Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022XC1125(05)

    Nosaukuma reģistrācijas pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām 2022/C 448/10

    C/2022/8562

    OV C 448, 25.11.2022, p. 39–43 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    25.11.2022   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 448/39


    Nosaukuma reģistrācijas pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

    (2022/C 448/10)

    Šī publikācija dod tiesības trīs mēnešu laikā no šīs publikācijas dienas pret pieteikumu izteikt iebildumus atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51. pantam.

    VIENOTAIS DOKUMENTS

    “Olio Campania”

    ES Nr.: PGI-IT-02795 – 4.8.2021.

    ACVN ( ) AĢIN (X)

    1.   Nosaukums vai nosaukumi [ACVN vai AĢIN]

    “Olio Campania”

    2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

    Itālija

    3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts

    3.1.   Produkta veids

    1.5. grupa — Eļļas un tauki

    3.2.   Apraksts par produktu, uz kuru attiecas 1. punktā minētais nosaukums

    Ar aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norādi “Olio Campania” apzīmē neapstrādātu augstākā labuma olīveļļu, kas iegūta no olīvām, kuras ražotas vienīgi 4. punktā minētajā ģeogrāfiskajā apgabalā.

    Izlaižot brīvā apgrozījumā neapstrādātu augstākā labuma olīveļļu ar AĢIN “Olio Campania”, tai jābūt ar šādām īpašībām:

    Fizikālķīmiskās īpašības

    Skābums (% oleīnskābes)

    ≤ 0,4

    Peroksīda skaitlis (meq O2/kg eļļas)

    ≤ 12

    K232

    ≤ 2,2

    K270

    ≤ 0,18

    Kopējais polifenolu saturs (mg/kg)

    ≥ 200

    Organoleptiskās īpašības

    Deskriptors

    Mediāna

    Olīvu augļainums

    3–7

    Rūgtums

    2–6

    Pikantums

    2–6

    Krāsa: salmu dzeltena līdz zaļa.

    Visiem kvalitātes parametriem, kas nav konkrēti minēti, ir jāatbilst ES tiesību aktiem, kuri attiecas uz neapstrādātu augstākā labuma olīveļļu.

    Organoleptisko īpašību ziņā ar AĢIN “Olio Campania” apzīmētam produktam piemīt vidējas līdz augstas intensitātes olīvu augļainums. Arī smaržas komponents — uztvertais “rūgtums” un “pikantums” — atbilst kopējai polifenolu koncentrācijai (≥ 200 mg/kg).

    3.3.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem) un izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)

    Neapstrādāta augstākā labuma olīveļļa ar AĢIN “Olio Campania” jāiegūst no jebkuras šādas šķirnes vai šķirnēm: “Asprinia”, “Caiazzana”, “Carpellese”, “Frantoio”, “Leccino”, “Leccio del Corno”, “Marinese”, “Minucciola”, “Nostrale”, “Ogliarola campana”, “Ortice”, “Ortolana”, “Pisciottana”, “Racioppella”, “Ravece”, “Rotondella”, “Salella”, “Sessana”, “Tonda”. Var izmantot arī citas šķirnes, ja vien tās neveido vairāk kā 15 % no kopējā izejvielu daudzuma.

    Mijiedarbība starp šķirņu genotipiem, kas laika gaitā ir aklimatizējušies, augsnes un klimata īpašībām un šajā apgabalā izmantotajām ražošanas metodēm nozīmē, ka ar AĢIN “Olio Campania” apzīmētu produktu raksturo īpaši ķīmiski, fizikāli un organoleptiski parametri.

    3.4.   Konkrēti ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

    Olīvām jābūt audzētām un novāktām un eļļas ieguves procesam jānotiek noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā.

    3.5.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta griešanas, rīvēšanas, iepakošanas u. c. īpašie noteikumi

    Neapstrādāta augstākā labuma olīveļļa ar AĢIN “Olio Campania” brīvā apgrozījumā jāizlaiž noslēgtos un marķētos traukos, ko atļauj piemērojamie tiesību akti un kuru tilpums nepārsniedz piecus litrus.

