EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014TA1210(34)

Ziņojums par Eiropas Policijas biroja 2013. finanšu gada pārskatiem un Biroja atbildes

OV C 442, 10.12.2014, p. 290–300 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

10.12.2014   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 442/290


ZIŅOJUMS

par Eiropas Policijas biroja 2013. finanšu gada pārskatiem un Biroja atbildes

(2014/C 442/34)

IEVADS

1.

Eiropas Policijas biroju (turpmāk tekstā – “Birojs”, arī “Eiropols”), kurš atrodas Hāgā, izveidoja ar Padomes Lēmumu 2009/371/TI (1). Biroja mērķis ir atbalstīt un stiprināt dalībvalstu policijas iestāžu un citu tiesībaizsardzības iestāžu darbību un to savstarpējo sadarbību, novēršot un apkarojot smagus noziegumus, kas skar vismaz divas dalībvalstis, terorismu un tāda veida noziegumus, kas skar vispārējās intereses, uz kurām attiecas Savienības politika (2).

TICAMĪBAS DEKLARĀCIJU PAMATOJOŠĀ INFORMĀCIJA

2.

Palātas izmantotā revīzijas pieeja ietver analītiskās revīzijas procedūras, darījumu tiešās pārbaudes un Biroja pārraudzības un kontroles sistēmu galveno kontroles mehānismu novērtēšanu. To papildina citu revidentu darbā gūtie pierādījumi (atbilstīgos gadījumos) un vadības apliecinājumu analīze.

TICAMĪBAS DEKLARĀCIJA

3.

Saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 287. pantu Palāta revidēja:

a)

Biroja gada pārskatus, kuri ietver finanšu pārskatus (3) un budžeta izpildes pārskatus (4) par 2013. gada 31. decembrī slēgto finanšu gadu; un

b)

šiem pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību.

Vadības atbildība

4.

Vadība ir atbildīga par Biroja gada pārskatu sagatavošanu un patiesu izklāstu, kā arī par pakārtoto darījumu likumību un pareizību (5).

a)

Vadības atbildība saistībā ar Biroja gada pārskatiem ietver tādas iekšējās kontroles sistēmas izveidi, ieviešanu un uzturēšanu, kas ļautu sagatavot un patiesi izklāstīt finanšu pārskatus, kuros krāpšanas vai kļūdas dēļ nav sniegtas būtiski nepareizas ziņas; izraudzīties un izmantot piemērotas grāmatvedības metodes, pamatojoties uz grāmatvedības noteikumiem, ko pieņēmis Komisijas galvenais grāmatvedis (6); veikt konkrētajiem apstākļiem atbilstošas grāmatvedības aplēses. Direktors apstiprina Biroja gada pārskatus pēc tam, kad Biroja grāmatvedis tos ir sagatavojis, izmantojot visu pieejamo informāciju, un tiem pievienojis paskaidrojumu, kurā cita starpā ir apliecinājis pamatotu pārliecību par to, ka pārskati visos būtiskajos aspektos sniedz skaidru un patiesu priekšstatu par Biroja finanšu stāvokli.

b)

Vadības atbildība saistībā ar pakārtoto darījumu likumību un pareizību un atbilstību pareizas finanšu pārvaldības principam nozīmē izveidot, ieviest un uzturēt efektīvu un lietderīgu iekšējās kontroles sistēmu, ietverot pienācīgu pārraudzību un piemērotus pasākumus pārkāpumu un krāpšanas novēršanai, kā arī, ja vajadzīgs, tiesvedību nepareizi izmaksāto vai izlietoto līdzekļu atgūšanai.

Revidenta atbildība

5.

