Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE5221

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei “2021. gada stratēģiskās prognozēšanas ziņojums. ES spēja rīkoties un rīcības brīvība”” (COM(2021) 750 final)

    EESC 2021/05221

    OV C 290, 29.7.2022, p. 35–39 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    29.7.2022   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 290/35


    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei “2021. gada stratēģiskās prognozēšanas ziņojums. ES spēja rīkoties un rīcības brīvība””

    (COM(2021) 750 final)

    (2022/C 290/06)

    Ziņotāja:

    Sandra PARTHIE

    Atzinuma pieprasījums

    Komisija, 1.3.2022.

    Juridiskais pamats

    Līguma par Eiropas Savienības darbību 304. pants

    Atbildīgā specializētā nodaļa

    Vienotā tirgus, ražošanas un patēriņa specializētā nodaļa

    Pieņemts specializētās nodaļas sanāksmē

    4.3.2022.

    Pieņemts plenārsesijā

    23.3.2022.

    Plenārsesija Nr.

    568

    Balsojuma rezultāts

    (par/pret/atturas)

    199/3/0

    1.   Preambula

    1.1.

    Tā kā Eiropas Komisijas ziņojums un šis atzinums tika izstrādāti pirms Krievijas agresijas, kara Ukrainā un no tā izrietošās humanitārās krīzes, to sekas atzinumā nav atspoguļotas. EESK uzsver, ka šie traģiskie notikumi acīmredzami smagi ietekmēs mūsu dzīvesveidu, tādēļ tā mudina Kopīgā pētniecības centra (JRC) un Eiropas Komisijas pašreizējos stratēģiskās prognozēšanas pasākumos, kas tiek veikti saistībā ar nākamā stratēģiskās prognozēšanas ziņojuma izstrādi, daudz lielāku uzmanību, nekā iepriekš plānots, veltīt šo stratēģisko pārmaiņu ģeopolitiskajai ietekmei, kas cita starpā sniedzas no enerģijas cenu kāpuma līdz lielākiem izdevumiem drošībai un aizsardzībai, jaunām migrācijas plūsmām un piegāžu nedrošībai ne tikai Eiropā, bet arī ārpus tās.

    2.   Secinājumi un ieteikumi

    2.1.

    EESK joprojām ļoti atzinīgi vērtē prognozēšanas metodikas iekļaušanu ES politikas veidošanas procesā. Tā kā stratēģiskā prognozēšana ir līdzdalības process, EESK joprojām cer, ka, pamatojoties uz iepriekš minēto, ciešāka kļūs gan sinerģija, gan visu ES iestāžu, tostarp EESK, strukturālā iesaiste. Šajā saistībā EESK uzsver, ka Eiropas stratēģijas un politikas analīzes sistēma (ESPAS) ir labs piemērs ES iestāžu savstarpējai sadarbībai.

    2.2.

    EESK uzskata, ka četras galvenās globālās tendences ir saistītas ar būtisko jautājumu par ES spēju rīkoties un rīcības brīvību. Tās atspoguļo mūsdienu visaptverošās megatendences, kas arī turpmāk būs būtiski svarīgas Eiropas politikas veidošanā. Tomēr to attīstība joprojām ir plaša un skar dažādus aspektus, lai gan atsevišķos apakštematos trūkst dziļuma. EESK pauž īpašu nožēlu par to, ka nav pietiekami ņemta vērā sociālā dimensija, kā arī par to, ka nav ņemti vērā jaunatnes un starppaaudžu taisnīguma jautājumi, neraugoties uz to, ka šie jautājumi ir aplūkoti Kopīgā pētniecības centra (JRC) ziņojumā “ES atvērtās stratēģiskās autonomijas veidošana un nodrošināšana līdz 2040. gadam un pēc tam” (1).

    2.3.

