kas vērsti pret seksuālu vardarbību pret bērniem un bērnu ļaunprātīgu izmantošanu tiešsaistē un bezsaistē 4 , un darbības bērnu nabadzības un sociālekonomiskās atstumtības novēršanai attiecībā uz bērniem, kam vajadzīga palīdzība, tostarp bērniem ar invaliditāti vai mazākumtautību un migrantu izcelsmi. Ir veikti arī pasākumi, lai labāk pielāgotu tiesu sistēmas bērnu kā cietušo, aizdomās turēto, apsūdzēto vai notiesāto, liecinieku vai citu tiesvedības pušu vajadzībām. Turklāt Komisija ir izstrādājusi pasākumus bērnu psihoemocionālās veselības un labbūtības uzlabošanai. ES stratēģijas iezīme ir jēgpilna bērnu līdzdalība un apspriešanās ar tiem, tostarp izmantojot Bērnu līdzdalības platformu 5 , un tā kļūst par atzītu praksi ES un ārpus tās.

ES stratēģijai ir arī spēcīga ārējā dimensija, un ES pastiprina darbu, lai veicinātu, aizsargātu, īstenotu un ievērotu bērnu tiesības visā pasaulē, izskaustu bērnu darbu, cīnītos pret bērnu laulībām, ieguldītu ievērojamus līdzekļus izglītībā visā pasaulē un pasargātu bērnus no visu veidu vardarbības, ļaunprātīgas izmantošanas un nevērības, tostarp humānās palīdzības kontekstā. Izmantojot Jaunatnes rīcības plānu ārējai darbībai 6 , ES veicina arī bērnu un jauniešu līdzdalību pasaules līmenī. Tiek pārskatītas ES pamatnostādnes par bērniem un bruņotiem konfliktiem 7 , lai novērstu un izbeigtu kaitējošu praksi pret bērniem, kurus skāruši bruņoti konflikti, kā arī reaģētu uz to.

Lai gan ir panākts ievērojams progress, vardarbība pret bērniem daudzos līmeņos joprojām ir problēma gan ES, gan ārpus tās. Visu veidu vardarbības pret bērniem izbeigšana, tostarp izstrādājot un stiprinot integrētas bērnu aizsardzības sistēmas, ir gan morāls, gan juridisks pienākums. Tas ir arī stratēģisks ieguldījums mūsu sabiedrības nākotnē.

BĒRNU AIZSARDZĪBA: PIENĀKUMS UN STRATĒĢISKS IEGULDĪJUMS SABIEDRĪBĀ

Vardarbībai var būt dažādi veidi, tā var ietvert visa veida fizisku vai psiholoģisku vardarbību, miesas bojājumu nodarīšanu vai nežēlīgu, nevērīgu vai nolaidīgu izturēšanos, sliktu izturēšanos vai ekspluatāciju, tostarp seksuālu vardarbību, kas veikta fiziski, tiešsaistē vai virtuālās pasaulēs. Šāda vardarbība ietver vardarbību ģimenē, cilvēku tirdzniecību, seksuālu vardarbību, ar dzimumu saistītu vardarbību, tostarp sieviešu dzimumorgānu kropļošanu un bērnu laulības, kā arī visa veida iebiedēšanu un miesas sodus. Bērni ir pakļauti arī diskriminācijai un neiecietībai, tostarp digitālajā dzīvē 8 . 2021. gadā 114 bērni ES bija tīšu slepkavību upuri 9 . Tiek lēsts, ka 20 % bērnu Eiropā bērnībā cieš no seksuālas vardarbības 10 . Nesen veiktā apsekojumā par vardarbību pret sievietēm 13,7 % pieaugušo sieviešu valsts līmenī ziņoja, ka bērnībā ir piedzīvojušas seksuālu vardarbību 11 , lai gan šis īpatsvars varētu būt pat lielāks, jo informācijas atklāšanas rādītāji diemžēl ir zemāki par realitāti. Tiek lēsts, ka 190 000 meiteņu visā ES var tikt pakļautas dzimumorgānu kropļošanas riskam 12 . Pašnāvība ir otrs galvenais nāves cēlonis jauniešiem vecumā no 15 līdz 19 gadiem 13 . 13 % līdz 29 % bērnu (15 gadus veci) dažādās dalībvalstīs ziņoja, ka bieži tiek iebiedēti 14 . 

Vardarbība pret bērniem rada arī ekonomiskās izmaksas, kas tiek lēstas līdz pat 8 % no pasaules IKP, proti, 6,5 triljonu EUR apmērā, jo tā palēnina ekonomikas attīstību, palielina sociālekonomisko nevienlīdzību, kavē ekonomikas izaugsmi un samazina ienākumus uz vienu iedzīvotāju 15 . Piešķirot līdzekļus agrīnās pirmsskolas programmām, var gūt peļņu no ieguldījumiem, kas ir vismaz četras reizes lielāka nekā sākotnējie ieguldījumi 16 . Tiek lēsts, ka ikgadējie cilvēkkapitāla zaudējumi bērnu un jauniešu garīga rakstura traucējumu dēļ Eiropā sasniedz 54,2 miljardus EUR 17 . Lielas izmaksas sabiedrībai rada arī sociālekonomiski nelabvēlīga situācija bērnībā, kas vidēji atbilst 3,4 % no IKP ES 18 . Tāpēc ieguldījumi bērnu aizsardzībā un vardarbības novēršanā dod arī lielu ekonomisko atdevi un ietaupa izmaksas ilgtermiņā.

Bērni paši lūdz, lai viņiem būtu iespējas izteikties par savām problēmām un dzīvi. Viņi ir tiesību subjekti un pārmaiņu veicinātāji šajā jomā, un viņi ir skaidri aicinājuši pieaugušos rīkoties, lai reaģētu uz viņu vajadzībām. Bērni kā eksperti jautājumos, kas uz viņiem attiecas, pamatoti pieprasa: “Par mums – tikai ar mums”. Saskaņā ar ANO Konvencijas par bērna tiesībām (“ANO konvencija”) 12. pantu un Eiropas Savienības Pamattiesību hartu (“Harta”) šā ieteikuma par integrētām bērnu aizsardzības sistēmām centrā ir bērnu viedoklis un vajadzības. ES jaunajā Bērnu līdzdalības platformā notika apspriešanās ar vairāk nekā 1000 bērniem par viņu aizsardzības vajadzībām.

