Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R0375

    Padomes Īstenošanas regula (ES) 2022/375 (2022. gada 3. marts), ar ko īsteno Regulu (ES) Nr. 208/2014 par ierobežojošiem pasākumiem, kas vērsti pret konkrētām personām, vienībām un struktūrām saistībā ar situāciju Ukrainā

    ST/6185/2022/INIT

    OV L 70, 4.3.2022, p. 1–6 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/375/oj

    4.3.2022   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 70/1


    PADOMES ĪSTENOŠANAS REGULA (ES) 2022/375

    (2022. gada 3. marts),

    ar ko īsteno Regulu (ES) Nr. 208/2014 par ierobežojošiem pasākumiem, kas vērsti pret konkrētām personām, vienībām un struktūrām saistībā ar situāciju Ukrainā

    EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Padomes Regulu (ES) Nr. 208/2014 (2014. gada 5. marts) par ierobežojošiem pasākumiem, kas vērsti pret konkrētām personām, vienībām un struktūrām saistībā ar situāciju Ukrainā (1), jo īpaši tās 14. panta 1. punktu,

    ņemot vērā Savienības Augstā pārstāvja ārlietās un drošības politikas jautājumos priekšlikumu,

    tā kā:

    (1)

    Padome 2014. gada 5. martā pieņēma Regulu (ES) Nr. 208/2014.

    (2)

    Pamatojoties uz Padomes veikto pārskatīšanu, minētās regulas I pielikumā būtu jāatjaunina informācija par tiesībām uz aizstāvību un tiesībām uz efektīvu tiesību aizsardzību tiesā.

    (3)

    Tādēļ būtu attiecīgi jāgroza Regulas (ES) Nr. 208/2014 I pielikums,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

    1. pants

    Regulas (ES) Nr. 208/2014 I pielikumu groza tā, kā izklāstīts šīs regulas pielikumā.

    2. pants

    Šī regula stājas spēkā dienā, kad to publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

    Briselē, 2022. gada 3. martā

    Padomes vārdā –

    priekšsēdētājs

    G. DARMANIN


    (1)  OV L 66, 6.3.2014., 1. lpp.


    PIELIKUMS

    Regulas (ES) Nr. 208/2014 I pielikuma B sadaļu (“Tiesības uz aizstāvību un tiesības uz efektīvu tiesību aizsardzību tiesā”) aizstāj ar šādu:

    “B.   Tiesības uz aizstāvību un tiesības uz efektīvu tiesību aizsardzību tiesā

    Tiesības uz aizstāvību un tiesības uz efektīvu tiesību aizsardzību tiesā saskaņā ar Ukrainas Kriminālprocesa kodeksu

    Ukrainas Kriminālprocesa kodeksa (“Kriminālprocesa kodekss”) 42. pantā ir paredzēts, ka katrai personai, kura tiek turēta aizdomās vai ir apsūdzēta kriminālprocesā, ir tiesības uz aizstāvību un tiesības uz efektīvu tiesību aizsardzību tiesā. Tajās ietilpst: tiesības tikt informētai par to, par kādu noziedzīgu nodarījumu šī persona tiek turēta aizdomās vai apsūdzēta; tiesības tikt informētai, skaidri un nekavējoties, par tās tiesībām, kas paredzētas Kriminālprocesa kodeksā; tiesības pēc pirmā lūguma saņemt piekļuvi advokātam; tiesības pieprasīt procesuālas darbības; un tiesības apstrīdēt izmeklētāja, prokurora un izmeklēšanas tiesneša lēmumus, darbības un bezdarbību.

