EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0592

Priekšlikums EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES LĒMUMS, ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2009/12/EK, 2009/33/EK un (ES) 2022/1999 un Padomes Direktīvu 96/67/EK groza attiecībā uz dažām ziņošanas prasībām autotransporta un aviācijas jomā

COM/2023/592 final

Briselē, 17.10.2023

COM(2023) 592 final

2023/0362(COD)

Priekšlikums

EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES LĒMUMS,

ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2009/12/EK, 2009/33/EK un (ES) 2022/1999 un Padomes Direktīvu 96/67/EK groza attiecībā uz dažām ziņošanas prasībām autotransporta un aviācijas jomā

(Dokuments attiecas uz EEZ)


PASKAIDROJUMA RAKSTS

1.PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

Priekšlikuma pamatojums un mērķi

Paziņojumā “ES ilgtermiņa konkurētspēja: skatījums pēc 2030. gada” 1 Komisija uzsver, cik svarīga ir regulatīvā sistēma, kas nodrošina, ka izvirzītie mērķi tiek sasniegti ar minimālām izmaksām. Tāpēc tā ir apņēmusies ar jaunu sparu ķerties pie ziņošanas prasību racionalizēšanas un vienkāršošanas: galīgais mērķis ir, neapdraudot saistīto rīcībpolitikas mērķu sasniegšanu, ziņošanas slogu samazināt par 25 %.

Ziņošanas prasībām ir liela nozīme pareizas tiesību aktu izpildes panākšanas un pienācīgas pārraudzības nodrošināšanā. Ziņošanas prasību pildīšanas izmaksas lielā mērā kompensē to nestie ieguvumi, it īpaši attiecībā uz galveno rīcībpolitikas pasākumu izpildes nodrošināšanu un pārraudzību. Tomēr ziņošanas prasības, ņemot vērā arī organizatoriskās un tehnoloģiskās pārmaiņas, kuru dēļ sākotnējās ziņošanas prasības jāpielāgo, var uzlikt nesamērīgu slogu ieinteresētajām personām, sevišķi MVU un mikrouzņēmumiem. Uzkrājušās ziņošanas prasības ar laiku var izrādīties liekas, dublējošas vai novecojušas, to izpildes biežums un laiks — neefektīvs, bet informācijas vākšanas metodes — nepiemērotas.

Tāpēc ziņošanas pienākumu pilnveidošana un administratīvā sloga samazināšana ir prioritāra. Šajā kontekstā šā priekšlikuma mērķis ir vienkāršot transporta rīcībpolitikas jomas prasības, kuras jo īpaši attiecas uz autotransportu un aviāciju, un priekšlikums palīdzēs īstenot pamatieceri “Ekonomika cilvēku labā”.

Priekšlikums racionalizēs ziņošanas pienākumus, tālab apvienojot vairākus pasākumus, jo īpaši samazinot ziņošanas prasību izpildes biežumu un atceļot dažus ziņošanas pienākumu elementus.

Ziņošanas prasības piemērojamas publiskajām iestādēm un attiecas uz šādiem elementiem.

·Dalībvalstu ziņojumi Komisijai par tīrajiem transportlīdzekļiem, kas iepirkti saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2009/33/EK 2 , un Komisijas ziņojumi Eiropas Parlamentam un Padomei tiktu sniegti ik pēc pieciem, nevis ik pēc trīs gadiem.

·Tiktu vienkāršots Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā (EK) 2022/1999 3 noteiktais dalībvalstu pienākums paziņot Komisijai datus par bīstamo kravu pārvadājumiem. Turklāt dalībvalstīm šie dati būtu jāpaziņo ik pēc diviem gadiem, nevis katru gadu. Komisija ziņotu Parlamentam un Padomei ik pēc četriem, nevis trīs gadiem, proti, kad būtu no dalībvalstīm saņēmusi divas ziņojumu kopas.

