This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52012AE0146
Opinion of the European Economic and Social Committee on the ‘Proposal for a Council Regulation — Administrative Cooperation in the field of excise duties’ COM(2011) 730 final — 2011/0330 (CNS)
Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Padomes regulai par administratīvu sadarbību akcīzes nodokļu jomā” COM(2011) 730 galīgā redakcija – 2011/0330 (CNS)
Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Padomes regulai par administratīvu sadarbību akcīzes nodokļu jomā” COM(2011) 730 galīgā redakcija – 2011/0330 (CNS)
OV C 68, 6.3.2012, p. 45–46
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
6.3.2012 |
LV |
Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis |
C 68/45 |
Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Padomes regulai par administratīvu sadarbību akcīzes nodokļu jomā”
COM(2011) 730 galīgā redakcija – 2011/0330 (CNS)
2012/C 68/08
Galvenā ziņotāja: LOUGHEED kdze
Eiropas Savienības Padome 2011. gada 28. novembrī saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 113. pantu nolēma konsultēties ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju par tematu
“Priekšlikums Padomes regulai par administratīvu sadarbību akcīzes nodokļu jomā”
COM(2011)730 galīgā redakcija – 2011/0330 (CNS).
Komitejas Birojs 2011. gada 6. decembrī uzticēja Ekonomikas un monetārās savienības, ekonomiskās un sociālās kohēzijas specializētajai nodaļai sagatavot Komitejas atzinumu par šo jautājumu.
Ņemot vērā jautājuma steidzamību, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja 477. plenārajā sesijā, kas notika 2012. gada 18. un 19. janvārī (2012. gada 18. janvāra sēdē), iecēla LOUGHEED kdzi par galveno ziņotāju un ar 138 balsīm par un 10 atturoties, pieņēma šo atzinumu.
1. Secinājumi un ieteikumi
1.1 EESK atbalsta un atzinīgi vērtē priekšlikumu jaunai regulai par administratīvu sadarbību akcīzes nodokļu jomā, jo ir nepieciešams un lietderīgi aktualizēt pašreiz spēkā esošos noteikumus, lai atbalstītu valstu administrācijas iestāžu sadarbību un tādējādi nodrošinātu nodokļu efektīvu iekasēšanu un cīņu pret krāpšanu akcīzes nodokļa jomā.
2. Pamatojums
2.1 Eiropas Savienībā akcīzes nodokli iekasē par trim produktu kategorijām: alkoholu un alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem un enerģijas produktiem. Šiem akcīzes nodokļiem ir svarīga nozīme centienos ietekmēt sabiedrības uzvedību un palielināt dalībvalstu un ES publiskās finanses (1).
2.2 Vairāku iemeslu dēļ — tostarp jāmin arī iespēja gūt ievērojamu peļņu, ieguldot salīdzinoši nelielu darbu — krāpšanas līmenis (īpaši tabakas un alkohola jomā) Eiropas Savienībā ir bijis ļoti augsts. Ņemot vērā šo biežo krāpšanu, tika izveidota “Augsta līmeņa grupa krāpšanas apkarošanai tabakas izstrādājumu un alkohola jomā” (2), un tās ieteikumus šāda veida krāpšanas apkarošanai 1998. gada maijā atbalstīja Ekonomikas un finanšu padome (ECOFIN). Tika izteikti vairāki priekšlikumi, bet visnozīmīgākais ilgtermiņa priekšlikums bija tāds, ka Eiropas Savienībai ir jāizveido pilnībā datorizēta preču aprites un kontroles sistēma.
2.3 Tāpēc ES vairākus gadus ir pakāpeniski attīstījusi un izvērsusi jaunu, modernu sistēmu akcīzes preču aprites iekšējā tirgū uzraudzībai — akcīzes preču aprites un kontroles sistēmu (Excise Movement and Control System).
