EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R2529

Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2023/2529 (2023. gada 17. novembris), ar ko saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/1700 precizē datu kopas tehniskos aspektus, nosaka informācijas nosūtīšanas tehniskos formātus un precizē kvalitātes ziņojumu detalizētu sagatavošanas kārtību un saturu par izlases apsekojuma organizēšanu veselības jomā

C/2023/7672

OV L, 2023/2529, 20.11.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2529/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2529/oj

European flag

Oficiālais Vēstnesis
Eiropas Savienības

LV

Serija L


2023/2529

20.11.2023

KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS REGULA (ES) 2023/2529

(2023. gada 17. novembris),

ar ko saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/1700 precizē datu kopas tehniskos aspektus, nosaka informācijas nosūtīšanas tehniskos formātus un precizē kvalitātes ziņojumu detalizētu sagatavošanas kārtību un saturu par izlases apsekojuma organizēšanu veselības jomā

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/1700 (2019. gada 10. oktobris), ar ko izveido vienotu ietvaru Eiropas statistikai par personām un mājsaimniecībām, kuras pamatā ir no izlasēm savākti dati individuālā līmenī, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 808/2004, (EK) Nr. 452/2008 un (EK) Nr. 1338/2008 un ar ko atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1177/2003 un Padomes Regulu (EK) Nr. 577/98 (1), un jo īpaši tās 7. panta 1. punktu, 8. panta 3. punktu un 13. panta 6. punktu,

tā kā:

(1)

Eiropas veselības aptauju apsekojums (EHIS) ir veselības jomā veikts vispārējs sabiedrības apsekojums, kas sniedz statistikas datus par veselības stāvokli, veselības determinantiem un veselības aprūpes darbībām Savienībā. Tas ir nozīmīgs Savienības mēroga atsauces avots uz pierādījumiem balstītai un ar veselību saistītai politikai, tostarp tādās jomās kā sociālā iekļaušana un aizsardzība, veselīgs dzīvesveids, laba veselība vecumdienās un labbūtība, nevienlīdzība veselības jomā, piekļuve veselības aprūpei un veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāte.

(2)

Lai nodrošinātu EHIS pareizu īstenošanu, Komisijai būtu jāprecizē datu kopas tehniskie aspekti, tehniskie formāti informācijas nosūtīšanai no dalībvalstīm Komisijai un kvalitātes ziņojumu satura un nosūtīšanas detalizēta kārtība.

(3)

Eiropas Vēža uzveikšanas plāna (2) mērķis ir pievērsties visam slimības pārvaldības procesam. Tas ir strukturēts četrās galvenajās darbības jomās, kurās Savienība var nodrošināt vislielāko pievienoto vērtību, proti, vēža pacientu un vēzi pārcietušo cilvēku profilakse, agrīna atklāšana, diagnosticēšana un ārstēšana un dzīves kvalitāte. Komisijas Eiropas zaļā kursa (3) pamatā ir stratēģija “No lauka līdz galdam” (4), kas veicina ilgtspējīgu pārtikas patēriņu un atvieglo pāreju uz veselīgu un ilgtspējīgu uzturu.

(4)

Padomes Ieteikums par piekļuvi cenas ziņā pieejamai kvalitatīvai ilgtermiņa aprūpei (5), kas pievienots Komisijas paziņojumam par Eiropas Aprūpes stratēģiju (6), nosaka politikas satvaru ilgtspējīgas ilgtermiņa aprūpes attīstībai, kas visiem nodrošina labāku un cenas ziņā pieejamāku piekļuvi kvalitatīviem pakalpojumiem, kā arī labākus darba apstākļus nozarē.

(5)

Darba ņēmēju veselības un drošības aizsardzība, kas nostiprināta Līgumos un Pamattiesību hartā, ir būtisks elements Savienības ekonomikai, kas darbojas cilvēku labā.

(6)

Valsts statistikas par veselību starptautiskai salīdzināmībai nepieciešams izmantot statistiskās klasifikācijas attiecībā uz teritoriālajām vienībām, izglītību, profesiju un ekonomikas sektoru, kas ir saderīgas ar NUTS (7), ISCED (8), ISCO (9) un NACE (10) klasifikāciju.

(7)

Padomes Ieteikums par veselību veicinošu fizisko aktivitāšu (HEPA) popularizēšanu dažādās nozarēs (11) mudina dalībvalstis pieņemt starpnozaru politikas pieejas un rīcības plānus fizisko aktivitāšu popularizēšanai un izveido satvaru HEPA rādītāju progresa uzraudzībai attiecīgajās tematiskajās jomās.

(8)

Komisijas Ieteikumā (ES) 2023/397 par references metadatiem un kvalitātes ziņojumiem (12) dalībvalstis tiek aicinātas nodrošināt, ka to valstu statistikas iestādes, apkopojot references metadatus un kvalitātes ziņojumus, piemēro vienotās integrētās metadatu struktūras jaunākajā versijā uzskaitītos statistikas jēdzienus.

(9)

Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Eiropas Statistikas sistēmas komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Priekšmets

Ar šo regulu tiek precizēti datu kopas tehniskie aspekti, noteikti tehniskie formāti informācijas nosūtīšanai no dalībvalstīm Komisijai (Eurostat) un precizēta kvalitātes ziņojumu satura un nosūtīšanas detalizēta kārtība Eiropas veselības aptauju apsekojumā (EHIS).

EHIS attiecas uz veselības stāvokli, veselības aprūpi un veselības determinantiem, kā arī uz atsauces kopas sociāldemogrāfiskajām iezīmēm, kā minēts 4. pantā.

2. pants

Definīcijas

Šajā regulā piemēro šādas definīcijas:

1)

“pārskata periods” ir periods, uz kuru attiecas konkrēta informācijas vienība;

2)

“kārtējais” attiecas uz stāvokli intervijas laikā;

3)

“aizstājējvērtība” attiecībā uz interviju ir situācija, kad no izvēlētā respondenta pieprasīto informāciju ir sniegusi trešā persona (t. sk. cits mājsaimniecības loceklis vai persona ārpus mājsaimniecības, kas rūpējas par izvēlēto respondentu), un izvēlētais respondents to nav apstiprinājis. Šī trešā persona ir tuva un ļoti labi zina izvēlēto respondentu;

4)

“metadati” ir dati, kas nosaka un apraksta citus datus, izmantoto metodoloģiju un statistiskos procesus.

3. pants

Statistikas jēdzieni un mainīgo lielumu apraksts

1.   Dalībvalstis izmanto I pielikumā izklāstītos statistikas jēdzienus.

2.   Mainīgo lielumu tehniskie raksturlielumi ir izklāstīti II pielikumā un attiecas uz:

a)

mainīgā lieluma identifikatoru;

b)

mainīgā lieluma nosaukumu;

c)

pārskata periodu;

d)

modalitātes kodu un iezīmi;

e)

filtru.

4. pants

Statistikas kopu un novērojamo vienību raksturlielumi

1.   Atsauces kopa ir personas no 15 gadiem, kas datu vākšanas laikā pastāvīgi dzīvo privātās mājsaimniecībās attiecīgās dalībvalsts teritorijā.

2.   III pielikumā uzskatītās valstu teritorijas ir izslēgtas no izlases. Valsts teritorijas mazas daļas, kurās dzīvo ne vairāk kā 2 % valsts iedzīvotāju skaita, arī var tikt izslēgtas no izlases. Informāciju par minētajām valsts teritorijām sniedz references metadatos.

5. pants

Pārskata periodi

Pārskata periodi attiecībā uz mainīgajiem lielumiem ir norādīti II pielikumā.

6. pants

Detalizēti izlases raksturlielumi

1.   Veic vismaz trīs mēģinājumus sazināties ar respondentu, pirms tas tiek izslēgts no apsekojuma, izņemot šādās situācijās:

a)

nebija iespējams atrast adresi;

b)

adrese nebija dzīvojama vai apdzīvota;

c)

persona nav atrasta adresē;

d)

persona nespēja atbildēt (tostarp rīcībnespējas dēļ);

e)

tika saņemts nepārprotams personas atteikums sadarboties;

f)

apstākļi apdraudēja intervētāja drošību.

2.   Pienācīgi pamatotos gadījumos un tikai tiktāl, ciktāl tas nepieciešams, ir atļauta kontrolēta aizstāšana. Ir atļauta izlases vienību (mājsaimniecību vai personu) kontrolēta aizstāšana, ja rodas kāda no 1. punkta minētajām situācijām vai ja izlases vienība nav sasniegta pēc trim mēģinājumiem sazināties.

3.   Ievēro procedūras, lai nodrošinātu, ka aizstāšanas process, cik vien iespējams, tiek maksimāli kontrolēts. Šādas procedūras ietver tāda plānojuma izmantošanu, ar ko nodrošina, ka izvēlētie aizstājēji to būtisko raksturlielumu ziņā lielā mērā atbilst personām, kuras tie aizstāj.

4.   Aizstāšanai paredzēto izlases personu kopu nosaka pirms datu vākšanas. Netiek veikta aizstāšana ar personām, kas nepieder šai kopai.

7. pants

Datu apkopošanas periodi un metodes

1.   Datu vākšana notiek vismaz trīs mēnešus, ieskaitot vismaz vienu mēnesi periodā no septembra līdz decembrim.

2.   Aizstājējatbildes ir atļautas tikai tad, ja respondents nespēj atbildēt saistībā ar kādu no šādiem iemesliem:

a)

respondents cieš no ilgtermiņa kognitīviem traucējumiem;

b)

respondents cieš no ilgtermiņa smagas novājināšanās;

c)

respondents cieš no ilgtermiņa maņu traucējumiem, kas neļauj intervētājam un intervējamajam mijiedarboties;

d)

respondents ir slimnīcā, veselības vai sociālās aprūpes iestādē visu praktiskā darba laiku.

3.   Attiecībā uz IV pielikumā uzskaitītajiem mainīgajiem lielumiem Eurostat izmanto tikai to informāciju, kas tieši savākta no respondenta, lai aprēķinātu saistītos rādītājus. Dalībvalstis nosūta Eurostat tikai to informāciju, kas tieši savākta no respondenta, vai informāciju, kas tieši savākta no respondenta, apvienojumā ar netieši savākto informāciju.

8. pants

Kopīgi standarti attiecībā uz datu labošanu, imputāciju, svēršanu un novērtēšanu

1.   Vajadzības gadījumā datiem piemēro imputāciju, kalibrēšanu vai svēršanu.

2.   Imputāciju izmanto, lai koriģētu tikai ieraksta neatbildētību.

3.   Attiecībā uz V pielikumā noteiktajiem galvenajiem mainīgajiem lielumiem, par kuriem trūkst informācijas, kura ir nederīga vai nekonsekventa, ja neatbildētība pārsniedz 5 %, izmanto statistiskās imputācijas metodes.

4.   Atsauces kopa attiecībā uz svēršanu ir reālā vai novērtētā kopa, kas pastāvīgi dzīvo privātās mājsaimniecībās.

5.   Svaru koeficientus aprēķina, ņemot vērā vienību izvēles iespējamību, neatbildētību un vajadzības gadījumā pielāgojot izlasi ārējiem datiem, kas attiecas uz personu sadali mērķkopā.

6.   Izlasi pielāgo ārējiem datiem, ņemot vērā personu sadalījumu mērķkopā atbilstoši dzimuma un vecuma grupām.

9. pants

Informācijas nosūtīšanas formāti

Dalībvalstis nosūta Komisijai (Eurostat) datu kopu ar iepriekš pārbaudītiem mikrodatiem, kas atbilst šīs regulas II pielikumā norādīto mainīgo lielumu raksturlielumiem, tostarp attiecīgos svarus, izmantojot Komisijas (Eurostat) un vienotā kontaktpunkta noteiktos statistikas datu un metadatu apmaiņas standartus.

10. pants

Ziņošana par kvalitāti

1.   Dalībvalstu kvalitātes ziņojumi atbilst detalizētai sagatavošanas kārtībai un satura prasībām, kas izklāstītas VI pielikumā.

2.   Dalībvalstis, izmantojot statistikas datu un metadatu apmaiņas standartus, nosūta Komisijai (Eurostat) ar kvalitāti saistītus references metadatus, kas ir paredzēti šajā regulā. Tās nosūta metadatus, izmantojot vienoto kontaktpunktu.