·Tiktu svītrots dalībvalstu pienākums informēt Komisiju par to lidostu sarakstu, uz kurām attiecas pienākums piemērot noteikumus par apkalpošanas uz zemes pakalpojumiem saskaņā ar Padomes Direktīvu 96/67/EK 4 , kā arī Komisijas pienākums publicēt minēto sarakstu.

·Tiktu svītrots dalībvalstu pienākums publicēt to lidostu sarakstu, uz kurām attiecas noteikumi par lidostas maksām saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2009/12/EK 5 .

Saskanība ar pašreizējiem noteikumiem konkrētajā politikas jomā

Šis priekšlikums ir daļa no pirmās uz ziņošanas prasību racionalizēšanu vērsto pasākumu paketes. Tas ir solis pastāvīgā procesā, kurā pašreizējās ziņošanas prasības tiek vispusīgi aplūkotas, lai novērtētu, vai tās joprojām ir relevantas, un padarītu tās efektīvākas.

Ar šiem pasākumiem ieviestā racionalizēšana neietekmēs rīcībpolitikas jomas mērķu sasniegšanu, jo tie netraucē dalībvalstīm pildīt pamatpienākumus.

Saskanība ar citām Savienības politikas jomām

Saskaņā ar Normatīvās atbilstības un izpildes programmu (REFIT) Komisija nodrošina, ka tās tiesību akti atbilst paredzētajam mērķim, ir vērsti uz ieinteresēto personu vajadzībām un samazina slogus, bet savus mērķus sasniedz. Tāpēc šis priekšlikums ir daļa no REFIT programmas un kā tāds mazina no ES tiesiskās vides izrietošo ziņošanas prasību sarežģītību.

Kaut arī dažas ziņošanas prasības ir neaizvietojamas, tām jābūt pēc iespējas efektīvākām — tādām, kas nepārklājas, neuzliek liekus slogus un ietver pēc iespējas vairāk digitālu un sadarbspējīgu risinājumu.

Šis priekšlikums ziņošanas prasības racionalizē, tādējādi padarot tiesību aktu mērķu sasniegšanu efektīvāku un mazāk apgrūtinošu publiskajām iestādēm un netieši arī uzņēmumiem.

2.JURIDISKAIS PAMATS, SUBSIDIARITĀTE UN PROPORCIONALITĀTE

Juridiskais pamats

Direktīvas 2009/33/EK juridiskais pamats ir Eiropas Kopienas dibināšanas līguma (EKL) 175. panta 1. punkts, tagad Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 192. panta 1. punkts. Direktīvas 96/67/EK juridiskais pamats ir EKL 84. panta 2. punkts, un Direktīvas 2009/12/EK juridiskais pamats ir EKL 80. panta 2. punkts, un tie abi tagad ir LESD 100. panta 2. punkts. Direktīvas (ES) 2022/1999 juridiskais pamats ir LESD 91. pants. Tādēļ šā grozošā lēmuma juridiskajam pamatam vajadzētu būt LESD 91. pantam, 100. panta 2. punktam un 192. panta 1. punktam.

Subsidiaritāte

Attiecīgās ziņošanas prasības ir noteiktas ES tiesību aktos. Tāpēc to racionalizēšanu vislabāk veikt ES līmenī, lai nodrošinātu juridisko noteiktību un ziņošanas konsekvenci. Tas visā ES nodrošinās vienlīdzīgus nosacījumus galvenokārt publiskās pārvaldes iestādēm un netieši arī uzņēmumiem, kas gūs labumu no ziņošanas prasību racionalizēšanas, kura izriet no šā priekšlikuma.

Proporcionalitāte

Ziņošanas prasību racionalizēšana tiesisko regulējumu vienkāršo, pastāvošajās prasībās izdarot ļoti nelielas izmaiņas, kas rīcībpolitikas plašākā mērķa būtību neietekmē. Tāpēc priekšlikums ir tikai par tām izmaiņām, kas vajadzīgas, lai nodrošinātu ziņošanas efektivitāti, un nemaina nevienu no attiecīgo tiesību aktu būtiskajiem elementiem.

