EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010XC0210(03)

Pieteikuma publikācija saskaņā ar 6. panta 2. punktu Padomes Regulā (EK) Nr. 510/2006 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību

OV C 33, 10.2.2010, p. 10–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

10.2.2010   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 33/10


Pieteikuma publikācija saskaņā ar 6. panta 2. punktu Padomes Regulā (EK) Nr. 510/2006 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību

2010/C 33/06

Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Padomes Regulas (EK) Nr. 510/2006 (1) 7. pantam. Komisijai jāsaņem paziņojumi par iebildumiem sešu mēnešu laikā no šīs publikācijas dienas.

VIENOTS DOKUMENTS

PADOMES REGULA (EK) Nr. 510/2006

“PATATA DELLA SILA”

EK Nr.: IT-PGI-0005-0643-21.09.2007

AĢIN ( X ) ACVN ( )

1.   Nosaukums:

“Patata della Sila”

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts:

Itālija

3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts:

3.1.   Produkta veids:

1.6. grupa.

Svaigi vai pārstrādāti augļi, dārzeņi un labība

3.2.   Produkta apraksts, uz kuru attiecas nosaukums (1):

Ar nosaukumu “Patata della Sila” apzīmē uzglabājamus kartupeļu bumbuļus, kas pieder pie Solanaceae dzimtas Solanum tuberosum sugas un izaudzēti no ES dalībvalstu šķirņu katalogos reģistrētu šķirņu kartupeļiem un sertificētiem sēklas kartupeļiem, un tiem ir jābūt ar šādām īpašībām. Forma: apaļa – ieapaļi ovāla – iegareni ovāla. Lielums: mazāks par vai vienāds ar 28 mm (granaglia (grauda lielumā)), 28–45 mm (mezzanella o tondello (“ķieģelītis” jeb “klucītis”)), 46–75 mm (prima (“pirmā lieluma”)), lielāks par 76 mm (fiorone (“agrā vīģe”)). Miza: izturīga pret noberzumiem. Mīkstums: kompakts, uzspiežot neveidojas iespiedumi. Sausna: minimālais saturs – 19 %. Piedāvājot tirdzniecībā, kartupeļiem jābūt bez slimību pazīmēm, bez sadīgušiem asniem, veseliem, tīriem, bez plankumiem, kuru iespiešanās dziļums pārsniedz 3 mm, un/vai bez kaitēkļu iebojājumiem. Tādu kartupeļu daudzums, kam ir iešķēlumi un/vai ieskrāpējumi, un/vai mizas atlobījumi, nedrīkst pārsniegt 5 % no kartupeļu kopējās masas. Pieļaujamais aktīvo vielu atlikumu saturs (%): mazāks par 50 % no spēkā esošajos noteikumos paredzētā ierobežojuma.

“Patata della Sila” kartupeļu pazīstamība ir saistīta ar to organoleptiskajām īpašībām un gastronomisko kvalitāti, kas jo īpaši izpaužas piemērotībā cepšanai un ilgā uzglabājamībā bez vajadzības pēc ķīmiskas apstrādes pret asnošanu.

3.3.   Izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem):

3.4.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem):

3.5.   Īpaši ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā:

“Patata della Sila” kartupeļiem jābūt audzētiem 4. punktā noteiktajā teritorijā. Pēc augsnes sagatavošanas audzēšanas darbus sāk ar sertificētu sēklas kartupeļu stādīšanu; tiem jābūt A klases vai augstākas klases kartupeļiem un jāpieder pie šķirnēm, kas reģistrētas ES dalībvalstu šķirņu katalogos. Pieļaujams viena gada “ataudzējums”, resp., drīkst stādīt sēklas kartupeļus, kas 4. punktā noteiktajā teritorijā izaudzēti gada laikā. Ražu novāc no 20. augusta līdz 30. novembrim, periodā, kad paredzamas vēss laiks, – temperatūra parasti nepārsniedz 15–18 °C.

3.6.   Īpaši noteikumi griešanai, rīvēšanai, iepakošanai, u. c.:

Piedāvājot tirdzniecībā, “Patata della Sila” jāiesaiņo kādā no šādiem iepakojumiem: Vert-bag iesaiņojumā; Girsac iesaiņojumā un maisiņos no 1 kg līdz 5 kg; tīkliņos no 1 kg līdz 2,5 kg; maisos no 2,5 kg līdz 10 kg; kartona kastēs no 5 kg līdz 20 kg; koka kastēs no 12,5 kg līdz 20 kg; grozos no 10 kg līdz 20 kg; uz paplātēm no 0,5 kg līdz 1 kg; kārbās no 0,5 kg līdz 1 kg. Visiem iepakojumiem jābūt izgatavotiem no materiāla, kas piemērots izmantošanai pārtikas produktu iesaiņošanai, un aizzīmogotiem tā, lai to saturu varētu izņemt, tikai materiālu pārplēšot. Produktu nav atļauts pārdot nefasētu, izņemot gadījumu, ja uz katra kartupeļa ir uzlīme ar logotipu.