11. pants

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2023. gada 17. novembrī

Komisijas vārdā –

priekšsēdētāja

Ursula VON DER LEYEN


(1)   OV L 261 I, 14.10.2019., 1. lpp.

(2)  Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei “Eiropas Vēža uzveikšanas plāns” (COM(2021) 44 final, 2021. gada 3. februāris).

(3)  Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Stratēģija “No lauka līdz galdam”. Taisnīgas, veselīgas un videi draudzīgas pārtikas sistēmas vārdā” (COM(2020) 381 final, 2020. gada 20. maijs).

(4)  Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Eiropas zaļais kurss” (COM(2019) 640 final, 2019. gada 11. decembris).

(5)  Padomes Ieteikums (2022. gada 8. decembris) par piekļuvi cenas ziņā pieejamai un kvalitatīvai ilgtermiņa aprūpei (OV C 476, 15.12.2022., 1. lpp.).

(6)  Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai par Eiropas Aprūpes stratēģiju (COM(2022) 440 final, 2022. gada 7. septembris).

(7)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1059/2003 (2003. gada 26. maijs) par kopējas statistiski teritoriālo vienību klasifikācijas (NUTS) izveidi (OV L 154, 21.6.2003., 1. lpp.).

(8)  Starptautiskā standartizētā izglītības klasifikācija (2011).

(9)  Starptautiskā standartizētā profesiju klasifikācija (2008. gada redakcija).

(10)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1893/2006 (2006. gada 20. decembris), ar ko izveido NACE 2. red. saimniecisko darbību statistisko klasifikāciju, kā arī groza Padomes Regulu (EEK) Nr. 3037/90 un dažas EK regulas par īpašām statistikas jomām (OV L 393, 30.12.2006., 1. lpp.).

(11)  Padomes Ieteikums (2013. gada 26. novembris) par veselību veicinošu fizisko aktivitāšu popularizēšanu dažādās nozarēs (OV C 354, 4.12.2013., 1. lpp.).

(12)   OV L 53, 21.2.2023., 104. lpp.


I PIELIKUMS

STATISTIKAS JĒDZIENU DEFINĪCIJAS

(1)   Ilgstoša veselības problēma

Veselības problēmas pēc būtības var būt fiziskas, emocionālas, uzvedības vai garīgas veselības problēmas. Šis termins attiecas uz slimībām un traucējumiem, taču arī, piemēram, sāpēm, sliktu veselību, ko izraisījuši nelaimes gadījumi, traumas un iedzimtas saslimšanas.

Ilgstošas vai hroniskas veselības problēmas galvenā iezīme ir tas, ka tā ir pastāvīga, un paredzams, ka tai būs nepieciešams ilgs uzraudzības, novērošanas vai aprūpes periods. Ilgstošām veselības problēmām vajadzētu būt ilgušām (vai atkārtoti uzliesmojušām) vai paredzams, ka tās varētu ilgt (atkārtoties) vismaz 6 mēnešus; īslaicīgas problēmas nav ietvertas. Sezonālas vai periodiskas problēmas, arī tad, ja tās “uzliesmo” uz 4–6 mēnešiem, tiek uzskatītas par ilgstošām veselības problēmām.

(2)   Darbību ierobežojumi

“Darbība” ir “uzdevums vai pasākums, ko veic persona”, un darbības ierobežojumi ir “personas grūtības veikt kādu darbību”.

(3)   Nelaimes gadījums mājās vai atpūtā

“Nelaimes gadījums mājās vai atpūtā” ir nejaušs notikums, ko raksturo strauja spēka iedarbība vai trieciens, kā dēļ rodas miesas bojājumi mājās, mājas apkaimē (garāžā, dārzā, uz ielas) vai atpūtā, veicot darbības izklaides nolūkā vai personiskajās interesēs.

Nelaimes gadījumi mājās vai atpūtā ietver arī:

akūtas saindēšanās gadījumus;

dzīvnieku vai kukaiņu izraisītas traumas.

Nelaimes gadījumi mājās vai atpūtā neietver:

attiecībā uz nodarbinātām personām – nelaimes gadījumus, kas notikuši, strādājot no mājām (tāldarbā), t. i., veicot darbību, kurā var noteikt ar darbu saistītu mērķi un kura ir saistīta ar nodarbinātības nosacījumiem;

nelaimes gadījumus darbā vai skolā;

ceļu satiksmes negadījumus;

slimības vai kaites;

tīšus miesas bojājumus (starppersonu vardarbību – citu personu tīšas darbības – un apzinātu paškaitējumu);

vieglas traumas, piemēram, virspusējus iegriezumus vai skrāpējumus.

(4)   Ķermeņa sāpes

Ķermeņa (fiziskās) sāpes ir nepatīkama sensoriska un emocionāla pieredze, kas saistīta ar faktiskiem vai potenciāliem audu bojājumiem vai ko raksturo šādi bojājumi; tās vienmēr ir nepatīkamas un līdz ar to saistītas arī ar emocionālo pieredzi.

(5)   Veselības aprūpe

Veselības aprūpe ir individuālas veselības aprūpes preces un pakalpojumi, ko nodrošina tieši fiziskām personām un ko tās patērē. Termins attiecas uz ārstniecisko aprūpi, rehabilitācijas aprūpi, ilgtermiņa veselības aprūpi, palīgpakalpojumiem un medicīnas precēm, ko nodrošina ambulatoriem pacientiem. Tā aptver arī dažādus veselības aprūpes veidus (stacionāro aprūpi, ambulatoro aprūpi, dienas aprūpi un aprūpi mājās).

(6)   Garīgās veselības aprūpe

Garīgās veselības aprūpe ir veselības aprūpes pakalpojumi, ko sniedz garīgu un uzvedības traucējumu ārstēšanai. Aprūpi var sniegt medicīnas darbinieki (psihiatri) vai personāls, kas nav medicīnas darbinieki (psihologi).

(7)   Stacionārā aprūpe

Stacionārie pacienti ir pacienti, kuri tiek oficiāli uzņemti veselības aprūpes iestādē (t. i., hospitalizēti) ārstēšanai un/vai aprūpei un kam ir nepieciešama vismaz nakšņošana slimnīcā vai citā iestādē, kas nodrošina stacionāro aprūpi.

Oficiāla uzņemšana nozīmē, ka pacientam, uzturoties veselības aprūpes iestādē, tiek piešķirta palāta vai gulta.

(8)   Dienas stacionāra pacienti

“Dienas stacionāra pacienti” ir pacienti, kas saņem plānveida medicīniskos un paramedicīniskos pakalpojumus, ko veselības aprūpes iestādē sniedz pacientiem, kuri ir oficiāli stacionēti diagnostikas, ārstēšanas vai cita veida veselības aprūpes nolūkā un kurus izraksta tajā pašā dienā. Šis termins neattiecas uz personām, kas izmanto ambulatoros pakalpojumus (kas nav oficiāli uzņemtas veselības aprūpes iestādē), neatliekamās palīdzības pakalpojumus vai pakalpojumus, ko sniedz diagnostikas centri vai līdzīgas iestādes, kuras nav daļa no privātām vai publiskām slimnīcām vai klīnikām.

Oficiāla uzņemšana nozīmē, ka pacientam, uzturoties veselības aprūpes iestādē, tiek piešķirta palāta vai gulta.

(9)   Veselības aprūpes speciālists

Veselības aprūpes speciālists ir persona, kas pašlaik sniedz veselības aprūpi un ir kvalificēta to darīt, pamatojoties uz savu izglītību, apmācību, sertifikātu vai licenci. Veselības aprūpes speciālists ir saistīts ar specializētu jomu vai disciplīnu un ir piederīgs pie kādas no šādām grupām:

a)

medicīnas un zobārstniecības personāls (gan terapeiti, gan speciālisti);

b)

māsas un vecmātes;

c)

ar medicīnu saistīti speciālisti, piemēram, klīniskie psihologi, dietologi, fizioterapeiti;

d)

neatliekamās medicīniskās palīdzības darbinieki vai medicīniskais palīgpersonāls;

e)

citi speciālisti, kas tieši sazinās ar pacientu, piemēram, farmaceiti, rentgenologi, medicīniskās dokumentācijas apstrādes speciālisti.

(10)   Zobārsts

Zobārsts ir veselības aprūpes speciālists, kas diagnosticē un ārstē zobu, smaganu un saistīto mutes dobuma struktūru slimības, bojājumus un malformācijas. Zobārsti atjauno normālu mutes dobuma funkciju, izmantojot plašu ārstniecisko metožu klāstu, piemēram, ķirurģisko iejaukšanos un citas specializētas metodes, un sniedzot konsultācijas par mutes dobuma veselību. Zobārstu uzdevumi ir šādi: diagnosticēt, konsultēt un nodrošināt nepieciešamos zobārstniecības pakalpojumus, veikt konkrētu zobu un mutes dobuma slimību veidu un traucējumu ķirurģisku, medicīnisku un cita veida ārstēšanu.

(11)   Ortodonts

Ortodonts ir zobārstniecības speciālists, kas diagnosticē, novērš un labo zobu un žokļu anomālijas (piemēram, zobu sakodiena anomāliju funkcionāla ārstēšana ar breketēm).

(12)   Terapeits/ģimenes ārsts

Terapeits/ģimenes ārsts ir ārsts (ārsts, kas ir ieguvis medicīnisko izglītību), kas neaprobežojas tikai ar konkrētām slimību kategorijām (nav specializējies), kas indivīdiem, ģimenēm un kopienām nodrošina plašu pastāvīgu medicīnisko aprūpi vai kas var nosūtīt pacientus pie citiem veselības aprūpes speciālistiem.

(13)   Medicīnas speciālists vai ķirurģijas speciālists

Medicīnas speciālisti vai ķirurģijas speciālisti ir ārsti, kas specializējušies diagnostikā un/vai ķirurģisko metožu izmantošanā traucējumu un slimību ārstēšanai. Viņu uzdevumos ietilpst: medicīnisko pārbaužu veikšana un diagnosticēšana, zāļu izrakstīšana un diagnosticētu kaišu, traucējumu vai traumu ārstēšana, konkrēto kaišu, traucējumu vai traumu veidu specializēta medicīniskā vai ķirurģiskā ārstēšana un konsultāciju sniegšana par profilaktiskās medicīnas metodēm un ārstēšanu un to piemērošana. Ietverti ir arī vispārējās prakses ginekologi, psihiatri vai citi medicīnas speciālisti, kas atbilst šai definīcijai. Ietverti ir arī zobārstniecības ķirurgi, bet ne vispārējās prakses zobārsti.

(14)   Fizioterapeits

Fizioterapeits ir medicīniskas vai nemedicīniskas veselības aprūpes sniedzējs, kas izmanto vienu vai vairākas no šādām terapijām pacienta motorisko funkciju uzlabošanai vai atjaunošanai: kustību terapija, masāžas terapija, fiziskā terapija šaurā nozīmē (fizisku stimulu izmantošana, elektroterapija, ultraskaņas terapija, termoterapija, hidroterapija, balneoterapija un elektrodiagnostika, bet ne jonizējošā starojuma izmantošana). Viņi ārstē kaulu, muskuļu un asinsrites vai nervu sistēmas daļu traucējumus, izmantojot manipulatīvas metodes un ultraskaņas, karsēšanas, lāzera vai līdzīgas metodes, vai izmanto terapiju, ārstējot cilvēkus, kam ir (pagaidu) fiziski traucējumi, kas ir garīgi slimi vai nelīdzsvaroti.

Šie veselības aprūpes speciālisti terapijas nodrošina dažādās vidēs, piemēram, slimnīcās, privātpraksēs, ambulatorās medicīnas nodaļās, aprūpes pakalpojumu mājās nodrošināšanas iestādēs, skolās, fitnesa centros u. c.

(15)   Psihologs, psihoterapeits vai psihiatrs

Psihologi, psihoterapeiti un psihiatri ir veselības aprūpes speciālisti, kas sniedz garīgās veselības aprūpi un var būt arī medicīnas speciālisti (psihiatri). Viņu funkcijas ietver psihiskā stāvokļa novērtējuma sniegšanu un psihoterapiju, kā arī medicīnisko psihiatrisko aprūpi (psihiatri).