Juridiskā instrumenta izvēle

Ar ierosināto lēmumu groza četras direktīvas, kurām ir saderīgs juridiskais pamats, tāpēc šie grozījumi ir piemēroti iekļaušanai vienā tiesību akta priekšlikumā. Ņemot vērā to, ka grozījumi attiecas tikai uz dalībvalstu pienākumiem sniegt datus, kuri dalībvalstīm nav jātransponē, Eiropas Parlamenta un Padomes lēmums tiek uzskatīts par vispiemērotāko juridisko instrumentu.

3.EX POST IZVĒRTĒJUMU, APSPRIEŠANOS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM UN IETEKMES NOVĒRTĒJUMU REZULTĀTI

Ex post izvērtējumi / spēkā esošo tiesību aktu atbilstības pārbaudes

Neattiecas.

Apspriešanās ar ieinteresētajām personām

Neattiecas.

Ekspertu atzinumu pieprasīšana un izmantošana

Šie priekšlikumi radušies iekšējā pastāvošo ziņošanas pienākumu pārbaudes procesā un pamatojas uz pieredzi, kas gūta, īstenojot saistītos tiesību aktus. Tā kā tas ir kārtējais solis no ES tiesību aktiem izrietošo ziņošanas prasību nepārtrauktas novērtēšanas procesā, rūpīga slogu un arī ieinteresēto personu ietekmējuma pārbaude turpināsies.

Ietekmes novērtējums

Priekšlikums ir par ierobežotām un mērķorientētām tiesību aktu izmaiņām, kas izdarāmas, lai racionalizētu ziņošanas prasības. Šo izmaiņu nepieciešamību parādījusi tiesību aktu īstenošanā gūtā pieredze. Tām nav lielas rīcībpolitiskas ietekmes, taču tās vairo īstenošanas efektivitāti un lietderīgumu. To būtība ir mērķorientēta un nav nepieciešami nekādi īpaši rīcībpolitiski risinājumi, tāpēc ietekmes novērtējums nav vajadzīgs.

Normatīvā atbilstība un vienkāršošana

Šis ir REFIT priekšlikums, kura mērķis ir vienkāršot tiesību aktus un samazināt ieinteresēto personu, jo sevišķi publisko iestāžu, slogu.

Direktīvā 2009/33/EK ir noteikti minimālie iepirkuma mērķrādītāji tīrajiem transportlīdzekļiem, kas izteikti kā tīro transportlīdzekļu minimālā procentuālā daļa to autotransporta līdzekļu kopskaitā, uz kuriem attiecas līgumi, kuru slēgšanas tiesības piešķirtas divos piecu gadu pārskata periodos. Racionālāk ir prasīt dalībvalstīm paziņot šos datus pēc pārskata perioda, tātad ik pēc pieciem gadiem. Tas arī padarīs ziņošanu retāku un līdz ar to mazāk apgrūtinošu valstu pārvaldes iestādēm.

Direktīvā (ES) 2022/1999 ir noteikts, ka dalībvalstīm katru gadu ir jāsniedz daži dati par bīstamo kravu pārvadājumiem. Priekšlikuma mērķis ir vienkāršot šo pienākumu, atceļot dalībvalstīm noteikto prasību, ja iespējams, sniegt datus par pa autoceļiem pārvadāto bīstamo kravu noteikto vai paredzēto apjomu. Dalībvalstis šos datus nevāc un neziņo konsekventi, un jebkurā gadījumā Komisijai ir pieejami līdzīgi Eurostat sniegti dati. Pat ja šo datu sniegšana ir atkarīga no dalībvalstu iespējām tos iegūt, šā noteikuma atcelšana atbrīvos valstu pārvaldes iestādes no prasības censties tos iegūt un, iespējams, atbrīvos uzņēmumus no pienākuma paziņot šos datus attiecīgajām valstu iestādēm. Turklāt saskaņā ar šo priekšlikumu dalībvalstīm būtu ik pēc diviem gadiem jāpaziņo vienkāršotie dati par bīstamo kravu pārvadājumiem par katru no minētajā pārskata periodā ietvertajiem diviem gadiem. Tādējādi valstu pārvaldes iestādēm šī ziņošana būs jāveic ik pēc diviem gadiem, nevis katru gadu, un tas būs mazāk apgrūtinoši.