    EESK piekrīt, ka 2021. gada stratēģiskās prognozēšanas ziņojumam izraudzītais temats ir politiski ļoti nozīmīgs un spēj radīt vajadzīgos pamatnosacījumus labi pārvaldītai savstarpējai atkarībai un atvērtai stratēģiskai autonomijai, kuras pamatā ir kopīgas vērtības, kohēzija, spēcīga daudzpusēja pārvaldība un uz noteikumiem balstīta sadarbība. Tomēr Komiteja mudina pienācīgi izmantot prognozēšanas procesa metodes, lai noteiktu turpmākos tematus. Ir svarīgi novērtēt notikumu attīstību laika gaitā, proti, pašreizējie ieguldījumi pētniecībā un izstrādē vai patentu skaits ir jāsalīdzina ne tikai ar Ķīnu vai ASV, bet arī ar iepriekšējiem līmeņiem, lai gūtu skaidru priekšstatu par to, vai dodamies pareizajā virzienā.

    2.4.

    Lai gan netiek apšaubīta stratēģiskās prognozēšanas izmantošanas pieeja un ziņojuma tematiskais fokuss, joprojām nav skaidrs, kas padara 2021. gada stratēģiskās prognozēšanas ziņojumu par patiesu prognozēšanas resursu. Trūkst skaidras saiknes starp tendenču izvēli, apsvērto nākotni un loģiskajiem secinājumiem par ziņojuma galveno jautājumu.

    Papildus acīmredzamam prognozēšanas metodoloģijas trūkumam Komisijas otrais stratēģiskās prognozēšanas ziņojums, kas nācis klajā 2021. gadā, nenodrošina loģisku, saskaņotu un uz rīcību vērstu satvaru ES politikas veidošanai, kurš ļautu politikas veidotājiem noteikt stratēģiskās prioritātes un rīkoties.

    2.5.

    Ļoti svarīgs temats padziļinātai izpētei ir nevalstisko dalībnieku, it īpaši starptautisko uzņēmumu, loma mūsdienu pārvaldības sistēmās. Komiteja uzskata, ka stratēģiskā autonomija ir jāpalielina vismaz attiecībā uz tiem dalībniekiem, kuriem de facto ir noteikumu un standartu noteikšanas statuss, piemēram, lieliem tehnoloģiju uzņēmumiem, globāli strādājošām bankām un finanšu dalībniekiem, kā arī pilsoniskās sabiedrības organizācijām.

    2.6.

    Ziņojuma prognozēšanas aspekts būs pilnībā noderīgs ES politikas veidotājiem tikai tad, ja tas pamatā būs veidots kā atklāts un plurālistisks, kā arī daudzveidīgs starpnozaru pasākums, iesaistot organizētus sociālos partnerus un pilsonisko sabiedrību, it īpaši EESK, visos prognozēšanas procesa posmos, lai sagatavotu (turpmākos) stratēģiskās prognozēšanas ziņojumus.

    2.7.

    Šajā saistībā EESK īpaši aicina Kopīgo pētniecības centru pilnībā iesaistīt Komiteju tā prognozēšanas ciklā un tai palīdzēt izvērtēt pašreizējos prognozēšanas pasākumus, ko veic pilsoniskās sabiedrības organizācijas, arodbiedrības un uzņēmumu apvienības. EESK arī ierosina atbalstīt ES pilsoniskās sabiedrības organizācijas, lai tās strukturēta procesa ietvaros varētu attīstīt zināšanas prognozēšanas jomā un īstenot prognozēšanas pasākumus; to varētu veikt kopā ar Kopīgo pētniecības centru – piemēram, īstenojot pilotprojektu, kurā iesaistīti arī EESK locekļi un pilsoniskās sabiedrības organizācijas.

    2.8.