(16)   Aprūpes pakalpojumi mājās

Aprūpes pakalpojumi mājās ietver medicīnisko un nemedicīnisko mājsaimniecības atbalsta pakalpojumu sniegšanu personām, kuras garīgas vai fiziskas neaizsargātības, slimības vai invaliditātes dēļ nevar veikt konkrētas personiskās vai mājsaimniecības aprūpes darbības vai ir piesaistītas tikai savām mājām. Tas ietver pakalpojumus mājās, ko sniedz viesmāsa vai aprūpes darbinieks no veselības iestādes, aģentūras vai apvienības, vai kopienas organizācija, kas aprūpes sniegšanai izmanto profesionālu vai neprofesionālu (brīvprātīgo) personālu.

(17)   Recepšu zāles

Zāles ir līdzeklis, ko lieto simptomu mazināšanai, slimību profilaksei vai sliktas veselības uzlabošanai. Recepšu zāles ir zāles, kas izrakstītas pēc ārsta receptes (neatkarīgi no tā, vai veselības apdrošināšana tās kompensē). Tās ietver: zāles, augu izcelsmes zāles, homeopātiskās zāles un uztura bagātinātājus (piemēram, vitamīnus, minerālvielas vai tonizējošus līdzekļus), kontracepcijas tabletes, ko izmanto citiem mērķiem, nevis kontracepcijai, hormonu preparātus (izņemot kontracepcijai). Nav iekļautas kontracepcijas tabletes un hormonu preparāti, kas izrakstīti un izmantoti kontracepcijai.

(18)   Smēķēšana

Smēķēšana ir tabakas izstrādājumu, piemēram, rūpnieciski ražotu cigarešu, tinamu cigarešu, cigāru, pīpju un ūdenspīpju dūmu ieelpošana un izelpošana.

Smēķēšana neietver:

a)

karsējamo tabakas izstrādājumu lietošanu;

b)

elektronisko cigarešu vai tamlīdzīgu elektronisko ierīču lietošanu;

c)

ar tabaku sajauktas marihuānas smēķēšanu.

(19)   Karsējamie tabakas izstrādājumi

Karsējamie tabakas izstrādājumi ir tabakas izstrādājumi, kas izdala aerosolus, kuri satur nikotīnu un citas ķīmiskas vielas, ko lietotāji ieelpo caur muti.

(20)   Alkoholiskie dzērieni

Alkoholiskie dzērieni ir visi dzērieni, kas satur etanolu, neatkarīgi no dzēriena veida, piemēram, stiprinātais vai gaišais alus, vīns vai stiprie alkoholiskie dzērieni, vai patērētā daudzuma.


II PIELIKUMS

MAINĪGO LIELUMU TEHNISKIE RAKSTURLIELUMI

Mainīgā lieluma identifikators

Mainīgā lieluma nosaukums

Pārskata periods

Modalitātes kods

Modalitātes iezīme

Filtrs

Detalizēts temats: DATU VĀKŠANAS INFORMĀCIJA

PRIMSTRAT

Strata

pēc izvēles

0 001 – 9 999

Stratas identifikators

Visi

-2

Neattiecas

PSU

Primārā atlases vienība (PSU)

pēc izvēles

0 001 – 9 999

Primārās atlases vienības identifikators

Visi

-2

Neattiecas

Detalizēts temats: IDENTIFIKĀCIJA

HHID

Mājsaimniecības identifikācijas numurs

nemainīgs

YYYYYYYYYY

10 ciparu skaitlis

Visi

-1

Trūkst

PID

Respondenta identifikācijas numurs

nemainīgs

YYYYYYYYYY

10 ciparu skaitlis

 

Detalizēts temats: SVARI

WGT

Galīgie individuālie svari

kārtējais

YYYYY.YYY

Skaitlis (5.3. formāts)

Visi

Detalizēts temats: INTERVIJU RAKSTURLIELUMI

PROXY

Piedalīšanās veids apsekojumā

kārtējais

1

Tieša piedalīšanās

Visi

2

Cits mājsaimniecības loceklis

3

Kāds cits ārpus mājsaimniecības

-1

Nav norādīts

REFDATE

Intervijas pārskata datums

kārtējais

YYYY-MM-DD

Intervijas datums

Visi

INTMETHOD

Izmantotais intervijas veids

kārtējais

10

Personiska intervija ar papīra anketu (PAPI)

Visi

20

Datorizēta personiska intervija (CAPI)

30

Datorizēta telefonintervija (CATI)

40

Datorizēta internetintervija (CAWI)

50

Cits

INTLANG

Intervijā izmantotā valoda

kārtējais

XXX

Eurostat standarta kodu saraksts (SCL) – valodas (3 ciparu kods)

Visi

-1

Trūkst

Detalizēts temats: VIETA

REGION

Dzīvesvietas reģions

kārtējais

10 – ZZ

Dzīvesvietas reģions (NUTS kods 2 ciparu līmenī)

Visi

COUNTRY

Dzīvesvietas valsts

kārtējais

NN

Dzīvesvietas valsts (SCL GEO kods)

Visi

DEG_URB

Urbanizācijas pakāpe

kārtējais

1

Lielpilsētas

Visi

2

Mazpilsētas un piepilsētas

3

Lauku teritorijas

Detalizēts temats: DEMOGRĀFIJA

SEX

Dzimums

kārtējais

1

Vīrietis

Visi

2

Sieviete

 

AGE

Vecums pilnos gados

kārtējais

Vecums

iegūts no REFDATE, YEARBIRTH & PASSBIRTH

Visi

YEARBIRTH

Dzimšanas gads

nemainīgs

YYYY

4 ciparu skaitlis

Visi

PASSBIRTH

Tas, vai dzimšanas diena ir pagājusi

kārtējais

1

Visi

2

Detalizēts temats: VALSTISKĀ PIEDERĪBA UN MIGRANTA IZCELSME

BIRTHPLACE

Dzimšanas valsts

nemainīgs

NN

Dzimšanas valsts (SCL GEO kods)

Visi

ZZ

Persona dzimusi ārvalstī, bet dzimšanas valsts nav zināma

-1

Nav norādīts

CITIZEN

Primārās valstiskās piederības valsts

kārtējais

NN

Primārās valstiskās piederības valsts (SCL GEO kods)

Visi

ZZ

Bezvalstnieks

XX

Ārvalsts valstiskā piederība, bet valsts nav zināma

-1

Nav norādīts

BIRTHPLACEFATH

Tēva dzimšanas valsts

nemainīgs

NN

Tēva dzimšanas valsts (SCL GEO kods)

Visi

ZZ

Tēvs dzimis ārvalstī, bet tēva dzimšanas valsts nav zināma

-1

Nav norādīts

BIRTHPLACEMOTH

Mātes dzimšanas valsts

nemainīgs

NN

Mātes dzimšanas valsts (SCL GEO kods)

Visi

ZZ

Māte dzimusi ārvalstī, bet mātes dzimšanas valsts nav zināma

-1

Nav norādīts

Detalizēts temats: MĀJSAIMNIECĪBAS SASTĀVS

PARTNERS

Partneri, kas dzīvo tajā pašā mājsaimniecībā

kārtējais

1

Persona, kas dzīvo kopā ar likumīgo vai de facto partneri

Visi

2

Persona, kas dzīvo kopā ar likumīgo vai de facto partneri

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

HHNBPERS

Mājsaimniecības lielums

kārtējais

Skaits

Kopējais mājsaimniecības locekļu skaits

Visi

-1

Nav norādīts

HHNBPERS_0_13

Personu skaits 13 vai mazāk gadu vecumā

kārtējais

Skaits

Personu skaits 13 vai mazāk gadu vecumā

Visi

-1

-1 Nav norādīts

HHTYPE

Mājsaimniecības tips

kārtējais

10

Vienas personas mājsaimniecība

Visi

21

Vientuļais vecāks ar vismaz vienu bērnu vecumā līdz 25 gadiem

22

Vientuļais vecāks ar bērniem, kas visi ir vecumā no 25 gadiem

31

Pāris bez bērna vai bērniem

32

Pāris ar vismaz vienu bērnu vecumā līdz 25 gadiem

33

Pāris ar bērniem, kas visi ir vecumā no 25 gadiem

40

Cits mājsaimniecības tips

-1

Nav norādīts

Detalizēts temats: GALVENĀS AKTIVITĀTES STATUSS (PAŠDEFINĒTS)

MAINSTAT

Galvenās aktivitātes statuss (pašdefinēts)

kārtējais

10

Darba ņēmējs

Visi

20

Bezdarbnieks

30

Pensionārs

40

Nespēj strādāt ilgstošu veselības problēmu dēļ

50

Izglītojamais, skolēns

60

Veic mājsaimniecības pienākumus

70

Obligātais militārais dienests vai civildienests

80

Cits

-1

Nav norādīts

Detalizēts temats: GALVENIE DARBA RAKSTURLIELUMI

JOBISCO

Profesija pamatdarbā

kārtējais

00 , 11 – 96

ISCO-08 2 ciparu līmenī

MAINSTAT = 10

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

LOCNACE

Vietējās vienības saimnieciskā darbība attiecībā uz pamatdarbu

kārtējais

A, B, C...

Viena rakstzīme, kas atbilst NACE sadaļai

MAINSTAT = 10

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

FT_PT

Pilna vai nepilna laika pamatdarbs (pašdefinēts)

kārtējais

1

Pilna laika darbs

MAINSTAT = 10

2

Nepilna laika darbs

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

JOBSTAT

Nodarbinātības statuss pamatdarbā

kārtējais

11

Pašnodarbināta persona ar darba ņēmējiem

MAINSTAT = 10

12

Pašnodarbināta persona bez darba ņēmējiem

20

Darba ņēmējs

30

Ģimenē strādājošais (bez samaksas)

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

Detalizēts temats: IEGŪTAIS IZGLĪTĪBAS LĪMENIS

HATLEVEL

Iegūtais izglītības līmenis (augstākais sekmīgi pabeigtais izglītības līmenis)

kārtējais

0

Nav formālās izglītības vai zem ISCED 1

Visi

1

ISCED 1 Pamatizglītības pirmais posms

2

ISCED 2 Pamatizglītības otrais posms

3

ISCED 3 Vidējā izglītība

4

ISCED 4 Pēcvidējā izglītība, kas nav augstākā izglītība

5

ISCED 5 Īsā cikla augstākā izglītība

6

ISCED 6 Bakalaura vai līdzvērtīgs līmenis

7

ISCED 7 Maģistra vai līdzvērtīgs līmenis

8

ISCED 8 Doktora vai līdzvērtīgs līmenis

-1

Nav norādīts

Detalizēts temats: MĀJSAIMNIECĪBAS KOPĒJIE MĒNEŠA IENĀKUMI

HHINCOME

Mājsaimniecības pašreizējie mēneša neto ienākumi

kārtējais kalendārais gads

1

Zemāku ekvivalento neto kārtējo mēneša ienākumu grupa

Visi

2

Zemu līdz vidēju ekvivalento neto kārtējo mēneša ienākumu grupa

3

Vidēju ekvivalento neto kārtējo mēneša ienākumu grupa

4

Vidēju līdz augstu ekvivalento neto kārtējo mēneša ienākumu grupa

5

Augstāko ekvivalento neto kārtējo mēneša ienākumu grupa

-1

Nav norādīts

Detalizēts temats: EIROPAS MINIMĀLAIS MODULIS ATTIECĪBĀ UZ VESELĪBU

HS1

Vispārējā veselības stāvokļa pašvērtējums

kārtējais

1

Ļoti labs

Visi

2

Labs

3

Vidējs (ne labs, ne slikts)