    Kriminālprocesa kodeksa 303. pantā tiek nošķirti lēmumi un bezdarbība, ko var apstrīdēt pirmstiesas procesā (pirmajā daļā) un lēmumi, darbības un bezdarbība, ko var apstrīdēt tiesā sagatavošanas procedūras laikā (otrajā daļā). Kriminālprocesa kodeksa 306. pantā ir noteikts, ka sūdzības par izmeklētāja vai prokurora lēmumiem, darbībām vai bezdarbību ir jāizskata vietējās tiesas izmeklēšanas tiesnesim sūdzības iesniedzēja vai viņa advokāta vai juridiskā pārstāvja klātbūtnē. Kriminālprocesa kodeksa 308. pantā ir noteikts, ka sūdzības par to, ka izmeklētājs vai prokurors pirmstiesas izmeklēšanas laikā neievēro saprātīgus termiņus, var iesniegt virsprokuroram un ka šādas sūdzības ir jāizskata trīs dienu laikā pēc to iesniegšanas. Turklāt Kriminālprocesa kodeksa 309. pantā ir noteikts, kurus izmeklēšanas tiesnešu lēmumus var pārsūdzēt apelācijas kārtībā, un tas, ka citus lēmumus var apstrīdēt tiesā sagatavošanas procedūras laikā. Bez tam vairākas procesuālas izmeklēšanas darbības ir iespējamas tikai ar izmeklēšanas tiesneša vai tiesas lēmumu (piemēram, īpašuma arests saskaņā ar Kriminālprocesa kodeksa 167.–175. pantu un aizturēšanas pasākumi saskaņā ar Kriminālprocesa kodeksa 176.–178. pantu).

    Katras sarakstā iekļautās personas tiesību uz aizstāvību un tiesību uz efektīvu tiesību aizsardzību tiesā piemērošana

    1.   Viktor Fedorovych Yanukovych

    Kriminālprocess saistībā ar publisko līdzekļu vai aktīvu piesavināšanos joprojām turpinās.

    Padomes dosjē iekļautā informācija liecina, ka kriminālprocesā, uz kuru Padome pamatojās, tika ievērotas Yanukovych kunga tiesības uz aizstāvību un tiesības uz efektīvu tiesību aizsardzību tiesā, tostarp pamattiesības uz to, lai viņa lietu saprātīgā termiņā izskatītu neatkarīgā un objektīvā tiesā. To jo īpaši apliecina Ukrainas Augstākās korupcijas apkarošanas tiesas 2020. gada 10. augusta lēmums kriminālprocesā Nr. 42016000000000785, kurā tiesa izskatīja Ukrainas Valsts korupcijas apkarošanas biroja lūgumu un deva atļauju aizturēt Yanukovych kungu. Tiesas spriedumā izmeklēšanas tiesnesis apstiprināja, ka pastāv pamatotas aizdomas par Yanukovych kunga iesaisti noziedzīgā nodarījumā saistībā ar piesavināšanos, un apstiprināja Yanukovych kunga aizdomās turamā statusu kriminālprocesā.

    Augstākā korupcijas apkarošanas tiesa arī noskaidroja, ka Yanukovych kungs kopš 2014. gada uzturējies ārpus Ukrainas. Tiesa secināja, ka pastāv pietiekams pamats uzskatīt, ka Yanukovych kungs slēpās no pirmstiesas izmeklēšanas iestādēm.

    Turklāt 2021. gada 15. septembrī Ukrainas Augstākā korupcijas apkarošanas tiesa apmierināja Ukrainas Valsts korupcijas apkarošanas biroja lūgumu un deva atļauju aizturēt Yanukovych kungu. Minētajā lēmumā izmeklēšanas tiesnesis apstiprināja Ukrainas Augstākās korupcijas apkarošanas tiesas 2020. gada 10. augusta secinājumus.

    Kriminālprocesā Nr. 42015000000002833 Ukrainas Augstākā korupcijas apkarošanas tiesa ar 2021. gada 25. augusta nolēmumu deva atļauju veikt īpašu pirmstiesas izmeklēšanu attiecībā uz Yanukovych kungu. Minētajā nolēmumā izmeklēšanas tiesnesis apstiprināja Yanukovych kunga aizdomās turētā statusu un secināja, ka pierādījumi sniedz pietiekamu pamatu aizdomām, ka Yanukovych kungs ir izdarījis noziedzīgos nodarījumus, par kuriem viņš tiek turēts aizdomās. Tiesnesis arī secināja, ka ir pamatots iemesls uzskatīt, ka Yanukovych kungs apzināti izvairās no izmeklēšanas un tiesas, lai izvairītos no kriminālatbildības. Turklāt Ukrainas Augstākā korupcijas apkarošanas tiesa 2021. gada 7. oktobra nolēmumā noteica Yanukovych kungam apcietinājumu. Nolēmumā tiesa apstiprināja Yanukovych kunga aizdomās turētā statusu, kā arī pietiekamu pamatu aizdomām, ka Yanukovych kungs ir izdarījis noziedzīgus nodarījumus. Tiesnesis arī uzsvēra, ka pastāv Yanukovych kunga slēpšanās no izmeklēšanas un tiesas risks nolūkā izvairīties no kriminālatbildības.

