EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R0090

Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2022/90 (2022. gada 21. janvāris), ar ko nosaka noteikumus par to, kā piemērojama Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2019/883, ciktāl tā attiecas uz detalizētajiem elementiem Savienības uz risku balstītajā mehānismā, ar kuru kuģus atlasa inspicēšanai (Dokuments attiecas uz EEZ)

C/2022/304

OV L 15, 24.1.2022, p. 7–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/90/oj

24.1.2022   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 15/7


KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS REGULA (ES) 2022/90

(2022. gada 21. janvāris),

ar ko nosaka noteikumus par to, kā piemērojama Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2019/883, ciktāl tā attiecas uz detalizētajiem elementiem Savienības uz risku balstītajā mehānismā, ar kuru kuģus atlasa inspicēšanai

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu (ES) 2019/883 (2019. gada 17. aprīlis) par ostas atkritumu pieņemšanas iekārtām kuģu atkritumu nodošanai un ar ko groza Direktīvu 2010/65/ES un atceļ Direktīvu 2000/59/EK (1), un jo īpaši tās 11. panta 2. punkta otro daļu,

tā kā:

(1)

Lai sekmīgi tiktu galā ar jūras piedrazojumu un citiem kuģošanas atkritumiem, kas nonāk jūras vidē, ir ārkārtīgi svarīgi panākt, ka tiek sekmīgi pildīts pienākums nodot atkritumus ostas atkritumu pieņemšanas iekārtās.

(2)

Saskaņā ar Direktīvas (ES) 2019/883 11. panta 2. punktu vienādi nosacījumi, ar kādiem kuģus atlasa inspicēšanai, būtu jānodrošina ar vienotu Savienības uz risku balstītu atlases mehānismu.

(3)

Ar Savienības uz risku balstītā atlases mehānisma izveidi relevantajām dalībvalstu iestādēm tiks nodrošināts rīks, kas palīdzēs izpildīt inspicēšanas saistības saskaņā ar Direktīvas (ES) 2019/883 11. panta 1. punktu.

(4)

Lai novērtētu risku, ka kuģis nepilda Direktīvā (ES) 2019/883 noteiktos pienākumus, vērā būtu jāņem vairāki parametri, kuri kopā skaidri norāda uz šādu risku. Šiem parametriem vajadzētu būt šādiem: neatbilstība vai norādes par neatbilstību atkritumu nodošanas prasībām, kopš pēdējās inspekcijas apritējušais laiks, tas, vai relevantās ostas iestādes jau iepriekš ziņojušas par neatbilstību, iepriekšējā un nākamā piestāšanas osta, tas, vai konkrētajam kuģim ir piešķirts atbrīvojums, un SafeSeaNet un THETIS-EU iekļautā informācija.

(5)

Lai nodrošinātu, ka inspicējamie kuģi tiek atlasīti pēc vienādiem nosacījumiem, dalībvalstīm ir obligāti jāizmanto saskaņota metodika. Tāpēc īstenošanas aktiem, ko pieņem saskaņā ar Direktīvu (ES) 2019/883, vajadzētu būt īstenošanas regulām.

(6)

Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Kuģošanas drošības un kuģu izraisītā piesārņojuma novēršanas komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

1.   Inspicēšanas vajadzībām dalībvalstis Direktīvas (ES) 2019/883 3. panta 1. punkta a) apakšpunktā minētos kuģus iedala šādās riska līmeņu kategorijās:

a)

1. riska līmenis (augsts risks);

b)

2. riska līmenis (vidējs risks);

c)

3. riska līmenis (zems risks);

d)

4. riska līmenis (minimāls risks).

2.   Riska līmeņa kategoriju katram kuģim nosaka, pamatojoties uz pielikuma 1. tabulā noteiktajiem riska parametriem.

3.   Pielikuma 1. tabulā noteiktos riska līmeņa parametrus piemēro, ievērojot pielikuma 1.–4. punktā minēto metodiku.

2. pants

Izpildot Direktīvas (ES) 2019/883 11. pantā noteiktās inspicēšanas saistības, dalībvalstis ievēro šādas prasības:

a)

prioritāti piešķir augstāka riska kategorijas kuģu inspicēšanai;

b)

vismaz 1 % no katru gadu inspicējamo kuģu skaita atlasa pēc nejaušības principa.