    Lai gan līdzšinējie centieni ir pilnībā atbalstāmi, nākamajos prognozēšanas ziņojumos vēl ir daudz iespēju uzlabojumiem šādos aspektos:

    ziņojumā ir labāk jāsasaista megatendences un stratēģiskie pamatelementi saskaņotības, varbūtības un nozīmīguma ziņā,

    prognozēšanas procesā, gatavojot nākamo ziņojumu, būtu jāparedz konkrētas iespējas EESK, kā arī citiem iesaistītajiem dalībniekiem mācīties no tā, sniegt savu ieguldījumu un uzlabot tā kvalitāti,

    EESK jau ir izstrādājusi vairākus atzinumus par gaidāmo 2022. gada prognozēšanas ziņojumu, t. i., par divējādo – zaļo un digitālo – pārkārtošanos (2),

    šajā saistībā EESK ierosina Komisijai sadarbībā ar JRC izstrādāt ikgadēju konsultāciju ciklu, lai palīdzētu sagatavot ikgadējo prognozēšanas ziņojumu. Komisijai būtu jāiesaista EESK un Reģionu komiteja, kā arī citas ES iestādes, piemēram, piedāvājot regulārus, specializētus darbseminārus un iesaistot EESK locekļus JRC ĢD un ģenerālsekretariāta attiecīgajos prognozēšanas pasākumos,

    būtu jāizveido fokusa grupa ar sociālajiem partneriem / pilsoniskās sabiedrības dalībniekiem, lai apspriestu, kā šī mērķgrupa var gūt labumu no Komisijas stratēģiskās prognozēšanas ziņojumiem un kā varētu veidot turpmākos ziņojumus, lai tiem sniegtu vislielāko vērtību,

    Komisijas prasība ministriju tīklam iesaistīt sociālos partnerus un pilsoniskās sabiedrības pārstāvjus tīkla pasākumos saistībā ar prognozēšanu.

    2.9.

    EESK ierosina pārveidot pašas Komitejas darba procesus saistībā ar ikgadējiem prognozēšanas ziņojumiem, lai jau ex ante sniegtu ieskatu, speciālās zināšanas un konkrētus priekšlikumus, t. i., attiecīgo ziņojumu sagatavošanas procesā, nevis tikai sniegtu ex post novērtējumu. Komiteja uzskata, ka tas uzlabos informāciju, kas paredzēta ikgadējiem prognozēšanas ziņojumiem, jo EESK locekļiem ir cieša un dziļa saikne ar viņu pārstāvētajām sabiedrības un ekonomikas nozarēm un viņiem ir labākas iespējas atklāt būtiskus tā dēvētos “vājos signālus” attiecīgajās norisēs. Turklāt EESK var nodot tālāk un izplatīt prognozēšanas rezultātus un atziņas, tādējādi palīdzot valstu pilsoniskās sabiedrības dalībniekiem labāk izprast ES pieņemtos politiskos lēmumus.

    2.10.

    Visbeidzot, EESK mudina Komisiju turpināt ES stratēģiskās prognozēšanas programmas izstrādi. EESK ir pārliecināta, ka prognozēšanas turpmāka integrēšana ES lēmumu pieņemšanā ir pareizais ceļš, un atkārtoti piedāvā palīdzēt Komisijai un citām ES iestādēm sasniegt šo mērķi.

    3.   Vispārīgas piezīmes

    3.1.

    EESK pilnībā atbalsta ziņojumā uzsvērto, cik svarīgs ir atvērts, konkurētspējīgs un pilnībā funkcionējošs vienotais tirgus, jo tas ļauj uzņēmumiem attīstīties tiktāl, lai tie spētu konkurēt globālā līmenī. Tas attiecas arī uz ziņojumā pausto ieteikumu pilnībā īstenot kapitāla tirgu savienību un banku savienību, kas saskaņā ar EESK uzskatiem tieši veicina ES noturību pret finanšu krīzēm, noguldītāju aizsardzību, kā arī spēcīgu un stabilu ekonomikas atveseļošanu (3).

    3.2.

