EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0452

Grozīts priekšlikums EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA par Eiropas Reģionālās attīstības fondu un Kohēzijas fondu

COM/2020/452 final

Briselē, 28.5.2020

COM(2020) 452 final

2018/0197(COD)

Grozīts priekšlikums

EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA

par Eiropas Reģionālās attīstības fondu un Kohēzijas fondu


PASKAIDROJUMA RAKSTS

1.PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

Priekšlikuma pamatojums un mērķi

Covid-19 pandēmijas rezultātā Eiropas ekonomika piedzīvojusi dziļu un nepieredzētu ārēju faktoru izraisītu satricinājumu. Ekonomika saraujas un pieaug bezdarbs; neskaidrība par to, kā situācija attīstīsies, var palēnināt atgūšanos. Sākotnējā reakcija uz krīzi lielā mērā bija atkarīga no valstu un reģionālās kapacitātes, kas dažādo ekonomikas struktūru un fiskālās telpas dēļ dalībvalstīs un reģionos ievērojami atšķiras. Šādas atšķirības var novest pie asimetriskas atlabšanas un veicināt krasākas reģionālās atšķirības, kas savukārt apdraudētu vienoto tirgu, eurozonas finansiālo stabilitāti un solidaritāti Savienībā.

Koronavīrusa izplatīšanās pāri valstu robežām daudzas valdības pamudinājusi pandēmijas ierobežošanai ieviest vēl nebijušus pasākumus, piemēram, uz laiku slēgt uzņēmumus vai noteikt plašus ceļošanas un mobilitātes ierobežojumus; tā rezultātā finanšu tirgos aug nenoteiktība. Tas savukārt var nozīmēt, ka daudzās ekonomikās strauji kritīsies izlaides līmenis, un tam būs smagas sociālās sekas. Tuvākajos gados tas publiskajām finansēm varētu sagādāt ievērojamas grūtības, kas savukārt varētu nozīmēt, ka ekonomikas atveseļošanai vajadzīgās publiskās investīcijas būs ierobežotas.

Komisija ierosina pilnībā izmantot ES budžeta pavērtās iespējas, lai investīcijas mobilizētu un finansiālo atbalstu koncentrētu izšķirošajos pirmajos atveseļošanas gados. Šie priekšlikumi balstās uz diviem pīlāriem. Viens ir ārkārtas Eiropas Atveseļošanas instruments, kas īslaicīgi palielinās ES budžeta finansiālo jaudu, izmantojot ES budžeta brīvtelpu papildu finansējuma piesaistei finanšu tirgos. Otrs ir nostiprināta daudzgadu finanšu shēma 2021.–2027. gadam. Komisija ierosina stiprināt galvenās programmas, tam izmantojot Eiropas Atveseļošanas instrumentu, un investīcijas ātri novirzīt tur, kur tās ir vajadzīgas visvairāk, nostiprināt vienoto tirgu, pastiprināt sadarbību tādās jomās kā veselība un krīžu pārvarēšana un nodrošināt, ka Savienībai ir budžets, kas īpaši izstrādāts, lai ilgtermiņā virzītos uz izturīgāku, zaļāku un digitālāku Eiropu.

Šis priekšlikums iekļaujas otrajā pīlārā. Ir ļoti svarīgi nodrošināt, ka ES ekonomikas atlabšana pēc Covid-19 pandēmijas norit ātri, taču vienlaikus jāīsteno Līguma mērķis veicināt konverģenci un mazināt atšķirības. Tā īstenošanai ir vajadzīgas īpaši valstu un reģionu ekonomikām izstrādātas darbības. Kohēzijas politikas investīcijām jāuzņemas svarīgā loma nodrošināt visu ekonomikas dalībnieku atlabšanu, un tām jāvirza ekonomikas attīstība ilgākā termiņā. Sniedzot atbalstu, īpaša uzmanība jāpievērš tiem reģioniem, kurus krīze skārusi visvairāk un kuri ir mazāk spējīgi atgūties pašu spēkiem.