Palātas pienākums ir, pamatojoties uz savu revīziju, Eiropas Parlamentam un Padomei (7) sagatavot deklarāciju par gada pārskatu ticamību un tiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību. Palāta veic revīziju saskaņā ar Starptautiskās Grāmatvežu federācijas (IFAC) starptautiskajiem revīzijas standartiem un ētikas kodeksiem un INTOSAI starptautiskajiem augstāko revīzijas iestāžu standartiem. Šie standarti uzliek Palātai pienākumu plānot un veikt revīziju tā, lai gūtu pamatotu pārliecību, ka Biroja gada pārskatos nav sniegtas būtiski nepareizas ziņas un ka tiem pakārtotie darījumi ir likumīgi un pareizi.

6.

Revīzija ietver procedūras, ar kurām iegūst revīzijas pierādījumus par pārskatos minētajām summām un sniegto informāciju un par tiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību. Izraudzītās procedūras ir atkarīgas no revidenta profesionālā sprieduma, kurš balstās uz novērtējumu par risku, ka krāpšanas vai kļūdas dēļ pārskatos ir sniegtas būtiski nepareizas ziņas vai ka saistībā ar pakārtotajiem darījumiem ir būtiski pārkāpts Eiropas Savienības juridiskais regulējums. Novērtējot minēto risku, revidents ņem vērā iekšējās kontroles mehānismus, kuri attiecas uz pārskatu sagatavošanu un patiesu izklāstu, kā arī pārraudzības un kontroles sistēmas, kuras ieviestas pakārtoto darījumu likumības un pareizības nodrošināšanai, un pēc tam izstrādā konkrētajiem apstākļiem atbilstošas revīzijas procedūras. Revīzijā novērtē arī izmantoto grāmatvedības metožu piemērotību un aplēšu pamatotību, kā arī pārskatu vispārējo izklāstu.

7.

Palāta uzskata, ka revīzijas pierādījumi ir pietiekami un atbilstoši, lai pamatotu tās ticamības deklarāciju.

Atzinums par pārskatu ticamību

8.

Palāta uzskata, ka Biroja gada pārskati visos būtiskajos aspektos patiesi atspoguļo Biroja finanšu stāvokli 2013. gada 31. decembrī, kā arī darbības rezultātus un naudas plūsmas minētajā datumā noslēgtajā gadā, kā to nosaka Biroja finanšu noteikumi un Komisijas galvenā grāmatveža pieņemtie grāmatvedības noteikumi.

Atzinums par pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību

9.

Palāta uzskata, ka 2013. gada 31. decembrī slēgtā gada pārskatiem pakārtotie darījumi visos būtiskajos aspektos ir likumīgi un pareizi.

10.

Turpmākie komentāri nav pretrunā Palātas sniegtajiem atzinumiem.

KOMENTĀRI PAR DARĪJUMU LIKUMĪBU UN PAREIZĪBU

11.

Kaut arī gadu gaitā Birojs ir uzlabojis iepirkuma procedūru sagatavošanu, izpildi un dokumentēšanu, ne visi 2013. gadā pieņemtie lēmumi balstījās uz pietiekami precīziem atlases kritērijiem, reālistiskiem cenu piedāvājumiem vai atbilstību noteiktajām profesionālajām prasībām. Tas ietekmēja iepirkuma procedūru efektivitāti.

KOMENTĀRI PAR BUDŽETA PĀRVALDĪBU

12.

Budžeta izpildes līmenis 2013. gadā turpināja uzlaboties, un kopējie to apropriāciju pārnesumi, par kurām uzņemtas saistības, samazinājās līdz 9,4 miljoniem EUR jeb 11,6 % (2012. gadā – 16,3 miljoni EUR jeb 19,6 %). Tomēr II sadaļā “Administratīvie izdevumi” pārnesumu līmenis apropriācijām, par kurām uzņemtas saistības, bija samērā augsts un sasniedza 3,0 miljonus EUR jeb 41 % (2012. gadā – 4,2 miljoni EUR jeb 49 %). Tas galvenokārt saistīts ar plānoto ēkas pārbūvi gada nogalē (1,8 miljoni EUR) un citām administratīvajām izmaksām, par kurām gada beigās vēl nebija saņemti rēķini.