3.7.   Īpaši noteikumi marķēšanai:

Noteikumos par tirgū piedāvājamā produkta noformējumu paredzēts, ka uz etiķetes līdztekus logotipam, Kopienas grafiskajam simbolam un attiecīgajām norādēm, kā arī attiecīgajiem, likuma prasībām atbilstošajiem datiem ar skaidriem un salasāmiem burtiem jānorāda šāda informācija: “Patata della Sila”, vajadzības gadījumā norādot arī tulkojumu, kam seko “Indicazione Geografica Protetta” (“Aizsargāta ģeogrāfiskās izcelsmes norāde”) pilniem vārdiem vai saīsināti (IGP). Attiecībā uz produktu, kas iegūts teritorijā, kura ģeogrāfiski atrodas kalnu apgabalā, uz etiķetes var norādīt “prodotto della montagna” (“kalnu apgabalā iegūts produkts”). Logotips ir zilā krāsā, taču pieļaujams to noformēt arī citās krāsās. Atsevišķu kartupeļu marķēšanai ar uzlīmēm vai iededzinot marķējumu ar lāzeru, vismazākais pieļaujamais logotipa lielums ir 2,5 cm, attiecīgi ievērojot še turpmāk attēlotā logotipa proporcijas. Piestiprināt etiķetes atsevišķiem kartupeļiem drīkst tikai tad, ja to izmērs ir 46 mm vai vairāk. Nedrīkst pievienot nekādu apzīmējumu, kas nav skaidri paredzēts noteikumos.

“Patata della Sila” logotips:

Image

4.   Precīza ģeogrāfiskā apgabala definīcija:

“Patata della Sila” ražošanas apgabalā ietilpst vienīgi šādu pašvaldību teritorijas: Acri, Aprigliano, Bocchigliero, Celico, Colosimi, Longobucco, Parenti, Pedace, Rogliano, San Giovanni in Fiore, Serra Pedace, Spezzano della Sila un Spezzano Piccolo – Cosenza provincē un Albi, Carlopoli, Cicala, Confluenti, Decollatura, Magisano, Martirano, Martirano Lombardo, Motta S. Lucia, Serrastretta, Sorbo San Basile, Soveria Mannelli un Taverna – Catanzaro provincē. Iepriekš minēto pašvaldību teritorijas norobežo un aptver Altopiano della Sila apgabalu, kurā augšņu īpašības un klimatiskie faktori ir tādi, ka kartupeļi aug pastāvīgi un lēni, un tiem ir vislabākie nogatavošanās apstākļi.

5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu:

5.1.   Ģeogrāfiskā apgabala specifika:

Augsnes un klimatiskajiem apstākļiem “Patata della Sila” audzēšanas teritorijā ir ļoti liela nozīme. Struktūras ziņā Silas (Sila) apgabala augsnes ir lielākoties irdenas, izteikti smilšainas, smalkgraudainas un tātad ļoti ūdenscaurlaidīgas un viegli apstrādājamas; šo augšņu pH ir no 5 līdz 6,5; augsnēs ir pietiekamā daudzumā organiskie savienojumi, un tātad tām ir laba dabīgā auglība, kas dažās platībās sasniedz 10,04 %. Klimats Altopiano della Sila apgabalā ir ļoti sauss vasarās un auksts ziemās. Aprīlī un maijā temperatūra paaugstinās, radot ideālus apstākļus sējai. Augu augšanu turklāt veicina diennakts temperatūras svārstības un ilgstošs izsauļojums, kas nodrošina pastāvīgu un lēnu augšanu, tādējādi labvēlīgi ietekmējot sausnas uzkrāšanos, un, kartupeļiem galīgi nogatavojoties, iegūst produktu, kas piemērots ilgstošai uzglabāšanai bez ķīmiskas apstrādes pret asnošanu. Šīs svarīgās īpašības ir jau izveidojušās, kad, iestājoties vēsam laikam, – temperatūra nepārsniedz 15–18 °C –, uzsāk ražas novākšanu. Apgabalā nav nekādu atmosfēras un/vai ūdens piesārņojuma avotu. Silas augšņu izmantošana ir ārkārtīgi ierobežota: faktiski kartupeļi ir vienīgais kultūraugs, ko audzē šajā augstienē. Zemi apūdeņo ar avota ūdeni, un augu aizsardzības līdzekļu lietošana ir samazināta līdz minimumam, jo kraso diennakts temperatūras svārstību dēļ vasarā, kā arī skarbās ziemas un sniega dēļ, – šie faktori attīra vidi no visa, kas kaitē šai kultūrai –, kaitēkļu uzbrukumi ir ārkārtīgi reti un izplatības ziņā ierobežoti, un līdz ar to viegli kontrolējami.