CEĻĀ UZ INTEGRĒTĀM BĒRNU AIZSARDZĪBAS SISTĒMĀM

ES pamatmērķis ir aizsargāt bērnus no visu veidu vardarbības. Tas ir arī cieši saistīts ar vardarbības novēršanu, lai nodrošinātu bērnu labklājību un viņu tiesību ievērošanu. Līguma par Eiropas Savienību (“LES”) 3. panta 3. punktā ir noteikts, ka Savienībai ir jāveicina bērnu tiesību aizsardzība. Hartas 24. pantā ir noteikts, ka bērniem ir tiesības uz viņu labklājībai nepieciešamo aizsardzību un gādību un ka visās darbībās, kas attiecas uz bērniem, neatkarīgi no tā, vai tās veic valsts iestādes vai privātas iestādes, pirmkārt jāņem vērā bērna intereses. Bērnu aizsardzība ir arī viens no galvenajiem mērķiem ANO konvencijā un Ilgtspējīgas attīstības programmā 2030. gadam, lai katrs bērns var dzīvot bez bailēm un nepiedzīvo nevērību, sliktu izturēšanos un ekspluatāciju. Satriecošā statistika un pierādījumi par bērnu ļaunprātīgas izmantošanas, vardarbības un nevērības pret tiem apjomu visā ES, ieskaitot pandēmijas radīto ietekmi, pret Ukrainu vērstā agresijas kara sekas un globālo bruņoto konfliktu straujo pieaugumu, ir aicinājums veikt turpmākas darbības.

Tāpēc Komisija nāk klajā ar ieteikumu 19 dalībvalstīm turpināt attīstīt un stiprināt savas bērnu aizsardzības sistēmas, lai tās būtu integrētākas un labāk apmierinātu bērnu vajadzības pēc aizsardzības pret jebkāda veida vardarbību un veicinātu bērnu aizsardzību kā Savienības globālu prioritāti.

Bērnu aizsardzība attiecas uz visu sabiedrību un ir starpnozaru jautājums. Atbildību par bērnu aizsardzību dala plašs dalībnieku loks, tostarp publiskās iestādes, privātā sektora dalībnieki, starptautiskās un pilsoniskās sabiedrības organizācijas. Tādu rīku plašais klāsts, kas ir dalībvalstu rīcībā, kā arī pieejami Savienības līmenī (tiesību akti, rīcībpolitika un finansējums) un visos pārvaldības līmeņos, var palīdzēt bērnu aizsardzības sistēmas padarīt integrētākas un stabilākas. Ir vajadzīgi koordinācijas mehānismi starp dalībvalstīm, lai nodrošinātu efektīvu daudzdisciplīnu reakciju dažādās ministrijās un dažādos kompetences līmeņos. Ir būtiski, lai visi dalībnieki uzņemtos skaidri noteiktus uzdevumus un nodrošinātu ciešu koordināciju. Problēma ir arī cilvēkresursu un finanšu resursu pieejamība un koordinācija. Pamatojoties uz to, nepārprotami ir vajadzīgas efektīvākas un integrētākas bērnu aizsardzības sistēmas.

Visas sabiedrības pieeja bērnu aizsardzībai ir taustāms un stratēģisks ilgtermiņa ieguldījums, arī saistībā ar ilgmūžības sabiedrību, kuras veidošanās procesam mēs esam liecinieki. Tā veicinās godīgāku, vienlīdzīgāku un taisnīgāku sabiedrību, kuras pamatā ir paaudžu vienlīdzība un solidaritāte pašreizējo un nākamo paaudžu interesēs.

Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta 20 , Padomes 21 un Eiropas Reģionu komitejas 22 aicinājumiem, šis ieteikums, ko Komisija iesniedza dalībvalstīm, atkārtoti apstiprina Komisijas apņemšanos stiprināt bērnu aizsardzību visā ES un ārpus tās. Tas atbalsta dalībvalstis un aicina tās novērtēt, stiprināt un integrēt savas bērnu aizsardzības sistēmas, izmantojot paraugpraksi un ES līmeņa instrumentus, piemēram, tiesību aktus, politikas pasākumus un finansējumu. Komisija arī aicina Eiropas Parlamentu un Padomi turpmākajās apspriedēs ņemt vērā šo ieteikumu un aicina Reģionu komiteju un Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju veicināt dialogu ar vietējām un reģionālajām pašvaldībām un pilsonisko sabiedrību. Visās šajās darbībās bērna interesēm vienmēr vajadzētu būt galvenajam apsvērumam.

