Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE6493

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar ko Regulu (ES) Nr. 575/2013 groza attiecībā uz prasībām kredītriskam, kredīta vērtības korekcijas riskam, operacionālajam riskam, tirgus riskam un pašu kapitāla minimālajai robežvērtībai” (COM(2021) 664 final – 2021/0342 (COD))

    EESC 2021/06493

    OV C 290, 29.7.2022, p. 40–44 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    29.7.2022   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 290/40


    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar ko Regulu (ES) Nr. 575/2013 groza attiecībā uz prasībām kredītriskam, kredīta vērtības korekcijas riskam, operacionālajam riskam, tirgus riskam un pašu kapitāla minimālajai robežvērtībai”

    (COM(2021) 664 final – 2021/0342 (COD))

    (2022/C 290/07)

    Ziņotājs:

    Bogdan PREDA

    Atzinuma pieprasījumi

    Eiropas Parlaments, 17.1.2022.

    Eiropas Savienības Padome, 20.1.2022.

    Juridiskais pamats

    Līguma par Eiropas Savienības darbību 114. un 304. pants

    Atbildīgā specializētā nodaļa

    Ekonomikas un monetārās savienības, ekonomiskās un sociālās kohēzijas specializētā nodaļa

    Pieņemts specializētās nodaļas sanāksmē

    3.3.2022.

    Pieņemts plenārsesijā

    23.3.2022.

    Plenārsesija Nr.

    568

    Balsojuma rezultāts

    (par / pret / atturas)

    154/0/1

    1.   Secinājumi un ieteikumi

    1.1.

    EESK atbalsta pārdomātu, līdzsvarotu un uz nākotni vērstu kapitāla politiku ar riska svērumiem, kas balstīti uz faktiskajiem stabilitātes riskiem, vienlaikus arī ņemot vērā nepieciešamību uzlabot ES banku konkurētspēju un palielināt ilgtspējīgas izaugsmes finansējumu. Tāpēc EESK aicina Komisiju vēl rūpīgāk izvērtēt, kādā mērā priekšlikumi risina minētās problēmas.

    1.2.

    Gan izvēlētā laika, gan satura ziņā EESK atzinīgi vērtē to, ka tiek īstenoti atlikušie starptautisko standartu elementi, par kuriem vienojusies Bāzeles Banku uzraudzības komiteja (“Bāzeles III standarti”) (1), jo tie ir paredzēti, lai uzlabotu ES finanšu tirgus stabilitāti un tādējādi nepakļautu Eiropas iedzīvotājus lielākiem finanšu tirgus riskiem.

    1.3.

    EESK uzsver, ka finanšu tirgus stabilitāte ir būtiski svarīgs priekšnoteikums vispārējai ekonomikas stabilitātei, savukārt banku nozares pareiza regulēšana un uzraudzība ir būtiski svarīga, lai novērstu satricinājumu un krīzes risku. Prudenciālās kapitāla prasības ir nepieciešamas, lai sasniegtu iepriekš minētos priekšnoteikumus, taču EESK aicina likumdevējus gādāt, ka priekšlikumos ir pienācīgs līdzsvars starp diviem savstarpēji papildinošiem mērķiem, proti, i) nodrošināt, ka ES bankas kļūst noturīgākas, un ii) garantēt nozares finansiālo stabilitāti un konkurētspēju, tostarp no līdzsvarota kapitāla prasību satvara viedokļa, lai atbalstītu banku lomu reālās ekonomikas finansēšanā.

    1.4.

    EESK aicina Komisiju periodiski novērtēt priekšlikumu faktisko ietekmi, lai saprastu, vai to īstenošana veicina finanšu tirgus stabilitāti un banku nozares noturību, vienlaikus ņemot vērā arī ES banku konkurētspēju. EESK arī atzīst, ka stabili un līdzsvaroti kapitāla rādītāji veicina konkurētspēju.

    1.5.

    EESK ļoti atzinīgi vērtē Komisijas centienus padarīt ES ekonomiku zaļāku un noturīgāku, tostarp pārskatot un pastāvīgi novērtējot pašreizējos instrumentus, kas paredzēti ilgtspējīgai finansējuma apguvei. Finanšu nozare var kļūt par ļoti svarīgu dalībnieku oglekļa nulles emisiju ekonomikas veidošanā. Tāpēc EESK atzinīgi vērtē Komisijas pieeju — pastiprināti koncentrēties uz vides, sociālajiem un pārvaldības (VSP) riskiem prudenciālajā sistēmā (saskaņā ar starptautiskajiem darba virzieniem, proti, “Bāzeli III”), tostarp precīzāk reģistrēt tos finanšu tirgus riskus, kas saistīti ar klimata pārmaiņām.