5.2.   Produkta specifika:

“Patata della Sila” ir ilgstoši uzglabājami, kā dēļ tie ļoti iecienīti, un tiem ir lieliskas kulinārās īpašības, jo īpaši labā piemērotība cepšanai, pēc vārīšanas eļļā saglabājot augstu sausnas saturu, tādējādi labāk saglabājas kartupeļu mīkstuma balti dzeltenā krāsa. Attiecībā uz šīm īpašībām kartupeļu paraugi tiek analizēti, salīdzinot tos ar tādu kartupeļu paraugiem, kuri audzēti citos ražošanas apgabalos. Rezultāti liecina, ka kartupeļiem, kas audzēti Silas augstienē (Altopiano Silano), pēc vārīšanās ir daudz augstāks sausnas saturs, un tātad tie ir arī piemērotāki cepšanai; tāpat arī to krāsojums ir košāks un dzeltenāks, labāk izteikta tipiskā kartupeļu garša, biezāka un pret mehānisku apstrādi izturīgāka miza nekā citas izcelsmes kartupeļiem.

5.3.   Saikne starp ģeogrāfisko apgabalu un produkta kvalitāti vai īpašībām (ACVN) vai produkta īpašo kvalitāti, reputāciju un citām īpašībām (AĢIN):

Iedzīvotāji, kas mitinās Silas augstienes apkaimē (Cosenza, Crotone, Catanzaro, Piana di Sibari), vērtē “Patata della Sila” kā augstas kvalitātes produktu un iepērk to tieši no audzēšanas saimniecībām. Šim produktam ir īpaši laba reputācija Sicīlijas, Kampānijas un Apūlijas tirgos, kuri ražas novākšanas laikā uztur stabilas tirdznieciskās attiecības jau kopš pagājušā gadsimta 50. gadiem. Labā uzglabājamība un raksturīgo organoleptisko īpašību noturīgums dara “Patata della Sila” par produktu, kas iepriekš minētajos apgabalos jau izsenis ticis izmantots ziemas pārtikas rezervju veidošanai. Tādējādi kartupeļi ir svarīgs iztikas avots augstienes iedzīvotājiem, un gadu gaitā Silas zemnieku ģimenes spējušas nodrošināt šā produkta audzēšanas paņēmienu pārmantošanas nepārtrauktību. 1955. gadā izveido “Silas sēklas kartupeļu pavairošanas un selekcijas centru” (“Centro Silano di Moltiplicazione e Selezione delle Patate da Seme”), kura uzdevums ir veicināt sertificētu sēklas kartupeļu izplatīšanu. Daži pētījumi liecina arī, ka 80. gadu beigās Silas augstiene bija viena no galvenajiem sēklas kartupeļu audzēšanas apgabaliem un ka saimniecību vidējais lielums tajā pārsniedz attiecīgo saimniecību vidējo lielumu citos apgabalos. Turklāt klimatiskie apstākļi, kas nosaka sausas vasaras un aukstas ziemas un kas vienmēr ļāvuši uzglabāt produktu no oktobra līdz aprīlim dabīgos apstākļos noliktavās 6 līdz 8 grādu temperatūrā, apvienojumā ar piesārņojuma avotu trūkumu audzēšanas apgabalā, noteikuši to, ka patērētāji pazīst šos kartupeļus kā lielisku, veselīgu un augstas kvalitātes produktu. Par “Patata della Sila” reputāciju liecina arī lielie panākumi, kas gūti šiem kartupeļiem veltītajos pasākumos un svētkos, kuri pulcina tūkstošiem apmeklētāju, kas katru rudeni šajā augstienē ierodas galvenokārt no iepriekš minētajiem reģioniem, vēlēdamies nogaršot izsmalcinātos bumbuļus un iemācīties gatavot tos pēc tipiskajām tradicionālās vietējās virtuves receptēm. Šajā saistībā jāmin slavenie “Silas kartupeļu svētki” (“Sagra della patata della Sila”), kurus kopš 1978. gada Campigliatello Silano svin oktobra mēnesī līdztekus “Silas kartupeļu un lauksaimniecības mašīnu izstādei–pārdošanai” (“Mostra Mercato della Patata della Sila e delle macchine agricole”). Turklāt kopš 1980. gada Parenti pašvaldībā regulāri norisinās liels Silas kartupeļiem veltīts pasākums ar folkloristisku un kulinārisku ievirzi. Tādējādi “Patata della Sila” audzēšanai ir ilga un dokumentēta vēsture, kuras pirmais rakstiskais avots ir 1811. gadā izdotā Neapoles karalistes statistikas gadagrāmata.

Atsauce uz specifikācijas publikāciju:

Ražošanas specifikācijas konsolidētais teksts ir pieejams

šādā tīmekļa vietnē: http://www.politicheagricole.it/DocumentiPubblicazioni/Search_Documenti_Elenco.htm?txtTipoDocumento=Disciplinare%20in%20esame%20UE&txtDocArgomento=Prodotti%20di%20Qualit%E0>Prodotti%20Dop,%20Igp%20e%20Stg

vai

tieši atverot ministrijas tīmekļa vietnes mājas lapu (http://www.politicheagricole.it) un tad uzklikšķinot uz “Prodotti di Qualità” (ekrāna kreisajā pusē) un, visbeidzot, uz “Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE [regolamento (CE) n. 510/2006]”.


(1)  OV L 93, 31.3.2006., 12. lpp.


Top