IEPRIEKŠĒJĀ GADĀ FORMULĒTO KOMENTĀRU PĒCPĀRBAUDE

13.

Pārskats par koriģējošiem pasākumiem, kas veikti saistībā ar Palātas komentāriem, kuri formulēti iepriekšējos gados, ir izklāstīts I pielikumā.

Šo ziņojumu 2014. gada 16. septembra sēdē Luksemburgā pieņēma Revīzijas palātas IV apakšpalāta, kuru vada Revīzijas palātas loceklis Pietro RUSSO.

Revīzijas palātas vārdā –

priekšsēdētājs

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  OV L 121, 15.5.2009., 37. lpp.

(2)  Biroja kompetence un darbības ir apkopotas II pielikumā, kas pievienots šim ziņojumam informācijai.

(3)  Finanšu pārskatos ietilpst bilance, pārskats par saimnieciskās darbības rezultātu, naudas plūsmas tabula, tīro aktīvu izmaiņu pārskats un kopsavilkums par svarīgākajām grāmatvedības metodēm un citi paskaidrojumi.

(4)  Tajos ietilpst budžeta izlietojuma pārskats un budžeta izlietojuma pārskata pielikums.

(5)  Komisijas Deleģētās regulas (ES) Nr. 1271/2013 (OV L 328, 7.12.2013., 42. lpp.) 39. un 50. pants.

(6)  Komisijas galvenā grāmatveža pieņemtie grāmatvedības noteikumi balstās uz Starptautiskās Grāmatvežu federācijas pieņemtajiem starptautiskajiem publiskā sektora grāmatvedības standartiem (IPSAS) vai, ja nepieciešams, uz Starptautisko grāmatvedības standartu padomes izdotajiem starptautiskajiem grāmatvedības standartiem (IAS)/starptautiskajiem finanšu pārskatu sagatavošanas standartiem (IFRS).

(7)  Deleģētās regulas (ES) Nr. 1271/2013 107. pants.


I PIELIKUMS

Iepriekšējos gados formulēto komentāru pēcpārbaude

Gads

Palātas komentārs

Koriģējošā pasākuma statuss

(ieviests/ieviešana ir sākta/ieviešana nav sākta/neattiecas)

2011

Augstie pārnesto un anulēto summu rādītāji, kā arī daudzie budžeta pārvietojumi 2011. gadā liecina par grūtībām Biroja darbību plānošanā un/vai īstenošanā.

Ieviests

2011

Maksājumu līmenis pret saistību līmeni bija zems – 34 % II sadaļā un 45 % III sadaļā. Tas ir pretrunā budžeta gada pārskata principam.

Neattiecas

2011

Nav pieņemtas procedūras, ar kurām nosaka, apstiprina un reģistrē politikas un procedūru izņēmumus un novirzes. Izņēmumus un novirzes reģistrēja par 7 % 2011. gada maksājumu.

Procedūras: ieviests

Izņēmumu un noviržu līmenis: ieviešana ir sākta

2011

Grāmatvedis vēl nav pilnībā apstiprinājis grāmatvedības sistēmu. Vēl nav aptverti tādi svarīgi procesi kā gada slēgšana un darbinieku finansiālo tiesību noteikšana.

Ieviests

2011

Tika konstatētas nepilnības attiecībā uz pamatlīdzekļu inventarizāciju un uzskaiti pirms un pēc pārvākšanās uz jaunajām telpām. Turklāt apdrošināšanas līgumi neatspoguļo Biroja aktīvu vērtību. Pirms pārvākšanās tīros aktīvus apdrošināja par 17 miljoniem EUR par daudz, savukārt tagad to apdrošināšana ir nepietiekama par 21 miljonu EUR.

Ieviests

2011

Biroja finanšu noteikumos minēts, ka sīkāki noteikumi un procedūras ir izstrādātas finanšu noteikumu īstenošanas kārtībā, taču īstenošanas kārtība vēl nav pieņemta.