    1.6.

    EESK atzinīgi vērtē arī darbu, ko saistībā ar VSP informācijas (2) atklāšanu veic Eiropas Banku iestāde (EBI) un kura mērķis ir pienācīgi novērtēt banku vides riskus un to finanšu stratēģiju pārejai uz oglekļa nulles emisiju ekonomiku. EESK arī aicina EBI paātrināt pārbaudes darbu saistībā ar pirmā pīlāra satvaru, lai noteiktu, vai tas pietiekami atspoguļo unikālās klimata risku iezīmes. Makroprudenciāls politikas regulējums, tostarp kapitāla jomā, var būtiski palīdzēt integrēt finanšu tirgus riskus, kas saistīti ar klimata pārmaiņām. Turklāt EESK aicina EBI aktīvāk censties novērst trūkumus pašreizējā VSP informācijas atklāšanā ES līmenī – tostarp par tādiem aktīviem, kas saistīti ar fosilo kurināmo, un tādiem, uz ko attiecas gan hroniskas, gan akūtas klimata pārmaiņu norises –, tādējādi stimulējot būtisku pieaugumu attiecībā uz banku ilgtspējīgu finanšu stratēģijām.

    2.   Ievads

    2.1.

    Šis atzinums ir sagatavots par Eiropas Komisijas priekšlikumu i) regulai, ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 575/2013 (3) par prudenciālajām prasībām attiecībā uz kredītiestādēm groza attiecībā uz prasībām kredītriskam, kredīta vērtības korekcijas riskam, operacionālajam riskam, tirgus riskam un pašu kapitāla minimālajai robežvērtībai (KPR priekšlikums), un ii) direktīvai, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2013/36/ES (4) attiecībā uz uzraudzības pilnvarām, sankcijām, trešo valstu filiālēm un vides, sociālajiem un pārvaldības riskiem un ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2014/59/ES (KPD priekšlikums).

    2.2.

    Kā izklāstīts paskaidrojuma rakstā, abus normatīvos aktus pamato vajadzība īstenot “Bāzeles III” standartus, vienlaikus risinot arī vairākus jautājumus, kas ir svarīgi finanšu stabilitātei un stabilai ekonomikas finansēšanai saistībā ar ekonomikas atveseļošanu pēc Covid-19 krīzes. To vidū ir uz risku balstītas kapitāla sistēmas stiprināšana, uzmanības pievēršana vides, sociālajiem un pārvaldības riskiem uzraudzības sistēmā, kā arī uzraudzības pilnvaru un instrumentu turpmāka saskaņošana.

    3.   Vispārīgas piezīmes

    3.1.

    EESK uzsver, ka finanšu tirgus stabilitāte ir būtisks priekšnoteikums vispārējai ekonomikas stabilitātei, tāpēc tā ir vispārējās sabiedrības interesēs. Lai novērstu satricinājumu un krīzes draudus, ļoti svarīgi ir pareizi regulēt un uzraudzīt banku nozari, savukārt prudenciālās kapitāla prasības vajadzīgas, lai nepieļautu, ka grūtībās nonākušu banku glābšanai tiek izmantoti publiskie līdzekļi.

    3.2.

    Eiropas uzņēmumiem un darbvietām ir svarīgi, lai “Bāzeles III” standarti tiktu ievēroti pareizi, bet taisnīgi, taču vienlaikus ir svarīgi veicināt piekļuvi mājokļu īpašumtiesībām un stimulēt uz eksportu orientētu ES ekonomiku, kas ļoti daudziem uzņēmumiem ir nepieciešama izaugsmei, bet ļoti daudziem iedzīvotājiem – darbam. Turklāt šie starptautiskie standarti tiek īstenoti tādā ES banku modelī, kam raksturīga lielāka nevēlēšanās uzņemties risku un mazāka atkarība no kapitāla tirgiem nekā citās jurisdikcijās.

    3.3.