4

Slikts

5

Ļoti slikts

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

HS2

Ilgstoša veselības problēma

kārtējais

1

Visi

2

-1

Nav norādīts

HS3

Darbību ierobežojumi veselības problēmu dēļ

kārtējais

1

Būtiski ierobežotas

Visi

2

Ierobežotas, bet ne būtiski

3

Nemaz nav ierobežotas

-1

Nav norādīts

Detalizēts temats: SLIMĪBAS UN HRONISKAS SLIMĪBAS

CD1A

Pēdējos 12 mēnešos slimojis ar astmu (ieskaitot alerģisko astmu)

pēdējie 12 mēneši

1

Visi

2

-1

Nav norādīts

CD1B

Pēdējos 12 mēnešos slimojis ar hronisku bronhītu, hronisku obstruktīvu plaušu slimību vai emfizēmu

pēdējie 12 mēneši

1

Visi

2

-1

Nav norādīts

CD1C

Pēdējos 12 mēnešos cietis no miokarda infarkta (sirdstriekas) vai miokarda infarkta hroniskām sekām

pēdējie 12 mēneši

1

Visi

2

-1

Nav norādīts

CD1D

Pēdējos 12 mēnešos slimojis ar koronāro sirds slimību vai stenokardiju

pēdējie 12 mēneši

1

Visi

2

-1

Nav norādīts

CD1E

Pēdējos 12 mēnešos cietis no augsta asinsspiediena

pēdējie 12 mēneši

1

Visi

2

-1

Nav norādīts

CD1F

Pēdējos 12 mēnešos cietis no triekas (cerebrālas asiņošanas, cerebrālas trombozes) vai triekas hroniskām sekām

pēdējie 12 mēneši

1

Visi

2

-1

Nav norādīts

CD1G

Pēdējos 12 mēnešos cietis no artrozes (izņemot artrītu)

pēdējie 12 mēneši

1

Visi

2

-1

Nav norādīts

CD1H

Pēdējos 12 mēnešos cietis no veselības problēmām muguras lejasdaļā vai citām hroniskām muguras saslimšanām

pēdējie 12 mēneši

1

Visi

2

-1

Nav norādīts

CD1I

Pēdējos 12 mēnešos cietis no veselības problēmām kakla daļā vai citām hroniskām saslimšanām kakla daļā

pēdējie 12 mēneši

1

Visi

2

-1

Nav norādīts

CD1J

Pēdējos 12 mēnešos slimojis ar diabētu

pēdējie 12 mēneši

1

Visi

2

-1

Nav norādīts

CD1K

Pēdējos 12 mēnešos cietis no alerģijas, piemēram, rinīta, acu iekaisuma, dermatīta, pārtikas produktu alerģijas vai citām alerģijām (izņemot alerģisko astmu)

pēdējie 12 mēneši

1

Visi

2

-1

Nav norādīts

CD1M

Pēdējos 12 mēnešos cietis no urīna nesaturēšanas, veselības problēmām ar urīnpūšļa darbību

pēdējie 12 mēneši

1

Visi

2

-1

Nav norādīts

CD1N

Pēdējos 12 mēnešos cietis no veselības problēmām ar nierēm

pēdējie 12 mēneši

1

Visi

2

-1

Nav norādīts

CD1O

Pēdējos 12 mēnešos cietis no depresijas

pēdējie 12 mēneši

1

Visi

2

-1

Nav norādīts

CD1P

Pēdējos 12 mēnešos cietis no augsta lipīdu līmeņa asinīs

pēdējie 12 mēneši

1

Visi

2

-1

Nav norādīts

CD1R

Vēzis pēdējos 12 mēnešos (t. i., vēža diagnoze, vēža ārstēšana, dzīve ar vēzi)

pēdējie 12 mēneši

1

Visi

2

-1

Nav norādīts

CD2

Mutes dobuma vispārējā veselības stāvokļa pašvērtējums

kārtējais

1

Ļoti labs

Visi

2

Labs

3

Vidējs (ne labs, ne slikts)

4

Slikts

5

Ļoti slikts

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

Detalizēts temats: NELAIMES GADĪJUMI UN TRAUMAS

AC1

Pēdējos 12 mēnešos cietis nelaimes gadījumā mājās vai atpūtā

pēdējie 12 mēneši

1

Visi

2

-1

Nav norādīts

Detalizēts temats: SĀPES

PN1

Fizisku sāpju pakāpe pēdējās četrās nedēļās

pēdējās četras nedēļas

1

Nav

Visi

2

Pavisam mazas

3

Mazas

4

Mērenas

5

Stipras

6

Ļoti stipras

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

PN2

Cik lielā mērā pēdējās četrās nedēļās sāpes ir ietekmējušas parasto darbu (gan darbu ārpus mājas, gan darbu mājsaimniecībā)?

pēdējās četras nedēļas

1

Vispār nemaz

ja PN1 = 2, 3, 4, 5 vai 6

2

Nedaudz

3

Ne pārāk

4

Diezgan

5

Ļoti

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

-3

Aizstājējvērtība

Detalizēts temats: GARĪGĀ VESELĪBA, TOSTARP ATKARĪBAS

MH1A

Cik bieži pēdējās divās nedēļās trūcis intereses vai prieka kaut ko darīt?

pēdējās divas nedēļas

1

Vispār nemaz

Visi

2

Vairākas dienas

3

Vairāk nekā pusi šo dienu

4

Gandrīz katru dienu

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

MH1B

Cik bieži pēdējās divās nedēļās bija nomāktības, depresijas vai bezcerīguma sajūta?

pēdējās divas nedēļas

1

Vispār nemaz

Visi

2

Vairākas dienas

3

Vairāk nekā pusi šo dienu

4

Gandrīz katru dienu

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

MH1C

Cik bieži pēdējās divās nedēļās bija grūtības iemigt, miega traucējumi vai pārāk ilgs miegs?

pēdējās divas nedēļas

1

Vispār nemaz

Visi

2

Vairākas dienas

3

Vairāk nekā pusi šo dienu

4

Gandrīz katru dienu

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

MH1D

Cik bieži pēdējās divās nedēļās bija noguruma sajūta vai sajūta, ka ir pārāk maz enerģijas?

pēdējās divas nedēļas

1

Vispār nemaz

Visi

2

Vairākas dienas

3

Vairāk nekā pusi šo dienu

4

Gandrīz katru dienu

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

MH1E

Cik bieži pēdējās divās nedēļās bija slikta vai pārāk liela apetīte?

pēdējās divas nedēļas

1

Vispār nemaz

Visi

2

Vairākas dienas

3

Vairāk nekā pusi šo dienu

4

Gandrīz katru dienu

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

MH1F

Cik bieži respondentam pēdējās divās nedēļās bija negatīvs pašvērtējums vai sajūta, ka ir neveiksminieks vai ka ir negatīvi ietekmējis sevi vai savu ģimeni

pēdējās divas nedēļas

1

Vispār nemaz

Visi

2

Vairākas dienas

3

Vairāk nekā pusi šo dienu

4

Gandrīz katru dienu

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

MH1G

Cik bieži pēdējās divās nedēļās bija grūtības koncentrēties kaut ko darīt, piemēram, lasīt avīzes vai skatīties televīziju?

pēdējās divas nedēļas

1

Vispār nemaz

Visi

2

Vairākas dienas

3

Vairāk nekā pusi šo dienu

4

Gandrīz katru dienu

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

MH1H

Cik bieži pēdējās divās nedēļās kustības vai runasveids bija pārāk lēns vai piemita nervozitāte vai nemierīgums un respondents pārvietojās daudz vairāk nekā parasti, un citi to varēja pamanīt?

pēdējās divas nedēļas

1

Vispār nemaz

Visi

2

Vairākas dienas

3

Vairāk nekā pusi šo dienu

4

Gandrīz katru dienu

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

MH2A

Priecīga sajūta un labs noskaņojums pēdējās divās nedēļās

pēdējās divas nedēļas

1

Visu laiku

Visi

2

Lielākoties

3

Vairāk nekā pusi laika

4

Mazāk nekā pusi laika

5

Dažkārt

6

Nekad

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

MH2B

Mierīga un relaksēta sajūta pēdējās divās nedēļās

pēdējās divas nedēļas

1

Visu laiku

Visi

2

Lielākoties

3

Vairāk nekā pusi laika

4

Mazāk nekā pusi laika

5

Dažkārt

6

Nekad

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

MH2C

Aktīvs un enerģisks noskaņojums pēdējās divās nedēļās

pēdējās divas nedēļas

1

Visu laiku

Visi

2

Lielākoties

3

Vairāk nekā pusi laika

4

Mazāk nekā pusi laika

5

Dažkārt

6

Nekad

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

MH2D

Pēdējās divās nedēļās pēc pamošanās – svaigs(-a) un atpūties(-usies)

pēdējās divas nedēļas

1

Visu laiku

Visi

2

Lielākoties

3

Vairāk nekā pusi laika

4

Mazāk nekā pusi laika

5

Dažkārt

6

Nekad

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

MH2E

Sajūta pēdējās divās nedēļās, ka ikdienas dzīve ir pilna ar interesantām lietām

pēdējās divas nedēļas

1

Visu laiku

Visi

2

Lielākoties

3

Vairāk nekā pusi laika

4

Mazāk nekā pusi laika

5

Dažkārt

6

Nekad

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

Detalizēts temats: FUNKCIONĀLIE TRAUCĒJUMI

PL1

Izmanto brilles vai kontaktlēcas

kārtējais

1

Visi

2

3

Būtiski redzes traucējumi vai akls

-1

Nav norādīts

PL2

Redzes grūtības, pat ja tiek izmantotas brilles vai kontaktlēcas

kārtējais

1

Nekādu grūtību

ja PL1 = 1, 2 vai -1

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

PL3

Dzirdes aparāta izmantošana

kārtējais

1

Visi

2

3

Nedzirdīgais

-1

Nav norādīts

PL4

Dzirdes grūtības, sarunājoties ar citu personu klusā telpā, pat ja izmanto dzirdes aparātu

kārtējais

1

Nekādu grūtību

ja PL3 = 1, 2 vai -1

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

PL5

Dzirdes grūtības, sarunājoties ar citu personu telpā ar lielāku trokšņu līmeni, pat ja izmanto dzirdes aparātu

kārtējais

1

Nekādu grūtību

ja PL3 = 1, 2 vai -1

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

PL6

Grūtības noiet 500 m pa līdzenu virsmu bez jebkādas palīdzības

kārtējais

1

Nekādu grūtību

Visi

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

-1

Nav norādīts

PL7

Grūtības uzkāpt vai nokāpt pa 12 pakāpieniem

kārtējais

1

Nekādu grūtību

Visi

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

-1

Nav norādīts

PL8

Grūtības atcerēties vai koncentrēties

kārtējais

1

Nekādu grūtību

Visi

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

-1

Nav norādīts

PL8A

Saziņas grūtības (lietojot parasto valodu, piemēram, problēmas saprast vai tikt saprastam)

kārtējais

1

Nekādu grūtību

Visi

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

-1

Nav norādīts

PL9

Grūtības nokost un sakošļāt cieto pārtiku

kārtējais

1

Nekādu grūtību

ja AGE ≥ 55

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

Detalizēts temats: GRŪTĪBAS AR PERSONISKĀS APRŪPES DARBĪBĀM

PC1A

Grūtības paēst pašam

kārtējais

1

Nekādu grūtību

ja (AGE < 55 un HS3 = 1 vai 2) vai AGE ≥ 55

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

PC1B

Grūtības apgulties gultā/piecelties no gultas vai apsēsties uz krēsla/piecelties no krēsla

kārtējais

1

Nekādu grūtību

ja (AGE < 55 un HS3 = 1 vai 2) vai AGE ≥ 55

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

PC1C

Grūtības apģērbties/noģērbties

kārtējais

1

Nekādu grūtību

ja (AGE < 55 un HS3 = 1 vai 2) vai AGE ≥ 55

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

PC1D

Grūtības izmantot tualeti

kārtējais

1

Nekādu grūtību

ja (AGE < 55 un HS3 = 1 vai 2) vai AGE ≥ 55

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

PC1E

Grūtības mazgāties vannā vai dušā

kārtējais

1

Nekādu grūtību

ja (AGE < 55 un HS3 = 1 vai 2) vai AGE ≥ 55

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

PC2

Parasti saņem palīdzību, veicot vienu vai vairākas pašaprūpes darbības: ēšanu, apgulšanos gultā/piecelšanos no gultas vai apsēšanos uz krēsla/piecelšanos no krēsla, apģērbšanos/noģērbšanos, tualetes izmantošanu, mazgāšanos vannā vai dušā

kārtējais

1

Jā, vismaz ar vienu darbību

ja [(AGE < 55 un HS3 = 1 vai 2) vai AGE ≥ 55] un [(PC1A = 2 vai 3, vai 4) vai (PC1B = 2 vai 3, vai 4) vai (PC1C = 2 vai 3, vai 4) vai (PC1D = 2 vai 3, vai 4) vai (PC1E = 2 vai 3, vai 4)]