    EESK atzinīgi vērtē pārskatīto labāka regulējuma pamatnostādņu publicēšanu un instrumentu kopumu, kas paredzēts tam, lai noteiktu, kā stratēģiskā prognozēšana būtu jāizmanto ietekmes un citos novērtējumos. Lai nodrošinātu veiksmīgu piemērošanu, ir svarīgi, lai Komisija nodrošinātu atbilstīgu apmācību un resursus saviem darbiniekiem, kuri sagatavo ietekmes un citus novērtējumus.

    3.3.

    Reaģējot uz sarežģītākiem apstākļiem pārvaldības jomā, ziņojumā uzsvērta vajadzība pēc līdzdalīgas un iekļaujošas pārvaldības, lai veicinātu uzticēšanos un leģitimitāti visos līmeņos, palielinot tādu platformu kā EESK nozīmīgumu. Komiteja uzskata, ka vēl nekad nav bijis tik svarīgi pilsoniskajai sabiedrībai dot iespējas paust viedokli ES mērogā, lai nodrošinātu efektīvu pārvaldību 21. gadsimtā un rastu plašus un ilgtspējīgus, nevis tikai vienkāršus risinājumus.

    3.4.

    EESK atzinīgi vērtē to, ka Eiropas Komisija ir veikusi turpmākus pasākumus (4) saistībā ar EESK atzinumu par 2020. gada stratēģiskās prognozēšanas ziņojumu “Iezīmējam kursu uz noturīgāku Eiropu” (5), un uzskata, ka tai ir jāreaģē uz aspektiem, kurus tā joprojām uzskata par svarīgiem, jo tie nav pietiekami skatīti 2021. gada stratēģiskās prognozēšanas ziņojumā:

    pārraudzības dokumentā apgalvots, ka prognoze bija iekļauta 2020. gada stratēģiskās prognozēšanas ziņojumā. Tomēr EESK uzskata, ka trūkst pārredzamības par to, kā izmantoti prognozēšanas principi un metodika, lai izdarītu ziņojuma secinājumus, un par to, kā ārēji dalībnieki tika iesaistīti prognozēšanas darbībās. Piemēram, EESK nav tikušas piedāvātas skaidras iespējas piedalīties,

    pārraudzības dokumentā norādīts, ka atsevišķi jautājumi ir jāizskata sīkāk un jāprecizē, kā to pieprasa EESK, un tie būtu jāiekļauj politikas priekšlikumos, un ka prognozēšanas ziņojums ir tikai sākumpunkts pārdomām. EESK uzskata, ka pašreizējais ziņojuma formāts nav ne piemērots, lai izstrādātu politikas priekšlikumus, ne arī sniedz konkrētus sākumpunktus pārdomām,

    pārraudzības dokumentā arī uzsvērts, cik svarīgi prognožu analīzē ir raksturot pašreizējo situāciju un status quo. EESK piekrīt, ka tradicionāli tas ir pats pirmais solis prognožu analīzē. Tomēr papildus tam veidam, kā tas pašreiz tiek izmantots stratēģiskās prognozēšanas ziņojumos, tam būtu jākļūst par sākumpunktu uz nākotni vērstai analīzei, jo tas būtu lietderīgāks veids, kā EESK locekļi varētu izstrādāt ieteikumus rīcībai.

    3.5.

    Attiecībā uz desmit jomām, kurās ES varētu stiprināt savu atvērto stratēģisko autonomiju un globālo vadību, lai gan tās ir vispārēji nozīmīgas, EESK uzskata, ka tās nav izklāstītas kā loģiski stratēģiski secinājumi, kas izriet no sistēmas, aptverot tendences un nenoteiktību. Tāpēc nevar pieņemt, ka, raugoties no prognozēšanas perspektīvas, tie ir holistiski un precīzi stratēģiskie pamatelementi.

    3.6.

    EESK uzskata, ka Komisijas pašreizējā darbā netrūkst prognozēšanas un stratēģiskās plānošanas darbību. EESK uzskata, ka patiesais jautājums ir tas, ka ES lēmumu pieņēmējiem trūkst politiskās gribas pārvērst prognozēšanas atziņas par tālejošiem priekšlikumiem. Ja politiskās gribas nav, pat prognozēšana nenovedīs pie vēlamajiem soļiem.

