Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62023TN0115

Lieta T-115/23: Prasība, kas celta 2023. gada 2. martā – Debreceni Egyetem/Padome

OV C 173, 15.5.2023, p. 31–34 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.5.2023   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 173/31


Prasība, kas celta 2023. gada 2. martā – Debreceni Egyetem/Padome

(Lieta T-115/23)

(2023/C 173/43)

Tiesvedības valoda – ungāru

Lietas dalībnieki

Prasītāja: Debreceni Egyetem (Debrecena, Ungārija) (pārstāvji: JRausch un ÁPapp, advokāti)

Atbildētāja: Eiropas Savienības Padome

Prasījumi

Prasītājas prasījumi Vispārējai tiesai ir šādi:

pamatojoties uz LESD 263. pantu, atcelt ar ex tunc iedarbību, t.i. – ar atpakaļejošu spēku no tā pieņemšanas brīža – Padomes Īstenošanas lēmuma (ES) 2022/2506 (1) (2022. gada 15. decembris) par pasākumiem Savienības budžeta aizsardzībai pret tiesiskuma principu pārkāpumiem Ungārijā 2. panta 2. punktu;

piespriest atbildētajai atlīdzināt prasītājai visus tiesāšanās izdevumus, kas radušies saistībā ar šo tiesvedību.

Pamati un galvenie argumenti

Prasības pamatošanai prasītāja izvirza deviņpadsmit pamatus.

1.

Ar pirmo pamatu tiek apgalvots, ka esot pārkāpts LES 2. pants

Tiesiskuma un taisnīguma pārkāpums: sabiedrības interešu fondu atbalstītās izglītības iestādes nepiedalījās procedūrā, kas notika pirms īstenošanas lēmuma pieņemšanas, un tām ir piemēroti sodi Ungārijas likumdevēja pieņemto tiesību aktu dēļ.

Tiesiskās drošības un normatīvās skaidrības pārkāpums: interešu konfliktā apsūdzēto personu kategorija, proti, “augstākie politiskie vadītāji”, nav precīzs jēdziens, un tas rada patvaļīgu interpretāciju un tiesību piemērošanu, kas var novest pie ļaunprātīgas izmantošanas.

Vienlīdzības pārkāpums un diskriminācijas aizlieguma neievērošana: ar īstenošanas lēmumu tiek diskriminētas sabiedrības interešu fondu atbalstītās Ungārijas izglītības iestādes salīdzinājumā ar tām, kas darbojas saskaņā ar citu atbalsta modeli.

2.

Ar otro pamatu tiek apgalvots, ka esot pārkāpts LES 4. pants

Aizlieguma atņemt dalībvalstīm to kompetenci neievērošana: izglītība un zinātniskā pētniecība – un tālab arī augstākās izglītības iestāžu darbības nodrošināšana un to darbības sistēmas izveide – ir dalībvalstu ekskluzīva kompetence, kas ar īstenošanas lēmumu Ungārijai tiek atņemta, jo notiek tieša iejaukšanās Ungārijas izglītības iestāžu darbībā.

3.

Ar trešo pamatu tiek apgalvots, ka esot pārkāpts LES 5. pants

Subsidiaritātes pārkāpums: lēmums ļauj uzlikt tieši naudas sodus juridiskām personām, kas nav šā lēmuma adresātes, iepriekš nepārbaudot, vai Ungārija ir spējīga pietiekamā mērā aizsargāt Eiropas Savienības finanšu intereses.

Samērīguma pārkāpums: maksājumu apturēšana ir tik nopietns finanšu sods, ka tā piemērošana ir attaisnojama tikai acīmredzama un tūlītēja tiesību pārkāpuma gadījumā, turklāt tam ir ilgtermiņa sekas.

4.

Ar ceturto pamatu tiek apgalvots, ka esot pārkāpts LES 7. pants

Ietekmes novērtējuma trūkums: netika ņemtas vērā iespējamās sekas uz fizisko un juridisko personu tiesībām un pienākumiem.

5.

Ar piekto pamatu tiek apgalvots, ka esot pārkāpts LES 9. pants

ES pilsoņu vienlīdzības pārkāpums: pasākums nelabvēlīgi ietekmē mācībspēkus, pētniekus un studentus, kuri ir iesnieguši attiecīgus pieteikumus un kuru studijas, mācības un pētniecība nav iespējama maksājumu apturēšanas dēļ.

6.

Ar sesto pamatu tiek apgalvots, ka esot pārkāpts LES 11. pants

Netika veiktas apspriedes nedz ar sabiedrības interešu fondu atbalstītajām augstākās izglītības iestādēm, nedz ar to studentiem, mācībspēkiem, pētniekiem vai partneriem.

7.