Saskaņā ar Direktīvu 96/67/EK dalībvalstīm katru gadu jāinformē Komisija par lidostām, uz kurām direktīva attiecas, un tas ir atkarīgs no lidostas satiksmes apjoma gadā, ko izsaka kā pasažieru skaitu un kravas tonnas. Šī informācija par satiksmes apjomu gadā ir publiski pieejama ieinteresētajām personām, jo īpaši apkalpošanas uz zemes pakalpojumu sniedzējiem, un to var tieši un viegli iegūt no lidostām, lidostu apvienībām vai no Eurostat 6 . Tāpēc dalībvalstis var atbrīvot no pienākuma katru gadu paziņot Komisijai šo lidostu sarakstu.

Līdzīgā kārtā saskaņā ar Direktīvu 2009/12/EK dalībvalstīm jāpublicē to dalībvalsts teritorijā esošo lidostu saraksts, kurām piemēro minēto direktīvu (proti, lidostas, kuru gada apgrozījums pārsniedz piecus miljonus pasažieru, vai lidosta ar vislielāko pasažieru skaitu). To pašu iemeslu dēļ, kuri attiecas uz Direktīvu 96/67/EK, šie dati ir viegli pieejami ieinteresētajām personām, un sevišķi aviosabiedrībām vai aviosabiedrību apvienībām, jo lidostas tos publicē savās tīmekļvietnēs un regulāri iekļauj gada ziņojumos, kas ir publiski pieejami. Tāpēc dalībvalstis var atbrīvot no pienākuma publicēt šo lidostu sarakstu.

Pamattiesības

Neattiecas.

4.IETEKME UZ BUDŽETU

Neattiecas.

5.CITI ELEMENTI

Īstenošanas plāni un uzraudzīšanas, izvērtēšanas un ziņošanas kārtība

Neattiecas.

Detalizēts konkrētu priekšlikuma noteikumu skaidrojums

1. pants, ar ko groza Direktīvu 2009/12/EK

Svītro Direktīvas 2009/12/EK 1. panta 3. punktu par dalībvalstu pienākumu katru gadu publicēt to lidostu sarakstu, uz kurām direktīva attiecas.

2. pants, ar ko groza Direktīvas 2009/33/EEK 10. pantu

Direktīvas 2009/33/EK 10. panta 2. punktā pašlaik ir noteikts, ka līdz 2026. gada 18. aprīlim un pēc tam reizi trīs gados dalībvalstīm ir jāiesniedz Komisijai ziņojums par direktīvas īstenošanu. Saskaņā ar priekšlikuma 1. pantu dalībvalstīm tas turpmāk būtu jādara reizi piecos gados. Direktīvas 10. panta 3. punktā noteikts, ka Komisija līdz 2027. gada 18. aprīlim un pēc tam reizi trīs gados iesniedz ziņojumu Parlamentam un Padomei. Saskaņā ar priekšlikumu Komisijai tas turpmāk būtu jādara reizi piecos gados.