Tāpēc vajadzētu grozīt Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) darbības jomu un konkrētos mērķus, kā arī izveidot elastīgu mehānismu, ko varētu zibenīgi izmantot, ja rastos citi ārkārtēji notikumi, kas novestu pie krīzes situācijas Savienībā.

Kohēzijas politika jau tagad piedāvā plašu finansēšanas iespēju klāstu, kas ļauj tās pielāgot dalībvalstu un reģionu individuālajiem apstākļiem. Tomēr, lai sekmētu ES vispārējo ekonomikas noturību un atveseļošanos, tiek ierosināts uzlabot investīciju elastību programmās ar mērķi novērst trūkumus veselības nozarē, uzlabot sagatavotību neparedzētām ārkārtas situācijām, veicināt darbvietu radīšanu mazos un vidējos uzņēmumos un pilnībā realizēt tūrisma un kultūras nozaru ekonomisko potenciālu.

Lai uzlabotu spējas novērst ārkārtas situācijas veselības jomā, pasargāt no tām, ātri uz tām reaģēt un no tām atgūties, tiek ierosināts, ka investīcijas veselības sistēmu noturības uzlabošanā varētu tikt plānotas un īstenotas visaptverošā veidā. Tas nozīmē, ka investēt varētu ne tikai infrastruktūras izveidē, bet arī aprīkojumā un precēs, kuri vajadzīgi, lai nodrošinātu veselības sistēmu noturību. Turklāt, ņemot vērā, ka jebkuras krīzes sekmīgai pārvarēšanai ir jānodrošina attiecīgas preces, no ERAF līdzekļiem vajadzētu varēt atbalstīt ne tikai veselības sistēmu uzlabošanu, bet arī finansēt tādu preču iegādi, kas uzlabotu noturību pret katastrofām. Šajā sakarā ir svarīgi, ka dalībvalstis nodrošina koordinētu pieeju un papildināmību starp investīcijām, ko finansē no [Veselības programmas] un no ERAF.

Noslēgšanās Covid-19 pandēmijas dēļ nopietni ietekmēs tos reģionus, kuros kultūras un tūrisma nozares reģionālajā ekonomikā dod būtisku ieguldījumu. Pieejamie dati liecina, ka ceļošanas ierobežojumu ekonomiskā un sociālā ietekme, kā arī klientu paļāvības mazināšanās, visticamāk, būs lielākā mērā novērojama teritorijās, kas no tūrisma un viesmīlības ir atkarīgas visvairāk. Tādēļ papildus iespējām tūrismu un kultūru atbalstīt citu politikas mērķu satvarā ir ierosināts politikas mērķa Nr. 4 paspārnē izveidot atsevišķu konkrēto mērķi, kurš ļautu kultūras un tūrisma potenciālu izmantot ekonomikas attīstības, sociālās iekļaušanas un sociālās inovācijas veicināšanā.

Lai sekmētu nodarbinātību veicinošu MVU izaugsmi un konkurētspēju, ERAF konkrētajos mērķos būtu jāiekļauj darbvietu radīšana mazos un vidējos uzņēmumos. Ir arī ierosināts no ERAF līdzekļiem atbalstīt grūtībās nonākušus uzņēmumus, ja, reaģējot uz īpašiem apstākļiem, ir ieviesti pagaidu valsts atbalsta pasākumi. Tas ir saskaņā ar pieeju, kas izmantota pagaidu regulējumā valsts atbalsta pasākumiem, ar kuru atbalsta ekonomiku pašreizējos Covid-19 pandēmijas apstākļos, un noteikumiem par de minimis atbalsta piešķiršanu.

Visbeidzot, jāpielāgo rādītāji, lai – saskaņā ar ierosinātajiem grozījumiem attiecībā uz konkrēto mērķi kultūras un tūrisma jomā – ar tūrismu un kultūru saistītos izlaides un rezultātu rādītājus varētu izmantot ārpus 5. politikas mērķa tvēruma.