Ar septīto pamatu tiek apgalvots, ka esot pārkāpts LESD 2. pants

Eiropas Savienībai izglītības un zinātniskās pētniecības politikas jomā ar LESD netika piešķirtas tās pilnvaras, kuras tika realizētas ar īstenošanas lēmumu.

8.

Ar astoto pamatu tiek apgalvots, ka esot pārkāpts LESD 9. pants

Īstenošanas lēmums nesekmē augstu izglītības un mācību līmeni, bet drīzāk rada ilgtermiņa negatīvu ietekmi uz sabiedrisko interešu fondu atbalstīto Ungārijas augstākās izglītības iestāžu studentu, mācībspēku un pētnieku akadēmisko, zinātnisko un mācību līmeni.

9.

Ar devīto pamatu tiek apgalvots, ka esot pārkāpts LESD 56. pants

Īstenošanas lēmums ierobežo to ES pilsoņu tiesības, kuri nav Ungārijas pilsoņi (studenti, mācībspēki, pētnieki) un kuri veic savu darbību sabiedrisko interešu fondu atbalstītajās Ungārijas izglītības iestādēs.

10.

Ar desmito pamatu tiek apgalvots, ka esot pārkāpts LESD 67. pants

Ar īstenošanas lēmumu, atceļot finansējumu, tiek padarīta neiespējama sabiedrisko interešu fondu atbalstīto izglītības iestāžu darbība, un tas ir uzbrukums tiesiskajam regulējumam, kurā šīs iestādes darbojas, t.i., netiešs uzbrukums autonomai (citai) tiesību sistēmai un Ungārijas tradīcijām.

11.

Ar vienpadsmito pamatu tiek apgalvots, ka esot pārkāpts LESD 120. pants

Pasākuma diskriminējošās un nesamērīgās sekas ir acīmredzamas un rada nepamatoti neizdevīgus konkurences apstākļus sabiedrisko interešu fondu atbalstītajām augstākās izglītības iestādēm.

12.

Ar divpadsmito pamatu tiek apgalvots, ka esot pārkāpts LESD 124. pants

Ar īstenošanas lēmumu tika apturēta finansējuma piešķiršana vairākiem saņēmējiem, un tikmēr šie līdzekļi tika sadalīti citām struktūrām.

13.

Ar trīspadsmito pamatu tiek apgalvots, ka esot pārkāpts LESD 165. pants

Īstenošanas lēmums nesekmē kvalitatīvas izglītības attīstību, bet patiesībā tai nopietni kaitē un to apgrūtina.

14.

Ar četrpadsmito pamatu tiek apgalvots, ka esot pārkāpts LESD 179. pants

Finansējuma atsaukšana no sadarbības un izglītības apmaiņas programmas “Erasmus+” un pētniecības un inovācijas pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” ir nepārprotams šķērslis pētnieku, zinātnisko iemaņu un tehnoloģiju brīvai apritei un konkurētspējas attīstībai.

15.

Ar piecpadsmito pamatu tiek apgalvots, ka esot pārkāpts Eiropas Savienības Pamattiesību hartas (turpmāk tekstā – “Harta”) 13. pants

Acīmredzama īstenošanas lēmuma ietekme ir Ungārijas augstākās izglītības iestāžu, kas darbojas saskaņā ar jauno modeli, darbības veida maiņa.

16.

Ar sešpadsmito pamatu tiek apgalvots, ka esot pārkāpts LES 2. pants

Prasītājas ieskatā interešu konflikts, kas rada pamatu un motīvu īstenošanas lēmuma pieņemšanai, nepastāv.

17.

Ar septiņpadsmito pamatu tiek apgalvots, ka esot pārkāpts Hartas 48. pants

Ar īstenošanas lēmumu prasītāja tiek sodīta tieši, neraugoties uz to, ka tās gadījumā nav pierādīta tā politisko interešu konflikta esamība, uz kuru ir atsauce soda pamatošanai, – kas ir uzskatāms par nopietnu un acīmredzamu nevainīguma prezumpcijas pārkāpumu.

18.

Ar astoņpadsmito pamatu tiek apgalvots, ka esot pārkāpts Hartas 52. pants

Tā kā attiecībā uz prasītāju nepastāv de facto politisko interešu konflikts, ar īstenošanas lēmumu tiek pārkāptas nepieciešamības un samērīguma prasības.

19.

Ar deviņpadsmito pamatu tiek apgalvots, ka esot pārkāpta pilnvarojuma regula (2)

Padome ir pieņēmusi īstenošanas lēmumu, nepārbaudot pēc būtības un konkrēti tā politisko interešu konflikta esamību, kas bija šī lēmuma pamatā.


(1)  OV 2022, L 325, 94. lpp.

(2)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES, Euratom) 2020/2092 (2020. gada 16. decembris) par vispārēju nosacītības režīmu Savienības budžeta aizsardzībai (OV 2020, L 433, 1. lpp.).


Top