    EESK atzinīgi vērtē Komisijas priekšlikumus ieviest atlikušos “Bāzeles III” standartu elementus, kas paredzēti, lai ierobežotu regulējuma arbitrāžas risku, kā arī radītu pārliecību un prognozējamību ieguldītājiem un regulatoriem. EESK atzīst, ka Eiropas Savienībai ir vajadzīgi noteikumi, lai paveiktu nopietnos uzdevumus (t. i., atveseļošanas, klimata un digitalizācijas uzdevumus), ņemot vērā specifiskās iezīmes (to, ka banku kredīts neapšaubāmi ir galvenais ES ekonomikas finansēšanas kanāls) un mērķus (kapitāla tirgu savienību un zaļo kursu). No otras puses, ir ārkārtīgi svarīgi, lai Eiropas iedzīvotāji un nodokļu maksātāji nebūtu pakļauti lielākiem finanšu tirgus krīzes riskiem; tāpēc ir jāpanāk pareizs līdzsvars starp iepriekš minētajiem uzdevumiem un “Bāzeles III” standartu būtību un iespējām. Tādēļ ESSK aicina Komisiju turpināt izvērtēt īpašās Eiropas banku iezīmes un attiecīgo ietekmi uz tām un uz ES ekonomiku, lai panāktu, ka tiesību aktu priekšlikumi nodrošina pienācīgu līdzsvaru starp pareizu “Bāzeles III” standartu īstenošanu, šajos standartos paredzēto valsts rīcības brīvības izmantošanu un nepieciešamību nākt klajā ar pielāgojumiem, kas atspoguļotu gan ES ekonomikas, gan ES banku īpatnības.

    3.4.

    EESK norāda, ka, īstenojot šos priekšlikumus, būtu jānodrošina finanšu tirgus stabilitāte, taču nedrīkstētu nepamatoti palielināt kapitāla prasības ES bankām, pārsniedzot to, kas paredzēts Komisijas novērtējumā. Tāpēc EESK aicina Komisiju gādāt, lai ietekme uz kapitāla prasībām, tostarp mazām kooperatīvajām bankām un mazajām bankām, nebūtu pārāk apgrūtinoša un tādējādi neietekmētu to konkurētspēju, kā arī vienlaikus rūpēties par finanšu tirgus stabilitātes nodrošināšanu.

    3.5.

    EESK arī pilnībā apzinās, ka pašreizējās kapitāla prasības ir būtiski palīdzējušas padarīt banku sistēmu noturīgāku pret krīzēm, kā bija manāms arī pandēmijas situācijā, kad pašreizējais kapitalizācijas līmenis ļāva Eiropas bankām labi pārvarēt pandēmiju un turpināt finansēt un atbalstīt Eiropas ekonomiku, lai pretotos Covid-19 pandēmijas izraisītajam ievērojamajam ekonomikas satricinājumam. EESK arī norāda uz Eiropas Centrālās bankas izšķirošo lomu, jo tā ir īstenojusi ļoti atbalstošu politiku, tādējādi veicinot banku noturību Covid-19 krīzes apstākļos.

    3.6.

    Tāpēc EESK aicina Komisiju nodrošināt, ka pašreizējie priekšlikumi uzlabo pašreizējos noteikumus, īpaši kapitāla prasību jomā, lai arī turpmāk novērstu pārmērīgu riska uzņemšanos, augstas saistības un spekulatīvu rīcību. Ņemot vērā aktuālo ekonomisko un sociālo kontekstu, pastāv daudzi būtiski riski, kas vēl nav pienācīgi novērsti, piemēram, klimata riski un ienākumus nenesoši aizdevumi. Kapitāla prasībām vajadzētu būt pietiekami augstām, lai novērstu bankrota, kā arī finanšu tirgus svārstību un krīzes risku, taču tām nevajadzētu būt pārmērīgām. Vienlaikus EESK atzīst, ka ES bankām ir izšķiroša nozīme gan reālās ekonomikas finansēšanā, gan digitālas un ilgtspējīgas pārkārtošanās atbalstīšanā, kas netieši ietekmē nodarbinātību un dzīves līmeni. Šie aspekti jāņem vērā reglamentējošajās normās, kas saistītas ar kapitāla prasībām.

    3.7.