    3.7.

    Uzsverot noslēgta prognozēšanas procesa ar ierobežotu apspriešanos nepilnības, EESK norāda, ka nav pieminēta inflācijas palielināšanās, kā arī enerģijas cenu pieaugums, kas saskaņā ar EESK uzskatiem ir būtiski svarīgi stratēģiskās autonomijas aspekti. Tā kā EESK ir padomdevēja iestāde, tā jau gatavo uz nākotni vērstus atzinumus (6), lai veicinātu ES spēju labāk integrēt prognozēšanu lēmumu pieņemšanas procesā.

    3.8.

    Turklāt ziņojumā nav minēta sociālā nodrošinājuma sistēmu loma, tostarp labklājības valsts attīstība. Kopumā šī jautājuma sociālajiem aspektiem netiek pievērsta īpaša uzmanība salīdzinājumā ar tehnoloģiskajiem un ekonomiskajiem aspektiem. ES pilsoņi no valsts gaida augstu sociālā nodrošinājuma un labklājības līmeni. Tāpēc, ņemot vērā stratēģisko autonomiju, neatbildēts paliek jautājums par to, kā turpmāk tiks finansētas sociālā nodrošinājuma sistēmas. Komiteja ļoti novērtētu tādu padziļinātu analīzi par šo tematu, kurā izmantoti prognozēšanas instrumenti.

    3.9.

    2021. gada stratēģiskās prognozēšanas ziņojumā ir iekļauts visaptverošs problēmu saraksts. Tomēr tajā nav sniegtas skaidras norādes par prioritātēm un prioritārajām darbībām vai priekšlikumi par to, kā uzņēmumi vai darba ņēmēji varētu vai kā viņiem vajadzētu sagatavoties šiem izaicinājumiem. Daudzas tendences var vienlaicīgi ietekmēt iedzīvotājus un uzņēmumus. Tā ir zaudēta iespēja, ko EESK varētu palīdzēt kompensēt, ņemot vērā tās nozīmīgumu augsta līmeņa problēmu risināšanā un ierosināto risinājumu ieviešanā ikdienas dzīvē, it īpaši attiecībā uz darba devējiem un darba ņēmējiem.

    3.10.

    Ziņojums pašlaik neatbilst savam nosaukumam, jo neatbilst prognozēšanas dokumenta principiem, piemēram, saskaņā ar bijušā EPSC“Prognozēšanas ābeci” (7). Labas prakses piemērs metodoloģiski pārredzamiem prognozēšanas ziņojumiem ir atrodams Apvienotās Karalistes valdības prognozēšanas dienesta pasūtītajā ziņojumā “Aptaukošanās problēmu risināšana: izvēles nākotnē” (8).

    3.11.

    Ziņojums īpaši attiecas uz ES Prognozēšanas tīklu “nākotnes ministriem” un ar to saistīto prognozēšanas spēju pilnveidošanu valstu līmenī. Komiteja aicina Komisiju arī šajā tīklā nodrošināt, lai tādi dalībnieki kā EESK tiek aktīvi ņemti vērā, īstenojot prognozēšanas pasākumus, nevis tikai iepazīstināti ar to rezultātiem.

    3.12.

    EESK mudina Komisiju turpināt ES stratēģiskās prognozēšanas programmas izstrādi. Kā norādīts atzinumā, ir vajadzīgas vairākas izmaiņas. Tomēr EESK ir pārliecināta, ka prognozēšanas turpmāka integrēšana ES lēmumu pieņemšanā ir pareizais ceļš, un atkārtoti piedāvā palīdzēt Komisijai un citām ES iestādēm sasniegt šo mērķi un ar tām sadarboties. Prognozēšana sasniegs noteiktos mērķus tikai tad, ja tā būs atvērta un plurālistiska, kā arī daudzveidīga starpnozaru darbība, kurā visos prognozēšanas procesa posmos ir iesaistīti organizēti sociālie partneri un pilsoniskā sabiedrība, it īpaši EESK.