(1)      Saņemta ES Bērnu līdzdalības platformas aptaujā.
(2)      COM(2021) 142 final .
(3)    Padomes Ieteikums (ES) 2021/1004 (2021. gada 14. jūnijs), ar ko izveido Eiropas Garantiju bērniem (OV L 223, 22.6.2021.).
(4)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2011/93/ES (2011. gada 13. decembris ) par seksuālas vardarbības pret bērniem, bērnu seksuālas izmantošanas un bērnu pornogrāfijas apkarošanu, un ar kuru aizstāj Padomes Pamatlēmumu 2004/68/TI ( OV L 335, 17.12.2011. ), “Direktīva par seksuālas vardarbības pret bērniem apkarošanu”, ieskaitot tās pārstrādāto redakciju( COM(2024) 60 final), Paziņojums “Digitāla desmitgade bērniem un jauniešiem. Jaunā Eiropas stratēģija “Bērniem labāks internets” (BIK+) (COM(2022) 212 final), Regula, ar ko paredz noteikumus, lai novērstu un apkarotu seksuālu vardarbību pret bērniem (COM(2022) 209 final).
(5)       ES Bērnu līdzdalības platforma
(6)      JOIN (2022) 53 final.
(7)       ES pamatnostādnes par bērniem un bruņotiem konfliktiem.
(8)    Apliecināts pievienotajā dienestu darba dokumentā (SWD(2024) 98 final).
(9)    Eurostat, Intentional homicide victims by age and sex - number and rate for the relevant sex and age groups , 2021. gads.
(10)     Eiropas Padomes Cilvēktiesību kanāls .
(11)    Eurostat, EU survey on gender-based violence against women and other forms of inter-personal violence (EU-GBV) , 2022. gads.
(12)     Absolūta neiecietība pret sieviešu dzimumorgānu kropļošanu (europa.eu) .
(13)    UNICEF, The State of the World’s Children 2021: On My Mind – Promoting, protecting and caring for children’s mental health, Regional brief: Europe , 2021. gads.
(14)     The twin challenge of equity and excellence in basic skills in the EU, An EU comparative analysis of the PISA 2022 results - ES Publikāciju birojs (europa.eu) , 2024. gads
(15)     The Violence-Prevention Dividend, Why Preventing Violence against Children Makes Economic Sense , 2022. gads.
(16)    Augstas ietekmes filantropijas centrs, High Return on Investment , 2015. gads.
(17)    UNICEF ziņojums par pasaules bērnu stāvokli 2021. gadā, Eiropas reģionālais pārskats .
(18)    C. Clarke u. c. (2022), The economic costs of childhood socio-economic disadvantage in European OECD countries , OECD Papers on Well-being and Inequalities, No. 9, OECD Publishing.
(19)      Sk. atsauces Ieteikumā par integrētām bērnu aizsardzības sistēmām (COM(2024) 2682 final), tā pielikumā par galvenajiem Savienības acquis, galvenajiem politikas dokumentiem un finansējumu, kas attiecas uz bērnu aizsardzības sistēmām, un tam pievienotajā dienestu darba dokumentā (SWD(2024) 98 final).
(20)    Eiropas Parlamenta rezolūcija (2021. gada 11. marts) par bērnu tiesībām ES stratēģijas par bērna tiesībām kontekstā ( 2021/2523(RSP) ).
(21)     Padomes secinājumi attiecībā uz ES stratēģiju par bērna tiesībām ( 10024/22 )
(22)      Eiropas Reģionu komitejas atzinums “Vietējo un reģionālo pašvaldību lomas stiprināšana integrētās bērnu aizsardzības sistēmās”, kas pieņemts 2024. gada 17. un 18. aprīļa plenārsesijā. Sk.:  Atzinuma faktu lapa (europa.eu) . 

Briselē, 23.4.2024

COM(2024) 188 final

PIELIKUMS

dokumentam

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai

Uzmanības centrā — bērna intereses: paziņojums, kas pievienots Komisijas Ieteikumam par integrētām bērnu aizsardzības sistēmām


PIELIKUMS

Svarīgākais Savienības acquis, svarīgākie politikas dokumenti un finansējums saistībā ar bērnu aizsardzības sistēmām

Šajā dokumentā ir sniegts pārskats 1 par Savienības tiesību aktiem, Savienības politikas un finanšu instrumentiem, kas saistīti ar bērnu aizsardzības sistēmām.

Visiem juridiskajiem un politikas dokumentiem pievienotas hipersaites.

1.Primārie tiesību akti

Līgums par Eiropas Savienību (2016/C202/13), jo īpaši tā 3. panta 3. punkts un 3. panta 5. punkts

Līgums par Eiropas Savienības darbību (2016/C202/47), jo īpaši tā 9. pants (par sociālās atstumtības apkarošanu, kā arī ar izglītības, mācību un cilvēku veselības aizsardzības līmeņa paaugstināšanu), 10. pants (nediskriminēšana), 79. pants (migrācija), 81. pants (tiesu iestāžu sadarbība civillietās), 82. un 83. pants (tiesu iestāžu sadarbība krimināllietās) un tā otrā daļa (“Diskriminācijas aizliegums un Savienības pilsonība”)

ES Pamattiesību harta (2016/C202/389), jo īpaši tās 24. pants (bērnu tiesības), kā arī 7. pants (tiesības uz ģimenes dzīves neaizskaramību), 8. pants (personas datu aizsardzība), 14. pants (tiesības uz izglītību), 21. pants (diskriminācijas aizliegums), 32. pants (bērnu darba aizliegšana) un 33. pants (ģimenes dzīve un darbs)

2.Horizontālās politikas dokumenti par bērnu tiesībām

Komisijas paziņojums “ES stratēģija par bērna tiesībām” (COM/2021/142 final)

Komisijas paziņojums ”ES plāns par bērnu tiesībām” (COM/2011/60 galīgā redakcija)

Komisijas paziņojums “Ceļā uz ES stratēģiju par bērnu tiesībām” (COM/2006/367 final)

Padomes secinājumi attiecībā uz ES stratēģiju par bērna tiesībām (10024/22)

Eiropas Parlamenta rezolūcija par bērna tiesībām ES Bērna tiesību stratēģijas kontekstā (2021/2523(RSP))

3.Uzmanības centrā — bērns

3.1.Iekļaujošas bērnu aizsardzības sistēmas

3.1.1.Sociālā iekļaušana

Komisijas Ieteikums par Eiropas sociālo tiesību pīlāru (2017/761/ES)

Komisijas Ieteikums “Ieguldījums bērnos: nabadzības apburtā loka pārraušana” (2013/112/ES)

Komisijas paziņojums “Eiropas sociālo tiesību pīlāra rīcības plāns” (COM/2021/102 final)

Komisijas paziņojums “Eiropas sociālo tiesību pīlāra izveide” (COM/2017/250 final)

Eiropas sociālo tiesību pīlārs. Iestāžu kopīgā proklamācija (2017/C 428/09)

3.1.2.Rase vai etniskā izcelsme, arī romi

Padomes Pamatlēmums par krimināltiesību izmantošanu cīņā pret noteiktiem rasisma un ksenofobijas veidiem un izpausmēm (2008/913/TI)

Padomes Ieteikums par romu līdztiesību, iekļaušanu un līdzdalību (2021/C 93/01)

Komisijas paziņojums “ES stratēģija antisemītisma apkarošanai un ebreju dzīvesvides atbalstam (2021.–2030. gads)” (COM/2021/615 final)

Komisijas paziņojums “Savienība, kurā valda līdztiesība: ES rasisma apkarošanas rīcības plāns 2020.–2025. gadam” (COM/2020/565 final)

Komisijas paziņojums “Savienība, kurā valda līdztiesība: ES romu līdztiesības, iekļaušanas un līdzdalības stratēģiskais satvars” (COM/2020/620 final)