    3.6.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta marķēšanas īpašie noteikumi

    Aizsargātajai ģeogrāfiskās izcelsmes norādei “Olio Campania” ir aizliegts pievienot jebkādu aprakstu, kas nav skaidri sniegts produkta specifikācijā, arī šādus īpašības vārdus: fine (izsmalcināta), scelto (izlases), selezionato (izmeklēta) vai superiore (izcila). Ir atļautas patiesas un pārbaudāmas atsauces, kas apraksta ražotāju metodes (piemēram, monovarietal, kam seko izmantotās šķirnes nosaukums), ar nosacījumu, ka tās iepriekš apstiprina atbildīgā kontroles iestāde. Drīkst norādīt patiesībai atbilstošus personvārdus, uzņēmējsabiedrību nosaukumus un zīmolus, ja tiem nav slavinoša nolūka un tie nevar maldināt patērētāju. Citu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu izmantošana ir aizliegta.

    Image 1

    Apzīmējumam “Olio Campania” jābūt uz etiķetes norādītam ar skaidriem, neizdzēšamiem lielajiem burtiem, kuru izmērs nevar būt mazāks par produkta tirdzniecības nosaukuma burtu izmēru, un jābūt viegli saskatāmam uz visas pārējās norādītās informācijas fona. Uz etiķetes jābūt arī zemāk norādītajam logotipam.

    4.   Ģeogrāfiskā apgabala īsa definīcija

    Ar aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norādi “Olio Campania” apzīmētas neapstrādātas augstākā labuma olīveļļas ražošanas apgabals aptver visu Kampānijas reģiona administratīvo teritoriju.

    5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

    Pieteikums par nosaukuma “Olio Campania” atzīšanu ir pamatots ar produkta kvalitātes raksturlielumiem un reputāciju.

    Klimata ziņā Kampānija ir ļoti piemērota olīvu audzēšanai. Vasaras tur ir karstas un sausas. Nokrišņu daudzums vislielākais ir rudenī un ziemā (gada vidējais nokrišņu daudzums ir 900–1 100 mm). Vidējā temperatūra aukstākajā mēnesī (janvārī) ir zemāka par 18 °C (bet augstāka par 1 °C), bet karstākajā mēnesī (jūlijā) tā paaugstinās virs 20 °C. Gada vidējā temperatūra (14,4 °C) ir raksturīga mērenam Vidusjūras klimatam.

    Šie klimata raksturlielumi būtiski ietekmē ar AĢIN “Olio Campania” apzīmēta produkta īpatnības. Augstā temperatūra un ilgstošais sausums vasarā izraisa to, ka olīvās uzkrājas polifenoli — vielas ar augstu uzturvērtību, kas ar AĢIN “Olio Campania” apzīmētajam produktam piešķir tā rūgteno un pikanto garšu. Vēl viena Kampānijā ražotai olīveļļai raksturīga iezīme ir taukskābju sastāvs, ko ietekmē vides un ģenētiskie faktori. Gaistošie savienojumi, kuri ar AĢIN “Olio Campania” apzīmētajam produktam piešķir tam raksturīgās organoleptiskās īpašības (galvenokārt saistāmas ar mandeļu, artišoku un tomātu piegaršu), rodas lipoksigenāzes procesā, fermentatīvās oksidācijas reakcijas ķēdē, kas īpaši ietekmē taukskābes un ko spēcīgi ietekmē substrāts (taukskābes) un enzīmu aktivitāte. Šajā bioķīmiskajā procesā linolskābes un linolēnskābes tiek ar fermentiem (lipoksigenāze, hidroperoksīda liāze, izomerāze, spirta dehidrogenāze) pārveidotas aldehīdos, spirtos un gaistošajos esteros, kas nosaka galvenos eļļu aromāta raksturlielumus. Gaistošo vielu gāzu hromatogrāfijas testos eļļās, kas iegūtas Kampānijā, ir konstatētas molekulas, kas šos raksturlielumus nosaka. Konkrētāk, Kampānijā ražotajām eļļām raksturīga trans-2-heksanalitāte (nosaka zaļo olīvu augļainumu un mandeļu piegaršu gandrīz visās šķirnēs), cis-3-heksanalis (nosaka nenogatavojušos tomātu piegaršu, kas konstatēta, piemēram, eļļās, kuras spiestas no “Ravece” un “Ortice” šķirnes olīvām) un cis-3-heksenols (nosaka lapu un artišoku piegaršu eļļās, kuras spiestas no “Nostrale”, “Minucciola” un “Biancolilla” šķirnes olīvām).