2

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

PC3

Vajadzīga palīdzība vai lielāka palīdzība, veicot vienu vai vairākas pašaprūpes darbības: ēšanu, apgulšanos gultā/piecelšanos no gultas vai apsēšanos uz krēsla/piecelšanos no krēsla, apģērbšanos/noģērbšanos, tualetes izmantošanu, mazgāšanos vannā vai dušā

kārtējais

1

Jā, vismaz ar vienu darbību

ja [(AGE < 55 un HS3 = 1 vai 2) vai AGE ≥ 55] un [(PC1A = 2 vai 3, vai 4) vai (PC1B = 2 vai 3, vai 4) vai (PC1C = 2 vai 3, vai 4) vai (PC1D = 2 vai 3, vai 4) vai (PC1E = 2 vai 3, vai 4)]

2

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

Detalizēts temats: GRŪTĪBAS AR MĀJSAIMNIECĪBAS DARBĪBĀM

HA1A

Grūtības sagatavot maltītes

kārtējais

1

Nekādu grūtību

ja (AGE < 55 un HS3 = 1 vai 2) vai AGE ≥ 55

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

5

Nepiemēro (nekad nav mēģinājis vai nav bijis nepieciešams)

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

HA1B

Grūtības lietot tālruni

kārtējais

1

Nekādu grūtību

ja (AGE < 55 un HS3 = 1 vai 2) vai AGE ≥ 55

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

5

Nepiemēro (nekad nav mēģinājis vai nav bijis nepieciešams)

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

HA1C

Grūtības iepirkties

kārtējais

1

Nekādu grūtību

ja (AGE < 55 un HS3 = 1 vai 2) vai AGE ≥ 55

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

5

Nepiemēro (nekad nav mēģinājis vai nav bijis nepieciešams)

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

HA1D

Grūtības lietot zāles

kārtējais

1

Nekādu grūtību

ja (AGE < 55 un HS3 = 1 vai 2) vai AGE ≥ 55

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

5

Nepiemēro (nekad nav mēģinājis vai nav bijis nepieciešams)

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

HA1E

Grūtības veikt vieglus mājsaimniecības darbus

kārtējais

1

Nekādu grūtību

ja (AGE < 55 un HS3 = 1 vai 2) vai AGE ≥ 55

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

5

Nepiemēro (nekad nav mēģinājis vai nav bijis nepieciešams)

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

HA1F

Grūtības laiku pa laikam veikt smagus mājsaimniecības darbus

kārtējais

1

Nekādu grūtību

ja (AGE < 55 un HS3 = 1 vai 2) vai AGE ≥ 55

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

5

Nepiemēro (nekad nav mēģinājis vai nav bijis nepieciešams)

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

HA1G

Grūtības rūpēties par finansēm un risināt ikdienas administratīvos uzdevumus

kārtējais

1

Nekādu grūtību

ja (AGE < 55 un HS3 = 1 vai 2) vai AGE ≥ 55

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

5

Nepiemēro (nekad nav mēģinājis vai nav bijis nepieciešams)

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

HA2

Parasti saņem palīdzību, veicot vienu vai vairākus mājsaimniecības darbus: maltīšu sagatavošanu, tālruņa izmantošanu, iepirkšanos, zāļu lietošanu, vieglu vai laiku pa laikam smagu mājsaimniecības darbu veikšanu, rūpēšanos par finansēm un ikdienas administratīvo uzdevumu risināšanu

kārtējais

1

Jā, vismaz ar vienu darbību

ja [(AGE < 55 un HS3 = 1 vai 2) vai AGE ≥ 55] un [(HA1A = 2, 3 vai 4) vai (HA1B = 2, 3 vai 4) vai (HA1C = 2, 3 vai 4) vai (HA1D = 2, 3 vai 4) vai (HA1E = 2, 3 vai 4) vai (HA1F = 2, 3 vai 4) vai (HA1G = 2, 3 vai 4)]

2

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

HA3

Vajadzīga palīdzība, veicot vienu vai vairākus mājsaimniecības darbus: maltīšu sagatavošanu, tālruņa izmantošanu, iepirkšanos, zāļu lietošanu, vieglu vai laiku pa laikam smagu mājsaimniecības darbu veikšanu, rūpēšanos par finansēm un ikdienas administratīvo uzdevumu risināšanu

kārtējais

1

Jā, vismaz ar vienu darbību

ja [(AGE < 55 un HS3 = 1 vai 2) vai AGE ≥ 55] un [(HA1A = 2, 3 vai 4) vai (HA1B = 2, 3 vai 4) vai (HA1C = 2, 3 vai 4) vai (HA1D = 2, 3 vai 4) vai (HA1E = 2, 3 vai 4) vai (HA1F = 2, 3 vai 4) vai (HA1G = 2, 3 vai 4)]

2

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

Detalizēts temats: PAGAIDU DARBĪBAS IEROBEŽOJUMI (VESELĪBAS PROBLĒMU DĒĻ)

AW2

Pēdējos 12 mēnešos prombūtne no darba personisko veselības problēmu dēļ – prombūtnes dienu skaits

pēdējie 12 mēneši

0 – 365

Skaits

ja MAINSTAT = 10

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

Detalizēts temats: ŠĶĒRŠĻI LĪDZDALĪBAI KONKRĒTĀS DZĪVES JOMĀS

BA1

Grūtības iziet no mājām ilgstošu veselības problēmu (hronisku slimību vai ierobežojumu) dēļ

kārtējais

1

Nekādu grūtību

Visi

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

5

Neinteresējas par šo darbību/nevēlas to darīt

-1

Nav norādīts

BA2

Grūtības izmantot internetu ilgstošu veselības problēmu dēļ

kārtējais

1

Nekādu grūtību

Visi

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

5

Neinteresējas par šo darbību/nevēlas to darīt

-1

Nav norādīts

BA3

Grūtības iekļūt sabiedriskās ēkās ilgstošu veselības problēmu dēļ, tostarp pārvietoties ēku iekšienē un izmantot aprīkojumu iekštelpās

kārtējais

1

Nekādu grūtību

Visi

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

5

Neinteresējas par šo darbību/nevēlas to darīt

-1

Nav norādīts

BA4 (pēc izvēles)

Galvenais iemesls, kāpēc rodas grūtības (izņemot ilgstošas veselības problēmas)

kārtējais

1

Naudas trūkums, nevar to atļauties

ja kāds no BA1, BA2 vai BA3 = 2 vai 3 vai 4

2

Pašapziņas trūkums

3

Citu cilvēku attieksme

4

Ērta vai pieejama transporta trūkums

5

Grūtības pārvietoties ar transportu (piemēram, iekāpšana vai izkļūšana no tā, nav sēdvietu, pārāk neērti)

6

Grūtības novietot stāvvietā (piemēram, nepietiekami daudz stāvvietu)

7

Slikta ēku infrastruktūra un pieejamība (trūkst pacēlāju, rampu, zīmju, durvis ir pārāk šauras, tualetes nav pielāgotas u. c.)

8

Citi iemesli

9

Nav

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

BA5

Grūtības ilgstošu veselības problēmu dēļ piedalīties sociālās aktivitātēs, piemēram, satikties ar ģimeni vai draugiem, iet uz restorānu, apmeklēt sociālus pasākumus

kārtējais

1

Nekādu grūtību

Visi

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

5

Neinteresējas par šo darbību/nevēlas to darīt

-1

Nav norādīts

BA6 (pēc izvēles)

Galvenais iemesls, kāpēc rodas grūtības piedalīties sociālās aktivitātēs (izņemot ilgstošas veselības problēmas)

kārtējais

1

Pārāk noslogots (ar darbu, ģimeni, aprūpi vai citiem pienākumiem)

ja BA5 = 2 vai 3 vai 4

2

Naudas trūkums, nevar to atļauties

3

Pašapziņas trūkums

4

Citu cilvēku attieksme

5

Zināšanu vai informācijas trūkums

6

Vides šķēršļi/nedraudzīga vide (piemēram, grūtības piekļūt sabiedriskajam transportam un izmantot to, piekļūt ēkām vai tās apmeklēt, piekļūt veikaliem, brīvi pārvietoties pa ielām, piekļūt stāvvietām u. c.)

7

Citi iemesli

8

Nav

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

BA7

Grūtības izmantot internetu ilgstošu veselības problēmu dēļ

kārtējais

1

Nekādu grūtību

Visi

2

Nelielas grūtības

3

Lielas grūtības

4

Nevarēšana/nespēja

5

Neinteresējas par šo darbību/nevēlas to darīt

-1

Nav norādīts

Detalizēts temats: VESELĪBAS APRŪPES UN ILGTERMIŅA APRŪPES IZMANTOŠANA

HO12

Pēdējos 12 mēnešos slimnīcas stacionārajā aprūpē pavadīto nakšu skaits

pēdējie 12 mēneši

0 – 365

Skaits

Visi

-1

Nav norādīts

HO34

Cik bieži pēdējos 12 mēnešos uzņemts slimnīcas dienas stacionāra aprūpē?

pēdējie 12 mēneši

0 – 365

Skaits

Visi

-1

Nav norādīts

AM1

Pēdējā vizīte pie zobārsta vai ortodonta

(personiskām ārstēšanās vajadzībām)

pēdējie 12 mēneši

1

Mazāk nekā pirms 6 mēnešiem

Visi

2

Pirms 6–12 mēnešiem

3

Pirms 12 mēnešiem un vairāk

4

Nekad

-1

Nav norādīts

AM2

Pēdējā konsultācija pie terapeita vai ģimenes ārsta (personiskām ārstēšanās vajadzībām)

pēdējie 12 mēneši

1

Mazāk nekā pirms 12 mēnešiem

Visi

2

Pirms 12 mēnešiem un vairāk

3

Nekad

-1

Nav norādīts

AM3

Pēdējās četrās nedēļās konsultāciju skaits pie terapeita vai ģimenes ārsta (personiskām ārstēšanās vajadzībām)

pēdējās četras nedēļas

0 – 99

Skaits

ja AM2 = 1

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

AM4

Pēdējā konsultācija pie medicīnas speciālista vai ķirurģijas speciālista (personiskām ārstēšanās vajadzībām)

pēdējie 12 mēneši

1

Mazāk nekā pirms 12 mēnešiem

Visi

2

Pirms 12 mēnešiem un vairāk

3

Nekad

-1

Nav norādīts

AM5

Pēdējās četrās nedēļās konsultāciju skaits pie medicīnas speciālista vai ķirurģijas speciālista (personiskām ārstēšanās vajadzībām)

pēdējās četras nedēļas

0 – 99

Skaits

ja AM4 = 1

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

AM6A

Pēdējos 12 mēnešos konsultācija pie fizioterapeita

pēdējie 12 mēneši

1

Visi

2

-1

Nav norādīts

AM6B

Pēdējos 12 mēnešos konsultācija pie psihologa, psihoterapeita vai psihiatra

pēdējie 12 mēneši

1

Visi

2

-1

Nav norādīts

LT1

Neformālās aprūpes vai palīdzības regulāra (vismaz reizi nedēļā) saņemšana hroniskas slimības vai savārguma, vai vecuma dēļ

pēdējie 12 mēneši

1

Jā, galvenokārt no ģimenes locekļa

Visi

2

Jā, galvenokārt no personas, kas nav ģimenes loceklis

3

-1

Nav norādīts

LT2

(Formālās) aprūpes pakalpojumu regulāra (vismaz reizi nedēļā) izmantošana mājās hroniskas slimības vai savārguma, vai vecuma dēļ

pēdējie 12 mēneši

1

Visi

2

-1

Nav norādīts

LT3

Stundu skaits nedēļā, kurās tiek regulāri izmantoti (formālās) aprūpes pakalpojumi mājās personiskām vajadzībām

pēdējās divas nedēļas

1

Mazāk nekā 5 stundas nedēļā

ja LT2 = 1

2

No 5 stundām līdz mazāk nekā 10 stundām nedēļā

3

No 10 stundām līdz mazāk nekā 20 stundām nedēļā

4

No 20 stundām līdz mazāk nekā 30 stundām nedēļā

5

No 30 stundām līdz mazāk nekā 40 stundām nedēļā

6

40 stundas nedēļā vai vairāk

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

Detalizēts temats: ZĀĻU LIETOŠANA

MD1

Pēdējās divās nedēļās ārsta izrakstīto zāļu lietošana (izņemot kontracepcijas līdzekļus)

pēdējās divas nedēļas

1

Visi

2

-1

Nav norādīts

MD2

Pēdējās divās nedēļās ārsta neizrakstītu zāļu, augu izcelsmes zāļu vai vitamīnu lietošana (izņemot kontracepcijas līdzekļus)

pēdējās divas nedēļas

1

Visi

2

-1

Nav norādīts

Detalizēts temats: PROFILAKTISKĀ APRŪPE

PA1

Pēdējā vakcinācija pret gripu

pēdējie 12 mēneši

YYYY-MM

Vakcinācijas mēnesis un gads

Visi

1

Ļoti sen (pirms iepriekšējā kalendārā gada)