Mācoties no pašreizējās krīzes, kohēzijas politikas tiesiskajā satvarā ir obligāti jāparedz mehānismi, kurus varētu ātri ieviest praksē, ja nākamajā desmitgadē rastos ārkārtēji apstākļi. Tādēļ ir ierosināti pagaidu pasākumi, kas ļautu ERAF līdzekļus izmantot, lai reaģētu uz ārkārtējiem un neparastiem apstākļiem; tas nodrošinās, ka dažos īpašos apstākļos no atsevišķiem noteikumiem var piešķirt atkāpi, kas atvieglotu reaģēšanu uz šādiem apstākļiem.

Šie pasākumi ietver iespēju paplašināt ERAF atbalsta darbības jomu, piemēram, dotāciju veidā atbalstīt MVU apgrozāmo kapitālu, kā arī iespēju vajadzības gadījumā pagaidu kārtā atvieglot tematiskās koncentrācijas prasības, kas ļautu sekmīgi reaģēt uz šādiem ārkārtējiem un neparastiem apstākļiem.

Saskanība ar esošajiem rīcībpolitikas noteikumiem konkrētajā rīcībpolitikas jomā

Priekšlikums aprobežojas ar selektīviem grozījumiem 2018. gada 29. maija regulas priekšlikumā COM(2018) 372 un ir saskanīgs ar fondiem izveidoto vispārējo tiesisko satvaru, jo īpaši 2018. gada 29. maija regulas priekšlikumu COM(2018) 375 un tā grozījumu priekšlikumu.

Kopā ar grozīto 2018. gada 29. maija regulas priekšlikumu COM(2018) 375 tas ir līdzeklis, ar ko atbalstīt ekonomikas atlabšanu, un tas ietver mehānismu, ar ko ārkārtējos apstākļos, kas izraisa krīzes situāciju Savienības līmenī, reaģēt uz krīzi, ievērojot dalītās pārvaldības noteikumus.

Saskanība ar citām Savienības rīcībpolitikām

Priekšlikums aprobežojas ar selektīviem grozījumiem 2018. gada 29. maija regulas priekšlikumā COM(2018) 372, tajā ir saglabāta saskanība ar citām Savienības rīcībpolitikām, un tas jo īpaši veicina papildināmību un sinerģiju ar Veselības programmu.

2.JURIDISKAIS PAMATS, SUBSIDIARITĀTE UN PROPORCIONALITĀTE

Juridiskais pamats

Priekšlikums pamatojas uz LESD 177., 178. un 349. pantu.

Subsidiaritāte (neekskluzīvas kompetences gadījumā)

Priekšlikums ievieš papildu elastību plānošanā, lai dalībvalstis varētu ierosināt intervences darbības, kas vislabāk risinātu Covid-19 pandēmijas izraisītās krīzes ekonomiskās sekas un atbalstītu ekonomikas atveseļošanu visos reģionos. Tas arī ievieš mehānismu reaģēšanai krīzes situācijā uz dalītās pārvaldības noteikumu pamata, piešķirot Komisijai īstenošanas pilnvaras, lai nodrošinātu, ka ārkārtas apstākļos, reaģējot uz šādiem notikumiem, var piešķirt pagaidu atkāpes.

Proporcionalitāte

Šajā priekšlikumā paredzētās izmaiņas ir nelielas un selektīvas, un tās nepārsniedz to, kas vajadzīgs, lai sasniegtu mērķi nodrošināt papildu elastību attiecībā uz ERAF darbības jomu un mērķiem; šī elastība ir vajadzīga, lai sekmētu ekonomikas atveseļošanu un sagatavotos ārkārtējiem notikumiem, kuri varētu izraisīt krīzes situāciju Savienības līmenī nākotnē.

Juridiskā instrumenta izvēle

Ar šo priekšlikumu groza priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes regulai.

3.EX POST IZVĒRTĒJUMU, APSPRIEŠANĀS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM UN IETEKMES NOVĒRTĒJUMU REZULTĀTI

Ex post izvērtējumi / spēkā esošo tiesību aktu atbilstības pārbaude

Neattiecas

Apspriešanās ar ieinteresētajām personām

Apspriešanās ar ārējām ieinteresētajām personām nav veikta. Tomēr priekšlikuma izstrādē ņemtas vērā plašās apspriedes, kas pēdējo nedēļu laikā veiktas ar dalībvalstīm un Eiropas Parlamentu par Covid-19 pandēmijas izraisītās krīzes ekonomiskajām sekām.

