Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D0219

    Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2022/219 (2022. gada 11. februāris), ar ko izveido reglamentu par to izpildaģentūru aktu likumības pārbaudi saskaņā ar Padomes Regulas (EK) Nr. 58/2003 22. panta 1. punktu, kuri skar trešo personu un kurus Komisijai iesniegusi jebkura persona, kuru tas tieši vai personiski interesē

    C/2022/726

    OV L 37, 18.2.2022, p. 46–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2022/219/oj

    18.2.2022   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 37/46


    KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS LĒMUMS (ES) 2022/219

    (2022. gada 11. februāris),

    ar ko izveido reglamentu par to izpildaģentūru aktu likumības pārbaudi saskaņā ar Padomes Regulas (EK) Nr. 58/2003 22. panta 1. punktu, kuri skar trešo personu un kurus Komisijai iesniegusi jebkura persona, kuru tas tieši vai personiski interesē

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Padomes Regulu (EK) Nr. 58/2003 (1) un jo īpaši tās 22. panta 1. punktu,

    tā kā:

    (1)

    Saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 58/2003 22. panta 1. punktu Komisijai var lūgt pārbaudīt jebkura tāda izpildaģentūras akta likumību, kas skar trešo personu.

    (2)

    Pēc ieinteresētās trešās personas un attiecīgās izpildaģentūras argumentu uzklausīšanas Komisijai lēmums jāpieņem divu mēnešu laikā.

    (3)

    Galīgajā lēmumā saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 58/2003 22. panta 3. punktu Komisija vai nu apstiprina izpildaģentūras aktu, vai nolemj, ka izpildaģentūrai tas ir jāgroza (pilnībā vai daļēji).

    (4)

    Attiecīgajai izpildaģentūrai jāveic vajadzīgie pasākumi, lai izpildītu Komisijas lēmumu saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 58/2003 22. panta 4. punktu.

    (5)

    Pēc novērtējuma veikšanas Komisija var apturēt attiecīgā akta īstenošanu vai noteikt pagaidu pasākumus, ja pastāv risks, ka tiek apdraudētas tās puses tiesības, kura uzsāk likumības pārbaudi.

    (6)

    Balstoties uz gūto pieredzi, ir jāizstrādā reglaments izpildaģentūru aktu likumības pārbaudei saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 58/2003 22. panta 1. punktu.

    (7)

    Šis reglaments neattiecas ne uz pārskatīšanas procedūrām, ko Komisija veic pēc savas iniciatīvas saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 58/2003 22. panta 2. punktu, ne arī uz procedūrām, ko dalībvalstis uzsākušas saskaņā ar minētās regulas 22. panta 1. punktu.

    (8)

    Šo reglamentu papildina pielikums Komisijas lēmumam, ar ko nosaka pamatnostādnes no ES budžeta un citiem avotiem finansētu izpildaģentūru izveidei un darbībai,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

    1. pants

    Reglaments par to, kā Komisija pārbauda izpildaģentūru aktu likumību saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 58/2003 22. panta 1. punktu, ir izklāstīts pielikumā.

    2. pants

    Šis lēmums stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    Briselē, 2022. gada 11. februārī

    Komisijas vārdā –

    priekšsēdētāja

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  OV L 11, 16.1.2003., 1. lpp.


    PIELIKUMS

    Reglaments par to izpildaģentūru aktu likumības pārbaudi saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 58/2003 22. panta 1. punktu, kuri skar trešo personu un kurus Komisijai iesniegusi jebkura persona, kuru tas tieši vai personiski interesē

    1. pants

    Priekšmets

    1.   Šo reglamentu piemēro tiesvedībai, ko saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 58/2003 22. panta 1. punktu uzsākusi persona, kuru tas tieši vai personiski interesē (“sūdzības iesniedzējs”) un kuras mērķis ir pārbaudīt šā reglamenta 2. panta 1. punktā minētā akta likumību (“likumības pārbaudes procedūra”).

    2.   Šis reglaments neattiecas ne uz pārskatīšanas procedūrām, ko Komisija veic pēc savas iniciatīvas saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 58/2003 22. panta 2. punktu, ne arī uz procedūrām, ko dalībvalstis uzsākušas saskaņā ar minētās regulas 22. panta 1. punktu.