    Saistībā ar vides, sociālajiem un pārvaldības riskiem EESK norāda, ka finanšu tirgiem ir gan spējas, gan pienākums atbalstīt un veicināt pāreju uz ilgtspējīgāku un zaļāku ekonomiku, taču banku sektors vien nevar nodrošināt šādas paliekošas pārmaiņas. Saskaņā ar jaunākajiem Eiropas Revīzijas palātas pārskatiem vairāk nekā puse ES dalībvalstu fosilo kurināmo joprojām subsidē vairāk nekā atjaunojamos energoresursus (5), un “ES atbalsts ieguldījumiem labāk jāpielāgo ilgtspējīga finansējuma principiem” (6). Šajā saistībā EESK aicina gādāt, lai rūpniecības politika un attiecīgais ES un valstu tiesiskais regulējums pilnībā atbilstu šādām nostādnēm: i) ilgtspējīgu ieguldījumu iespēju veicināšanai ar mērķi ietekmēt saimniecisko resursu piešķiršanu šajā ziņā, un ii) subsīdiju atcelšanai fosilajam kurināmajam, kā arī klimata mērķu sasakņošanai ar sociālajām vajadzībām. Tāpēc EESK atzinīgi vērtē to, ka tiesību aktu priekšlikumos ir stiprināti vides, sociālie un pārvaldības noteikumi, taču aicina Komisiju precizēt, cik piemērojami ir noteikumi par uzraudzītāju pilnvarām “samazināt riskus, ko rada iestāžu neatbilstība attiecīgajiem Savienības politikas mērķiem un plašākām pārkārtošanās tendencēm saistībā ar vides, sociālajiem un pārvaldības faktoriem”, lai būtu skaidrs, kā šīs pilnvaras īstenot.

    3.8.

    Līdzās informācijas atklāšanai un klimata stresa testam makroprudenciāla politika, tostarp uz kapitālu balstīti pasākumi, var palīdzēt pareizi reģistrēt ar VSP saistītos banku riskus un atvieglot kredītu plūsmu sadali starp nozarēm, kas var atbalstīt pāreju uz oglekļa nulles emisiju ekonomiku. Tāpēc EESK iesaka EBI un ECB paātrināt darbu šādās jomās:

    (i)

    pirmā pīlāra sistēmā, lai noteiktu, cik lielā mērā pašreizējais tiesiskais regulējums pienācīgi aptver VSP riskus un vajadzības gadījumā attiecīgi nepieciešamos pasākumus;

    (ii)

    pareizā un savlaicīgā VSP risku stresa testu kalibrēšanā.

    3.9.

    EESK atzinīgi vērtē Komisijai piešķirtās pilnvaras pārraudzīt standartu īstenošanu citās jurisdikcijās, lai nodrošinātu konsekvenci saistībā ar ietekmes uz attiecīgajām ieinteresētajām personām laiku un nozīmīgumu, tostarp kapitāla prasību palielināšanas ziņā. Tomēr EESK brīdina arī par regulatīvo standartu pakāpenisku pazemināšanos vai vēl ilgāku kavēšanos ar standartu stāšanos spēkā, norādot, ka dažās jurisdikcijās atsevišķi noteikumi tiek īstenoti vājāk. Tas var nopietni apdraudēt globālo stabilitāti.

    4.   Īpašas piezīmes

    4.1.

    EESK īpaši atzinīgi vērtē šādus Komisijas priekšlikumā iekļautos ierosinājumus, taču iesaka vairākus tehniskus papildu uzlabojumus, kas būtu analizējami:

    i)

    pašu kapitāla minimālās robežvērtības (OF (Output Floor)) piemērošana augstākajā konsolidācijas līmenī ar uz risku balstītu pārdales mehānismu (lai Eiropas Savienībā nodrošinātu meitasuzņēmumu pienācīgu kapitalizāciju) katrai banku grupai, jo tas ne tikai nodrošinātu konsekvenci starptautiskā mērogā, bet arī novērstu nevēlamo ietekmi, ko radītu piemērošana atsevišķu vienību līmenī;

    ii)

    īpašie uzlabojumi specializētajā kreditēšanā attiecībā uz OF (495.b pants) tiek vērtēti atzinīgi, taču būtu precīzāk izvērtējami saistībā ar to, kā panākt lielāku konsekvenci attiecībā uz ievadparametru minimālajām robežvērtībām, ņemot vērā specializētās kreditēšanas apakškategoriju specifiku, savukārt saskaņā ar standartizēto pieeju parametru minimālās robežvērtības neatbilst faktiskajiem riskiem un neatspoguļo šo finansēšanas veidu stabilitāti;

    iii)