Neattiecas

2011

Birojam būtu ievērojami jāuzlabo darbā pieņemšanas procedūru pārredzamība. Rakstisko pārbaudījumu un interviju jautājumi tika sagatavoti pēc tam, kad atlases komisija bija pieteikumus izskatījusi; nebija noteikts minimālais punktu skaits, kāds jāiegūst, lai kandidātus aicinātu uz rakstiskajiem pārbaudījumiem un intervijām un lai tos iekļautu piemērotāko kandidātu sarakstā; atlases komisija nedokumentēja visas savas sanāksmes un lēmumus.

Ieviests

2012

Birojs pārnesa 1,2 miljonus EUR biroja ēkas izmaiņām, kas saistītas ar Eiropas Kibernoziedzības apkarošanas centra izveidi. Lai gan ar uzņēmējvalsti Birojs vienojās 2012. gada jūlijā, līgumu par vajadzīgajiem darbiem parakstīja tikai 2013. gada aprīlī. Turklāt saistībā ar jaunas cilvēkresursu sistēmas ieviešanu Eiropols pārnesa vairāk nekā 0,1 miljonu EUR. Līgums bija beidzies gada beigās un nebija pagarināts. Abi pārnesumi neatbilda gada beigās uzņemtajām juridiskajām saistībām un līdz ar to bija nepareizi.

Ieviests

2012

Birojs neprasa, lai darbinieki regulāri atjauninātu informāciju par summām, kādas tie saņem pabalstos par bērniem no citiem avotiem. Tāpēc tika konstatēti vairāki gadījumi, kad pabalsts par bērniem nebija atbilstoši samazināts un nepareizi izmaksātās summas ir jāatgūst.

Ieviests

2012

Saistības par 2,6 miljoniem EUR (no 15 miljoniem EUR), kas bija pārnestas no 2011. gada, 2012. gadā bija jāanulē, jo tās pārsniedza faktiskās vajadzības.

Ieviests

2012

Uz 2013. gadu Birojs pārnesa 16,3 miljonus EUR no apropriācijām, par kurām bija uzņemtas saistības (19,64 % no kopējām apropriācijām, par kurām bija uzņemtas saistības). Šie pārnesumi galvenokārt attiecas uz II sadaļu “Pārējie administratīvie izdevumi” – (4,2 miljoni EUR) un uz III sadaļu “Pamatdarbības izdevumi” – (11,2 miljoni EUR) un lielākoties ir saistīti ar jauno pienākumu vadīt Eiropas Kibernoziedzības apkarošanas centru, kas Eiropolam tika uzticēts 2012. gada jūnijā. Šā uzdevuma izpilde ir saistīta ar ievērojamām budžeta saistībām, kas tika uzņemtas gada beigās un ietekmē uz 2013. gadu pārnesto summu.

Neattiecas

2012

Birojs veica 19 budžeta pārvietojumus kopā par 4,5 miljoniem EUR; tas skāra 82 no 115 budžeta pozīcijām. Galvenokārt tas tika darīts, lai iepirktu IT aprīkojumu Eiropas Kibernoziedzības apkarošanas centram.

Ieviests

2012

Pārbaudītajās darbā pieņemšanas procedūrās konstatēja turpmāk minētos trūkumus: rakstisko pārbaudījumu un interviju jautājumi tika sagatavoti pēc tam, kad atlases komisija bija pieteikumus izskatījusi; nebija pierādījumu, ka kandidātu saraksta sagatavošanai izmantoto atlases kritēriju svērums būtu noteikts pirms pieteikumu izskatīšanas; atlases komisijas pienācīgi nedokumentēja visas savas sanāksmes un lēmumus.