    2. pants

    Darbības joma

    1.   Likumības pārbaudes procedūra attiecas uz šādām darbībām, ko veikusi izpildaģentūra kā administratīva iestāde:

    a)

    dotācijas pieteikuma noraidīšana;

    b)

    piedāvājuma vai pieteikuma par piedalīšanos piedāvājumā, kas iesniegts iepirkuma procedūras ietvaros, noraidīšana;

    c)

    balvu konkursa ietvaros iesniegta pieteikuma noraidīšana;

    d)

    atteikumi apstiprināt juridisku personu vai īpašu juridisko statusu Dalībnieku reģistrā, kā arī pieteikuma iesniedzēju finansiālo vai darbības spēju novērtējumu.

    2.   Likumības pārbaudes procedūra attiecas tikai uz šādu elementu pārbaudi:

    a)

    juridiskas un procesuālas kļūdas, piemēram, kļūdas novērtēšanas procedūrā vai nepietiekams pamatojums aktam, uz kuru attiecas likumības pārbaude;

    b)

    acīmredzamas novērtējuma kļūdas, kas ietekmē tā akta kopējo iznākumu, uz kuru attiecas likumības pārbaude;

    c)

    acīmredzamas kļūdas, kas ietekmē tā akta kopējo iznākumu, uz kuru attiecas likumības pārbaude;

    d)

    pilnvaru nepareiza izmantošana.

    3.   Likumības pārbaudes procedūra neattiecas uz jautājumiem, kas ir izpildaģentūras rīcības brīvībā, piemēram, priekšlikumu, pieteikumu vai piedāvājumu kvalitātes novērtēšanu.

    3. pants

    Kompetentais dienests

    Attiecībā uz likumības pārbaudes procedūru kompetentais dienests ir ģenerāldirektorāts, kas atbild par programmas vai programmas daļas budžeta deleģēšanu attiecīgajai izpildaģentūrai.

    4. pants

    Saņemšanas un reģistrācijas apstiprinājums

    1.   Likumības pārbaudes pieprasījuma saņemšanu apstiprina ar reģistrētu saņemšanas apstiprinājumu.

    2.   Reģistrē tikai pilnīgus pieprasījumus. Likumības pārbaudes pieprasījumus uzskata par pilnīgiem, ja tie atbilst visiem šiem nosacījumiem:

    a)

    tos iesniedz rakstiski;

    b)

    tos nosūta, izmantojot apstrīdētajā aktā norādīto(-os) administratīvo(-os) kanālu(-us);

    c)

    tajos ir norādīts sūdzības iesniedzējs, apstrīdētais akts un pārbaudes iemesli.

    3.   Pieprasījumā ir ne vairāk kā 7 000 rakstzīmju (atstarpes, rindas pārbīdes ieskaitot).

    4.   Ja pieprasījums ir nepilnīgs vai pārsniedz šā panta 3. punktā noteikto maksimālo rakstzīmju skaitu, kompetentais dienests lūdz sūdzības iesniedzēju divu nedēļu laikā to papildināt vai koriģēt. Reģistrācija notiek pēc pilnīga pieprasījuma iesniegšanas.

    5.   Ja sūdzības iesniedzējs divu nedēļu laikā pieprasījumu nepapildina vai nekoriģē, pieprasījumu uzskata par atsauktu un lietu slēdz.

    5. pants

    Pieprasījumu atbilstība

    Likumības pārbaudes pieprasījumu uzskata par atbilstīgu, ja tas atbilst visiem šiem nosacījumiem:

    a)

    to ir iesniegusi fiziska vai juridiska persona, kuru apstrīdētais akts tieši vai personiski interesē;

    b)

    tas ir iesniegts viena mēneša laikā no dienas, kad sūdzības iesniedzējs uzzinājis par apstrīdēto aktu;

    c)

    tas attiecas uz aktiem, kuri ir Regulas (EK) Nr. 58/2003 22. panta 1. punkta darbības jomā.

    6. pants

    Lūgumi sniegt precizējumus un papildu informāciju

    1.   Ja pieprasījums veikt likumības pārbaudi ir neskaidrs vai ja ir vajadzīga papildu informācija, kompetentais dienests lūdz sūdzības iesniedzēju precizēt pieprasījumu vai iesniegt papildu informāciju piecu darba dienu laikā.