3. Akcīzes preču aprites un kontroles sistēma
3.1 Akcīzes preču aprites un kontroles sistēmu (EMCS) ir izveidota ar Lēmumu Nr. 1152/2003/EK. Tās izveidošana ir bijis nozīmīgs sasniegums, kurā ieguldījumu sniedza Eiropas Komisija, par akcīzes nodokli atbildīgās dalībvalstu iestādes un ekonomikas jomas dalībnieki, kas visi iesaistījās dažādos darba posmos. Sistēmu, kuras pamatā lielā mērā bija papīra formāta dokumenti un kas visiem iesaistītajiem bija apgrūtinoša, turpmāk aizstās ar datorizētu un elektronisku sistēmu, kurā papīra dokumentus gandrīz neizmantos. Vēl svarīgāk ir tas, ka jaunā sistēma dos iespēju attiecīgajām iestādēm sekot preču apritei reālajā laikā un datu bāzēs uzreiz iekļaut informāciju, un tas savukārt dos iespēju veikt vienkāršāku un detalizētāku analīzi un automātisku riska analīzi.
3.1.1 Iesaistītajiem ekonomikas jomas dalībniekiem rodas priekšrocības tādējādi, ka jaunā automātiskā sistēma paātrina nepieciešamās administratīvās darbības (visā preču apritē jau pašreiz izmanto elektronisku administratīvu dokumentu, kas aizstāj papīra dokumentus). Jaunajā sistēmā ir standartizēti daudzi pieprasītie dokumenti un tajā ir iekļauta interneta saskarne, kas dod iespēju pārbaudīt iespējamo tirdzniecības partneru licences.
3.1.2 EESK uzskata, ka EMCS sekmēs legālu tirdzniecību iekšējā tirgū, dalībvalstu rīcībā nododot vēl vienu instrumentu cīņai pret akcīzes nodokļa nemaksāšanu.
4. Priekšlikums Padomes regulai par administratīvu sadarbību akcīzes nodokļu jomā
4.1 Priekšlikums ir viens no pēdējiem nepieciešamajiem sistēmas elementiem, lai šo sistēmu pilnībā varētu izmantot. Tas aizstāj pašreiz spēkā esošo regulu par administratīvu sadarbību akcīzes nodokļu jomā (Regula 2073/2004). Tādējādi tiek atzīta gandrīz pabeigtā modernizācija un dalībvalstu administrācijas iestādēm tiek dota iespēja sadarbojoties izmantot tās priekšrocības, līdz ar to palielinoties šo iestāžu spējai pēc iespējas efektīvāk koordinēt savu darbību.
4.2 EESK atzinīgi vērtē un atbalsta priekšlikuma piemērošanas jomas izvēršanu, aptverot ne tikai iekasējamo nodokļu novērtēšanu, bet arī sadarbību ar akcīzes nodokli saistīto tiesību aktu piemērošanas nodrošināšanā. Tā ir lietderīga pieeja, kas dod iespēju uzlabot cīņu pret krāpšanu, stiprināt iekšējo tirgu un palielināt iedzīvotāju uzticēšanos iekšējam tirgum.
4.3 Reālās nepieciešamības dēļ priekšlikumā ir noteiktas tiesību normas par to, kā šajā jaunajā sistēmā notiks administratīvā sadarbība. EESK uzskata, ka ar priekšlikumu ir nodrošināta līdzsvarota pieeja, kas dalībvalstīm dos iespēju izmantot jaunās sistēmas īpašās priekšrocības, vienlaikus nepalielinot administratīvo slogu ne sev, ne arī ekonomikas jomas dalībniekiem.
4.3.1 EESK uzskata, ka priekšlikumā ir skaidri aprakstītas arī visu iesaistīto dalībnieku, galvenokārt valstu administrācijas iestāžu, tiesības un atbildība un ka ierosinātā kārtība un termiņi ir gan pietiekami vērienīgi, lai savlaicīgi rastu risinājumus, gan visiem vienkārši īstenojami. Šajā sakarā EESK pauž interesi par īstenošanas aktu, ko pašlaik izstrādā un kurā būs noteiktas informācijas kategorijas, ar kurām “automātiskās” apmaiņas sistēmas ietvaros apmaiņa varēs notikt vai nu obligāti, vai fakultatīvi.