Ekspertu atzinumu pieprasīšana un izmantošana

Neattiecas

Ietekmes novērtējums

Ietekmes novērtējums tika veikts, lai sagatavotu 2018. gada 29. maija regulas priekšlikumu COM(2018) 372. Šajā priekšlikumā paredzētās izmaiņas ir nelielas un selektīvas, un tām nav nepieciešams atsevišķs ietekmes novērtējums.

Normatīvā atbilstība un vienkāršošana

Neattiecas

Pamattiesības

Neattiecas

4.IETEKME UZ BUDŽETU

Ierosinātais grozījums neparedz nekādas izmaiņas 2018. gada 2. maija priekšlikumā Padomes regulai, ar ko nosaka daudzgadu finanšu shēmu 2021.–2027. gadam (COM(2018) 322). ERAF un Kohēzijas fondam atvēlētās summas 2021.–2027. gada periodam paliek nemainīgas.

5.CITI ELEMENTI

Īstenošanas plāni un uzraudzīšanas, izvērtēšanas un ziņošanas kārtība

Pasākumu īstenošanu uzraudzīs un par to ziņos, izmantojot ziņošanas mehānismus, kas izveidoti ar 2018. gada 29. maija regulas priekšlikumu COM(2018) 375 un 2018. gada 29. maija regulas priekšlikumu COM(2018) 372.

•Skaidrojošie dokumenti (direktīvu gadījumā)

N/P

Detalizēts konkrētu priekšlikuma noteikumu skaidrojums

2018. gada 29. maija regulas priekšlikumu COM(2018) 372 ierosināts grozīt šādi:

1)grozīt priekšlikuma 2. panta 1. punkta a) apakšpunkta iii) punktu, lai konkrētā mērķa nosaukums aptvertu darbvietu radīšanu;

2)grozīt priekšlikuma 2. panta 1. punkta d) apakšpunkta ii) punktu, lai nodrošinātu atbalstu attālinātas un tiešsaistes izglītošanas un apmācības noturības veicināšanai;

3)grozīt priekšlikuma 2. panta 1. punkta d) apakšpunkta iv) punktu, lai konkrētā mērķa nosaukums aptvertu veselības aprūpes sistēmu noturību;

4)priekšlikuma 2. panta 1. punkta d) apakšpunktā kā jaunu v) punktu pievienot jaunu konkrēto mērķi, kas saistīts ar kultūru un tūrismu;

5)priekšlikuma 4. panta 1. punktam pievienot jaunu daļu, lai nodrošinātu to kritiski svarīgo preču attiecināmību, kas vajadzīgas, lai stiprinātu veselības sistēmu noturību vai noturību pret katastrofām;

6)grozīt priekšlikuma 6. panta 1. punkta d) apakšpunktu, lai no ERAF līdzekļiem varētu atbalstīt grūtībās nonākušus uzņēmumus, ja, reaģējot uz īpašiem apstākļiem, ir ieviesti pagaidu valsts atbalsta pasākumi;

7)pievienot jaunu 11.a pantu, lai ārkārtēju un neparastu apstākļu gadījumā Stabilitātes un izaugsmes pakta kontekstā atļautu veikt pagaidu pasākumus, kuri ļauj ar konkrētu mērķi paplašināt ERAF darbības jomu (piemēram, ietvert MVU apgrozāmo kapitālu dotāciju veidā), kā arī atkāpties no prasībām par tematisko koncentrāciju un minimālo piešķīrumu ilgtspējīgai pilsētattīstībai;

8)grozīt I pielikumu, lai ar tūrismu un kultūru saistītos izlaides un rezultātu rādītājus varētu izmantot ārpus 5. politikas mērķa tvēruma.