3.1.3.Invaliditāte

Komisijas paziņojums “Savienība, kurā valda līdztiesība: personu ar invaliditāti tiesību stratēģija 2021.–2030. gadam” (COM/2021/101 final)

Padomes Lēmums par to, lai Eiropas Kopiena noslēgtu Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām  (2010/48/EK)

3.1.4.LGBTIK

Komisijas paziņojums “Savienība, kurā valda līdztiesība: LGBTIK līdztiesības stratēģija 2020.–2025. gadam” (COM/2020/698 final)

3.1.5.Dzimumu līdztiesība

Komisijas paziņojums “Savienība, kurā valda līdztiesība: dzimumu līdztiesības stratēģija 2020.–2025. gadam” (COM/2020/152 final)

3.1.6.Jaunatne

Padomes secinājumi par ES jaunatnes stratēģijas (2019.–2021. gadam) īstenošanu (14427/21)

Padomes rezolūcija par regulējumu Eiropas sadarbībai jaunatnes jomā: Eiropas Savienības jaunatnes stratēģija 2019.–2027. gadam (2018/C 456/01)

3.1.7.Naidam nav vietas

Kopīgs paziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei “Naidam nav vietas: Eiropa ir vienota savā nostājā pret naidu” (JOIN/2023/51 final)

3.2.Vajadzības saistībā ar bērnu drošību fiziskajā vidē un tiešsaistē

3.2.1.Drošība fiziskajā vidē

Regula par ražojumu vispārēju drošumu, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 1025/2012 un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu (ES) 2020/1828 un atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2001/95/EK un Padomes Direktīvu 87/357/EEK (2023/988/ES)

Regula par sadarbību starp valstu iestādēm, kas atbild par tiesību aktu izpildi patērētāju tiesību aizsardzības jomā, un ar ko atceļ Regulu (EK) Nr. 2006/2004 (2017/2394/ES)

Regula par konkrēta atbalsta un kompensāciju noteikšanas pasākumiem saistībā ar lauksaimniecības produktu tirgu kopīgo organizāciju  (2013/1370/ES)

Regula, ar ko izveido lauksaimniecības produktu tirgu kopīgu organizāciju (2013/1308/ES)

Direktīva par pārstāvības prasībām patērētāju kolektīvo interešu aizsardzībai un ar ko atceļ Direktīvu 2009/22/EK (2020/1828/ES)

Direktīva, ar ko groza Padomes Direktīvu 93/13/EEK un Direktīvas 98/6/EK, 2005/29/EK un 2011/83/ES attiecībā uz Savienības patērētāju tiesību aizsardzības noteikumu labāku izpildi un modernizēšanu (2019/2161/ES)

Direktīva par patērētāju strīdu alternatīvu izšķiršanu un ar ko groza Regulu (EK) Nr. 2006/2004 un Direktīvu 2009/22/EK (2013/11/ES)

Direktīva par patērētāju tiesībām un ar ko groza Padomes Direktīvu 93/13/EEK un Direktīvu 1999/44/EK un atceļ Padomes Direktīvu 85/577/EEK un Direktīvu 97/7/EK (2011/83/ES)

Direktīva, kas attiecas uz uzņēmēju negodīgu komercpraksi iekšējā tirgū attiecībā pret patērētājiem un ar ko groza Padomes Direktīvu 84/450/EEK un Direktīvas 97/7/EK, 98/27/EK un 2002/65/EK un Regulu (EK) Nr. 2006/2004 (2005/29/EK)

Direktīva par produktu vispārēju drošību (2001/95/EK)

Padomes Direktīva par negodīgiem noteikumiem patērētāju līgumos (93/13/EEK)

Padomes Ieteikums attiecībā uz vidi bez tabakas dūmiem  (2009/C 296/02)

Komisijas paziņojums “Stratēģija “No lauka līdz galdam”. Taisnīgas, veselīgas un videi draudzīgas pārtikas sistēmas vārdā ” (COM(2020) 381 final)

Komisijas paziņojums “Ilgtermiņa redzējums par ES lauku apvidiem: kāds ceļš ejams, lai līdz 2040. gadam lauku apvidi kļūtu spēcīgāki, savienoti, izturētspējīgi un pārtikuši” (COM/2021/345 final)

Komisijas paziņojums “Jaunā patērētāju tiesību aizsardzības programma. Patērētāju noturības stiprināšana, lai panāktu ilgtspējīgu atveseļošanos” (COM/2020/696 final)

Komisijas paziņojums “Pamatnostādnes par to, kā interpretēt un piemērot Direktīvu 2005/29/EK, kas attiecas uz uzņēmēju negodīgu komercpraksi iekšējā tirgū attiecībā pret patērētājiem” (2021/C 9320/01)

Komisijas paziņojums “Pamatnostādnes par Direktīvas 2011/83/ES par patērētāju tiesībām interpretāciju un piemērošanu” (2021/C 525/01)

Komisijas paziņojums “Pamatnostādnes par Padomes Direktīvas 93/13/EEK par negodīgiem noteikumiem patērētāju līgumos interpretēšanu un piemērošanu” (2019/C 323/04)

Rīcības kodekss cīņai pret nelikumīgiem naidīgiem izteikumiem (2016)

3.2.2.Drošība tiešsaistē

Regula par digitālo pakalpojumu vienoto tirgu (2022/2065/ES)

Regula par pagaidu atkāpi no konkrētiem Direktīvas 2002/58/EK noteikumiem attiecībā uz tehnoloģiju izmantošanu, ko veic numurneatkarīgu starppersonu sakaru pakalpojumu sniedzēji, lai apstrādātu persondatus un citus datus nolūkā apkarot seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē (2021/1232/ES)

Regula par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi Savienības iestādēs, struktūrās, birojos un aģentūrās un par šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Regulu (EK) Nr. 45/2001 un Lēmumu Nr. 1247/2002/EK (2018/1725)

Regula par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti (2016/679/ES)

Direktīva par Eiropas Elektronisko sakaru kodeksa izveidi  (2018/1972/ES)

Direktīva par to, lai koordinētu dažus dalībvalstu normatīvajos un administratīvajos aktos paredzētus noteikumus par audiovizuālo mediju pakalpojumu sniegšanu (2010/13/ES), kas grozīta ar Direktīvu 2018/1808, ņemot vērā mainīgos tirgus apstākļus (2018/1808/ES)