    Kampānijā ražotas eļļas īpatnības apstiprinājis arī nesenais Muzzalupo I. et al. pētījums, kurš pēc Agropētniecības un agroekonomikas analīzes padomes Olīvu, augļu un citrusaugļu pētniecības centra (CREA-OFA, iepriekš CREA-OLI) pasūtījuma veikts, lai izpētītu 489 Itālijas olīvu šķirņu ģenētisko profilu, un izklāstīts rakstā “Genetic Biodiversity of Italian Olives Germplasm analysis by SSR Markers”, kas publicēts “The Scientific World Journal” 2014. gada izdevumā. Savākto datu statistiskās pārbaudes ir ļāvušas pētītās šķirnes sagrupēt septiņās kopās, pamatojoties uz ģenētisko piederību. Visas Kampānijas šķirnes, to vidū tās, kas uzskaitītas 3.3. punktā, pieder pie vienas kopas (4. kopa). Tas liecina, ka to ģenētiskais profils ir nepārprotami atšķirīgs no citu pētījumā iekļauto Itālijas šķirņu ģenētiskā profila.

    Tāpat kā šie vides un ģenētiskie faktori, arī citi, kas ir tiešāk saistīti ar cilvēka darbību, piemēram, lauksaimnieciskie un ekstrakcijas paņēmieni, ir veicinājuši Kampānijā ražotas eļļas unikālo īpašību veidošanos. Kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem reģions un Università degli Studi di Napoli Federico II ir veltījuši lielas pūles, lai popularizētu kvalitātes uzlabošanas pamatnostādnes. Tas ir būtiski ietekmējis esošo ražošanas struktūru modernizāciju. Šie jauninājumi ir nepārprotami ietekmējuši saražoto eļļu kvalitāti, jo īpaši attiecībā uz eļļām ar skābuma līmeni ≤ 0,4 % un labu polifenolu saturu. Šie raksturlielumi ir saistīti ar agrāku ražas novākšanu un racionalizāciju, jo tas ir ievērojami samazinājis laiku starp ražas novākšanu un eļļas spiešanu. Tas, ka Kampānijā ir modernas olīvu spiestuves, kurās īpaša uzmanība tiek pievērsta laika/temperatūras parametru regulēšanai visos ekstrakcijas procesa posmos, nodrošina, ka šis darbs tiek veikts vispiemērotākajos apstākļos, lai palielinātu katras olīvu šķirnes potenciālu.

    Nosaukuma “Olio Campania” reputācijas pamatā ir spēcīga, sena saikne starp teritoriju, olīvkokiem, eļļu un kultūru, kas turpina pastāvēt Kampānijas reģionā.

    2 500 gadus ilgajā Kampānijas olīvkoku un olīveļļas pastāvēšanas laikā ģeogrāfiskā apgabala unikālie un labvēlīgie apstākļi ir veicinājuši olīvu audžu izplatīšanos visā reģionā, tādējādi tās ir svarīgs (un dažkārt vienīgais) vietējo iedzīvotāju ienākumu avots. Olīvkoku audzes arī izdaiļo zemi ar savu pastāvīgo klātbūtni. Līdz 20. gadsimta beigām olīveļļas ražošana Kampānijā bija kļuvusi par stratēģisku elementu kulinārijas tradīcijās, kam ir izšķiroša nozīme Vidusjūras diētā un kas veido tās pamatu. Slavenais Amerikas uztura speciālists Ancel Keys, tā sauktās Vidusjūras diētas tēvs, kurš vairāk nekā 40 gadus nodzīvojis Kampānijā, apgalvoja, ka Kampānijas eļļai šajā diētā ir izšķiroša nozīme, ņemot vērā tās holesterīnu samazinošās īpašības, kas labvēlīgi ietekmē sirds un asinsvadu sistēmu.