2018/0197 (COD)

Grozīts priekšlikums

EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA

par Eiropas Reģionālās attīstības fondu un Kohēzijas fondu

Komisijas priekšlikumu COM(2018) 372 groza šādi:

(1)priekšlikumā iekļauj šādu 7.a apsvērumu:

“(7a) Tā kā mazie un vidējie uzņēmumi (MVU) ir Eiropas ekonomikas balsts, ERAF arī turpmāk būtu jāatbalsta MVU attīstība, veicinot to izaugsmi un konkurētspēju. Turklāt, ņemot vērā Covid-19 pandēmijas vai jebkādas citas nākotnē iespējamas krīzes situācijas potenciāli smagās sekas, kas var ietekmēt uzņēmējdarbību un nodarbinātību, ERAF būtu jāatbalsta atgūšanās no šādas krīzes, atbalstot darbvietu radīšanu MVU.”;

(2)priekšlikumā iekļauj šādu 10.a apsvērumu:

“(10a) Lai sociāli iekļaujošā veidā stiprinātu sagatavotību izglītošanai un apmācībai attālinātā un tiešsaistes režīmā, ERAF, pildot uzdevumu uzlabot piekļuvi iekļaujošiem un kvalitatīviem pakalpojumiem izglītības, apmācības un mūžizglītības jomā, jo īpaši būtu jāpalīdz veicināt noturību attālināta vai tiešsaistes režīma mācībās. Centieni Covid-19 pandēmijas laikā nodrošināt izglītošanas un apmācības nepārtrauktību ir iezīmējuši būtiskus trūkumus no nelabvēlīgas vides nākošu un attālos reģionos dzīvojošu apmācāmo piekļuvē nepieciešamajam IKT aprīkojumam un savienotībai. Šajā sakarā ERAF būtu jāatbalsta vajadzīgā IKT aprīkojuma un savienotības pieejamība, tādējādi veicinot izglītības un apmācības sistēmu noturību attiecībā uz mācībām attālinātā vai tiešsaistes režīmā.”;

(2)priekšlikumā iekļauj šādu 10.b apsvērumu:

“(10b) Lai stiprinātu sabiedrības veselības sistēmu spēju novērst ārkārtas situācijas veselības jomā, ātri reaģēt uz tām un no tām atgūties, ERAF būtu jāveicina arī veselības sistēmu noturība. Turklāt līdz šim vēl nepieredzētā Covid-19 pandēmija ir parādījusi, ka, lai sekmīgi reaģētu uz ārkārtas situāciju, ir svarīga tūlītēja kritiski svarīgu preču pieejamība, tāpēc ERAF atbalsta darbības joma būtu jāpaplašina, lai ļautu iegādāties preces, kas vajadzīgas, lai stiprinātu noturību pret katastrofām un veselības sistēmu noturību. Ja preces tiek iegādātas ar mērķi stiprināt veselības sistēmu noturību, to iepirkumam vajadzētu būt saskanīgam ar nacionālo veselības stratēģiju un tam nevajadzētu pārsniegt tās tvērumu, kā arī būtu jānodrošina papildināmība ar [Veselības programmu] un rescEU spējām Savienības civilās aizsardzības mehānisma (UCPM) satvarā.”;

(3)priekšlikumā iekļauj šādu 10.c apsvērumu:

“(10c) Lai varētu atbalstīt reģionālās ekonomikas, kuras ir ļoti atkarīgas no tūrisma un kultūras nozarēm, būtu jānosprauž to atbalstam īpaši veltīts konkrētais mērķis. Tas ļautu pilnībā realizēt kultūras un tūrisma potenciālu ekonomikas atveseļošanā, sociālajā iekļaušanā un sociālajā inovācijā, neskarot iespējas minētajām nozarēm atbalstu no ERAF sniegt arī citu konkrēto mērķu satvarā.”;

(4)priekšlikuma 21. apsvērumu aizstāj ar šādu:

