EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016XC0804(01)

Pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

OV C 282, 4.8.2016, p. 14–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

4.8.2016   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 282/14


Pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

(2016/C 282/09)

Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51. pantam.

VIENOTS DOKUMENTS

OLIVA DI GAETA

ES Nr.: PDO-IT-02101 – 23.12.2015

ACVN ( X ) AĢIN ( )

1.   Nosaukums (nosaukumi)

Oliva di Gaeta

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

Itālija

3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts

3.1.   Produkta veids

1.6. grupa. Svaigi vai pārstrādāti augļi, dārzeņi un labība

3.2.   Apraksts par produktu, uz kuru attiecas 1. punktā minētais nosaukums

Ar nosaukumu Oliva di Gaeta apzīmē olīvu šķirni “Itrana” (sauktu arī par “Gaetana”). Produktu Oliva di Gaeta laižot tirdzniecībā, tam ir jābūt ar šādām īpašībām:

—   forma: lodveida,

—   kalibrs: vismaz 12 mm,

—   augļu skaits/kg: nepārsniedz 410,

—   krāsa: no tumši sārtas līdz purpursarkanai,

—   attiecība mīkstums/kauliņš: vismaz 3,

—   polifenoli kopā: vismaz 12 mg/kg,

—   tokoferoli kopā: vismaz 42 mg/kg.

Turklāt mīkstumam jābūt pilnībā atdalītam no kauliņa, ar mīkstu konsistenci, tipisku, rūgtenu garšu, ar etiķskābes un/vai pienskābes piegaršu, no tumši sārtas līdz purpursarkanai krāsai.

Iespējamie defekti, piemēram, mizas bojājumi ar vai bez mīkstuma izmaiņām, saraukšanās, kātiņa klātbūtne, kriptogāmu un/vai kukaiņu nodarīti bojājumi ir pieļaujami ne vairāk kā 6 % apjomā.

3.3.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem) un izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)

PDO Oliva di Gaeta izmanto vienīgi šķirni “Itrana” (sauktu arī par “Gaetana”). Ģenētiski modificētu “Itrana” augu izmantošana netiek atļauta. Oliva di Gaeta ražošanai ir aizliegts izmantot olīvu partijas, kur ir nenobrieduši vai mīksti kauleņi, ar sarkanu epikarpu un/vai kur augļiem mīkstums nav iekrāsojies “asinssarkans”.

3.4.   Konkrēti ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

Visiem ražošanas procesa posmiem (olīvu audzēšanai, novākšanai un pārstrādei) jānoris noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā, kas norādīts turpmāk 4. punktā.

3.5.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta griešanas, rīvēšanas, iepakošanas u. c. īpašie noteikumi

Laižot tirdzniecībā produktu ar aizsargāto cilmes vietas nosaukumu Oliva di Gaeta, to var iepakot:

pārtikai lietojamos traukos ar maksimālo ietilpību 25 litri. Uz šāda veida iepakojuma ar labi redzamiem un neizdzēšamiem burtiem jābūt norādītam iepakošanas datumam,

caurspīdīgos stikla traukos ar maksimālo ietilpību 4 litri,

plastmasas vienreizējās lietošanas traukos ar maksimālo ietilpību 4 litri.

Iepakošanas posmā ir atļauts izmantot skābinātājvielas un/vai konservantus, piemēram, L-askorbīnskābi un citronskābi, lai veicinātu un pagarinātu produkta derīguma termiņu.

Sālījuma pasterizācija ir pieļaujama.

Olīvu pasterizācija ir aizliegta.

3.6.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta marķēšanas īpašie noteikumi

Uz Oliva di Gaeta izmantotajām etiķetēm noteikti jābūt Eiropas Savienības ACVN grafiskajam identifikācijas simbolam un šādai papildu informācijai:

nosaukums Oliva di Gaeta, kam seko akronīms PDO (ACVN),

ražotāja vārds [un uzvārds/nosaukums], uzņēmuma nosaukums un adrese,

šāds produkta logotips:

Image

Nedrīkst pievienot nekādu apzīmējumu, kas nav skaidri paredzēts noteikumos. Tomēr ir atļauts lietot norādes, kurās izmantotas atsauces uz privātiem zīmoliem (ja vien tām nav slavinošs vai patērētāju maldinošs raksturs), tā lauksaimniecības uzņēmuma nosaukums, kurā kultūra tiek audzēta, kā arī citas patiesībai atbilstošas un dokumentējamas atsauces, kas atļautas saskaņā ar spēkā esošajiem Kopienas noteikumiem un kas nav pretrunā ar šīs specifikācijas mērķi un saturu.

4.   Ģeogrāfiskā apgabala īsa definīcija

Ar aizsargāto cilmes vietas nosaukumu Oliva di Gaeta apzīmēto olīvu audzēšanas un ražošanas apgabalā ietilpst šādu Lācijas un Kampānijas reģiona pašvaldību teritorija:

Latina provincē– visa šādu pašvaldību teritorija: Bassiano, Campodimele, Castelforte, Cori, Fondi, Formia, Gaeta, Itri, Lenola, Maenza, Minturno, Monte S. Biagio, Norma, Priverno, Prossedi, Roccagorga, Roccamassima, Roccasecca dei Volsci, Sermoneta, Sezze, Sonnino, Sperlonga, Spigno Saturnia, SS. Cosma e Damiano, Terracina, kā arī daļa no Cisterna di Latina pašvaldības teritorijas. Attiecībā uz Cisterna di Latina pašvaldību, ražošanas platību apakšējās robežas sakrīt ar maršruta dzelzceļa līniju Roma–Neapole;

Frosinone provincē– visa šādu pašvaldību teritorija: Amaseno, Ausonia, Castelnuovo Parano, Coreno Ausonio, Esperia, Pico;

Romas provincē– visa šādu pašvaldību teritorija: Castel Madama, Castel S. Pietro, Palestrina, Labico, Valmontone, Artena, San Gregorio da Sassola, Casape, Poli un Tivoli;

Caserta provincē– visa šādu pašvaldību teritorija: Sessa Aurunca un Cellole.