2

Nekad

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

PA2

Pēdējais asinsspiediena mērījums, ko veicis veselības aprūpes speciālists

pēdējie 5 gadi

1

Pēdējos 12 mēnešos

Visi

2

Pirms 1 gada līdz mazāk nekā 3 gadiem

3

Pirms 3 gada līdz mazāk nekā 5 gadiem

4

Pirms 5 gadiem vai vairāk

5

Nekad

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

PA3

Pēdējais holesterīna mērījums, ko veicis veselības aprūpes speciālists

pēdējie 5 gadi

1

Pēdējos 12 mēnešos

Visi

2

Pirms 1 gada līdz mazāk nekā 3 gadiem

3

Pirms 3 gada līdz mazāk nekā 5 gadiem

4

Pirms 5 gadiem vai vairāk

5

Nekad

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

PA4

Pēdējais cukura līmeņa asinīs mērījums, ko veicis veselības aprūpes speciālists

pēdējie 5 gadi

1

Pēdējos 12 mēnešos

Visi

2

Pirms 1 gada līdz mazāk nekā 3 gadiem

3

Pirms 3 gada līdz mazāk nekā 5 gadiem

4

Pirms 5 gadiem vai vairāk

5

Nekad

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

PA5

Pēdējais veiktais tests uz slēptajām asinīm fekālijās

pēdējie 3 gadi

1

Pēdējos 12 mēnešos

Visi

2

Pirms 1 gada līdz mazāk nekā 2 gadiem

3

Pirms 2 gada līdz mazāk nekā 3 gadiem

4

Pirms 3 gadiem vai vairāk

5

Nekad

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

PA6

Pēdējā veiktā kolonoskopija

pēdējie 10 gadi

1

Pēdējos 12 mēnešos

Visi

2

Pirms 1 gada līdz mazāk nekā 5 gadiem

3

Pirms 5 gada līdz mazāk nekā 10 gadiem

4

Pirms 10 gadiem vai vairāk

5

Nekad

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

PA7

Pēdējā veiktā mammogrāfija (krūts rentgens)

pēdējie 3 gadi

1

Pēdējos 12 mēnešos

ja SEX = 2

2

Pirms 1 gada līdz mazāk nekā 2 gadiem

3

Pirms 2 gada līdz mazāk nekā 3 gadiem

4

Pirms 3 gadiem vai vairāk

5

Nekad

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

-3

Aizstājējvērtība

PA8

Pēdējais veiktais dzemdes kakla uztriepes tests

pēdējie 3 gadi

1

Pēdējos 12 mēnešos

ja SEX = 2

2

Pirms 1 gada līdz mazāk nekā 2 gadiem

3

Pirms 2 gada līdz mazāk nekā 3 gadiem

4

Pirms 3 gadiem vai vairāk

5

Nekad

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

-3

Aizstājējvērtība

Detalizēts temats: PIEKĻUVE VESELĪBAS APRŪPEI

UN1A

Pēdējos 12 mēnešos neapmierināta vajadzība pēc veselības aprūpes pārāk gara(-u) rindas saraksta(-u) dēļ

pēdējie 12 mēneši

1

Visi

2

3

Veselības aprūpe nav bijusi vajadzīga

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

UN2A

Neapmierinātas vajadzības pēc garīgās veselības aprūpes

pēdējie 12 mēneši

1

Jā, ir bijusi vismaz viena reize, kad respondentam tiešām bija vajadzīga garīgās veselības aprūpe, bet viņš to nesaņēma

Visi

2

Nē, nav bijusi neviena reize, kad respondentam tiešām bija vajadzīga garīgās veselības aprūpe, bet viņš to nesaņēma

3

Garīgās veselības aprūpe nav bijusi vajadzīga

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

UN2B

Galvenais iemesls neapmierinātai vajadzībai pēc garīgās veselības aprūpes

pēdējie 12 mēneši

1

Nevarēja atļauties (par dārgu)

ja UN2A = 1

2

Rindas saraksts (ilgs gaidīšanas laiks)

3

Nevarēja atrast laiku, jo bija jāstrādā, jāaprūpē bērni vai citas personas

4

Pārāk tālu jābrauc/nav pieejams transports

5

Bažas par konfidencialitāti un uzticēšanās trūkums

6

Bailes no negatīvas reakcijas vai piezīmēm no ģimenes, draugiem vai kolēģiem

7

Bailes no konsultācijas vai ārstēšanas (piemēram, bailes no negatīva iznākuma vai bailes no zāļu blaknēm)

8

Nezina, kur meklēt palīdzību

9

Citi iemesli

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

-3

Aizstājējvērtība

Detalizēts temats: AUGUMS UN SVARS

BM1

Augums (bez apaviem)

kārtējais

50 – 250

Skaits

Visi

-1

Nav norādīts

BM2

Svars (bez apģērba un apaviem)

kārtējais

20 – 350

Skaits

Visi

-1

Nav norādīts

Detalizēts temats: FIZISKĀS AKTIVITĀTES

PE1

Fiziska piepūle, veicot darba uzdevumus (gan apmaksāts, gan neapmaksāts darbs)

kārtējais

1

Galvenokārt sēdus vai stāvus

Visi

2

Galvenokārt iešana vai uzdevumi, kuru veikšanai nepieciešama mērena fiziska piepūle

3

Galvenokārt smags darbs vai liela fiziska slodze

4

Neveic darba uzdevumus

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

PE2

Dienu skaits parastā nedēļā, kurās, lai kaut kur nokļūtu, tiek pārvarēta distance, nepārtraukti ejot vismaz 10 minūtes

kārtējais

1 – 7

Skaits

Visi

0

Es nekad neveicu šādas fiziskās aktivitātes

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

PE3

Laiks, ko parastā dienā pavada ejot, lai kaut kur nokļūtu

kārtējais

1

10–29 minūtes dienā

ja PE2 ≠ 0

2

30–59 minūtes dienā

3

No 1 stundas līdz mazāk nekā 2 stundām dienā

4

No 2 stundām līdz mazāk nekā 3 stundām dienā

5

3 vai vairāk stundas dienā

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

-3

Aizstājējvērtība

PE4

Dienu skaits parastā nedēļā, kurās, lai kaut kur nokļūtu, tiek pārvarēta distance, nepārtraukti braucot ar riteni vismaz 10 minūtes

kārtējais

1 – 7

Skaits

Visi

0

Es nekad neveicu šādas fiziskās aktivitātes

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

PE5

Laiks, ko parastā dienā pavada, braucot ar riteni, lai kaut kur nokļūtu

kārtējais

1

10–29 minūtes dienā

ja PE4 ≠ 0

2

30–59 minūtes dienā

3

No 1 stundas līdz mazāk nekā 2 stundām dienā

4

No 2 stundām līdz mazāk nekā 3 stundām dienā

5

3 vai vairāk stundas dienā

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

-3

Aizstājējvērtība

PE6

Dienu skaits parastā nedēļā, kurās nodarbojās ar fiziskām aktivitātēm, piemēram, sportu, fitnesu vai brīvā laika (atpūtas) aktivitātēm, kuru rezultātā paaugstinās elpošanas ritms vai pulss un kuras ilgst nepārtraukti vismaz 10 minūtes

kārtējais

1 – 7

Skaits

Visi

0

Es nekad neveicu šādas fiziskās aktivitātes

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

PE7

Laiks, ko parastā nedēļā pavada, nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm, piemēram, sportu, fitnesu vai brīvā laika (atpūtas) aktivitātēm

kārtējais

HH:MM:00

Stundu un minūšu skaits

ja PE6 ≠ 0

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

-3

Aizstājējvērtība

PE8

Dienu skaits parastā nedēļā, kurās nodarbojās ar muskuļu stiprināšanas aktivitātēm

kārtējais

1 – 7

Skaits

Visi

0

Es nekad neveicu šādas fiziskās aktivitātes

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

PE9

Laiks, ko parastā dienā pavada sēdus

kārtējais

HH:MM:00

Stundu un minūšu skaits

Visi

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

Detalizēts temats: UZTURA PARADUMI

DH1

Augļu, izņemot sulu, patēriņa biežums

kārtējais

1

Vienreiz vai vairākas reizes dienā

Visi

2

4 līdz 6 reizes nedēļā

3

1 līdz 3 reizes nedēļā

4

Mazāk nekā reizi nedēļā

5

Nekad

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

DH2

Augļu porciju skaits dienā, izņemot sulu

kārtējais

1 – 99

Skaits

ja DH1 = 1

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

-3

Aizstājējvērtība

DH3

Dārzeņu vai salātu, izņemot sulu un kartupeļus, patēriņa biežums

kārtējais

1

Vienreiz vai vairākas reizes dienā

Visi

2

4 līdz 6 reizes nedēļā

3

1 līdz 3 reizes nedēļā

4

Mazāk nekā reizi nedēļā

5

Nekad

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

DH4

Dārzeņu vai salātu porciju skaits dienā, izņemot sulu un kartupeļus

kārtējais

1 – 99

Skaits

ja DH3 = 1

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

-3

Aizstājējvērtība

DH5

Tīras augļu un dārzeņu sulas patēriņa biežums

kārtējais

1

Vienreiz vai vairākas reizes dienā

Visi

2

4 līdz 6 reizes nedēļā

3

1 līdz 3 reizes nedēļā

4

Mazāk nekā reizi nedēļā

5

Nekad

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

DH6

Ar cukuru saldinātu bezalkoholisko dzērienu patēriņa biežums

kārtējais

1

Vienreiz vai vairākas reizes dienā

Visi

2

4 līdz 6 reizes nedēļā

3

1 līdz 3 reizes nedēļā

4

Mazāk nekā reizi nedēļā

5

Nekad

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

DH7

Sarkanās gaļas patēriņa biežums

kārtējais

1

Vienreiz vai vairākas reizes dienā

Visi

2

4 līdz 6 reizes nedēļā

3

1 līdz 3 reizes nedēļā

4

Mazāk nekā reizi nedēļā

5

Nekad

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

DH8

Pārstrādātu gaļas produktu patēriņa biežums

kārtējais

1

Vienreiz vai vairākas reizes dienā

Visi

2

4 līdz 6 reizes nedēļā

3

1 līdz 3 reizes nedēļā

4

Mazāk nekā reizi nedēļā

5

Nekad

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

Detalizēts temats: SMĒĶĒŠANA

SK1

Tabakas smēķēšanas ieradumu veids

kārtējais

1

Smēķē ikdienā

Visi

2

Smēķē laiku pa laikam

3

Nesmēķē

-1

Nav norādīts

SK2

Vidēji dienā izsmēķēto cigarešu skaits

kārtējais

0 – 99

Skaits

ja SK1 = 1

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

SK3

Iepriekš smēķējis tabaku ikdienā

kārtējais

1

ja SK1 = 2, 3 vai -1

2

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

SK4

Cik gadus smēķējis tabaku ikdienā?

kārtējais

0 – 99

Skaits

ja SK1 = 1 vai

(SK1 = 2, 3 vai -1

un SK3 = 1)