3. pants, ar ko groza Direktīvas (ES) 2022/1999 9. pantu

Pašlaik 9. panta 1. punktā ir noteikts, ka dalībvalstīm katru gadu jāiesniedz ziņojums, kurā norādīti dati par bīstamo kravu pārvadājumiem, ietverot, kā noteikts a) apakšpunktā, “ja iespējams, pa autoceļiem pārvadāto bīstamo kravu noteikto vai paredzēto apjomu (pārvadātajās tonnās vai tonnu kilometros)”. Saskaņā ar priekšlikuma 3. panta 1. punktu šo a) apakšpunktu svītro. Turklāt dalībvalstīm šie ziņojumi ar vienkāršotajiem datiem būtu jāiesniedz ik pēc diviem gadiem par katru attiecīgā pārskata perioda gadu. 9. panta 2. punktā ir noteikts, ka Komisijai reizi trīs gados jānosūta ziņojums Parlamentam un Padomei. Saskaņā ar priekšlikuma 3. panta 1. punktu Komisijai no 2025. gada tas būtu jādara reizi četros gados.

Ar priekšlikuma 2. panta 2. punktu groza direktīvas III pielikumu, svītrojot atsauci uz aplēsto kopējo bīstamo kravu pārvadājumu daudzumu pa autoceļiem.

4. pants, ar ko groza Direktīvu 96/67/EK

Svītro Direktīvas 96/67/EK 1. panta 4. punktu par dalībvalstu pienākumu katru gadu paziņot Komisijai to lidostu sarakstu, uz kurām direktīva attiecas, un Komisijas pienākumu šo sarakstu publicēt.

2023/0362 (COD)

Priekšlikums

EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES LĒMUMS,

ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2009/12/EK, 2009/33/EK un (ES) 2022/1999 un Padomes Direktīvu 96/67/EK groza attiecībā uz dažām ziņošanas prasībām autotransporta un aviācijas jomā

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS PARLAMENTS UN EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 91. pantu, 100. panta 2. punktu un 192. panta 1. punktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

pēc leģislatīvā akta projekta nosūtīšanas valstu parlamentiem,

ņemot vērā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumu 7 ,

ņemot vērā Reģionu komitejas atzinumu 8 ,

saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru,

tā kā:

(1)Ziņošanas prasībām ir liela nozīme pienācīgas pārraudzības nodrošināšanā un pareizas tiesību aktu izpildes panākšanā. Lai nodrošinātu, ka minētās prasības atbilst paredzētajam mērķim, un lai mazinātu administratīvo slogu, ir svarīgi tās pilnveidot.

(2)Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvās 2009/12/EK 9 , 2009/33/EK 10 un (ES) 2022/1999 11 un Padomes Direktīvā 96/67/EK 12 ir ietvertas vairākas ziņošanas prasības autotransporta un aviācijas jomā, kuras tādēļ būtu jāvienkāršo saskaņā ar Komisijas paziņojumu “ES ilgtermiņa konkurētspēja: skatījums pēc 2030. gada” 13 .

(3)Direktīvas 2009/12/EK 1. panta 3. punktā noteikts, ka dalībvalstīm katru gadu jāpublicē to dalībvalsts teritorijā esošo lidostu saraksts, kurām piemēro minēto direktīvu. Direktīvu 2009/12/EK piemēro komerciālām lidostām, kuru apgrozījums pārsniedz piecus miljonus pasažieru, un lidostām ar vislielāko pasažieru skaitu katrā dalībvalstī. Minētā informācija ieinteresētajām personām ir publiski un viegli pieejama no lidostām, lidostu apvienībām un Eurostat, tāpēc administratīvā sloga samazināšanas nolūkā ir lietderīgi atcelt minēto publicēšanas pienākumu.

(4)Direktīvā 2009/33/EK ir noteikti minimālie iepirkuma mērķrādītāji tīrajiem transportlīdzekļiem, kas izteikti kā tīro transportlīdzekļu minimālā procentuālā daļa to autotransporta līdzekļu kopskaitā, uz kuriem attiecas līgumi, kuru slēgšanas tiesības piešķirtas divos pārskata periodos. Pirmais no minētajiem pārskata periodiem ilgst no 2021. gada 2. augusta līdz 2025. gada 31. decembrim, savukārt otrais — no 2026. gada 1. janvāra līdz 2030. gada 31. decembrim.