Ieviests


II PIELIKUMS

Eiropas Policijas birojs (Hāga)

Kompetence un darbības

Savienības kompetence saskaņā ar Līgumu

(Līguma par Eiropas Savienības darbību 88. pants)

“Eiropola uzdevums ir atbalstīt un stiprināt dalībvalstu policijas iestāžu un citu tiesībaizsardzības iestāžu darbību un to savstarpējo sadarbību, novēršot un apkarojot smagus noziegumus, kas skar vismaz divas dalībvalstis, terorismu un tāda veida noziegumus, kas skar vispārējās intereses, uz kurām attiecas Savienības politika.”

Biroja kompetence

(Padomes Lēmums 2009/371/TI, ar ko izveido Eiropas Policijas biroju (Eiropolu))

Kompetence

Eiropola kompetencē ir organizētā noziedzība, terorisms un citas smagas noziedzības formas, kuras skar vienu vai vairākas dalībvalstis tā, ka šo noziedzīgo nodarījumu apmēra, nozīmes vai seku dēļ vajadzīga kopēja dalībvalstu pieeja.

Eiropola kompetencē ietilpst arī saistīti noziedzīgi nodarījumi, kas definēti izveides lēmuma 4. panta 3. punktā.

Galvenie uzdevumi

Informācijas un izlūkdatu vākšana, uzglabāšana, apstrāde, analīze un apmaiņa.

Ar 8. pantā minētās dalībvalsts vienības starpniecību nekavējoties paziņot dalībvalstu kompetentajām iestādēm informāciju, kas attiecas uz tām, un informēt par atklātajām saiknēm starp noziedzīgiem nodarījumiem.

Palīdzēt veikt izmeklēšanu dalībvalstīs, konkrēti, nosūtot visu šim nolūkam derīgo informāciju valsts vienībām.

Lūgt attiecīgās dalībvalstu kompetentās iestādes konkrētās lietās sākt, veikt vai koordinēt izmeklēšanu un ierosināt izveidot apvienoto izmeklēšanas grupu.

Sniegt dalībvalstīm izlūkdatus un analītisku atbalstu saistībā ar lieliem starptautiskiem notikumiem.

Sagatavot draudu novērtējumus, stratēģisko analīzi un vispārējās situācijas ziņojumus, kas saistīti ar Eiropola mērķi, tostarp organizētās noziedzības draudu novērtējumus.

Sniegt atbalstu dalībvalstīm, kad tās vāc un analizē informāciju no interneta, lai palīdzētu noteikt noziedzīgas darbības, ko interneta lietošana atvieglo vai kas veiktas, izmantojot internetu.

Papildu uzdevumi

Padziļināt speciālās zināšanas par dalībvalstu kompetento iestāžu izmeklēšanas procedūrām un sniegt konsultācijas par izmeklēšanu.

Sniegt stratēģiskus izlūkdatus, lai palīdzētu veikt un veicinātu valstu un Savienības līmenī operatīvo darbību īstenošanai pieejamo resursu efektīvu un lietderīgu izmantošanu, kā arī atbalstīt šādas darbības.

Turklāt palīdzēt dalībvalstīm, sniedzot atbalstu, konsultācijas un izpēti šādās jomās:

dalībvalstu kompetento iestāžu personāla apmācība, attiecīgā gadījumā sadarbojoties ar Eiropas Policijas akadēmiju,

šo iestāžu organizācijas un aprīkojuma nodrošināšana, atvieglojot tehniskā atbalsta sniegšanu starp dalībvalstīm,

noziedzības novēršanas metodes,

tehniskās un kriminālistikas metodes, analīze un izmeklēšanas procedūras.

Eiropols darbojas arī kā centrālais birojs euro viltošanas apkarošanā saskaņā ar Padomes 2005. gada 12. jūlija Lēmumu 2005/511/TI par euro aizsardzību pret viltošanu, norīkojot Eiropolu par centrālo biroju euro viltošanas apkarošanai.