3. pants

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2022. gada 21. janvārī

Komisijas vārdā –

priekšsēdētāja

Ursula VON DER LEYEN


(1)  OV L 151, 7.6.2019., 116. lpp.


PIELIKUMS

Metodika

1.   

Lai noteiktu kuģa riska līmeni, izmanto 1. tabulā noteiktos riska parametrus.

2.   

Katram 1. tabulā noteiktajam riska parametram piešķir atšķirīgu krāsas kodu, kas atspoguļo riska līmeni: sarkans (augsts), oranžs (vidējs) vai dzeltens (zems).

3.   

Riska līmeni, kura pamatā ir 1. tabulā noteiktie brīdinājumi attiecībā uz riska parametriem, kuģim piešķir, balstoties uz 2. tabulā noteiktajiem kritērijiem.

4.   

Lai piemērotu vairākus vienlaicīgi aktīvus brīdinājumus, ar ko piešķir 2. tabulā noteiktos riska līmeņus, var piemērot 3. tabulā noteiktos pārrēķina koeficientus.

1. tabula

Riska parametri

Riska parametra numurs

Brīdinājuma riska līmenis (krāsas kods)

Riska parametra apraksts

Kritēriji, pēc kuriem attiecībā uz riska parametru aktivizē brīdinājumu

Kritēriji, pēc kuriem attiecībā uz riska parametru brīdinājumu deaktivizē

1

Oranžs

Neatbilstība Direktīvas (ES) 2019/883 6. pantā noteiktajām prasībām par iepriekšēju paziņošanu par atkritumiem.

Brīdinājums tiek aktivizēts, ja nav nosūtīts iepriekšējs paziņojums par atkritumiem vai tajā nav ietverta obligātā informācija.

Brīdinājumu A ostai izskaitļo, pamatojoties uz iepriekšējo paziņojumu par atkritumiem, kas nosūtīts A ostai. Brīdinājums katrā ostā jāizvērtē atkārtoti.

2

Oranžs

Informācija, ko saskaņā ar Direktīvas (ES) 2019/883 6. pantu sniedz operators, aģents vai kapteinis.

Brīdinājums tiek aktivizēts, ja iepriekšējā paziņojuma par atkritumiem satura derīguma pārbaudēs atklāts, ka kuģis varētu neatbilst direktīvas prasībām.

Brīdinājumu A ostai izskaitļo, pamatojoties uz iepriekšējo paziņojumu par atkritumiem, kas nosūtīts A ostai. Brīdinājums katrā ostā jāizvērtē atkārtoti.

3

Oranžs

Datums, kad iepriekš veiktas inspekcijas saskaņā ar Direktīvas (ES) 2019/883 10. pantu.

Brīdinājums tiek aktivizēts, ja kuģis iepriekšējos 12 mēnešos nav inspicēts saskaņā ar Direktīvas (ES) 2019/883 10. pantu.

Piezīme. Šim brīdinājumam vajadzētu būt aktīvam tikai pēc 2022. gada 28. jūnija.

Brīdinājumu deaktivizē pēc tam, kad inspekcija ir reģistrēta saskaņā ar Direktīvas (ES) 2019/883 14. panta 2. punkta a) apakšpunktu.

4

Sarkans

Esošs(-i) ostas atkritumu pieņemšanas iekārtu inspicēšanas iestāžu, ostas iestāžu vai citu kompetento struktūru ziņojums(-i), kurā(-os) norādīts, ka kuģis nav izpildījis Direktīvas (ES) 2019/883 7. panta prasības.

Brīdinājumu sistēmā THETIS-EU ostas atkritumu pieņemšanas iekārtu inspektori aktivizē manuāli.

Brīdinājums tiek deaktivizēts pēc tam, kad inspekcijā konstatēts (statuss “Inspicēts”), ka neatbilstību nav.