(5)Direktīvas 2009/33/EK 10. panta 2. punktā noteikts, ka dalībvalstīm līdz 2026. gada 18. aprīlim un pēc tam reizi trīs gados jāiesniedz ziņojums par minētās direktīvas īstenošanu. Dalībvalstu ziņojumos jānorāda dati par to transportlīdzekļu skaitu un kategorijām, kas iepirkti Direktīvas 2009/33/EK darbības jomā. Direktīvas 2009/33/EK 10. panta 4. punktā noteikts, ka Komisijai līdz 2027. gada 18. aprīlim un pēc tam reizi trīs gados jāiesniedz Eiropas Parlamentam un Padomei ziņojums par minētās direktīvas īstenošanu, kas pamatojas uz ziņojumiem, kurus dalībvalstis iesniegušas saskaņā ar 10. panta 2. punktu.

(6)Lai samazinātu administratīvo slogu un racionalizētu ziņošanas grafiku, ir lietderīgi samazināt Direktīvā 2009/33/EK paredzēto dalībvalstu ziņojumu iesniegšanas biežumu un to pilnībā saskaņot ar minētajā direktīvā paredzētajiem piecu gadu pārskata periodiem. Komisijas ziņojumi Eiropas Parlamentam un Padomei pamatojas uz dalībvalstu ziņojumiem, tāpēc arī Komisijas ziņojumu iesniegšanas biežums būtu attiecīgi jāpielāgo.

(7)Direktīvas (ES) 2022/1999 9. panta 1. punktā noteikts, ka dalībvalstīm par katru kalendāro gadu jānosūta Komisijai ziņojums par Direktīvas (ES) 2022/1999 piemērošanu. Ņemot vērā to, ka gada ziņojumu iesniegšana dod ierobežotus ieguvumus un ir pieejama cita informācija, kā arī nolūkā samazināt administratīvo slogu un racionalizēt ziņošanas grafiku ir lietderīgi samazināt šādu ziņojumu iesniegšanas biežumu līdz katram otrajam kalendārajam gadam.

(8)Attiecībā uz šo ziņojumu saturu Direktīvas (ES) 2022/1999 9. pantā ir noteikts, ka dalībvalstīm, ja iespējams, ir jāietver pa autoceļiem pārvadāto bīstamo kravu noteiktais vai paredzētais apjoms pārvadātajās tonnās vai tonnkilometros. Šī prasība nav obligāta, tāpēc dalībvalstis attiecīgos datus nevāc un neziņo konsekventi. Turklāt Eurostat nodrošina skaidrus un konsekventus datus par bīstamo kravu pārvadājumiem, kurus Komisija izmanto, sagatavojot trīsgadu ziņojumu Eiropas Parlamentam un Padomei. Ņemot vērā to, ka Komisijai šie dati jau ir pieejami, ir lietderīgi administratīvā sloga samazināšanas nolūkā svītrot pienākumu paziņot dalībvalstī pa autoceļiem pārvadāto bīstamo kravu kopējo apjomu.

(9)Direktīvas (ES) 2022/1999 9. panta 2. punktā noteikts, ka Komisijai pirmoreiz 1999. gadā un turpmāk vismaz reizi trīs gados jānosūta Eiropas Parlamentam un Padomei ziņojums par tās piemērošanu dalībvalstīs. Lai samazinātu administratīvo slogu un racionalizētu ziņošanas grafiku, ir lietderīgi noteikt, ka minētais ziņojums jānosūta reizi četros gados.

