Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016SC0169

    KOMISIJAS DIENESTU DARBA DOKUMENTS IETEKMES NOVĒRTĒJUMA KOPSAVILKUMS Pavaddokuments dokumentam Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai, ar ko, ņemot vērā mainīgos tirgus apstākļus, groza Direktīvu 2010/13/ES par to, lai koordinētu dažus dalībvalstu normatīvajos un administratīvajos aktos paredzētus noteikumus par audiovizuālo mediju pakalpojumu sniegšanu

    SWD/2016/0169 final - 2016/0151 (COD)

    Briselē, 25.5.2016

    SWD(2016) 169 final

    KOMISIJAS DIENESTU DARBA DOKUMENTS

    IETEKMES NOVĒRTĒJUMA KOPSAVILKUMS

    Pavaddokuments dokumentam

    Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai, ar ko, ņemot vērā mainīgos tirgus apstākļus, groza Direktīvu 2010/13/ES par to, lai koordinētu dažus dalībvalstu normatīvajos un administratīvajos aktos paredzētus noteikumus par audiovizuālo mediju pakalpojumu sniegšanu

    {COM(2016) 287 final}
    {SWD(2016) 168 final}
    {SWD(2016) 170 final}
    {SWD(2016) 171 final}


    A. Rīcības nepieciešamība

    Kāda ir problēma un kāpēc tā ir problēma?

    Saskaņā ar Normatīvās atbilstības un izpildes programmu (REFIT) vienlaikus ar AVMSD ex post novērtējumu ir veikts arī ietekmes novērtējums.

    Kopumā ir secināts, ka AVMSD mērķi joprojām ir aktuāli. 

    Veicot REFIT novērtējumu, ir konstatētas šādas trīs galvenās problēmu kopas.

    -Nepilngadīgo un patērētāju nepietiekama aizsardzība, kad video koplietošanas platformās tiek skatīti videomateriāli.

    -Vienlīdzīgu konkurences apstākļu trūkums starp tradicionālajiem apraides pakalpojumiem un pieprasījumpakalpojumiem, kā arī iekšējā tirgus nepilnības, kas izriet no tā, ka daži AVMSD noteikumi nav pietiekami precīzi.

    -Noteikumi par komercziņojumiem vairs nav piemēroti mērķa sasniegšanai.

    REFIT novērtējumā secināts arī, ka ir iespējama vienkāršošana, jo īpaši saistībā ar procedūrām, kas atbalsta izcelsmes valsts principa piemērošanu, un saistībā ar dažiem komercpaziņojumu noteikumiem.

    Sasniedzamie mērķi

    Vispārīgie mērķi ir šādi.

    1.Uzlabot patērētāju un nepilngadīgo aizsardzību.

    2.Nodrošināt vienlīdzīgus konkurences apstākļus, saglabāt iekšējā tirgus integritāti un uzlabot juridisko noteiktību.

    3.Vienkāršot tiesisko regulējumu.

    Kāda ir pievienotā vērtība pasākumiem ES līmenī?

    AVMSD ir tiesiskais regulējums, uz kuru balstās Eiropas audiovizuālais vienotais tirgus. Pieprasījumpakalpojumu un video koplietošanas platformu attīstība, kā arī to pavadošās skatīšanās paradumu izmaiņas un ar to saistītie riski ir parādība, kas skar visas dalībvalstis.

    Tiek uzskatīts, ka paredzētā AVMSD pārskatīšana atbilst gan subsidiaritātes, gan proporcionalitātes principam, jo tiek saglabāta uz saskaņošanu vērstā pieeja un sadarbības mehānismi, kas ļauj dalībvalstīm ņemt vērā tajās pastāvošās īpatnības.

    B. Risinājumi

    Risinājuma varianti mērķu sasniegšanai. Kāds ir vēlamākais variants (ja tāds ir)? Iemesli, ja vēlamākā varianta nav.

    Varianti ir sagrupēti atbilstoši konkrētajai problēmai, ko ar tiem galvenokārt paredzēts novērst. Vēlamākais variants katrā sadaļā ir izcelts.

    1.Varianti, kā risināt nepilngadīgo un patērētāju nepietiekamu aizsardzību video koplietošanas platformās

    A variants atbalsta pašregulāciju nepilngadīgo un patērētāju aizsargāšanai video koplietošanas platformās.

    B variants nosaka līdzekļu izmantošanas pienākumu video koplietošanas platformās, lai aizsargātu nepilngadīgos un nepieļautu naidīgu runu, to īstenojot ar kopregulēšanu.

    2.Varianti, kā risināt problēmu saistībā ar vienlīdzīgu konkurences apstākļu trūkumu un iekšējā tirgus nepilnībām

    a) Eiropas darbu popularizēšana

    A variants paredz lielāku elastību gan televīzijas apraidei, gan pieprasījumpakalpojumiem attiecībā uz to, kā tiek īstenots pienākums popularizēt Eiropas darbus. 

    B variants saglabā status quo attiecībā uz televīzijas apraidi un pastiprina noteikumus pieprasījumpakalpojumu sniedzējiem.

    b) nepilngadīgo aizsardzība pieprasījumpakalpojumos

    A variants palielina nepilngadīgo aizsardzības līmeni audiovizuālo mediju pieprasījumpakalpojumos, vienkāršo kaitējoša satura jēdzienu un veicina ES kopregulējumu par satura deskriptoriem.

    c) izcelsmes valsts princips

    A variants vienkāršo un uzlabo piekritības noteikumus un sadarbības procedūras.

    d) regulatoru neatkarība

    A variants paredz, ka dalībvalstīs jābūt neatkarīgai regulētājiestādei, un izvirza vairākas prasības to neatkarības un efektivitātes stiprināšanai. ERGA koordinācijas un padomdevējas loma tiek nostiprināta un ietverta AVMSD.