    “Olio Campania” reputāciju apstiprina komerciālas un vēsturiskas atsauces, publikācijas un dokumenti, kas pierāda un apliecina produkta prestižu un labo slavu.

    Uzņēmumu “Crom Olearia”, “Oleificio Rossomando”, “Oleificio F.lli Malandrino”, “Borrelli Giorgio & Figli”, “Fattorie Mediterranee” u. c. 1991.–2019. gada rēķinos produkta apraksta sadaļā ir iekļauts apzīmējums “Olio Campania” vai “Olio extravergine d’oliva Campania”. Šis apzīmējums norādīts arī uz tirgū laisto pudeļu etiķetēm. Dažos uzņēmuma “Basso Fedele & Figli” 1989.–2001. gada rēķinos un uz etiķetēm, kas piestiprinātas eksportam paredzētajiem produktiem, ir arī vārdi “Olio Campania” vai “Kampanien” (tulkojums vācu valodā). Turklāt starptautiskā kuģniecības sabiedrība “Flotta Lauro”, kuras galvenā mītne atradās Neapolē un kura agrāk bija viena no pasaulē slavenākajām kruīzu sabiedrībām, savos maršrutos tirgoja un uz saviem kruīza kuģiem izmantoja olīveļļu no olīvkoku audzēm, kuras piederēja kuģa īpašniekam, un šo eļļu dēvēja par “Olio extra vergine della Campania”.

    Kampānijas reģions un komiteja, kuras uzdevums ir popularizēt produktu un tā zīmolu, gadu gaitā ir paveikuši lielu darbu, lai uzlabotu tā atpazīstamību, piemēram, piedaloties starptautiskos pasākumos un gadatirgos un publicējot vairākus reklāmas materiālus. Kā piemēru var minēt starptautisko pārtikas gadatirgu “CIBUS 2021”, kurā AĢIN “Olio Campania” bija savs informācijas un reklāmas stends ar paraugu pudelēm. Produkts parādījās arī Kampānijas reģiona stendā citos nozaru gadatirgos, piemēram, “Olio Capitale 2021”, kas notika Triestē, un Varšavas Eļļas festivālā 2019. gadā. Pirmoreiz AĢIN “Olio Campania” projekts ar izstāžu stendu un preses konferenci tika prezentēts Veronā izstādē “SOL 2017” un kopš tā laika ir prezentēts vēl vairākas citas reizes. Viens no piemēriem ir konkurss par Extrabio Campania balvu (tās pasniegšana 13. reizi notika 2020. gadā), kurā galvenā uzmanība tiek pievērsta neapstrādātai augstākā labuma olīveļļai no bioloģiskajām saimniecībām (un Kampānijas reģions tādām ir īpaši piemērots). Pēdējā laikā AĢIN komiteja ir bijusi arī viena no partnerēm, kas organizēja un popularizēja ExtraCampania — konkursu, kurā godalgas tiek piešķirtas labākajām Kampānijā ražotajām eļļām.

    AĢIN “Olio Campania” ir iesaistīts arī inovācijas projektā ar nosaukumu “Box Narrante” saskaņā ar 2014.–2020. gada Lauku attīstības programmas 16.1. pasākumu, kas pašlaik tiek īstenots. Šis projekts, ko īsteno Università degli Studi di Napoli Federico II vadītā partnerība, piedāvā inovatīvus iepakojumus ar trīs veidu neapstrādātu augstākā labuma olīveļļu (arī vienu “Olio Campania” eļļu), lai šādi informētu patērētājus un apkopotu informāciju par to, kā viņi vērtē šo produktu. Valsts tiešsaistes žurnāla “AgroNotizie”2022. gada 31. janvāra izdevumā ir publicēta intervija ar pētnieku par projekta mērķiem un saturu.