Eiropols arī apstrādā un pārsūta finanšu ziņojumapmaiņas datus saskaņā ar Eiropas Savienības un Amerikas Savienoto Valstu nolīgumu par tādu finanšu ziņojumapmaiņas datu apstrādi un nodošanu, kurus Eiropas Savienība dara pieejamus Amerikas Savienotajām Valstīm, lai īstenotu Teroristu finansēšanas izsekošanas programmu.

Eiropols turpina darbu, kas saistīts ar Prīmes palīdzības dienesta izveidošanu, lai dotu ieguldījumu Prīmes lēmumu praktiskajā īstenošanā saskaņā ar Padomes 2011. gada 13. decembra secinājumiem par Prīmes lēmumu īstenošanas pastiprināšanu.

Eiropols atbalsta ES politikas ciklu smagas un organizētas noziedzības jomā un EMPACT  (1) projektus saskaņā ar Padomes secinājumiem izveidot ES politikas ciklu organizētas un smagas starptautiskas noziedzības jomā un turpmākajiem 2011. gada 27. maija Padomes secinājumiem par ES prioritāšu noteikšanu cīņā pret organizēto noziedzību laikposmam no 2011. līdz 2013. gadam.

Turklāt Eiropola paspārnē darbojas Eiropas Kibernoziedzības apkarošanas centrs (EC3), un līdz ar to Birojs ir kontaktpunkts Eiropas cīņā pret datornoziedzību saskaņā ar Komisijas 2012. gada 28. marta paziņojumu Padomei un Eiropas Parlamentam COM(2012) 140 final “Vēršanās pret noziedzību mūsu digitālajā laikmetā: Eiropas Kibernoziedzības centra izveide”.

Pārvaldība

Valde

Valdē ir pa vienam pārstāvim no katras dalībvalsts un viens Komisijas pārstāvis.

Direktors

Ar kvalificētu balsu vairākumu direktoru ieceļ Padome no Valdes sagatavotā saraksta, kurā ir vismaz trīs kandidāti, uz četriem gadiem (termiņu var pagarināt ne vairāk kā vēl uz četriem gadiem).

Direktoram ir trīs vietnieki, kurus ieceļ uz četriem gadiem, un šis termiņš ir vienreiz pagarināms.

Direktors vada Eiropolu un par savu pienākumu izpildi atskaitās Valdei.

Direktors ir Eiropola juridiskais pārstāvis.

Ārējā revīzija

Eiropas Revīzijas palāta

Iekšējā revīzija

Eiropas Komisijas Iekšējās revīzijas dienests (IRD)

Iekšējās revīzijas nodaļa

Datu aizsardzība un personas tiesību aizsardzība

Apvienotā uzraudzības iestāde

Datu aizsardzības inspektors

Budžeta izpildes apstiprinātājiestāde

Eiropas Parlaments pēc Padomes ieteikuma, kas pieņemts ar kvalificētu balsu vairākumu.

Birojam pieejamie resursi 2013. gadā (2012. g.)

Galīgais budžets 2013. gadā

82,5 (84,2) miljoni EUR

Darbinieki 2013. gadā

Pagaidu darbinieki: 457 (457) amata vietas štatu sarakstā. Faktiskais skaits 2013. gada 31. decembrī – 426

Norīkotie valstu eksperti: 34 (37) (faktiskais skaits gada beigās).

Līgumdarbinieki: 94 (94) (faktiskais skaits gada beigās).

Produkti un pakalpojumi 2013. gadā (2012. g.)