Komisijas paziņojums “Digitāla desmitgade bērniem un jauniešiem. Jaunā Eiropas stratēģija “Bērniem labāks internets” (BIK+)” (COM/2022/212 final)

3.3.Bērnu neaizskaramība un garīgā veselība

Direktīva par seksuālas vardarbības pret bērniem, bērnu seksuālas izmantošanas un bērnu pornogrāfijas apkarošanu (2011/93/ES)

Direktīva par cilvēku tirdzniecības novēršanu un apkarošanu un cietušo aizsardzību (2011/36/ES)

Padomes Lēmums par to, lai Eiropas Savienības vārdā noslēgtu Eiropas Padomes Konvenciju par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu attiecībā uz jautājumiem, kas saistīti ar tiesu iestāžu sadarbību krimināllietās, patvērumu un neizraidīšanu (2023/1076/ES)

Padomes Lēmums par to, lai Eiropas Savienības vārdā noslēgtu Eiropas Padomes Konvenciju par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu attiecībā uz Savienības iestādēm un publisko pārvaldi (2023/1075/ES)

Padomes Lēmums par to, lai Eiropas Savienības vārdā parakstītu Eiropas Padomes Konvenciju par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu attiecībā uz patvērumu un neizraidīšanu (2017/866/ES)

Padomes Lēmums par to, lai Eiropas Savienības vārdā parakstītu Eiropas Padomes Konvenciju par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu attiecībā uz jautājumiem, kas saistīti ar tiesu iestāžu sadarbību krimināllietās (2017/865/ES)

Padomes Ieteikums par pastiprinātu sadarbību, kas vērsta pret vakcīnnovēršamām slimībām (2018/C 466/01)

Komisijas paziņojums par visaptverošu pieeju garīgajai veselībai (COM/2023/298 final)

Komisijas paziņojums par Eiropas Aprūpes stratēģiju (COM/2022/440 final)

Komisijas paziņojums par ES Stratēģiju cilvēku tirdzniecības apkarošanai 2021.–2025. gadā (COM/2021/171 final)

Komisijas paziņojums “Eiropas Vēža uzveikšanas plāns” (COM/2021/44 final)

Komisijas paziņojums “ES stratēģija efektīvākai cīņai pret bērnu seksuālu izmantošanu” (COM/2020/607 final)

Komisijas paziņojums “Sieviešu dzimumorgānu kropļošanas izskaušana” (COM/2013/833 final)

Komisijas paziņojums “ES stratēģija dalībvalstu atbalstam alkohola radītā kaitējuma mazināšanai” (COM/2006/625 final)

Kopīgs cilvēku tirdzniecības apkarošanas plāns, lai novērstu cilvēku tirdzniecības riskus un atbalstītu potenciālos upurus, kas bēg no kara Ukrainā (2022)

4.Integrētas bērnu aizsardzības sistēmas

4.1.Visaptverošu un koordinētu pakalpojumu nepārtrauktība

Padomes Ieteikums “Ceļi uz panākumiem skolā” un ar ko aizstāj Padomes 2011. gada 28. jūnija Ieteikumu par politiku, lai mazinātu mācību priekšlaicīgu pārtraukšanu” (2022/C 469/01)

Padomes Ieteikums, ar ko izveido Eiropas Garantiju bērniem (2021/1004/ES)

Padomes Ieteikums par kvalitatīvām agrīnās pirmsskolas izglītības un aprūpes sistēmām (2019/C 189/02)

Padomes Ieteikums par pirmsskolas izglītību un aprūpi: Barselonas mērķrādītāji 2030. gadam (2022/C 484/01)

Komisijas Lēmums par valsts numuru sērijas, kas sākas ar “116”, rezervēšanu saskaņotajiem numuriem, kuri paredzēti saskaņotajiem pakalpojumiem ar sociālo vērtību (2007/116/EK), kurā vēlāk izdarīti grozījumi, un Direktīva par Eiropas Elektronisko sakaru kodeksa izveidi (2018/1972/ES)

Padomes Ieteikums (2021. gada 29. novembris) par jaukta tipa mācīšanās pieejām kvalitatīvai un iekļaujošai pamatizglītībai un vidējai izglītībai (2021/C 504/03)

Komisijas paziņojums “Agrīnā pirmsskolas izglītība un aprūpe. Kā mūsu bērniem nodrošināt vislabākos priekšnoteikumus nākotnei” (COM/2011/66 final)

4.2.Bērniem draudzīga tiesu sistēma

Direktīva par procesuālajām garantijām bērniem, kuri ir aizdomās turētie vai apsūdzētie kriminālprocesā (2016/800/ES)

Direktīva par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi, ko veic kompetentās iestādes, lai novērstu, izmeklētu, atklātu noziedzīgus nodarījumus vai sauktu pie atbildības par tiem vai izpildītu kriminālsodus, un par šādu datu brīvu apriti, ar ko atceļ Padomes Pamatlēmumu 2008/977/TI (2016/680/ES)

Direktīva, ar ko nosaka noziegumos cietušo tiesību, atbalsta un aizsardzības minimālos standartus (2012/29/ES)

Direktīva par tiesībām uz informāciju kriminālprocesā (2012/13/ES)

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2016/1191 (2016. gada 6. jūlijs) par iedzīvotāju brīvas pārvietošanās veicināšanu, vienkāršojot dažu publisko dokumentu uzrādīšanas prasības Eiropas Savienībā, un grozījumiem Regulā (ES) Nr. 1024/2012

Komisijas paziņojums “Tiesiskuma nodrošināšana Eiropas Savienībā — Eiropas tiesiskās apmācības stratēģija 2021.–2024. gadam”  (COM/2020/713 final)

Komisijas paziņojums “ES stratēģija par cietušo tiesībām (2020.–2025. gads)” (COM/2020/258 final)

5.Bērni pārrobežu situācijās

5.1.Civiltiesības

Regula par tiesu iestāžu sadarbības un tiesu iestāžu pieejamības digitalizāciju pārrobežu civillietās, komerclietās un krimināllietās un ar ko groza dažus tiesību aktus tiesu iestāžu sadarbības jomā (2023/2844)