    Padomei ir informācija, ka 2021. gada 29. decembrī prokurors atzina pirmstiesas izmeklēšanas laikā savāktos pierādījumus par pietiekamiem, lai izvirzītu apsūdzību, un Yanukovych kungam un viņa advokātiem tika paziņots par pirmstiesas izmeklēšanas pabeigšanu. Saskaņā ar Ukrainas Kriminālprocesa kodeksa noteikumiem aizstāvībai tika nodrošināta piekļuve pirmstiesas izmeklēšanas materiāliem, lai ar tiem varētu iepazīties.

    Saskaņā ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas judikatūru Padome uzskata, ka periodi, kuros Yanukovych kungs ir izvairījies no izmeklēšanas, ir jāizslēdz no tā termiņa aprēķina, kas ir atbilstošs, lai izvērtētu, vai ir ievērotas tiesības uz tiesu saprātīgā termiņā. Līdz ar to Padome uzskata, ka Augstākās korupcijas apkarošanas tiesas lēmumā aprakstītie apstākļi, kas attiecināmi uz Yanukovych kungu, ir ievērojami veicinājuši izmeklēšanas ilgumu.

    2.   Vitalii Yuriyovych Zakharchenko

    Kriminālprocess saistībā ar publisko līdzekļu vai aktīvu piesavināšanos joprojām turpinās.

    Padomes dosjē iekļautā informācija liecina, ka kriminālprocesā, uz kuru Padome pamatojās, tika ievērotas Zakharchenko kunga tiesības uz aizstāvību un tiesības uz efektīvu tiesību aizsardzību tiesā, tostarp pamattiesības uz to, lai viņa lietu saprātīgā termiņā izskatītu neatkarīgā un objektīvā tiesā. To jo īpaši apliecina izmeklēšanas tiesneša 2021. gada 19. aprīļa lēmumi par Zakharchenko kunga apcietināšanu, kā arī Kijevas Pecherskyi rajona tiesas 2021. gada 10. augusta nolēmums, ar ko atļauj veikt īpašu pirmstiesas izmeklēšanu kriminālprocesā Nr. 42016000000002929. Minētie izmeklēšanas tiesnešu lēmumi apstiprina Zakharchenko kunga aizdomās turētā statusu un uzsver, ka aizdomās turētais slēpjas no izmeklēšanas, lai izvairītos no kriminālatbildības.

    Turklāt Padomei ir informācija, ka Ukrainas iestādes ir veikušas pasākumus, lai meklētu Zakharchenko kungu. Izmeklēšanas struktūra 2020. gada 12. februārī nolēma iekļaut Zakharchenko kungu starptautiskajā meklēto personu sarakstā un nosūtīja pieprasījumu Ukrainas Valsts policijas Starptautiskās policijas sadarbības departamentam par iekļaušanu Interpola datubāzē. Turklāt 2021. gada 11. maijā Ukraina nosūtīja Krievijas Federācijai starptautiskās tiesiskās palīdzības lūgumu, lai noskaidrotu Zakharchenko kunga atrašanās vietu, un 2021. gada 31. augustā Krievija šo lūgumu noraidīja.

    Tiesību uz aizstāvību un tiesību uz efektīvu tiesību aizsardzību tiesā pārkāpumus nevar konstatēt apstākļos, kad aizstāvība neizmanto minētās tiesības.

    Saskaņā ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas judikatūru Padome uzskata, ka periodi, kuros Zakharchenko kungs ir izvairījies no izmeklēšanas, ir jāizslēdz no tā termiņa aprēķina, kas ir atbilstošs, lai izvērtētu, vai ir ievērotas tiesības uz tiesu saprātīgā termiņā. Līdz ar to Padome uzskata, ka iepriekš aprakstītie apstākļi, kas attiecināmi uz Zakharchenko kungu, ir ievērojami veicinājuši izmeklēšanas ilgumu.