    MVU un infrastruktūras atbalsta koeficientu saglabāšana kopā ar izņēmumiem kredīta vērtības korekcijā (501./501.a pants) ir ļoti atzinīgi vērtējama, jo tie ir svarīgi instrumenti, lai bankas varētu turpināt atbalstīt nozīmīgus Eiropas ekonomikas segmentus, it īpaši saistībā ar atveseļošanu pēc Covid-19 pandēmijas. Tomēr EESK aicina Komisiju izvērtēt iespēju sīkāk precizēt un vienkāršot ISF kritērijus, lai palielinātu infrastruktūras finansēšanu, vienlaikus ņemot vērā arī attiecīgos riskus un nodrošinot finanšu stabilitāti;

    iv)

    caurskatāmības pieejas racionalizēšana attiecībā uz ieguldījumu fondiem (KIU) principā ir labi veidota, taču EESK uzskata, ka ir vajadzīga papildu korelācija starp saistītajiem pārvaldības noteikumiem un ierobežojumiem (piemēram, paļaušanās uz trešo personu sniegtajiem datiem kapitāla prasības aprēķināšanā attiecībā uz tirgus risku pret KIU);

    v)

    ir jāsaglabā 100 % riska svērums ilgtermiņa stratēģiskajiem banku ieguldījumiem kapitāla vērtspapīros, taču EESK uzskata, ka tas būtu taisnīgi jāpiemēro visām bankām neatkarīgi no tā, vai tās darbojas saskaņā ar standartizētu pieeju vai iekšējo modeļu pieeju;

    vi)

    lai finansētu zaļo pārkārtošanos, ir svarīgi stimulēt bankas novirzīt resursus uz oglekļa nulles emisiju ekonomiku un iesaistīt klientus. Šajā saistībā EESK uzskata: šādas nepieciešamas pārejas paātrināšanas un veicināšanas labad ir svarīgi, lai ES un dalībvalstis būtiski mainītu gan pozitīvos, gan negatīvos stimulus ekonomikai, kā tas ir transponēts rūpniecības politikā un attiecīgajā regulējumā. EESK aicina Komisiju turpināt izvērtēt ar VSP saistītos noteikumus KPR un KPD priekšlikumā, ņemot vērā iepriekš minēto.

    4.2.

    Tajā pašā laikā EESK norāda uz vairākiem jautājumiem, kas priekšlikumos būtu jāpārskata. Šajā kontekstā EESK uzsver, ka sabiedrības kopējās intereses — nodrošināt finanšu tirgus stabilitāti – ir viena no galvenajām prioritātēm un ka šajā saistībā ir jāpanāk pienācīgs līdzsvars ar citiem politikas mērķiem, vienlaikus nekādā ziņā neriskējot ar finanšu stabilitāti. “Bāzeles III” standartu pieņemšana Eiropas Savienībā nedrīkst apdraudēt mērķi palielināt finanšu tirgus stabilitāti, lai labāk nodrošinātos pret nākotnes ekonomikas satricinājumiem un krīzēm. Turklāt ar ierosinātajiem pasākumiem jebkurā gadījumā būtu jāpanāk, ka banku kapitalizācija tiek vēl vairāk stiprināta, vienlaikus nodrošinot arī to konkurētspēju:

    i)

    likvidēt nosacījumus, kuru pamatā ir reitingu izmantošana kā pārejas risinājums, lai samazinātu pašu kapitāla minimālās robežvērtības ietekmi uz komercsabiedrībām, kam nav piešķirts kredītreitings (465. panta 3. punkts). Tas ir saistīts ar ārējo reitingu zemo segumu ES tirgū un ar to, ka – saskaņā ar Kredītreitingu aģentūru direktīvu – nevajadzētu pārmērīgi paļauties uz ārējiem reitingiem;

    ii)

    attiecībā uz pārejas režīmu mājokļa hipotekāro kredītu pašu kapitāla minimālajai robežvērtībai EESK aicina Komisiju izvērtēt iespēju to pārskatīt no vairākiem aspektiem (aizdevuma un vērtības attiecības, riska noteikšanas metožu asimetrijas, riska jutīguma), lai mājokļa hipotekāro kredītu piekļūstamībā nerastos neparedzētas sekas. Tomēr, pārskatot šo jautājumu, būtu jāpatur prātā arī tas, ka nav pieļaujams nekāds nekustamā īpašuma burbuļu risks;