“(21) Vienlaikus ir svarīgi precizēt darbības, kuras neietilpst ERAF un Kohēzijas fonda darbības jomā, tai skaitā investīcijas, kuru mērķis ir samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas, ko rada Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2003/87/EK(*) I pielikumā uzskaitītās darbības, – tas ļaus izvairīties no situācijas, ka tiek dublēts finansējums, kas jau pieejams minētās direktīvas satvarā. Tāpat ERAF un Kohēzijas fonda līdzekļus nevajadzētu izmantot, lai sniegtu atbalstu grūtībās nonākušiem uzņēmumiem, kas definēti Komisijas Regulā (ES) Nr. 651/2014(**), ja vien tas nav atļauts pagaidu valsts atbalsta shēmās, kuras izveidotas ārkārtas apstākļu sakarā. Turklāt būtu skaidri jānosaka, ka pretendēt uz atbalstu no ERAF un Kohēzijas fonda nav tiesīgas LESD II pielikumā uzskaitītās aizjūras zemes un teritorijas.

_____________

(*) Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2003/87/EK (2003. gada 13. oktobris), ar kuru nosaka sistēmu siltumnīcas efektu izraisošo gāzu emisijas kvotu tirdzniecībai Savienībā un groza Padomes Direktīvu 96/61/EK (OV L 275, 25.10.2003., 32. lpp.).

(**) Komisijas Regula (ES) Nr. 651/2014 (2014. gada 17. jūnijs), ar ko noteiktas atbalsta kategorijas atzīst par saderīgām ar iekšējo tirgu, piemērojot Līguma 107. un 108. pantu (OV L 187, 26.6.2014., 1. lpp.).”;

(5)priekšlikumā iekļauj šādu 27.a apsvērumu:

“(27a) Lai varētu ātri reaģēt uz Stabilitātes un izaugsmes paktā minētajiem ārkārtējiem un neparastiem apstākļiem, kas varētu rasties plānošanas periodā, būtu jāparedz pagaidu pasākumi, kuri atvieglotu ERAF atbalsta izmantošanu reaģēšanai uz šādiem apstākļiem. Turklāt, tā kā piemērošanas tvērumu nosaka Stabilitātes un izaugsmes pakts un īstenošanas pilnvaras attiecas tikai uz šajā regulā noteiktajiem pasākumiem, šīs pilnvaras attiecībā uz pagaidu pasākumiem fondu līdzekļu izmantošanai nolūkā reaģēt uz ārkārtējiem un neparastiem apstākļiem būtu jāpieņem bez komiteju procedūras.”;

(6)priekšlikuma 2. panta 1. punktu groza šādi:

(a)punkta a) apakšpunktā iii) punktu aizstāj ar šādu:

“iii) veicināt MVU izaugsmi un konkurētspēju un darbvietu radīšanu MVU,”;

(b)punkta d) apakšpunktu groza šādi:

i)    apakšpunkta ii) punktu aizstāj ar šādu:

“ii) uzlabot piekļuvi iekļaujošiem un kvalitatīviem pakalpojumiem izglītības, apmācības un mūžizglītības jomā, attīstot infrastruktūru, tai skaitā veicinot noturību izglītošanā un apmācībā attālinātā un tiešsaistes režīmā,”;

ii)    apakšpunkta iv) punktu aizstāj ar šādu:

“iv) nodrošināt vienlīdzīgu piekļuvi veselības aprūpei un veicināt veselības sistēmu noturību,”;

iii)    pievieno šādu v) punktu:

“v) palielināt kultūras un tūrisma lomu ekonomikas attīstībā, sociālajā iekļaušanā un sociālajā inovācijā;”;

(7)priekšlikuma 4. panta 1. punktam pievieno šādu daļu:

“Lai palīdzētu sasniegt 2. panta 1. punkta b) apakšpunkta iv) punktā nosprausto PM Nr. 2 konkrēto mērķi un minētā panta d) apakšpunkta iv) punktā nosprausto PM Nr. 4 konkrēto mērķi, no ERAF atbalsta arī tādu preču iegādi, kas vajadzīgas veselības sistēmu noturības stiprināšanai un noturības pret katastrofām stiprināšanai.”;