    3.   Viktor Pavlovych Pshonka

    Kriminālprocess saistībā ar publisko līdzekļu vai aktīvu piesavināšanos joprojām turpinās.

    Padomes dosjē iekļautā informācija liecina, ka kriminālprocesā, uz kuru Padome pamatojās, tika ievērotas V. Pshonka kunga tiesības uz aizstāvību un tiesības uz efektīvu tiesību aizsardzību tiesā, tostarp pamattiesības uz to, lai viņa lietu saprātīgā termiņā izskatītu neatkarīgā un objektīvā tiesā. To jo īpaši apliecina Ukrainas Augstākās korupcijas apkarošanas tiesas 2020. gada 2. oktobra lēmums, ar kuru tika noraidīta V. Pshonka kunga advokātu iesniegtā apelācijas sūdzība, kurā lūgts atcelt 2014. gada 22. decembra paziņojumu par aizdomām. Tiesa secināja, ka paziņojums par aizdomām tika izsniegts saskaņā ar Ukrainas Kriminālprocesa kodeksu, un apstiprināja V. Pshonka kunga aizdomās turētā statusu kriminālprocesā. Turklāt Ukrainas Augstākā korupcijas apkarošanas tiesa 2020. gada 7. maijā un 2020. gada 9. novembrī noraidīja prasību sākt tiesvedību, kas tika iesniegta, pamatojoties uz advokātu sūdzību attiecībā uz Ukrainas Valsts korupcijas apkarošanas biroja bezdarbību kriminālprocesā. Augstākās korupcijas apkarošanas tiesas Apelācijas palāta minētos lēmumus apstiprināja attiecīgi 2020. gada 1. jūnijā un 2020. gada 26. novembrī.

    Turklāt 2021. gada 16. februārī Ukrainas Augstākā korupcijas apkarošanas tiesa noraidīja advokātu apelācijas sūdzību, kurā lūgts atcelt Ukrainas Valsts korupcijas apkarošanas biroja 2021. gada 14. janvāra rezolūciju par pirmstiesas izmeklēšanas apturēšanu. Minētajā lēmumā tiesa apstiprināja V. Pshonka kunga aizdomās turētā statusu. Turklāt 2021. gada 11. martā Ukrainas Augstākā korupcijas apkarošanas tiesa noraidīja V. Pshonka kunga advokātu sūdzību par prokurora bezdarbību.

    Padomei ir informācija, ka Ukrainas iestādes ir veikušas pasākumus, lai meklētu V. Pshonka kungu. Krievijas Federācijas kompetentajām iestādēm 2020. gada 24. jūlijā tika nosūtīts starptautiskās tiesiskās palīdzības lūgums noskaidrot V. Pshonka kunga atrašanās vietu un viņu nopratināt. Krievija minēto lūgumu noraidīja. Pirms tam Krievijas iestādes noraidīja starptautiskās tiesiskās palīdzības lūgumus, kas tām tika nosūtīti 2016. un 2018. gadā.

    Saskaņā ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas judikatūru Padome uzskata, ka periodi, kuros V. Pshonka kungs ir izvairījies no izmeklēšanas, ir jāizslēdz no tā termiņa aprēķina, kas ir atbilstošs, lai izvērtētu, vai ir ievērotas tiesības uz tiesu saprātīgā termiņā. Līdz ar to Padome uzskata, ka Augstākās korupcijas apkarošanas tiesas lēmumā aprakstītie apstākļi, kas attiecināmi uz V. Pshonka kungu, kā arī fakts, ka nav izpildīti agrākie starptautiskās tiesiskās palīdzības lūgumi, ir ievērojami veicinājuši izmeklēšanas ilgumu.

    6.   Viktor Ivanovych Ratushniak

    Kriminālprocess saistībā ar publisko līdzekļu vai aktīvu piesavināšanos joprojām turpinās.