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

SK5

T. s. pasīvā smēķēšana iekštelpās

kārtējais

1

1 vai vairāk stundas dienā

Visi

2

Mazāk nekā 1 stundu dienā

3

Vismaz reizi nedēļā

4

Mazāk nekā reizi nedēļā

5

Nekad vai gandrīz nekad

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

SK6A

Karsējamo tabakas izstrādājumu lietošanas ieradumu veids

kārtējais

1

Lieto ikdienā

Visi

2

Lieto laiku pa laikam

3

Iepriekš lietojis

4

Nekad

-1

Nav norādīts

SK6B

Elektronisko cigarešu vai tamlīdzīgu elektronisko ierīču lietošanas ieradumu veids

kārtējais

1

Patērē ikdienā

Visi

2

Patērē laiku pa laikam

3

Iepriekš patērējis

4

Nekad nav patērējis

-1

Nav norādīts

Detalizēts temats: ALKOHOLA PATĒRIŅŠ

AL1

Pēdējos 12 mēnešos jebkāda veida alkoholisko dzērienu (alus, vīns, sidrs, stiprie alkoholiskie dzērieni, kokteiļi, gatavie jauktie dzērieni, liķieri, paštaisītais alkohols u. tml.) lietošanas biežums

pēdējie 12 mēneši

1

Katru dienu vai gandrīz katru dienu

Visi

2

5–6 dienas nedēļā

3

3–4 dienas nedēļā

4

1–2 dienas nedēļā

5

2–3 dienas mēnesī

6

Reizi mēnesī

7

Retāk nekā reizi mēnesī

8

Pēdējos 12 mēnešos neesmu lietojis alkoholu, jo es vairs nedzeru

9

Nekad, vai daži malki/mēģinājumi manā dzīvē

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

AL2

Alkoholisko dzērienu lietošanas biežums (no pirmdienas līdz ceturtdienai)

kārtējais

1

Visas 4 dienas

ja AL1 = 1, 2, 3 vai 4

2

3 no 4 dienām

3

2 no 4 dienām

4

1 no 4 dienām

5

Nevienā no 4 dienām

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

-3

Aizstājējvērtība

AL3

Vidēji patērēto (standarta tilpuma) alkoholisko dzērienu skaits vienā no dienām (no pirmdienas līdz ceturtdienai)

kārtējais

1

16 vai vairāk dzērienu dienā

ja (AL1 = 1, 2, 3 vai 4) un (AL2 = 1, 2, 3 vai 4)

2

10–15 dzērieni dienā

3

6–9 dzērieni dienā

4

4–5 dzērieni dienā

5

3 dzērieni dienā

6

2 dzērieni dienā

7

1 dzēriens dienā

8

0 dzēriens dienā

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

-3

Aizstājējvērtība

AL4

Alkoholisko dzērienu lietošanas biežums (no piektdienas līdz svētdienai)

kārtējais

1

Visas 3 dienas

ja AL1 = 1, 2, 3 vai 4

2

2 no 3 dienām

3

1 no 3 dienām

4

Nevienā no 3 dienām

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

-3

Aizstājējvērtība

AL5

Vidēji patērēto (standarta izmēra) alkoholisko dzērienu skaits vienā no dienām (no piektdienas līdz svētdienai)

kārtējais

1

16 vai vairāk dzērienu dienā

ja (AL1 = 1, 2, 3 vai 4) un (AL4 = 1, 2, vai 3)

2

10–15 dzērieni dienā

3

6–9 dzērieni dienā

4

4–5 dzērieni dienā

5

3 dzērieni dienā

6

2 dzērieni dienā

7

1 dzēriens dienā

8

0 dzēriens dienā

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

-3

Aizstājējvērtība

AL6

Pēdējos 12 mēnešos riskantas alkohola lietošanas biežums (vienā reizē 60 g tīra etilspirta vai vairāk)

pēdējie 12 mēneši

1

Katru dienu vai gandrīz katru dienu

ja AL1 = 1, 2, 3,

4, 5, 6 vai 7

2

5–6 dienas nedēļā

3

3–4 dienas nedēļā

4

1–2 dienas nedēļā

5

2–3 dienas mēnesī

6

Reizi mēnesī

7

Retāk nekā reizi mēnesī

8

Nav noticis pēdējos 12 mēnešos

9

Nekad manā dzīvē

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

-3

Aizstājējvērtība

Detalizēts temats: SOCIĀLIE UN VIDES FAKTORI

SS1

Tuvu cilvēku skaits, ar kuriem var rēķināties nopietnu personisku problēmu gadījumā

kārtējais

1

Nav

Visi

2

1 vai 2

3

3 līdz 5

4

6 vai vairāk

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

SS2

Cik lielā mērā citiem cilvēkiem rūp tas, ko respondents dara?

kārtējais

1

Lielas rūpes un interese

Visi

2

Mērenas rūpes un interese

3

Nav drošs

4

Nelielas rūpes un interese

5

Nekādu rūpju un intereses

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

SS3

Cik viegli vajadzības gadījumā ir saņemt praktisku palīdzību no kaimiņiem?

kārtējais

1

Ļoti viegli

Visi

2

Viegli

3

Iespējams

4

Grūti

5

Ļoti grūti

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

IC12

Vismaz reizi nedēļā sniedz aprūpi vai palīdzību vienai vai vairākām personām, kas cieš no jebkāda veida hroniskas slimības, savārguma vai vecuma izraisītām problēmām

kārtējais

1

Jā, respondenta ģimenes loceklim(-ļiem)

Visi

2

Jā, personai(-ām), kas nav respondenta ģimenes loceklis(-ļi)

3

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

IC3

Stundu skaits nedēļā, kurās respondents sniedz aprūpi vai palīdzību personai(-ām), kura/kuras cieš no hroniskas slimības, savārguma vai vecuma izraisītām problēmām

kārtējais

1

Mazāk nekā 5 stundas nedēļā

ja IC12 = 1 vai 2

2

No 5 stundām līdz mazāk nekā 10 stundām nedēļā

3

No 10 stundām līdz mazāk nekā 20 stundām nedēļā

4

No 20 stundām līdz mazāk nekā 30 stundām nedēļā

5

No 30 stundām līdz mazāk nekā 40 stundām nedēļā

6

40 stundas nedēļā vai vairāk

-1

Nav norādīts

-2

Neattiecas

-3

Aizstājējvērtība

Detalizēts temats: PAŠNĀVĪBA (PĒC IZVĒLES)

SU1

Bijušas domas par pašnāvības izdarīšanu

pēdējie 12 mēneši

1

Visi

2

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība

SU2

Kādreiz ir veikts mēģinājums izdarīt pašnāvību

dzīves laiks

1

Ir noticis pēdējos 12 mēnešos

Visi

2

Ir noticis, bet ne pēdējos 12 mēnešos

3

-1

Nav norādīts

-3

Aizstājējvērtība


III PIELIKUMS

VALSTU TERITORIJAS, KAS IR IZSLĒGTAS NO IZLASES

Valsts

Valstu teritorijas

Francija

Francijas aizjūras departamenti un teritorijas

Kipra

Valdības nekontrolēta teritorija

Nīderlande

Karību jūras salas (Bonaire, Sintēstatiusa un Saba)

Īrija

Visas piekrastes salas, izņemot Achill, Bull, Cruit, Gorumna, Inishnee, Lettermore, Lettermullan un Valentia salu


IV PIELIKUMS

MAINĪGIE LIELUMI, PAR KURIEM EUROSTAT RĀDĪTĀJU APRĒĶINĀŠANAI NEIZMANTO AIZSTĀJĒJATBILDES

HS1

Vispārējā veselības stāvokļa pašvērtējums

CD2

Mutes dobuma vispārējā veselības stāvokļa pašvērtējums

PN1

Fizisku sāpju pakāpe pēdējās četrās nedēļās

PN2

Cik lielā mērā pēdējās četrās nedēļās sāpes ir ietekmējušas parasto darbu (gan darbu ārpus mājas, gan darbu mājsaimniecībā)?

MH1A

Cik bieži pēdējās divās nedēļas trūka intereses vai prieka kaut ko darīt?

MH1B

Cik bieži pēdējās divās nedēļās bija nomāktības, depresijas vai bezcerīguma sajūta?

MH1C

Cik bieži pēdējās divās nedēļās bija grūtības iemigt, miega traucējumi vai pārāk ilgs miegs?

MH1D

Cik bieži pēdējās divās nedēļās bija noguruma sajūta vai sajūta, ka ir pārāk maz enerģijas?

MH1E

Cik bieži pēdējās divās nedēļās bija slikta vai pārāk liela apetīte?

MH1F

Cik bieži respondentam pēdējās divās nedēļās bija negatīvs pašvērtējums vai sajūta, ka ir neveiksminieks vai ka ir negatīvi ietekmējis sevi vai savu ģimeni

MH1G

Cik bieži pēdējās divās nedēļās bija grūtības koncentrēties kaut ko darīt, piemēram, lasīt avīzes vai skatīties televīziju?

MH1H

Cik bieži pēdējās divās nedēļās kustības vai runasveids bija pārāk lēns vai piemita nervozitāte vai nemierīgums un respondents pārvietojās daudz vairāk nekā parasti, un citi to varēja pamanīt?

MH2A

Priecīga sajūta un labs noskaņojums pēdējās divās nedēļās

MH2B

Mierīga un relaksēta sajūta pēdējās divās nedēļās

MH2C

Aktīvs un enerģisks noskaņojums pēdējās divās nedēļās

MH2D

Pēdējās divās nedēļās pēc pamošanās – svaigs(-a) un atpūties(-usies)

MH2E

Sajūta pēdējās divās nedēļās, ka ikdienas dzīve ir pilna ar interesantām lietām

PA1

Pēdējā vakcinācija pret gripu

PA2

Pēdējais asinsspiediena mērījums, ko veicis veselības aprūpes speciālists

PA3

Pēdējais holesterīna mērījums, ko veicis veselības aprūpes speciālists

PA4

Pēdējais cukura līmeņa asinīs mērījums, ko veicis veselības aprūpes speciālists

PA5

Pēdējais veiktais tests uz slēptajām asinīm fekālijās

PA6

Pēdējā veiktā kolonoskopija

PA7

Pēdējā veiktā mammogrāfija (krūts rentgens)

PA8

Pēdējais veiktais dzemdes kakla uztriepes tests

UN1A

Pēdējos 12 mēnešos neapmierināta vajadzība pēc veselības aprūpes pārāk gara(-u) rindas saraksta(-u) dēļ

UN2A

Neapmierinātas vajadzības pēc garīgās veselības aprūpes

UN2B

Galvenais iemesls neapmierinātai vajadzībai pēc garīgās veselības aprūpes

PE1

Fiziska piepūle, veicot darba uzdevumus (gan apmaksāts, gan neapmaksāts darbs)

PE2

Dienu skaits parastā nedēļā, kurās, lai kaut kur nokļūtu, tiek pārvarēta distance, nepārtraukti ejot vismaz 10 minūtes

PE3

Laiks, ko parastā dienā pavada ejot, lai kaut kur nokļūtu

PE4

Dienu skaits parastā nedēļā, kurās, lai kaut kur nokļūtu, tiek pārvarēta distance, nepārtraukti, braucot ar riteni vismaz 10 minūtes

PE5

Laiks, ko parastā dienā pavada, braucot ar riteni, lai kaut kur nokļūtu

PE6

Dienu skaits parastā nedēļā, kurās nodarbojās ar fiziskām aktivitātēm, piemēram, sportu, fitnesu vai brīvā laika (atpūtas) aktivitātēm, kuru rezultātā paaugstinās elpošanas ritms vai pulss un kuras ilgst nepārtraukti vismaz 10 minūtes

PE7

Laiks, ko parastā nedēļā pavada, nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm, piemēram, sportu, fitnesu vai brīvā laika (atpūtas) aktivitātēm

PE8

Dienu skaits parastā nedēļā, kurās nodarbojās ar muskuļu stiprināšanas aktivitātēm

PE9

Laiks, ko parastā dienā pavada sēdus

DH1

Augļu, izņemot sulu, patēriņa biežums

DH2

Augļu porciju skaits dienā, izņemot sulu

DH3

Dārzeņu vai salātu, izņemot sulu un kartupeļus, patēriņa biežums

DH4

Dārzeņu vai salātu porciju skaits dienā, izņemot sulu un kartupeļus

DH5

Tīras augļu un dārzeņu sulas patēriņa biežums

DH6

Ar cukuru saldinātu bezalkoholisko dzērienu patēriņa biežums

DH7

Sarkanās gaļas patēriņa biežums

DH8

Pārstrādātu gaļas produktu patēriņa biežums

SK5

T. s. pasīvā smēķēšana iekštelpās

AL1

Pēdējos 12 mēnešos jebkāda veida alkoholisko dzērienu (alus, vīns, sidrs, stiprie alkoholiskie dzērieni, kokteiļi, gatavie jauktie dzērieni, liķieri, paštaisītais alkohols u. tml.) lietošanas biežums

AL2

Alkoholisko dzērienu lietošanas biežums (no pirmdienas līdz ceturtdienai)

AL3

Vidēji patērēto (standarta tilpuma) alkoholisko dzērienu skaits vienā no dienām (no pirmdienas līdz ceturtdienai)

AL4

Alkoholisko dzērienu lietošanas biežums (no piektdienas līdz svētdienai)

AL5

Vidēji patērēto (standarta izmēra) alkoholisko dzērienu skaits vienā no dienām (no piektdienas līdz svētdienai)

AL6

Pēdējos 12 mēnešos riskantas alkohola lietošanas biežums (vienā reizē 60 g tīra etilspirta vai vairāk)

SS1

Tuvu cilvēku skaits, ar kuriem var rēķināties nopietnu personisku problēmu gadījumā

SS2

Cik lielā mērā citiem cilvēkiem rūp tas, ko respondents dara?