    Apzīmējums ir citēts vai minēts daudzās publikācijās, kas attiecas uz mērķiem un produkta aprakstu un domātas, lai minēto apzīmējumu popularizētu vai analizētu tā komerciālo potenciālu. Piemēram, “Guida agli Oli evo della Campania” [Norādījumi par neapstrādātu augstākā labuma olīveļļu no Kampānijas] 2020. gada izdevumā tam ir veltīta vesela rindkopa (15. lpp.). AĢIN “Olio Campania” projekts nesen pieminēts arī vadošajos valsts laikrakstos un lauksaimniecības pārtikas tīklos, piemēram, “Agricolae”, “TeatroNaturale”, “Olivo e Olio (ad litteram)” u. c., kuros tika publicētas intervijas ar augstskolu pētniekiem un ekspertiem. Arī Itālijas vadošais dienas laikraksts “Il Sole 24Ore”2019. gada 21. decembrī publicēja rakstu par AĢIN “Olio Campania” projektu. Aģentūra “Ansa Terra e Gusto”2022. gada 29. janvārī publicēja ziņu ierakstu, ko pārņēma arī citi valsts tīkli un ziņu programmas. “Fondazione Qualivita”, kas ir svarīgākā ACVN/AĢIN popularizēšanas iestāde, vienā no saviem informatīvajiem biļeteniem iekļāva punktu par AĢIN “Olio Campania”. Dienas laikrakstā “Il Mattino”2022. gada 3. februārī iknedēļas rubrikā par agropārtikas produktiem un Sapori della Campania (Kampānijas garšu) AĢIN “Olio Campania” bija veltīta vesela lappuse. Vadošās Itālijas profesionālās lauksaimniecības organizācijas savās tīmekļa vietnēs ir minējušas šo jautājumu un AĢIN projektu, uzsverot to, cik stratēģiski nozīmīgs tas ir nozarei.

    Daudzi nozīmīgi popularizēšanas pasākumi, kas veikti dažos pēdējos gados, ir palīdzējuši nodrošināt nozares uzņēmumu atbalstu projektam. Pateicoties tiem, aptuveni 240 lauksaimniecības uzņēmumu, olīvu spiestuvju, eļļas ražotāju, kooperatīvu un nozares ražotāju organizāciju pievienojās kustībai, tādējādi palielinot popularizēšanas komitejas pārstāvību.

    Pētījumi, kas veikti Università degli Studi di Napoli Federico II, un citas iepriekš aprakstītās iniciatīvas ir palīdzējušas popularizēt produktu un tā attiecīgo apzīmējumu. Tas ir ļāvis precīzāk noteikt un nostiprināt ar AĢIN “Olio Campania” apzīmētā produkta kvalitāti un reputāciju.

    Kā aprakstīts iepriekš, ar AĢIN “Olio Campania” apzīmētajam produktam ir raksturīgs olīvu augļainums, kas vienmēr ietver mandeļu un/vai artišoku, un/vai tomātu piegaršu. Tieši šie aromāti, kā arī līdzsvarotais rūgtums un pikantums palīdz nodrošināt, ka produktu augstu vērtē un atpazīst tie patērētāji, kuri vairāk aizdomājas par kvalitāti.

    Atsauce uz specifikācijas publikāciju

    Ražošanas specifikācijas konsolidētā redakcija ir pieejama internetā šādā tīmekļa vietnē: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

    vai

    tieši atverot Lauksaimniecības, pārtikas un mežsaimniecības politikas ministrijas mājaslapu (www.politicheagricole.it), noklikšķinot uz “Qualità” (ekrāna augšdaļas labajā pusē), tad uz “Prodotti DOP IGP STG” (ekrāna kreisajā malā) un, visbeidzot, uz “Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE”.


    (1)  OV L 343, 14.12.2012., 1. lpp.


    Top