EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document Ares(2022)1926954

Ex post evaluation of the 2014-2020 Programme for the Environment and Climate Action (LIFE)

UZAICINĀJUMS IESNIEGT ATSAUKSMES

IZVĒRTĒŠANAS NOLŪKIEM

Dokumenta nolūks ir sabiedrību un ieinteresētās personas informēt par Komisijas darbu, lai tās varētu iesniegt atsauksmes un rezultatīvi piedalīties apspriešanā.

Aicinām šīs grupas paust viedokli par Komisijas skatījumu uz problēmu un iespējamajiem tās risinājumiem, kā arī sniegt būtisko informāciju, kas varētu būt to rīcībā.

Izvērtēšanas nosaukums

Vides aizsardzība: programma “LIFE” 2014.–2020. gadā (izvērtējums)

Vadošais ĢD un atbildīgā nodaļa

Vides ĢD A3. nodaļa “Vidisko zināšanu un pētniecības centrs, programma “LIFE””

Orientējošais laiks

(plānotais sākuma un beigu datums)

2021. g. 3. cet.–2023. g. 3. cet.

Papildinformācija

Sk. “LIFE” (europa.eu)

Dokuments ir izstrādāts tikai informatīvos nolūkos. Tas neskar Komisijas galīgo lēmumu par šīs iniciatīvas turpināšanu vai tās galīgo saturu. Visi dokumentā aprakstītie iniciatīvas elementi var mainīties, t. sk. hronoloģija.

A. Izvērtēšanas politiskais konteksts, mērķis un tvērums

Politiskais konteksts

1992. gadā uzsāktā programma “LIFE” ir vienīgā ES programma, kas pilnībā veltīta vides un klimata pasākumiem. Pēdējo reizi tā atjaunināta ar Regulu (ES) 2021/783, lai aptvertu 2021.–2027. gadu.

Iepriekšējā programma “LIFE”, kas izveidota ar Regulu (ES) Nr. 1293/2013, aptvēra 2014.–2020. gadu, un tās nolūks bija palīdzēt ES īstenot minētā perioda rīcībpolitiskās prioritātes, proti, stratēģiju “Eiropa 2020”. Programmai bija šādi mērķi:

·sekmēt pāreju uz resursefektīvu, klimatneitrālu un klimatnoturīgu ekonomiku;

·uzlabot vides, arī gaisa, ūdens un augsnes, kvalitāti;

·apturēt biodaudzveidības zudumu un vērst šo tendenci pretējā virzienā, un novērst ekosistēmu degradāciju;

·atbalstīt vides un klimata rīcībpolitiku un tiesību aktu izstrādi;

·atbalstīt labāku vidisko un klimatisko pārvaldību visos līmeņos.

2014.–2020. gada programmas “LIFE” tvērums bija ierobežots, proti, ar to nebija paredzēts atrisināt visas vides un klimata problēmas. Tā bija iecerēta kā paraugprakses un zināšanu izstrādes un apmaiņas katalizators. Programmas uzdevums bija stāties pretī nelabvēlīgajai ietekmei uz vidi, arī atbalstot inovāciju vides un klimata pasākumu jomā.

Mērķis un tvērums

Saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1293/2013 27. pantu Komisija veic 2014.–2020. gada programmas “LIFE” ex post izvērtējumu. Tas aptver 2014.–2020. gada programmas “LIFE” īstenošanu un rezultātus, tās mērķu izpildi, sinerģiju starp tās mērķiem, kā arī devumu stratēģijas “Eiropa 2020” mērķu un mērķrādītāju sasniegšanā.

Šajā ex post izvērtējumā tiks analizēts, kā īstenotas 2014.–2020. gada programmas “LIFE” finansētās darbības. Tiks apkopotas atsauksmes, ko izmantos, lai novērtētu programmas progresu un panākumus un apzinātu gan iespējamos veidus, kā uzlabot “LIFE” darbību īstenošanu secīgo programmu satvarā, gan vienkāršošanas potenciālu.

Ņemot vērā to, ka lielākā daļa programmas darbību (vairāk nekā 1000 projektu) joprojām turpinās, ex post izvērtējumā tiks izmantotas jaunākās pieejamās atsauksmes un galvenā uzmanība pievērsta tās mērķu īstenošanā panāktā progresa novērtēšanai. Attiecīgā gadījumā tiks ņemti vērā saskaņā ar iepriekšējo programmu finansēto projektu rezultāti.

Programmas “LIFE” izvērtējums tiks strukturēts saskaņā ar šādiem kritērijiem.