Regula par sadarbību starp dalībvalstu tiesām pierādījumu iegūšanā civillietās un komerclietās (2020/1783/ES)

Padomes Regula par jurisdikciju, lēmumu atzīšanu un izpildi laulības lietās un lietās par vecāku atbildību un par bērnu starptautisko nolaupīšanu (2019/1111/ES)

Regula, ar ko paredz kritērijus un mehānismus, lai noteiktu dalībvalsti, kura ir atbildīga par trešās valsts valstspiederīgā vai bezvalstnieka starptautiskās aizsardzības pieteikuma izskatīšanu, kas iesniegts kādā no dalībvalstīm (pārstrādāta redakcija) (2013/604/ES)

Padomes Regula par jurisdikciju, piemērojamiem tiesību aktiem, nolēmumu atzīšanu un izpildi un sadarbību uzturēšanas saistību lietās (2009/4/EK)

Padomes Direktīva par to, kā uzlabot tiesu pieejamību pārrobežu strīdos, nosakot kopīgus obligātus noteikumus attiecībā uz juridisko palīdzību šādos strīdos (2002/8/EK)

5.2.Brīva pārvietošanās

Direktīva par Savienības pilsoņu un viņu ģimenes locekļu tiesībām brīvi pārvietoties un uzturēties dalībvalstu teritorijā (2004/38/EK)

Komisijas vadlīnijas par ES pilsoņu un viņu ģimenes locekļu tiesībām brīvi pārvietoties (C/2023/8500 final)

5.3.Migrācija

Regula par Eiropas Robežu un krasta apsardzi (2019/1896/ES)

Regula par Šengenas informācijas sistēmas izmantošanu to trešo valstu valstspiederīgo atgriešanai, kuri dalībvalstīs uzturas nelikumīgi (2018/1860/ES)

Regula par Šengenas Informācijas sistēmas (SIS) izveidi, darbību un izmantošanu robežpārbaužu jomā un ar kuru groza Konvenciju, ar ko īsteno Šengenas nolīgumu, un groza un atceļ Regulu (EK) Nr. 1987/2006 (2018/1861/ES)

Regula par Šengenas Informācijas sistēmas (SIS) izveidi, darbību un izmantošanu policijas sadarbībā un tiesu iestāžu sadarbībā krimināllietās un ar ko groza un atceļ Padomes Lēmumu 2007/533/TI un atceļ Regulu (EK) Nr. 1986/2006 un Komisijas Lēmumu 2010/261/ES (2018/1862/ES)

Direktīva, ar ko nosaka standartus starptautiskās aizsardzības pieteikuma iesniedzēju uzņemšanai (2013/33/ES)

Direktīva par kopējām procedūrām starptautiskās aizsardzības statusa piešķiršanai un atņemšanai (pārstrādāta versija) (2013/32/ES)

Direktīva par kopīgiem standartiem un procedūrām dalībvalstīs attiecībā uz to trešo valstu valstspiederīgo atgriešanu, kas dalībvalstī uzturas nelikumīgi  (2008/115/EK)

Direktīva par tiesībām uz ģimenes atkalapvienošanos  (2003/86/EK)

Komisijas paziņojums “Rīcības plāns par integrāciju un iekļaušanu 2021.–2027. gadam” (COM/2020/758 final)

Komisijas paziņojums par jaunu Migrācijas un patvēruma paktu (COM/2020/609 final)

Komisijas paziņojums “Bērnu migrantu aizsardzība” (COM/2017/211 final)

Komisijas paziņojums par ES atgriešanas politiku (COM/2014/199 final)

6.ES globālā prioritāte

6.1.Bērnu darba izskaušana

Komisijas paziņojums par pienācīgas kvalitātes nodarbinātību visā pasaulē globālas taisnīgas pārkārtošanās procesam un ilgtspējīgai atveseļošanai (COM(2022) 66 final)

6.2.Ārējā darbība

Kopīgs paziņojums “Eiropas konsenss par humāno palīdzību” (2008/C 25/01)

ES pamatnostādnes par bērna tiesību veicināšanu un aizsardzību (2017. gads) – Nevienu bērnu neatstāt novārtā

ES pamatnostādnes par bērniem un bruņotiem konfliktiem (atjauninātas 2008. gadā)

ES pamatnostādnes par vardarbību pret sievietēm un sieviešu visa veida diskriminācijas apkarošanu (2008)

Komisijas paziņojums par ES humanitāro rīcību: jaunas problēmas, tie paši principi (COM/2021/110 final)

Komisijas paziņojums par izglītību ārkārtas situācijās un ieilgušu krīžu gadījumos  (COM/2018/304 final)

Komisijas paziņojums “Tirdzniecības partnerību spēks: kopā zaļai un taisnīgai ekonomikas izaugsmei” (COM/2022/409 final)

Kopīgs paziņojums “ES Rīcības plāns cilvēktiesību un demokrātijas jomā 2020.–2024. gadam” (JOIN/2020/5 final)

Kopīgs paziņojums “Jaunatnes rīcības plāns (YAP) ES ārējā darbībā 2022.–2027. gadam — jēgpilnas jauniešu līdzdalības un iespēju veicināšana ES ārējā darbībā ilgtspējīgai attīstībai, vienlīdzībai un mieram” (JOIN/2022/53 final)

Komisijas dienestu darba dokuments par izglītību ārkārtas situācijās ES finansētās humānās palīdzības operācijās (SWD/2019/150 final)

Komisijas dienestu darba dokuments “Alternatīvā aizsardzība: uzlabot aizsardzības rezultātus, lai samazinātu risku cilvēkiem humanitārās krīzēs” (SWD/2016/183 final)

Komisijas dienestu darba dokuments “Dzimumu līdztiesība humānajā palīdzībā — dažādas vajadzības, pielāgota palīdzība” (SWD/2013/290 final)

Komisijas dienestu darba dokuments par nepietiekama uztura problēmas risināšanu ārkārtas situācijās (SWD/2013/72 final)

ECHO ĢD dzimuma un vecuma rādītājs (2014)

ECHO ĢD Tehniskie norādījumi par aizsardzības integrēšanas galveno rezultātu rādītāju un uzraudzības instrumentu (2021. gada februāris)