Eiropols kā galvenais ES atbalsta centrs tiesībaizsardzības darbībām

Operatīvais atbalsts operācijām un kopīgās izmeklēšanas grupām ietver datu apstrādi, savstarpējas atbilstības ziņojumus, izlūkošanas paziņojumus, tehnisko/kriminālistikas atbalstu un ekspertīzi, mobilo biroju izvietošanu, analīzes ziņojumus, operatīvu koordināciju Eiropola galvenajā mītnē, operatīvas sanāksmes, finansiālu palīdzību u. c. Dalībvalstīm sniegtais operatīvais atbalsts pieauga, un tas apliecina iepriekšējo gadu tendenci, kas norāda uz augošu pieprasījumu pēc visiem Eiropola pakalpojumiem:

atbalstīti 18  310 pārrobežu gadījumi, 15 % palielinājums salīdzinājumā ar 2012. gadu (15  949),

Eiropols aktīvi atbalstījis 684 izmeklēšanas prioritārajās noziedzības jomās,

2013. gadā sagatavoti 2  250 operatīvie ziņojumi salīdzinājumā ar 2  141 ziņojumu 2012. gadā (ietverot savstarpējās atbilstības ziņojumus, operatīvās analīzes ziņojumus, izlūkošanas paziņojumus un tehniskās ad hoc analīzes ziņojumus),

dalībvalstu vadošie izmeklētāji un eksperti pauda lielu apmierinātību ar Eiropola sniegto operatīvo atbalstu,

Eiropols finansiāli atbalstīja 214 operatīvās sanāksmes un 36 EMPACT (Eiropas daudznozaru platforma pret noziedzības draudiem) sanāksmes,

Eiropols finansiāli atbalstīja 39 izmeklēšanas euro viltošanas apkarošanai,

Eiropols kā pilntiesīgs dalībnieks piedalījās 41 (30) kopīgās izmeklēšanas grupas darbā,

EC3 atbalstīja dažādas sekmīgas operatīvās darbības ar dalībvalstīm un trešām valstīm, tostarp privātajā sektorā (piemēram, sagrāva pasaules mēroga kredītkaršu krāpšanas tīklu, kurā bija iesaistītas 15  000 apdraudētas kredītkartes un divas nelikumīgas kopēšanas darbnīcas; veica kopīgas operatīvās darbības pasaules mērogā pret bērnu seksuālu izmantošanu tiešsaistē; likvidēja gandrīz divus miljonus datoru inficējušu robottīklu),

īstenots TFTP (Teroristu finansēšanas izsekošanas programmas) nolīguma 4., 9. un 10. pants, apstrādājot visus saistītos ASV pieprasījumus un informācijas paziņojumus.

Stratēģiskās analīzes struktūra

Stratēģiskie produkti, tostarp draudu novērtējumi un stāvokļa ziņojumi.

Sagatavoti 38 stratēģiskie ziņojumi par organizēto noziedzību un 14 stratēģiskie ziņojumi par terorismu, tostarp smagās un organizētās noziedzības draudu novērtējums (SOCTA), draudu novērtējums par katru Eiropas daudznozaru platformas pret noziedzības draudiem (EMPACT) prioritāti (2013.–2017. gada politikas cikls), ad hoc stratēģiskie ziņojumi par jauniem apzinātiem draudiem, kopīgi EMCDDA  (2) un Eiropola ziņojumi, stratēģiskie novērtējumi par kibernoziedzību, Ziņojums par stāvokli terorisma jomā un terorisma tendencēm ES (TE-SAT) un stāvokļa ziņojums par ceļošanu terorisma nolūkos.

Eiropols kā ES kriminālās informācijas centrāle

Informācijas pārvaldības struktūras, Drošas informācijas apmaiņas tīkla lietojumprogramma (SIENA), Eiropola informācijas sistēma (EIS), sadarbības biroju tīkls.

Kopumā 4 56  598 operatīvo paziņojumu apmaiņa starp Eiropolu, dalībvalstīm un trešām personām ar SIENA starpniecību, un tas ir 10 % palielinājums salīdzinājumā ar 2012. gadu (4 14  334).

2013. gada beigās 67 % no visiem SIENA paziņojumiem bija iesaistīts Eiropols.

EIS 2013. gada beigās aptvēra 2 45  142 (1 86  896) ierakstus; sevišķi bija palielinājusies uz personām attiecināmo ierakstu daļa (kas tiesībaizsardzības aspektā ir vērtīgākie un svarīgākie ieraksti).