1)    Relevantums: cik lielā mērā programma “LIFE”, tās mērķi un darbības bija relevantas un piemērotas vajadzībām/problēmām, kuru risināšanai tās bija domātas. Kādā mērā šīs problēmas joprojām ir aktuālas.

2)    Rezultativitāte: kvantitatīvie un kvalitatīvie rezultāti, kas līdz šim sasniegti un varētu tikt sasniegti līdz 2014.–2020. gada programmas “LIFE” finansēto projektu beigām. Kādā mērā šādi rezultāti ir palīdzējuši sasniegt programmas “LIFE” un tātad arī stratēģijas “Eiropa 2020” mērķus.

3)    Efektivitāte: programmas izmaksas un ieguvumi, arī kvantitatīvs novērtējums, kur tāds iespējams. Kādā mērā programmas īstenošanai ir savlaicīgi darīti pieejami pietiekami resursi. Izvērtējumā tiks identificēts nevajadzīgs slogs un vienkāršošanas potenciāls.

4)    Saskanība: kādā mērā programmas “LIFE” struktūra ir 1) iekšēji saskanīga, ņemot vērā tās divas apakšprogrammas, prioritārās jomas un dažādos darbību veidus, un 2) labi darbojas ar citiem saistītiem ES instrumentiem, tai skaitā citām finansēšanas programmām (ārējā saskanība).

5)    ES pievienotā vērtība: kādā mērā programmas “LIFE” darbībām ir ES pievienotā vērtība salīdzinājumā ar to, ko varētu sasniegt ar valsts un/vai vietēja mēroga pasākumiem.

Izvērtējuma rezultāti tiks izmantoti, lai īstenotu pašreizējo programmu “LIFE” (2021–2027), jo īpaši tās 2024.–2027. gada darba programmu. Mērķis ir maksimalizēt programmas devumu Eiropas zaļajā kursā un dot ieguldījumu lēmumu pieņemšanas procesā, kas saistīts ar programmu “LIFE”, kura aptver laikposmu pēc 2027. gada.

C. Labāks regulējums

Apspriešanas stratēģija

Šā izvērtējuma galvenie aspekti ir plašākas sabiedrības un ieinteresēto personu viedokļi par programmas “LIFE” īstenošanu.

Ar plašāku sabiedrību Komisija apspriežas, izmantojot šo uzaicinājumu iesniegt atsauksmes. Komisija organizēs arī mērķorientētu apspriešanos ar ieinteresētajām personām, kurām ir tieša pieredze programmas īstenošanā.

Tas ļaus Komisijai, aicinot ieinteresētās personas paust viedokli par galvenajiem jautājumiem, kas izcelti šajā uzaicinājumā iesniegt atsauksmes, apkopot informāciju par to, kā darbojas programma “LIFE”.

Komisija ciešā sadarbībā ar Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūru (CINEA), kas pārvalda lielāko daļu projektu, publiskos šo apspriešanos “LIFE” ieinteresēto personu kopienā un publicēs to “LIFE” tīmekļvietnē (europa.eu).

Komisija publicēs visu apspriešanās rezultātu kopsavilkumu.

Datu vākšana un metodika

Ņemot vērā to, ka vismaz 81 % 2014.–2020. gada programmas “LIFE” budžeta ir piešķirti projektiem, izvērtējums balstīsies galvenokārt uz informāciju, kas saistīta ar programmas finansētām projektu dotācijām.

Komisija cieši sadarbosies ar CINEA.

Dati par “LIFE” projektu gaidāmajiem un galīgajiem rezultātiem ir pieejami CINEA galveno snieguma rādītāju datubāzē. Daži dati ir pieejami arī jau pabeigtos vai vēl notiekošos pētījumos, tādos kā 2014.–2020. gada programmas “LIFE” vidusposma izvērtējums un ietekmes novērtējums, kas pievienots Komisijas priekšlikumam par 2021.–2027. gada programmu “LIFE”, kā arī citās tematiskās publikācijās.

Eiropas Investīciju banka nodrošinās faktus un skaitļus par abiem programmas “LIFE” finansētajiem finanšu instrumentiem: Dabas kapitāla finansēšanas mehānismu un Energoefektivitātes privāto finansējumu (PF4EE).

Par citām programmas “LIFE” finansētajām darbībām, ko finansē, galvenokārt izmantojot iepirkumu un godalgas, Komisija vāks informāciju no saistīto Komisijas dienestu gada darbības pārskatiem.

Šajā darbā palīdzēs pētījums. Izmaksu aprēķina pamatā būs izmaksu un ieguvumu analīze, kas veikta sakarā ar dažu programmu pārvaldības deleģēšanu izpildaģentūrām. Ņemot vērā programmas plašo tvērumu, ieguvumi tiks aplēsti uz izlases pamata.

Top