4.4 Vairums no priekšlikumā ietvertajiem jaunajiem aspektiem ir tieši saistīti ar sistēmas modernizāciju un jaunajām iespējām administrācijas iestāžu sadarbības uzlabošanā. EESK stingri atbalsta Eiropas Komisiju un dalībvalstis centienos nodrošināt pēc iespējas labāku paplašinātās sistēmas izmantošanu, lai varētu efektīvāk novērtēt un iekasēt nodokļus, atklāt krāpšanu un cīnīties pret to, jo īpaši uzlabojot dalībvalstu administratīvo sadarbību.
4.4.1 Tāpēc Komiteja pauž cerību, ka jaunā sistēma uzlabos automātiskas ziņošanas kvalitāti, dodot dalībvalstīm iespēju ātrāk koncentrēties uz problēmjautājumiem. Īpaši lietderīga ir priekšlikumā iekļautā turpmāko pasākumu sistēma, kas dos iespēju pastāvīgi pārskatīt un uzlabot tās informācijas kvalitāti un lietderību, ar kuru pastāvīgi notiek apmaiņa.
4.5 Lai arī EESK atzīst, ka ir nepieciešams juridisks pamats datu vākšanai no atsevišķiem aprites ierakstiem un šādu ierakstu izmantošanai dalībvalstu analīzēs, tā uzskata, ka minētie ieraksti jāizmanto piesardzīgi, un vērš iestāžu uzmanību uz to, ka šāda informācija jāizmanto uzmanīgi un proporcionāli.
4.6 EESK uzskata, ka priekšlikumā ir līdzsvaroti sadalīta kompetence akcīzes nodokļa un EMCS jomā, proti, Eiropas Komisija ir atbildīga par pašas sistēmas darbību un uzturēšanu, savukārt dalībvalstis — par tajā iekļauto informāciju, apmaiņu ar informāciju un krāpšanas atklāšanu un cīņu pret to.
4.7 EESK uzskata, ka priekšlikumā ir lietderīgi noteikumus par akcīzes nodokli saskaņot ar izmaiņām ES noteikumos par administratīvo sadarbību PVN un tiešo nodokļu jomā. EESK atbalsta visus šos centienus valstīs sekmēt nodokļu, ienākumu, akcīzes nodokļa un muitas dienestu darbību, uzlabojot to saziņu un sadarbību, jo Komiteja uzskata, ka tas palīdzēs attīstīt iekšējo tirgu.
4.8 EESK īpaši atbalsta priekšlikumā noteikto juridisko pamatu SEED-on-Europa pakalpojumam, jo tas ir lietderīgs instruments, kas ekonomikas jomas likumīgajiem dalībniekiem dod iespēju pārbaudīt savu tirdzniecības partneru licenču derīgumu.
Briselē, 2012. gada 18. janvārī
Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas priekšsēdētājs
Staffan NILSSON
(1) Tiek lēsts, ka Eiropas Savienībā akcīzes nodokļa un līdzīgu nodevu veidā ik gadus tiek iekasēti 307 miljardi EUR (dati par 2010. gadu), proti, 22 miljardi par alkoholu un alkoholiskajiem dzērieniem, 207 miljardi par enerģijas produktiem un 77 miljardi par tabakas izstrādājumiem. Tie ir kopēji dati, kas apkopoti, pamatojoties uz Eiropas Komisijas sagatavotajām atsevišķajām tabulām “Akcīzes nodoklis par alkoholiskajiem dzērieniem”, “Akcīzes nodoklis par enerģijas produktiem” un “Akcīzes nodoklis par elektrību un tabakas izstrādājumiem”. Tās ir pieejamas Nodokļu politikas un muitas savienības ĢD tīmekļa vietnē: http://ec.europa.eu/taxation_customs/index_en.htm.
(2) Vienlaikus augsta līmeņa grupa veica analīzi, ka krāpšana 1996. gadā radīja zaudējumus apmēram 3,3 miljardu Eiropas valūtas vienību (ECU) apmērā tabakas jomā un 1,5 miljardu apmēra alkohola jomā.