(10)Direktīvas 96/67/EK 1. panta 4. punktā noteikts, ka dalībvalstīm katru gadu jāinformē Komisija par lidostām, uz kurām direktīva attiecas, un tas ir atkarīgs no lidostas satiksmes apjoma gadā, ko izsaka kā pasažieru skaitu un kravas tonnas. Tajā arī noteikts, ka Komisijai jāpublicē šis lidostu saraksts. Minētā informācija ieinteresētajām personām ir publiski un viegli pieejama no lidostām, lidostu apvienībām vai no Eurostat, tāpēc administratīvā sloga samazināšanas nolūkā ir lietderīgi atcelt šo ziņošanas un publicēšanas pienākumu.

(11)Tādēļ Direktīvas 2009/12/EK, 2009/33/EK, (ES) 2022/1999 un 96/67/EK būtu attiecīgi jāgroza,

IR PIEŅĒMUŠI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Grozījums Direktīvā 2009/12/EK

Direktīvas 2009/12/EK 1. panta 3. punktu svītro.

2. pants

Grozījumi Direktīvā 2009/33/EK

Direktīvas 2009/33/EK 10. pantu groza šādi:

1) panta 2. punkta pirmo teikumu aizstāj ar šādu:

“Līdz 2026. gada 18. aprīlim un pēc tam reizi piecos gados dalībvalstis iesniedz Komisijai ziņojumu par šīs direktīvas īstenošanu.”;

2) panta 4. punktu aizstāj ar šādu:

“4.  Līdz 2027. gada 18. aprīlim un pēc tam reizi piecos gados Komisija iesniedz Eiropas Parlamentam un Padomei ziņojumu par šīs direktīvas īstenošanu, norādot, kādus īstenošanas pasākumus veikušas dalībvalstis, ņemot vērā 2. punktā minētos ziņojumus.”

3. pants

Grozījumi Direktīvā (ES) 2022/1999

Direktīvu (ES) 2022/1999 groza šādi:

1) direktīvas 9. pantu groza šādi:

a) panta 1. punktam pievieno šādu daļu:

“Pēdējo ziņojumu, ievērojot pirmo daļu, iesniedz Komisijai ne vēlāk kā līdz 2024. gada 31. decembrim, un tas aptver laikposmu no 2023. gada 1. janvāra līdz 2023. gada 31. decembrim.”;

b) pantā iekļauj šādu 1.a punktu:

“1.a No 2024. gada 1. janvāra 1. punkta pirmajā daļā minētos ziņojumus par katru kalendāro gadu iesniedz Komisijai reizi divos gados ne vēlāk kā 12 mēnešus pēc otrā gada beigām, ietverot šādu informāciju:

a)    veikto pārbaužu skaitu;

b)    pārbaudīto transportlīdzekļu skaitu pēc reģistrācijas vietas (transportlīdzekļi, kas reģistrēti valstī, citās dalībvalstīs vai trešās valstīs);

c)    reģistrēto pārkāpumu skaitu atbilstoši II pielikumā minētajai riska kategorijai;

d)    uzlikto sankciju veidus un skaitu.

Pirmo ziņojumu saskaņā ar pirmo daļu iesniedz ne vēlāk kā līdz 2026. gada 31. decembrim.”;

c) panta 2. punktam pievieno šādu daļu:

“No 2025. gada Komisija minēto ziņojumu nosūta Eiropas Parlamentam un Padomei vismaz reizi četros gados.”;

2) direktīvas III pielikumu aizstāj ar šā lēmuma pielikuma tekstu.

4. pants

Grozījums Direktīvā 96/67/EK

Direktīvas 96/67/EK 1. panta 4. punktu svītro.

5. pants

Šis lēmums ir adresēts dalībvalstīm.