    Padomes dosjē iekļautā informācija liecina, ka kriminālprocesā, uz kuru Padome pamatojās, tika ievērotas Ratushniak kunga tiesības uz aizstāvību un tiesības uz efektīvu tiesību aizsardzību tiesā, tostarp pamattiesības uz to, lai viņa lietu saprātīgā termiņā izskatītu neatkarīgā un objektīvā tiesā. To jo īpaši apliecina izmeklēšanas tiesneša 2021. gada 19. aprīļa lēmumi par Ratushniak kunga apcietināšanu, kā arī Kijevas Pecherskyi rajona tiesas 2021. gada 10. augusta nolēmums, ar ko atļauj veikt īpašu pirmstiesas izmeklēšanu kriminālprocesā Nr. 42016000000002929. Minētie izmeklēšanas tiesnešu lēmumi apstiprina Ratushniak kunga aizdomās turētā statusu un uzsver, ka aizdomās turētais slēpjas no izmeklēšanas, lai izvairītos no kriminālatbildības.

    Padomei ir informācija, ka Ukrainas iestādes ir veikušas pasākumus, lai meklētu Ratushniak kungu. Izmeklēšanas struktūra 2020. gada 12. februārī nolēma iekļaut Ratushniak kungu starptautiskajā meklēto personu sarakstā un nosūtīja pieprasījumu Ukrainas Valsts policijas Starptautiskās policijas sadarbības departamentam par iekļaušanu Interpola datubāzē. Turklāt 2021. gada 11. maijā Ukraina nosūtīja Krievijas Federācijai starptautiskās tiesiskās palīdzības lūgumu, lai noskaidrotu Ratushniak kunga atrašanās vietu, un 2021. gada 31. augustā Krievija šo lūgumu noraidīja.

    Tiesību uz aizstāvību un tiesību uz efektīvu tiesību aizsardzību tiesā pārkāpumus nevar konstatēt apstākļos, kad aizstāvība neizmanto minētās tiesības.

    Saskaņā ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas judikatūru Padome uzskata, ka periodi, kuros Ratushniak kungs ir izvairījies no izmeklēšanas, ir jāizslēdz no tā termiņa aprēķina, kas ir atbilstošs, lai izvērtētu, vai ir ievērotas tiesības uz tiesu saprātīgā termiņā. Līdz ar to Padome uzskata, ka iepriekš aprakstītie apstākļi, kas attiecināmi uz Ratushniak kungu, ir ievērojami veicinājuši izmeklēšanas ilgumu.

    7.   Oleksandr Viktorovych Yanukovych

    Kriminālprocess saistībā ar publisko līdzekļu vai aktīvu piesavināšanos joprojām turpinās.

    Padomes dosjē iekļautā informācija liecina, ka kriminālprocesā, uz kuru Padome pamatojās, tika ievērotas O. Yanukovych kunga tiesības uz aizstāvību un tiesības uz efektīvu tiesību aizsardzību tiesā, tostarp pamattiesības uz to, lai viņa lietu saprātīgā termiņā izskatītu neatkarīgā un objektīvā tiesā. To jo īpaši apliecina Ukrainas Augstākās korupcijas apkarošanas tiesas lēmumi. Kriminālprocesā Nr. 42015000000002833 Ukrainas Augstākā korupcijas apkarošanas tiesa ar 2021. gada 25. augusta nolēmumu deva atļauju veikt īpašu pirmstiesas izmeklēšanu attiecībā uz O. Yanukovych kungu. Minētajā nolēmumā izmeklēšanas tiesnesis apstiprināja O. Yanukovych kunga aizdomās turētā statusu un secināja, ka pierādījumi sniedz pietiekamu pamatu aizdomām, ka O. Yanukovych kungs ir izdarījis noziedzīgos nodarījumus, par kuriem viņš tiek turēts aizdomās. Tiesnesis arī secināja, ka ir pamatots iemesls uzskatīt, ka O. Yanukovych kungs apzināti izvairās no izmeklēšanas un tiesas, lai izvairītos no kriminālatbildības.

    Turklāt Ukrainas Augstākā korupcijas apkarošanas tiesa 2021. gada 13. oktobra nolēmumā noteica O. Yanukovych kungam apcietinājumu. Nolēmumā tiesa apstiprināja O. Yanukovych kunga aizdomās turētā statusu, kā arī pietiekamu pamatu aizdomām, ka O. Yanukovych kungs ir izdarījis noziedzīgus nodarījumus. Tiesnesis arī uzsvēra, ka pastāv slēpšanās no izmeklēšanas un tiesas risks nolūkā izvairīties no kriminālatbildības.