Image

5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

Noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā, kas sastāv no 44 pašvaldību teritorijas, joprojām ir viendabīga platība, kas stiepjas no ziemeļiem uz dienvidiem gar Tiburtini Prenestini, Lepine, Ausoni un Aurunci kalnu grēdām. Šajās platībās olīvu audzēšana balstās gandrīz vienīgi uz šķirnes “Itrana” (sauktu arī par “Gaetana”) audzēšanu, kas ir cieši saistīta ar vietējo sociālo struktūru, kura daudzus gadsimtus ir noteikusi teritorijas attīstību un līdz ar to iedzīvotāju dzīvi laika gaitā, pirmām kārtām skarot ekonomikas jomu. Šķirne “Itrana” (sauktu arī par “Gaetana”) ir lieliski pielāgota Oliva di Gaeta audzēšanas platību augsnes apstākļiem, ārpus minētajām teritorijām šīs šķirnes izplatība nav tik liela.

Šķirnei “Itrana” ir divu veidu izmantojums, kuru raksturo vēlīna nogatavošanās. Raža ir pilnībā nogatavojusies. Lai iegūtu Oliva di Gaeta ražošanai nepieciešamās īpašības, ir svarīgi atrast pareizo gatavības pakāpi. Kauleņi, kas paredzēti Oliva di Gaeta ražošanai, ir jānovāc pilngatavībā, kas tiek sasniegta, kad epikarps izskatās melns, spīdīgs un dažreiz pārklāts ar kārtiņu, ko vietējie sauc par “panno” (apsarme), bet mīkstumam ir tendence pakāpeniski pārņemt tumšu vīnsarkanu krāsu, sākot no augļa perifēriskās daļas. Īstās kauleņu nobriešanas pakāpes novērtējums, ko veic lauksaimnieks un/vai uzņēmējs, ir ļoti svarīgs, lai pēc fermentācijas procesa Oliva di Gaeta pareizi iekrāsotos.

Oliva di Gaeta ražošanai paredzēto olīvu fermentēšana notiek pēc tradicionālās “Itrana” sistēmas. Šī metode tiek nodota nākamajām vietējo uzņēmēju paaudzēm un tiek lietota noteiktajā apgabalā; tā paredz sākt dabiskos pienskābās rūgšanas procesus bez tūlītējas sāls vai mākslīgo skābinātāju pievienošanas. Tā ir gadu gaitā nostiprinājusies sistēma, kas pamatojas uz fermentācijas procesiem ar plašu un daudzveidīgu mikrobu floras iesaistīšanu, kura veidojas spontāni un kura izraisa vispirms ļoti strauju fermentāciju, kas pēc sāls pievienošanas palēninās. Šā procesa vadība ietver operatora veiktu rūpīgu vides uzraudzību – tā sastāv no ūdens un olīvām, kam pakāpeniski tiek pievienota sāls. Procesa gaitā operatoram nepieciešams veikt periodisku sālījuma papildināšanu, lai olīvas nenonāktu saskarē ar gaisu.

Pareiza fermentācijas procesa vadība turklāt izraisa olīvu mīkstuma mīkstināšanos, nodrošinot tā atdalīšanos no kauliņa, raksturo un izdala Oliva di Gaeta rūgteno, etiķskābei un/vai pienskābei raksturīgo garšu, kas to atšķir no citu šķirņu galda olīvām.

No daudzajām norādēm dažādos vēsturiskos dokumentos, kas datēti ar Gaeta hercogistes pastāvēšanas laiku, attiecībā uz (melno) galda olīvu ražošanu un tirdzniecību, ir skaidrs, ka hercogistes administrētā teritorija bijusi šūpulis olīvu produkta nosaukuma homonīma izcelsmei.

Nosaukumu Oliva di Gaeta var vēsturiski izsekot pēc teritoriālās izcelsmes, pēc piederības hercogistei ar tādu pašu nosaukumu, kā arī pēc ostas nosaukuma, no kuras kuģi izbrauca uz galvenajiem melno olīvu tirgiem. Kopš tā laika nosaukumu Oliva di Gaeta izmanto tirgotāji un ražotāji, lai apzīmētu Itrana melnās galda olīvas, kuras iegūst, izmantojot īpašu vietējo pārstrādes sistēmu. No vēsturiskā viedokļa raugoties, saikne starp produktu un ģeogrāfisko teritoriju ir pierādīta ar daudziem dokumentiem; daudzas ir arī vēsturiskās atsauces uz melno galda olīvu ražošanas metodi. Nosaukums Oliva di Gaeta ir vispāratzīts vairākus gadu desmitus, ko apliecina rēķini, uzlīmes, reklāmas un publikācijas utt.

Atsauce uz specifikācijas publikāciju

(šīs regulas 6. panta 1. punkta otrā daļa)

Ar ražošanas specifikāciju konsolidēto redakciju var iepazīties interneta vietnē http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335”

vai

atverot Lauksaimniecības un mežsaimniecības ministrijas tīmekļa vietnes mājaslapu (www.politicheagricole.it), uzklikšķinot uz “Prodotti DOP e IGP” (ekrāna augšdaļas labajā pusē), tad uz “Prodotti DOP, IGP e STG” (ekrāna kreisajā malā) un, visbeidzot, uz “Disciplinari di produzione all’esame dell’UE”.


(1)  OV L 343, 14.12.2012., 1. lpp.


Top