    Briselē, 2022. gada 23. martā

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas priekšsēdētāja

    Christa SCHWENG


    (1)  https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/bitstream/JRC125994/open_strategic_autonomy_2040_online_1.pdf

    (2)  EESK atzinumi: OV C 311, 18.9.2020., 36. lpp.; OV C 364, 28.10.2020., 143. lpp.; OV C 440, 18.12.2020., 99. lpp.; OV C 429, 11.12.2020, 268. lpp.; OV C 429, 11.12.2020, 51. lpp.; OV C 429, 11.12.2020, 66. lpp.; OV C 429, 11.12.2020, 187. lpp.; OV C 429, 11.12.2020, 259. lpp.; OV C 374, 16.9.2021., 84. lpp.

    (3)  https://www.eesc.europa.eu/en/policies/policy-areas/financial-services-and-capital-markets

    (4)  187.–200. lpp. https://www.eesc.europa.eu/sites/default/files/files/04_eesc_follow-up_report_april_2021_gri.pdf

    (5)  OV C 220, 9.6.2021., 67. lpp.

    (6)  Sk. dažus jaunākos uz nākotni vērstos EESK atzinumus:

    OV C 374, 16.9.2021., 73. lpp.,

    OV C 129, 11.4.2018., 36. lpp.,

    CCMI/184 – Strukturālo un nozaru pārmaiņu prognozēšana un rūpniecības kultūru pārveidošana – virzība uz jaunu atveseļošanās perspektīvu un noturības līmeni dažādās Eiropas daļās;

    OV C 220, 9.6.2021., 118. lpp.,

    OV C 341, 24.8.2021., 1. lpp.

    EESK arī organizē pasākumus, kas veicina uz nākotni vērstas debates, piemēram:

    ECO konference par tematu “Stratēģiskās prognozēšanas ekonomiskie aspekti un ES lēmumu pieņemšana” (2021. gada jūnijs),

    REX konference par tematu “Eiropas zaļā kursa ģeopolitika. Transversāls ieskats Eiropas zaļā kursa ģeopolitiskajās sekās” (2021. gada decembris),

    REX debates specializētās nodaļas sanāksmē par tematu “Stratēģiskā prognozēšana – Eiropas nākotnes redzējums” (2022. gada februāris).

    (7)  “Kas nav stratēģiskā prognozēšana? Tā nav ziņojums – rūpīgi izstrādāta un mērķtiecīga iejaukšanās. Stratēģiskā prognozēšana ir mācību process, kas lēmumu pieņēmējiem sniedz jaunu un oriģinālu skatījumu uz pašreizējo situāciju, kas bieži vien ir mulsinoša, sociāli sarežģīta un nenoteikta. Nenoteiktība tajā tiek uztverta kā draugs, nevis kā ienaidnieks. Tas nav ziņojums, bet gan līdzeklis kāda cita mērķa sasniegšanai. Rūpīgi izstrādātā un mērķtiecīgā iejaukšanās vērš sociālo mācību procesu uz konkrētām izmantotāju grupām un viņu vajadzībām (t. i., to lietojuma prognozēšanu).”, Eiropas Komisija, Eiropas Politiskās stratēģijas centrs, Wilkinson, A., Strategic Foresight Primer, Publikāciju birojs, 2017, iegūts 2022. gada 16. janvārī no https://data.europa.eu/doi/10.2872/71492

    (8)  Aptaukošanās problēmu risināšana: izvēles nākotnē – projekta ziņojums (Tackling obesities: Future choices– project report). Informācija iegūta 2022. gada 14. janvārī, avots: https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/287937/07-1184x-tackling-obesities-future-choices-report.pdf


    Top