5

Oranžs

Ostas atkritumu pieņemšanas iekārtu brīdinājums par neatbilstību

Brīdinājums tiek aktivizēts, ja pēdējo sešu mēnešu laikā ar attiecīgu ziņojumu THETIS-EU ostas atkritumu pieņemšanas iekārtas kuģi ir identificējušas kā neatbilstīgu.

Brīdinājums tiek deaktivizēts pēc tam, kad inspekcijā konstatēts (statuss “Inspicēts”), ka neatbilstību nav.

6

Oranžs

Pietiekamas atkritumu uzkrāšanas tilpnes

Brīdinājums tiek aktivizēts, ja atkritumu uzkrāšanas tilpnes uz kuģa neuzskata par pietiekamām saskaņā ar kritērijiem, ko izmanto 8. panta 4. punkta b) apakšpunkta vajadzībām.

Brīdinājumu A ostai izskaitļo, pamatojoties uz iepriekšējo paziņojumu par atkritumiem, kas nosūtīts A ostai. Brīdinājums katrā ostā jāizvērtē atkārtoti.

7

Dzeltens

Nākamā piestāšanas osta

Riska līmeni uzskata par paaugstinātu, ja osta atrodas trešā valstī vai tā nav zināma. Šā brīdinājuma izskaitļošanas vajadzībām ostas, kas atrodas Islandē, Norvēģijā, Apvienotajā Karalistē (arī Menas salā, Normandijas salās un Gibraltārā), un Krievijas ostas, kas atrodas Baltijas jūrā, uzskata par ES ostām.

Brīdinājumu A ostai izskaitļo, pamatojoties uz iepriekšējo paziņojumu par atkritumiem, kas nosūtīts A ostai. Brīdinājums katrā ostā jāizvērtē atkārtoti.

8

Dzeltens

Iepriekšējā piestāšanas osta

Riska līmeni uzskata par paaugstinātu, ja osta atrodas trešā valstī. Šā brīdinājuma izskaitļošanas vajadzībām ostas, kas atrodas Islandē, Norvēģijā, Apvienotajā Karalistē (arī Menas salā, Normandijas salās un Gibraltārā), un Krievijas ostas, kas atrodas Baltijas jūrā, uzskata par ES ostām.

Brīdinājumu A ostai izskaitļo, pamatojoties uz iepriekšējo paziņojumu par atkritumiem, kas nosūtīts A ostai. Brīdinājums katrā ostā jāizvērtē atkārtoti.

9

Dzeltens

Brīdinājums par atbrīvojumu

Brīdinājums tiek aktivizēts, ja kuģim ir atbrīvojums un tas nav inspicēts 12 mēnešus, ar mērķi nodrošināt, ka šie kuģi tiks iekļauti inspekcijās.

Brīdinājums katrā ostā ir jāizvērtē atkārtoti.

10

Sarkans

Brīdinājums par tipa “atkritumi” incidentu

Brīdinājums tiek aktivizēts, ja par konkrēto kuģi iepriekšējā ostā tīklā SafeSeaNet ir sniegts tipa “atkritumi” incidenta ziņojums.

Brīdinājums tiek deaktivizēts pēc tam, kad inspekcijā konstatēts (statuss “Inspicēts”), ka neatbilstību nav, vai pēc tam, kad incidents tīklā SafeSeaNet kļuvis neaktīvs.

2. tabula

Riska līmeņu piešķiršana, balstoties uz aktīvajiem brīdinājumiem

Riska līmeņu kritēriji

1. riska līmenis

Viens vai vairāki sarkanie brīdinājumi

2. riska līmenis

Viens vai vairāki (1) oranžie brīdinājumi

3. riska līmenis

Viens vai vairāki dzeltenie (1) brīdinājumi

4. riska līmenis

Nav aktīvu brīdinājumu

3. tabula

Pārrēķina koeficienti, ko izmanto, lai kombinētu vairākus vienlaicīgi aktīvus parametrus un piemērotu 2. tabulas riska līmeņus

Pārrēķina koeficients

Trīs dzeltenie brīdinājumi

Viens oranžais brīdinājums

Trīs oranžie brīdinājumi

Viens sarkanais brīdinājums


(1)  Līdz skaitlim, no kura piemēro pārrēķina koeficientu.


Top