Briselē,

Eiropas Parlamenta vārdā –    Padomes vārdā –

priekšsēdētāja    priekšsēdētājs

(1)    COM(2023)168.
(2)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2009/33/EK (2009. gada 23. aprīlis) par tīro un energoefektīvo autotransporta līdzekļu izmantošanas veicināšanu (OV L 120, 15.5.2009., 5. lpp.).
(3)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2022/1999 (2022. gada 19. oktobris) par vienotu kārtību, kādā pārbauda bīstamo kravu pārvadāšanu pa autoceļiem (OV L 274, 24.10.2022., 1. lpp.).
(4)    Padomes Direktīva 96/67/EK (1996. gada 15. oktobris) par pieeju lidlauka sniegto pakalpojumu tirgum Kopienas lidostās (OV L 272, 25.10.1996., 36. lpp.).
(5)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2009/12/EK (2009. gada 11. marts) par lidostas maksām (OV L 70, 14.3.2009., 11. lpp.).
(6)    Eurostat vāc gaisa transporta statistiku no valstu iestādēm, piemēram, Statistikas biroja, Satiksmes ministrijas, civilās aviācijas iestādēm vai lidostām, atkarībā no tā, kā datu vākšana organizēta katrā ziņotājā valstī. Datu pirmavots valstu iestādēm parasti ir lidostas vai uzņēmumi, kas pārvalda lidostu, kā arī aviosabiedrības. https://ec.europa.eu/eurostat/cache/metadata/en/avia_pa_esms.htm , https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/avia_gooa/default/table?lang=en
(7)    OV C , , . lpp.
(8)    OV C , , . lpp.
(9)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2009/12/EK (2009. gada 11. marts) par lidostas maksām (OV L 70, 14.3.2009., 11. lpp.).
(10)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2009/33/EK (2009. gada 23. aprīlis) par tīro un energoefektīvo autotransporta līdzekļu izmantošanas veicināšanu (OV L 120, 15.5.2009., 5. lpp.).
(11)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2022/1999 (2022. gada 19. oktobris) par vienotu kārtību, kādā pārbauda bīstamo kravu pārvadāšanu pa autoceļiem (OV L 274, 24.10.2022., 1. lpp.).
(12)    Padomes Direktīva 96/67/EK (1996. gada 15. oktobris) par pieeju lidlauka sniegto pakalpojumu tirgum Kopienas lidostās (OV L 272, 25.10.1996., 36. lpp.).
(13)    COM(2023)168.
Top

Briselē, 17.10.2023

COM(2023) 592 final

PIELIKUMS

dokumentam

Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmumam,

ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2009/12/EK, 2009/33/EK un (ES) 2022/1999 un Padomes Direktīvu 96/67/EK groza attiecībā uz dažām ziņošanas prasībām autotransporta un aviācijas jomā


PIELIKUMS

“III PIELIKUMS

Standarta paraugforma ziņojumam, kas jānosūta Komisijai par pārkāpumiem un sankcijām

 

Valsts: _____________________ Gads: ________________

 

BĪSTAMO KRAVU PĀRVADĀJUMU PĀRBAUDES UZ AUTOCEĻIEM

 

Transportlīdzekļu reģistrācijas vieta/valsts (1)

Kopā

Pārbaudes valsts

Citas ES dalībvalstis

Trešās valstis

Uz kravas satura (un ADR) pamata pārbaudīto transporta vienību skaits

 

 

 

 

ADR neatbilstīgu transporta vienību skaits

 

 

 

 

Imobilizēto transporta vienību skaits

 

 

 

 

Atklāto pārkāpumu skaits atbilstoši riska kategorijai (2)

I riska kategorija

 

 

 

 

II riska kategorija

 

 

 

 

III riska kategorija

 

 

 

 

Uzlikto sankciju skaits atbilstoši sankciju veidam

Brīdinājums

 

 

 

 

Naudas sods

 

 

 

 

Cits

 

 

 

 

Piezīmes.

(1) Šā pielikuma nolūkā reģistrācijas valsts ir mehāniskā transportlīdzekļa reģistrācijas valsts.

(2) Ja vienai transporta vienībai konstatē vairākus pārkāpumus, piemēro tikai visnopietnāko riska kategoriju saskaņā ar II pielikumu.

Top