ECHO ĢD 2016. gada tematiskais politikas dokuments par aizsardzības rezultātu uzlabošanu, lai samazinātu risku cilvēkiem humanitārās krīzēs

Komisijas paziņojums par izglītību ārkārtas situācijās un ieilgušu krīžu gadījumos (COM/2018/304 final)

ECHO ĢD norādījumi par sagatavotību katastrofām (2021)

6.3.Klimata pārmaiņas un bīstamība videi

Komisijas paziņojums “Eiropas zaļais kurss” (COM/2019/640 final)

Komisijas paziņojums “Eiropas Klimata pakts” (COM/2020/788 final)

Komisijas paziņojums “Ceļā uz klimatnoturīgu Eiropu: jaunā ES Klimatadaptācijas stratēģija” (COM/2021/82 final)

Komisijas vadlīnijas par dalībvalstu pielāgošanās stratēģijām un plāniem (2023/C 264/01)

Regula, ar ko izveido klimatneitralitātes panākšanas satvaru (2021/1119/ES)

7.ES atbalsts

Programma “Pilsoņi, vienlīdzība, tiesības un vērtības” (CERV) 2

·Vienlīdzība, tiesības un dzimumu līdztiesība, arī uzaicinājums iesniegt priekšlikumus attiecībā uz bērna tiesību aizsardzību

·Daphne uzaicinājums

Programma “Tiesiskums” 3 , arī uzaicinājums iesniegt priekšlikumus, lai atbalstītu starptautiskus projektus tiesiskās apmācības jomā, kas aptver civiltiesības, krimināltiesības vai pamattiesības (JUST-JTRA)

Vienotā tirgus programma (SMP) 4

Patērētāju tiesību aizsardzības programma 5

Iekšējās drošības fonds , arī uzaicinājums iesniegt priekšlikumus saistībā ar seksuālu vardarbību pret bērniem 6 (ISF-2021-TF1-AG-CYBER)

Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonds 7  

Finansiāla atbalsta instruments robežu pārvaldībai un vīzu politikai 8  

Eiropas Sociālais fonds Plus 9  

Eiropas Reģionālās attīstības fonds 10

Kohēzijas fonds 11  

Taisnīgas pārkārtošanās fonds 12

Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fonds 13  

ES uzraudzības sistēma attiecībā uz Eiropas Garantiju bērniem 14

Tehniskā atbalsta instruments (TAI) 15 , kas ietver:

· pamatiniciatīvu par demokrātijas un tiesiskuma stiprināšanu 16  

· pamatiniciatīvu par Eiropas Garantijas bērniem īstenošanu (pamatiniciatīva “YOUTH FIRST”)

·pamatiniciatīvu par migrantu uzņemšanas un izmitināšanas spēju pastiprināšanu

Programma “ES — veselībai” 17

Programma “Digitālā Eiropa” 18 : finanšu pārskats drošāka interneta centru tīklam un platformai “Bērniem labāks internets” (BIK)

Programma Erasmus+ 19 , kas ietver:

· 2024. gada uzaicinājumu iesniegt politikas eksperimentu projektus

· partnerības sadarbībai saskaņā ar 2. pamatdarbību (KA2)

Pētniecības un inovācijas pamatprogrammas 20 “Apvārsnis 2020” (2014.–2020. gads) un “Apvārsnis Eiropa” (2021–2027), kas ietver:

·iniciatīvas “Apvārsnis 2020” 1. sabiedriskas nozīmes uzdevumu: veselība, demogrāfiskās pārmaiņas un labklājība 21  

·iniciatīvas “Apvārsnis 2020” 6. sabiedriskas nozīmes uzdevumu: iekļaujoša, inovatīva un domājoša sabiedrība 22

·“Apvārsnis Eiropa” (2021–2027) 2. kopu “Kultūra, jaunrade un iekļaujoša sabiedrība” 23

·“Apvārsnis Eiropa” (2021–2027) 3. kopu “Civilā drošība sabiedrībai” 24

·Eiropas Pētniecības padomi (EPP) 25

Programma InvestEU 26

8.Attiecīgās starptautiskās konvencijas bērnu tiesību jomā

8.1.Starptautiskā Darba organizācija

Konvencija par minimālo vecumu, no kura persona drīkst būt nodarbināta vai strādāt, Nr. 138 (1973)  

Bērnu darba ļaunāko formu konvencija, Nr. 182 (1999)

8.2.Hāgas Starptautisko privāttiesību konference

1980. gada 25. oktobra Konvencija par starptautiskās bērnu nolaupīšanas civiltiesiskajiem aspektiem  

1996. gada 19. oktobra Konvencija par jurisdikciju, piemērojamiem tiesību aktiem, atzīšanu, izpildi un sadarbību attiecībā uz vecāku atbildību un bērnu aizsardzības pasākumiem

2007. gada 23. novembra Konvencija par uzturlīdzekļu bērniem un cita veida ģimenes uzturēšanas līdzekļu pārrobežu piedziņu

Hāgas Starptautisko privāttiesību konference, Protokols par uzturēšanas saistībām piemērojamiem tiesību aktiem, 2007. gads

8.3.Citas

Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvencijas pret transnacionālo organizēto noziedzību Protokols par cilvēku tirdzniecības, jo sevišķi tirdzniecības ar sievietēm un bērniem, novēršanu, apkarošanu un sodīšanu par to

9.Eiropas Savienības Pamattiesību aģentūras (FRA) attiecīgie dokumenti

Bērnu aizsardzības sistēmu prasību apzināšana ES, 2023. gada atjauninājums

Aizbildnība pār nepavadītiem bērniem — rokasgrāmata aizbildņu instruktoriem

EUAA-FRA Praktisks palīglīdzeklis aizbildņiem — ievads starptautiskajā aizsardzībā

EUAA-FRA Praktisks palīglīdzeklis aizbildņiem — patvēruma procedūra

Praktisks palīglīdzeklis aizbildņiem — pagaidu aizsardzība nepavadītiem bērniem, kuri bēg no Ukrainas

Bērni migranti: pamattiesības pie Eiropas robežām

Rokasgrāmata par Eiropas tiesību aktiem bērnu tiesību jomā, 2022. gada izdevums

Praktiski norādījumi par nepavadītu bērnu aizsardzību pārcelšanas procesā

Bērni, kas palikuši bez vecāku gādības un atrodas ES dalībvalstī, kura nav viņu mītnes valsts