(8)priekšlikuma 6. panta 1. punkta d) apakšpunktu aizstāj ar šādu:

“d) grūtībās nonākušus uzņēmumus, kas definēti Komisijas Regulas (ES) Nr. 651/2014 2. panta 18. punktā, ja vien tas nav atļauts pagaidu valsts atbalsta shēmā, kura izveidota ārkārtas apstākļu sakarā,”;

(9)iekļauj šādu II.a nodaļu:

II.a NODAĻA

Pagaidu pasākumi nolūkā reaģēt uz ārkārtējiem un neparastiem apstākļiem

11.a pants

Pagaidu pasākumi ERAF izmantošanai nolūkā reaģēt uz ārkārtējiem un neparastiem apstākļiem

Ja Padome pēc [šīs regulas spēkā stāšanās diena] ir atzinusi, ka ir ārkārtēji apstākļi, ko viena vai vairākas dalībvalstis nevar kontrolēt un kam turklāt ir liela ietekme uz vispārējās valdības finansiālo stāvokli, vai ka eurozonā vai Savienībā kopumā ir nopietna ekonomikas lejupslīde, kā minēts Regulas (EK) Nr. 1466/97(*) 5. panta 1. punkta desmitajā daļā, 6. panta 3. punkta ceturtajā daļā, 9. panta 1. punkta desmitajā daļā un 10. panta 3. punkta ceturtajā daļā, vai ka ir norisinājušies negaidīti un nelabvēlīgi ekonomiski notikumi, kas lielā mērā negatīvi ietekmējuši valsts finanses, kā minēts Regulas (EK) Nr. 1467/97(**) 3. panta 5. punktā un 5. panta 2. punktā, Komisija ar īstenošanas lēmumu uz minētajā lēmumā noteiktu periodu var:

(a)atkāpjoties no 4. panta, paplašināt ERAF atbalsta darbības jomu, lai atbalstītu pasākumus, kas ir absolūti vajadzīgi, lai reaģētu uz šādiem ārkārtējiem vai neparastiem apstākļiem, jo īpaši atļaut dotāciju veidā finansēt MVU apgrozāmo kapitālu;

(b)atkāpjoties no 3. panta un 9. panta 2. punkta, samazināt tematiskās koncentrācijas prasības un minimālo piešķīrumu prasības, kas noteiktas ilgtspējīgai pilsētattīstībai.

_____________

(*) Padomes Regula (EK) Nr. 1466/97 (1997. gada 7. jūlijs)  par budžeta stāvokļa uzraudzības un ekonomikas politikas uzraudzības un koordinācijas stiprināšanu  (OV L 209, 2.8.1997., 1. lpp.).

(**) Padomes Regula (EK) Nr. 1467/97 (1997. gada 7. jūlijs) par to, kā paātrināt un precizēt pārmērīga budžeta deficīta novēršanas procedūras īstenošanu (OV L 209, 2.8.1997., 6. lpp.).”;

(10)Priekšlikuma I pielikumu groza saskaņā ar šā priekšlikuma pielikumu.

Briselē,

Eiropas Parlamenta vārdā –    Padomes vārdā –

priekšsēdētājs    priekšsēdētājs

Top

Briselē, 28.5.2020

COM(2020) 452 final

PIELIKUMS

[dokumentam]

Grozīts priekšlikums

EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA

par Eiropas Reģionālās attīstības fondu un Kohēzijas fondu


PIELIKUMS

Komisijas priekšlikuma COM(2018) 372 I pielikuma 1. tabulu groza šādi:

(1)    rādītāju “RKI 77 – Atbalstītās kultūras un tūrisma infrastruktūras kapacitāte” aizstāj ar šādu:

“RKI 77 – Atbalstītās kultūras un tūrisma infrastruktūras kapacitāte*”;

(2)     rādītāju “RKR 78 – Lietotāji, kas gūst labumu no atbalstītās kultūras infrastruktūras” aizstāj ar šādu:

“RKR 78 – Lietotāji, kas gūst labumu no atbalstītās kultūras infrastruktūras*”.

Top