Līdz 2013. gada beigām ar SIENA bija savienoti valsts līdzekļu atguves dienesti 21 dalībvalstī. 2013. gadā Eiropols atbalstīja ar 93 organizētās noziedzības gadījumiem saistītus aktīvu izsekošanas pieprasījumus.

Unikāls tīkls, ko veido aptuveni 165 sadarbības koordinatori, nodrošina dzīvo saikni starp Eiropola centrālajiem dienestiem Hāgā un 28 Eiropola valstu struktūrvienībām dalībvalstu galvaspilsētās. Viņi atvieglo informācijas apmaiņu un sniedz atbalstu kārtējām izmeklēšanām. Eiropols uzņem arī sadarbības koordinatorus no 10 valstīm, kas nav ES dalībvalstis, un organizācijām, kas strādā kopā ar Eiropolu, pamatojoties uz sadarbības nolīgumiem. Turklāt Eiropols ir norīkojis divus sadarbības koordinatorus uz Vašingtonu (ASV) un vienu uz Interpola centrālajiem dienestiem Lionā (Francijā).

Eiropols kā tiesībaizsardzības zināšanu centrs Eiropas Savienībā

Eiropola ekspertu platformas (EPE), datu apmaiņas platformas un glabāšanas risinājumi, zināšanu produkti un pakalpojumi, mācības, konferences un informatīvās sesijas:

32 Eiropola ekspertu platformu jomas ietvēra 4  419 aktīvus lietotāju kontus (25 platformas un 2  663 lietotāji 2012. gada beigās),

Eiropols palīdzēja nodrošināt 83 mācību kursus (tos organizēja Eiropols, CEPOL vai dalībvalstis),

Eiropola galvenajā mītnē tika organizēta ikgadējā lielā Eiropas Policijas konference.

Ārējās attiecības

Eiropols sadarbojas ar vairākiem ES partneriem, kā arī ar trešām valstīm un starptautiskām organizācijām. Informācijas apmaiņa ar šiem partneriem notiek, pamatojoties uz sadarbības nolīgumiem. Stratēģiskie nolīgumi ļauj divām iesaistītajām pusēm apmainīties ar visu informāciju, izņemot personu datus, bet operatīvie nolīgumi ļauj apmainīties arī ar personu datiem.

2013. gada beigās bija noslēgts 21 stratēģiskais nolīgums un 11 operatīvi nolīgumi (ar 18 valstīm, kas nav ES dalībvalstis, ar 11 ES struktūrām un aģentūrām un ar trim citām starptautiskām organizācijām, tostarp ar Interpolu).

Salīdzinājumā ar 2012. gadu (8  547) nedaudz pieauga informācijas apmaiņa ar ārējiem partneriem (8  663).

Kopumā astoņiem operatīvās sadarbības partneriem un pieciem stratēģiskās sadarbības partneriem ir tieša piekļuve lietojumprogrammai SIENA.


(1)  Eiropas daudznozaru platforma pret noziedzības draudiem (EMPACT).

(2)  Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centrs (EMCDDA).

Avots: pielikumu ir sagatavojis Birojs.


BIROJA ATBILDES

11.

Eiropols pieņem zināšanai Palātas komentāru par trim individuālām iepirkuma procedūrām. Pēc Palātas konstatējumiem 2014. gada 1. ceturksnī Eiropols uzsāka organizācijas vispārējā iepirkuma procesa pārskatīšanu (jo īpaši saistībā ar galvenajiem līgumu konkursa, slēgšanas un uzraudzības posmiem), lai uzlabotu pašreizējo iekšējo organizatorisko struktūru un pakārtotos procesus (to skaitā attiecīgās kvalitātes kontroles).

12.

Eiropols ņem vērā Palātas komentāru par augsto administratīvo izdevumu pārnesto apropriāciju līmeni un turpinās pielikt pūles, lai nākotnē iespējami samazinātu pārnesumu apjomu.


Top