Minimālā vecuma prasību apzināšana attiecībā uz bērnu tiesībām ES

Bez vecāku gādības palikušu bērnu aizbildnība

Rokasgrāmata par Eiropas tiesībām patvēruma, robežu un imigrācijas jomā

Bērnu tirdzniecība ES — problēmas, perspektīvas un laba prakse

Bērniem draudzīga tiesu sistēma — kontrolsaraksts speciālistiem

(1)    Šis saraksts nav pilnīgs.
(2)     Regula, ar ko izveido programmu “Pilsoņi, vienlīdzība, tiesības un vērtības” (2021/692/ES).
(3)     Regula, ar ko izveido programmu “Tiesiskums” (2021/693/ES).
(4)     Regula, ar ko izveido iekšējā tirgus, uzņēmumu, tostarp mazo un vidējo uzņēmumu, konkurētspējas, augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības jomas un Eiropas statistikas programmu (vienotā tirgus programma) (2021/690/ES).
(5)     Regula, ar ko izveido iekšējā tirgus, uzņēmumu, tostarp mazo un vidējo uzņēmumu, konkurētspējas, augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības jomas un Eiropas statistikas programmu (vienotā tirgus programma) (2021/690/ES).
(6)     Regula par Iekšējās drošības fonda izveidi (2021/1149/ES).
(7)     Regula, ar ko izveido Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu (2021/1147/ES).
(8)     Regula, ar ko izveido finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai, kurš ir daļa no Integrētās robežu pārvaldības fonda (2021/1148/ES).
(9)     Regula, ar ko izveido Eiropas Sociālo fondu Plus (ESF+) (2021/1057/ES).
(10)     Regula par Eiropas Reģionālās attīstības fondu un Kohēzijas fondu (2021/1058/ES).
(11)     Regula par Eiropas Reģionālās attīstības fondu un Kohēzijas fondu (2021/1058/ES).
(12)     Regula, ar ko izveido Taisnīgas pārkārtošanās fondu (2021/1056/ES).
(13)     Regula, ar ko izveido Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu (2021/1139/ES).
(14)     Padomes Ieteikums, ar ko izveido Eiropas Garantiju bērniem (2021/1004/ES).
(15)     Regula, ar ko izveido tehniskā atbalsta instrumentu (2021/240/ES).
(16)    Sk., piem., projektu par integrētām bērnu aizsardzības sistēmām un bērnu māju (Barnahus) izveidi saskaņā ar pamatiniciatīvu par demokrātijas un tiesiskuma stiprināšanu.
(17)     Regula, ar ko izveido Savienības rīcības programmu veselības jomā (programma “ES – veselībai”) 2021.–2027. gadam (2021/522/ES). Sk., piem., divus projektus ar mērķi ir īstenot paraugpraksi neaizsargātu bērnu atbalstam, kas sākti 2023. gada sākumā; 2023. gadā sākto projektu par pirmo psiholoģisko palīdzību pārvietotām personām / bērniem no Ukrainas; uzaicinājumu iesniegt piedāvājumus par daudzdisciplināras apmācības un apmaiņas programmu veselības aprūpes speciālistiem un citiem speciālistiem, kas strādā kopienā ar konkrētām iedzīvotāju grupām, arī skolotājiem skolās, un aicinājumu ieviest paraugpraksi un daudzsološu praksi garīgās veselības jomā, arī bērniem un jauniešiem; “Eiropas Vēža uzveikšanas plānu”; pamatiniciatīvu “Palīdzība ar vēzi slimiem bērniem”.
(18)     Regula, ar ko izveido programmu “Digitālā Eiropa” (2021/694/ES).
(19)     Regula, ar ko izveido Savienības programmu izglītības un mācību, jaunatnes un sporta jomās Erasmus+ (2021/817/ES).
(20)     Regula, ar ko izveido pētniecības un inovācijas pamatprogrammu “Apvārsnis Eiropa”, nosaka tās dalības un rezultātu izplatīšanas noteikumus (2021/695/ES).
(21)    Sk., piem., projektus: RefugeesWellSchool  — profilaktiski pasākumi skolās bēgļu un migrantu pusaudžu garīgās labbūtības veicināšanai; Equal-Life  — vides kvalitāte agrīnā posmā un ietekme uz garīgo veselību visā dzīves ciklā; un ATHLETE  — rīku izstrāde cilvēka ekspozoma pētniecībai visas dzīves laikā no agrīna vecuma un rezultātu ieviešanai praksē.
(22)    Sk., piem., projektu REFUGE-ED  — efektīva prakse izglītības un garīgās veselības jomā un psihosociālā atbalsta sniegšanā bērnu bēgļu integrācijai.
(23)    Sk., piem., projektus: SCIREARLY  — politika un prakse, kas balstīta uz zinātniskiem pētījumiem ar mērķi mazināt nesekmību un priekšlaicīgu mācību pārtraukšanu Eiropā; LETSCARE  — projekts Lets Care: drošas un labvēlīgas vides veicināšana skolās, lai sekmētu iekļaujošu izglītību un sekmes skolā; CLEAR  — mācīšanās rezultātu veidošana Eiropā: vairāku līmeņu analīze par (ne)sekmību mūža garumā.
(24)    Sk., piem., projektus: 2PS – Prevent & Protect Through Support (2PS — atbalstīt, lai novērstu un aizsargātu); ISEDA: inovatīvi risinājumi nolūkā novērst vardarbību ģimenē; IMPROVE: pakalpojumu pieejamības uzlabošana no vardarbības ģimenē cietušajiem, paātrinot pārmaiņas pirmās līnijas palīdzības organizācijās.
(25)    Sk., piem., projektus: MAD2bully  — apzinātas un neapzinātas iebiedēšanas motivācija; CHALLENGE  — pastāvīgas iebiedēšanas gadījumi: pielāgotas intervences pieejas maksimālai efektivitātei; Outside-in  — kā iebiedēšana pusaudža vecumā ietekmē garīgo un fizisko veselību.
(26)     Regula, ar ko izveido programmu InvestEU (2021/523/ES): fonds InvestEU, Eiropas Savienība (europa.eu) .