    Padomei ir informācija, ka 2021. gada 29. decembrī prokurors atzina pirmstiesas izmeklēšanas laikā savāktos pierādījumus par pietiekamiem, lai izvirzītu apsūdzību, un O. Yanukovych kungam un viņa advokātiem tika paziņots par pirmstiesas izmeklēšanas pabeigšanu. Saskaņā ar Ukrainas Kriminālprocesa kodeksa noteikumiem aizstāvībai tika nodrošināta piekļuve pirmstiesas izmeklēšanas materiāliem, lai ar tiem varētu iepazīties.

    Padomei ir informācija, ka Ukrainas iestādes ir veikušas pasākumus, lai meklētu O. Yanukovych kungu, kurš uzturas Krievijas Federācijā un izvairās no izmeklēšanas.

    Saskaņā ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas judikatūru Padome uzskata, ka periodi, kuros O. Yanukovych kungs ir izvairījies no izmeklēšanas, ir jāizslēdz no tā termiņa aprēķina, kas ir atbilstošs, lai izvērtētu, vai ir ievērotas tiesības uz tiesu saprātīgā termiņā. Līdz ar to Padome uzskata, ka iepriekš aprakstītie apstākļi, kas attiecināmi uz O. Yanukovych kungu, ir ievērojami veicinājuši izmeklēšanas ilgumu.

    9.   Artem Viktorovych Pshonka

    Kriminālprocess saistībā ar publisko līdzekļu vai aktīvu piesavināšanos joprojām turpinās.

    Padomes dosjē iekļautā informācija liecina, ka kriminālprocesā, uz kuru Padome pamatojās, tika ievērotas A. Pshonka kunga tiesības uz aizstāvību un tiesības uz efektīvu tiesību aizsardzību tiesā, tostarp pamattiesības uz to, lai viņa lietu saprātīgā termiņā izskatītu neatkarīgā un objektīvā tiesā. To jo īpaši apliecina Ukrainas Augstākās korupcijas apkarošanas tiesas 2020. gada 8. jūlija lēmums, ar kuru tika noraidīta A. Pshonka kunga advokātu iesniegtā apelācijas sūdzība, kurā lūgts atcelt prokurora 2015. gada 30. aprīļa rezolūciju par pirmstiesas izmeklēšanas apturēšanu. Tiesa arī secināja, ka paziņojums par aizdomām tika izsniegts saskaņā ar Ukrainas Kriminālprocesa kodeksu, un apstiprināja A. Pshonka kunga aizdomās turētā statusu kriminālprocesā.

    Turklāt 2021. gada 10. februārī Ukrainas Augstākā korupcijas apkarošanas tiesa noraidīja advokātu apelācijas sūdzību, kurā lūgts atcelt Ukrainas Valsts korupcijas apkarošanas biroja 2021. gada 14. janvāra rezolūciju par pirmstiesas izmeklēšanas apturēšanu. Minētajā lēmumā tiesa apstiprināja A. Pshonka kunga aizdomās turētā statusu. Turklāt 2021. gada 11. martā Ukrainas Augstākā korupcijas apkarošanas tiesa noraidīja A. Pshonka kunga advokātu sūdzību par prokurora bezdarbību.

    Padomei ir informācija, ka Ukrainas iestādes ir veikušas pasākumus, lai meklētu A. Pshonka kungu. Krievijas Federācijas kompetentajām iestādēm 2020. gada 24. jūlijā tika nosūtīts starptautiskās tiesiskās palīdzības lūgums noskaidrot aizdomās turētā atrašanās vietu un viņu nopratināt. Krievija minēto lūgumu noraidīja. Pirms tam Krievijas iestādes noraidīja starptautiskās tiesiskās palīdzības lūgumu, kas tām tika nosūtīts 2018. gadā.

    Saskaņā ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas judikatūru Padome uzskata, ka periodi, kuros A. Pshonka kungs ir izvairījies no izmeklēšanas, ir jāizslēdz no tā termiņa aprēķina, kas ir atbilstošs, lai izvērtētu, vai ir ievērotas tiesības uz tiesu saprātīgā termiņā. Līdz ar to Padome uzskata, ka Augstākās korupcijas apkarošanas tiesas lēmumā aprakstītie apstākļi, kas attiecināmi uz A. Pshonka kungu, kā arī fakts, ka nav izpildīti agrākie starptautiskās tiesiskās palīdzības lūgumi, ir ievērojami veicinājuši izmeklēšanas ilgumu.