    iii)

    vēlreiz pārskatīt noteikumus par uz iekšējiem reitingiem balstīto pieeju (IRB pieeju), ļaujot izmantot reālus termiņus, nevis fiksētus termiņus, lai atspoguļotu reālo iegulto risku;

    iv)

    kredīta korekcijas pakāpes (CCF) saglabāt 20 % līmenī ar darījumiem saistītiem iespējamiem posteņiem (piemēram, izpildes garantijām, piedāvājuma nodrošinājumiem, garantijām), lai nodrošinātu atbilstību reālajiem saistību nepildīšanas datiem attiecīgajā tirgū, jo tam ir būtiska nozīme ES ekonomikā;

    v)

    vēl rūpīgāk izvērtēt kapitāla tirgus noteikumus, lai novērstu risku, ka tiks nesamērīgi ietekmētas valstu un uzņēmumu riska ierobežošanas, likviditātes un finansēšanas izmaksas, un tādējādi palielinātu ES korporatīvo ieguldījumu banku spēju konkurēt Eiropas Savienībā un starptautiskajos tirgos;

    vi)

    grozīt veidu, kā tiek aprēķinātas mazākuma līdzdalības daļas faktiskās iemaksas konsolidētajā kapitālā, jo pašlaik tas ir pretrunā kapitāla tirgu savienības mērķiem un vājina interesi par biržā kotētiem uzņēmumiem.

    4.3.

    EESK uzsver, ka klimata pārmaiņas rada riskus, kas jau tagad ietekmē bankas un kas var būtiski mainīt banku finanšu stabilitāti, ja šī problēma netiks pienācīgi risināta gan regulējuma, gan banku līmenī. Šajā saistībā EESK atzinīgi vērtē Bāzeles komitejas un Eiropas iestāžu darbu attiecībā uz finanšu riskiem, kas saistīti ar klimatu, nosakot iespējamās nepilnības pašreizējā regulējumā un apsverot iespējamos pasākumus šo nepilnību novēršanai. Turklāt EESK aicina Komisiju nodrošināt, ka, turpinot izstrādāt pienācīgu sistēmu, kā finansēt pāreju uz zaļāku ekonomiku, tiek pilnībā ievērots dubultā būtiskuma princips.

    4.4.

    EESK aicina Komisiju izvērtēt proporcionalitātes principa piemērojamību attiecībā uz bankām, kuru lielums, loma un pakļautība sistēmiskiem riskiem ir neliela (atbilstoši maza un nesarežģīta uzņēmuma definīcijai Kapitāla prasību regulā), taču kurām joprojām ir jāievēro sarežģītākas prasības, tostarp attiecībā uz informācijas atklāšanu un kapitāla prasībām, jo tās ir “nozīmīgo” banku grupā. Tomēr, izvērtējot proporcionalitātes principu, vienmēr jāņem vērā, ka mazākām bankām, ja tās ir daļa no kādas nozīmīgas banku grupas, ir vairāk resursu, lai izpildītu informācijas atklāšanas un kapitāla prasības.

    Briselē, 2022. gada 23. martā

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas priekšsēdētāja

    Christa SCHWENG


    (1)  https://www.bis.org/bcbs/basel3.htm.

    Bāzele III ir starptautiski noteiktu pasākumu kopums, ko Bāzeles Banku uzraudzības komiteja izstrādāja, reaģējot uz 2007.–2009. gada finanšu krīzi. Pasākumu mērķis ir stiprināt banku regulējumu, uzraudzību un risku pārvaldību. Tāpat kā visi Bāzeles komitejas standarti, “Bāzeles III” standarti ir minimālās prasības, kas attiecas uz starptautiski aktīvām bankām. Dalībnieki ir apņēmušies Komitejas noteiktajā termiņā īstenot un piemērot standartus savā jurisdikcijā.

    (2)  https://www.eba.europa.eu/regulation-and-policy/transparency-and-pillar-3.

    (3)  Pazīstama kā Kapitāla prasību regula.

    (4)  Pazīstama kā Kapitāla prasību direktīva.

    (5)  https://www.eca.europa.eu/lv/Pages/DocItem.aspx?did=60760.

    (6)  https://www.eca.europa.eu/Lists/ECADocuments/SR21_22/SR_sustainable-finance_LV.pdf.


    Top