    3.Variants, kā risināt problēmu, ka noteikumi par komercpaziņojumiem vairs nav piemēroti mērķa sasniegšanai

    A variants padara dažus audiovizuālo komercpaziņojumu noteikumus elastīgākus.

    Kādas ir dažādās ieinteresētās personas? Kuru variantu katra atbalsta?

    Ieinteresētās personas, kuras visvairāk ietekmē iespējamās AVMSD izmaiņas ir šādas: valstu regulatori, sabiedriskās televīzijas raidorganizācijas, komerciālās televīzijas raidorganizācijas, pieprasījumpakalpojumu sniedzēji (laiknovirzes televīzijas pakalpojumi, video pieprasījumpakalpojumi, ziņas/portāli), video koplietošanas platformas (patlaban AVMSD uz tām neattiecas), pašregulējošas organizācijas, patērētāji, tostarp nepilngadīgie, reklāmdevēji un reklāmas aģentūras (jo īpaši saistībā ar komercpaziņojumiem) un neatkarīgi satura ražotāji un izplatītāji (jo īpaši saistībā ar Eiropas darbu popularizēšanu).

    Galvenie elementi, kas saistībā ar turpmāk paredzētajiem politikas variantiem kopumā novēroti visās ieinteresēto personu kategorijās, ir šādi:

    -ieinteresēto personu viedokļu konverģence attiecībā uz nepieciešamību veikt izmaiņas noteikumos par direktīvas piemērošanas jomu, lai gan starp ieinteresētajām personām nebija vienprātības un skaidrības par turpmāko virzību;

    -visu ieinteresēto personu atbalsts status quo saglabāšanai attiecībā uz izcelsmes valsts principu; obligātumu/atrodamību; pieejamību personām ar invaliditāti; noteikumiem par sabiedrībai nozīmīgiem notikumiem, īsām ziņu reportāžām un tiesībām uz atbildi;

    -starp ieinteresētajām personām nav skaidras vienprātības par komercpaziņojumiem, nepilngadīgo aizsardzību un Eiropas darbu popularizēšanu.

    C. Vēlamākā varianta ietekme

    Kādus ieguvumus nodrošinās vēlamākais variants (ja tāds ir, pretējā gadījumā — galvenie varianti)?

    Vēlamākais variants ir B iedaļā izcelto variantu kombinācija. Galvenie ieguvumi ir šādi:

    -tiek uzlabota nepilngadīgo aizsardzība, tostarp nosakot pienākumu video koplietošanas platformās nodrošināt nepilngadīgo aizsardzību pret kaitīgu saturu un naidīgu runu;

    -tiek nodrošināts mediju pakalpojumu devums kultūras daudzveidībā, to pielāgojot dažādiem uzņēmējdarbības modeļiem;

    -tiek risināts taisnīgas attieksmes trūkums pret televīzijas apraidi un pieprasījumpakalpojumiem, tostarp nepilngadīgo aizsardzības, Eiropas darbu popularizēšanas un komercpaziņojumu jomā;

    -tiek saglabāts zināms elastīgums attiecībā uz to, kā dalībvalstis īstenos AVMSD, un tiek ņemti vērā subsidiaritātes apsvērumi un valstu īpatnības;

    -tiek uzlabota direktīvas īstenošana.

    Vēlamākā varianta (ja tāds ir, pretējā gadījumā – galveno variantu) izmaksas

    Vēlamākā varianta izmaksas būtu jāsedz pieprasījumpakalpojumu sniedzējiem un video koplietošanas platformām. Tie galvenokārt būtu saistīti ar to noteikumu īstenošanu, kas paredzēti patērētāju aizsardzības uzlabošanai. Tomēr šīs izmaksas mazinātu tas, ka dažas dalībvalstis jau ir ieviesušas stingrākus noteikumus un ka lielās video koplietošanas platformas saskaņā ar savu uzņēmumu politiku jau ir brīvprātīgi veikušas pasākumus patērētāju aizsardzībai.

    Vai tiks būtiski ietekmēti valstu budžeti un pārvaldes iestādes?

    Galveno ietekmi uz valstu budžetiem un pārvaldes iestādēm radītu kopregulēšanas īstenošana nepilngadīgo aizsardzībai video koplietošanas platformās un juridiskas prasības ieviešana par valstu regulētājiestāžu neatkarību un minimālajām prasībām, kurām tām jāatbilst. Pēdējā minētajā gadījumā ietekme būs atkarīgā no tā, cik lielā mērā valstu regulētājiestādes jau atbilst šīm minimālajām prasībām.

    Vai būs kāda cita būtiska ietekme?

    Proporcionalitāte?

    ES rīcības proporcionalitāti nodrošinās direktīvas minimālās saskaņošanas noteikums.

    D. Turpmākā rīcība

    Kad politika tiks pārskatīta?

    Tiks īstenota nepārtraukta uzraudzība, izmantojot dalībvalstu ziņojumus Komisijai un Komisijas ziņojumus Eiropas Parlamentam, Padomei un Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai.

    Top