    12.   Serhiy Vitalyovych Kurchenko

    Kriminālprocess saistībā ar publisko līdzekļu vai aktīvu piesavināšanos joprojām turpinās.

    Padomes dosjē iekļautā informācija liecina, ka kriminālprocesā, uz kuru Padome pamatojās, tika ievērotas Kurchenko kunga tiesības uz aizstāvību un tiesības uz efektīvu tiesību aizsardzību tiesā, tostarp pamattiesības uz to, lai viņa lietu saprātīgā termiņā izskatītu neatkarīgā un objektīvā tiesā. To jo īpaši apliecina tas, ka 2019. gada 28. martā aizstāvībai tika paziņots par pirmstiesas izmeklēšanas kriminālprocesā Nr. 42016000000003393 pabeigšanu un nodrošināta piekļuve materiāliem, lai tā ar tiem varētu iepazīties. Padomei ir informācija, ka aizstāvība pašlaik iepazīstas ar materiāliem. 2021. gada 11. oktobrī Ukrainas Valsts korupcijas apkarošanas birojs papildus informēja Kurchenko kunga advokātus par pirmstiesas izmeklēšanas pabeigšanu un piekļuves nodrošināšanu pirmstiesas izmeklēšanas materiāliem, lai ar tiem varētu iepazīties. Padome saņēma informāciju, ka Ukrainas Valsts korupcijas apkarošanas birojs ir iesniedzis lūgumu noteikt termiņu, kurā aizstāvībai tie ir jāizskata, lai novērstu, ka aizstāvība kavējas ar pirmstiesas izmeklēšanas materiālu izskatīšanu.

    Saistībā ar kriminālprocesu Nr. 12014160020000076 Odesas Apelācijas tiesa ar 2020. gada 18. septembra lēmumu apmierināja prokurora apelācijas protestu un noteica Kurchenko kungam drošības līdzekli – apcietinājumu. Tiesa arī norādīja, ka Kurchenko kungs 2014. gadā ir atstājis Ukrainu un ka viņa atrašanās vieta nav nosakāma. Tiesa secināja, ka Kurchenko kungs slēpjas no pirmstiesas izmeklēšanas iestādēm, lai izvairītos no kriminālatbildības. 2021. gada 20. decembrī Odesas pilsētas Kyivskyi rajona tiesa deva atļauju veikt īpašu pirmstiesas izmeklēšanu in absentia. Turklāt 2021. gada 20. oktobrī Odesas pilsētas Kyivskyi rajona tiesa noraidīja advokātu sūdzību ar lūgumu atcelt prokurora 2021. gada 27. jūlija rezolūciju par pirmstiesas izmeklēšanas apturēšanu.

    Padomei ir informācija, ka Ukrainas iestādes ir veikušas pasākumus, lai meklētu Kurchenko kungu. 2021. gada 13. maijā Odesas reģiona Valsts policijas Galvenais departaments nosūtīja pieprasījumu Interpola Ukrainas birojam un Eiropolam publicēt sarkano paziņojumu par Kurchenko kungu, un tas tiek izskatīts. Padome tika informēta, ka Ukrainas iestādes 2020. gada 29. aprīlī nosūtīja Krievijas Federācijai starptautiskās tiesiskās palīdzības lūgumu, kas 2020. gada 28. jūlijā tika atgriezts atpakaļ, to neizpildot.

    Saskaņā ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas judikatūru Padome uzskata, ka periodi, kuros Kurchenko kungs ir izvairījies no izmeklēšanas, ir jāizslēdz no tā termiņa aprēķina, kas ir atbilstošs, lai izvērtētu, vai ir ievērotas tiesības uz tiesu saprātīgā termiņā. Līdz ar to Padome uzskata, ka Odesas Apelācijas tiesas lēmumā aprakstītie apstākļi, kas attiecināmi uz Kurchenko kungu, kā arī fakts, ka nav izpildīti agrākie starptautiskās tiesiskās palīdzības lūgumi, ir ievērojami veicinājuši izmeklēšanas ilgumu.”


    Top