SS3

Cik viegli vajadzības gadījumā ir saņemt praktisku palīdzību no kaimiņiem?

IC12

Attiecības ar personu(-ām), kas/kuras cieš no vecuma izraisītām problēmām, hroniskas slimības vai savārguma un kurai/kurām vismaz reizi nedēļā respondents sniedz aprūpi vai palīdzību

IC3

Stundu skaits nedēļā, kurās respondents sniedz aprūpi vai palīdzību personai(-ām), kura/kuras cieš no hroniskas slimības, savārguma vai vecuma izraisītām problēmām


V PIELIKUMS

GALVENIE MAINĪGIE LIELUMI, KURIEM JĀPIEMĒRO STATISTISKĀS IMPUTĀCIJAS METODES, JA NEATBILDĒTĪBA PĀRSNIEDZ 5 %

MAINSTAT

Galvenās aktivitātes statuss (pašdefinēts)

HATLEVEL

Iegūtais izglītības līmenis (augstākais sekmīgi pabeigtais izglītības līmenis)

HHINCOME

Mājsaimniecības pašreizējie mēneša neto ienākumi

HS3

Darbību ierobežojumi veselības problēmu dēļ


VI PIELIKUMS

KVALITĀTES ZIŅOJUMU DETALIZĒTA SAGATAVOŠANAS KĀRTĪBA UN SATURS

METADATU ATJAUNINĀŠANA

Datums, kad datubāzē ievadīja vai grozīja metadatu elementu.

STATISTIKAS IZKĀRTOJUMS

(1)   Datu apraksts

Apsekojuma nosaukums valsts līmenī, apsekojuma gads, saite uz apsekojuma tīmekļa vietni.

(2)   Klasifikācijas sistēmas

Datos izmantotās klasifikācijas versija un visas novirzes no Eiropas statistikas standartiem vai starptautiskajiem standartiem.

(3)   Statistikas jēdzieni un definīcijas

Visu to jēdzienu un mainīgo lielumu saraksts, tostarp atbilžu kategorijas, kuri atšķiras no standarta definīcijām, norādot izmantotos valsts jēdzienus un visas atšķirības starp valsts jēdzieniem un attiecīgajām standarta definīcijām.

MĒRVIENĪBA

Vienība, kurā tiek mērītas datu vērtības.

PĀRSKATA PERIODS

Laika periods, uz kuru attiecas izmērītais novērojums.

INSTITUCIONĀLĀS PILNVARAS

Tiesību akti, noteikumu kopums vai cits formāls norādījumu kopums, ar ko organizācijai piešķir atbildību un pilnvaras vākt, apstrādāt un izplatīt statistiku.

PUBLICĒŠANAS POLITIKA

Noteikumi par statistikas datu izplatīšanu visām ieinteresētajām personām.

IZPLATĪŠANAS BIEŽUMS

Laika intervāls, ar kādu statistika tiek izplatīta noteiktā laika periodā.

STATISTISKĀ APSTRĀDE

(1)   Izejas dati

Izlases rāmja izveidošanai izmantotā datu avota apraksts (piemēram, iedzīvotāju reģistrs, mājokļu reģistrs, tautas skaitīšana un cits apsekojums), datu avota atjaunināšanas biežums un pēdējās atjaunināšanas gads, kā arī metode, kas izmantota izlases rāmja iegūšanai vai izveidošanai. Ja par datu avotu ir izmantots cits apsekojums, norāda apsekojuma nosaukumu.

Attiecībā uz izlases plānojumu:

izlases plānojuma metodes (piemēram, vienkāršas nejaušās izlases veidošana; sistemātiskās izlases veidošana; stratificētās izlases veidošana; klasterizlases veidošana, daudzpakāpju izlases veidošana, plānojumu apvienošana). Ja dalībvalstis izmanto stratificēto izlasi, ziņo stratifikācijas un apakšstratifikācijas kritērijus. Ja dalībvalstis veido daudzpakāpju izlasi, apraksta dažādās pakāpes un attiecīgās varbūtības (vienādas, nevienlīdzīgas, proporcionālas lielumam). Ja dalībvalstis izmanto plānojumu apvienošanu, apraksta izmantotos plānojumus;

izlases lielums.

(2)   Datu vākšana

Intervijas veikšanai izmantoto metožu apraksts, tostarp PAPI, CATI, CAPI, CASI, CAWI  (1), jauktais veids un/vai citi avoti, piemēram, reģistri un citi apsekojumi. Ir uzskaitīti mainīgie lielumi, kas savākti, pamatojoties uz citiem avotiem.

(3)   Datu apkopošana

Katrs svēršanas posms ir aprakstīts atsevišķi: izlases plānojuma svari; svara korekcijas attiecībā uz neatbildētību, ārējiem datu avotiem piemērotās svara korekcijas (piemēram, izmantotās kalibrēšanas metodes, koriģēšanā izmantotais līmenis un mainīgie lielumi), visas citas svara korekcijas (piemēram, aplīdzināšana, svara sadalījuma augšējais (apakšējais) kodējums, lai koriģētu neraksturīgās vērtības), galīgie svari.

Ja izmanto imputāciju, uzskaita visus imputētos mainīgos lielumus, apraksta izmantoto imputācijas procedūru un izskaidro imputācijas iemeslus. Ziņo imputēto vērtību skaitu kā procentuālo daļu no kopējā novērojumu skaita.

PRECIZITĀTE UN TICAMĪBA

(1)   Atlases kļūda

Rādītājam, kas noteikts turpmāk trešās daļas c) apakšpunktā, precizitātes prasības izsaka standarta kļūdās.

Valstis apraksta precizitātes novērtējumu aprēķināšanas metodoloģiju.

Attiecībā uz šādiem rādītājiem valsts līmenī tiek ziņots par respondentu skaitu (nesvērto), novērtēto īpatsvaru (svērto), standartkļūdām, 95 % ticamības intervālu (zemāko un augšējo robežu) un plānojuma ietekmi (ja piemērojams/pieejams):

a)

respondenti vecumā no 15 gadiem ar labu vai ļoti labu veselību (pamatojoties uz mainīgo lielumu HS1);

b)

respondenti vecumā no 15 gadiem ar ilgstošām slimībām vai veselības problēmām (pamatojoties uz mainīgo lielumu HS2);

c)

respondenti vecumā no 15 gadiem, kuriem vismaz pēdējos sešus mēnešus bija ilgstoši ar veselību saistīti tādu aktivitāšu traucējumi, ko cilvēki parasti veic (pamatojoties uz mainīgo lielumu HS3);

d)

respondenti vecumā no 15 gadiem, kuri pēdējos 12 mēnešos ir hospitalizēti (pamatojoties uz mainīgo lielumu HO12);

e)

respondenti vecumā no 18 gadiem, kuri cieš no aptaukošanās (pamatojoties uz mainīgo lielumu BM1 un BM2).

(2)   Ārpusatlases kļūda

a)    Mērījumu kļūda

Apraksta un ietver to mērījumu kļūdu dažādos avotus, kuras varētu būt atrodamas apsekojumā:

anketas apraksts un testēšana;

intervijas apmācības apraksts (piemēram, apmācības dienu skaits, prasmju pārbaude pirms praktiskā darba sākšanas (panākumu rādītājs u. c.));

informācija par pētījumiem, ar ko pārbauda intervētāja ietekmi, piemēram, par atkārtotām intervijām, ierakstu salīdzināšanas pētījumiem vai eksperimentiem ar dalītu izlasi (ja pieejami) un rezultāti no modeļiem (ja pieejami).

b)    Neatbildētības kļūda

Vienības neatbildētība

Dalībvalstis aprēķina neatbildētības rādītājus kopā un par katru datu vākšanas veidu.

Attiecībā uz tām dalībvalstīm, kurās vienību neatbildētības gadījumos izmanto kontrolētas aizstāšanas, neatbildētības līmeņus aprēķina pirms un pēc aizstāšanas.

Neatbildējušo dalījumi pēc raksturlielumiem un neatbildētības iemesliem, ciktāl tie ir pieejami.

Visu tādu pasākumu apraksts, kas veikti, lai koriģētu neatbildētību.

Ja piemēro kontrolētas aizstāšanas vienības neatbildētības gadījumā saskaņā ar 6. pantu, norāda aizstāšanas līmeņus, kā arī aizstājēju atlases metodes aprakstu, aizstāto vienību galvenos raksturlielumus salīdzinājumā ar oriģinālajām vienībām, aizstāto (oriģinālo) vienību sadalījumu pēc mēģinājumu skaita sazināties, intervijas akceptēšanas un anketas rezultāta.

To vienību skaits, ar kurām veiksmīgi notikusi saziņa, pirms un pēc aizstāšanas.

To vienību skaits, kas sniedz atbildes, pirms un pēc aizstāšanas.

Jānorāda bruto izlases lielums, atbilstīgo un neatbilstīgo vienību skaits un neto izlases lielums, tostarp aizstājējvienības (sasniegtās izlases lielums).

Ieraksta neatbildētība

Attiecībā uz veselības mainīgajiem lielumiem, kas uzskaitīti šā temata metadatu veidnē, tiek sniegta šāda informācija:

to personu procentuālā daļa, kuru atbilde ir derīga (izņemot trūkstošās vērtības) katram mainīgajam lielumam;

to personu procentuālā daļa, kurām trūkst vērtību (nesvērtās vērtības un pirms imputācijas) katram mainīgajam lielumam.

c)    Apstrādes kļūda

Informācija, kas jāsniedz par visām apstrādes kļūdām un to ietekmi uz galīgajiem datu vākšanas rezultātiem, kas izriet no pareizi plānotu īstenošanas metožu nepareizas īstenošanas. Sniedz pārskatu par galvenajām kļūdām, kas konstatētas pēc datu vākšanas veiktajā procesā.

Apraksts par kvalitātes pārbaudēm, piemēram, datu ievades kontroli, kodēšanas kontroli un datu labošanas procesu.

Ir aprakstītas imputācijas procedūras. Informācija, kas jāsniedz par imputācijas līmeni, ko aprēķina kā imputēto novērojumu daļu (katram mainīgajam lielumam) no kopējā novērojumu skaita.

DATU PĀRSKATĪŠANA

(1)   Datu pārskatīšana – politika

Sniedz informāciju par visu tādu izstrādāto politiku izplatīto datu pārredzamības nodrošināšanai, saskaņā ar kuru apkopotos provizoriskos datus pēc tam pārskata. Tiek ziņots par datu pārskatīšanu.

(2)   Datu pārskatīšana – prakse

Pārskatīšanu grafiks.

Pārskatīšanu galvenie iemesli un to būtība (piemēram, pieejami jauni izejas dati un jaunas metodes).

Pārskatīšanu ietekme uz rādītājiem.


(1)   PAPI – tradicionālā personiskā intervija ar papīra anketu, izmantojot t. s. pildspalvas un papīra metodi; CATI – telefonintervija; CAPI – datorizēta personiska intervija; CASI – pašaizpildīta datorizēta intervija; CAWI – datorizēta internetintervija.


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2529/oj

ISSN 1977-0715 (electronic edition)


Top