    2.   Lūgumi sniegt precizējumus vai papildu informāciju nepamato jaunu pamatojumu vai argumentu izvirzīšanu, ja vien tie nav balstīti uz jauniem elementiem vai pierādījumiem, par kuriem sūdzības iesniedzējs uzzinājis pēc likumības pārbaudes pieprasījuma iesniegšanas.

    7. pants

    Paralēlas sūdzības

    1.   Ja pieprasījums veikt likumības pārbaudi ir iesniegts vienlaikus ar pieprasījumu veikt iekšēju administratīvas pārskatīšanas procedūru izpildaģentūrā un abi pieprasījumi attiecas uz vienu un to pašu izpildaģentūras aktu, likumības pārbaudes procedūru aptur līdz brīdim, kad ir pabeigta administratīvās pārskatīšanas procedūra izpildaģentūrā.

    2.   Ja izpildaģentūras iekšējā administratīvās pārskatīšanas procedūrā apstrīdētais akts tiek apstiprināts, likumības pārbaudes procedūru atsāk, ja sūdzības iesniedzējs viena mēneša laikā no dienas, kad izpildaģentūra apstiprinājusi apstrīdēto aktu, apstiprina, ka saglabā likumības pārbaudes pieprasījumu.

    Ja sūdzības iesniedzējs pieprasījumu apstiprina, likumības pārbaudes procedūra attiecas gan uz sākotnēji apstrīdēto aktu, gan uz aktu, ko izpildaģentūra pieņēmusi pēc iekšējās administratīvās pārskatīšanas procedūras.

    Ja sūdzības iesniedzējs pieprasījumu neapstiprina, to uzskata par atsauktu un lietu slēdz bez papildu paziņojuma.

    3.   Ja izpildaģentūras iekšējā administratīvās pārskatīšanas procedūrā apstrīdētais akts netiek apstiprināts, likumības pārbaudes procedūru uzskata par tādu, kurai zudis priekšmets, un lietu izbeidz bez papildu paziņojuma.

    8. pants

    Apturēšana un pagaidu pasākumi

    1.   Ar likumības pārbaudes procedūru apstrīdētā akta īstenošana tiek apturēta tikai tad, ja Komisija tā nolemj.

    2.   Par lūgumiem noteikt pagaidu pasākumus un apturēt apstrīdētā akta īstenošanu lemj Komisija, ņemot vērā apstrīdētā akta būtību, prasības ticamību un tā steidzamību.

    3.   Apstrīdētā akta īstenošanu neaptur vai nenosaka pagaidu pasākumus, ja sūdzības iesniedzēja tiesības tiek vai var tikt saglabātas līdz likumības pārbaudes lēmuma pieņemšanai.

    4.   Ja apstrīdētā akta īstenošana ir apturēta vai ir noteikti pagaidu pasākumi, izpildaģentūra veic visus nepieciešamos pasākumus, lai izpildītu šādus lēmumus.

    9. pants

    Izpildaģentūras apsvērumi

    1.   Pieprasījumu veikt likumības pārbaudi izpildaģentūrai nosūta pēc šāda pieprasījuma reģistrēšanas. Izpildaģentūru aicina piecu darba dienu laikā iesniegt savus apsvērumus.

    2.   Ja ir vajadzīga papildu informācija, izpildaģentūru aicina sniegt precizējumus par saviem apsvērumiem.

    10. pants

    Termiņš lēmumu pieņemšanai

    1.   Komisijas lēmumu par likumības pārbaudi paziņo sūdzības iesniedzējam un izpildaģentūrai divu mēnešu laikā no nākamās dienas pēc reģistrācijas dienas vai, ja ir paralēlas sūdzības, kā noteikts 7. pantā – pēc likumības pārbaudes pieprasījuma apturēšanas beigām.

    2.   Lēmums, kas paziņots pēc divu mēnešu termiņa beigām, aizstāj jebkuru netiešu noraidījumu, kā minēts Regulas (EK) Nr. 58/2003 22. panta 1. punkta trešajā daļā.

    11. pants

    Novērtēšanas un lēmumu pieņemšanas process

    1.   Vienmēr tiek nodrošināta taisnīga, pārredzama un objektīva attieksme, pienācīgi ņemot vērā konfidenciālo informāciju. Visa informācijas apmaiņa notiek rakstiski, un tā aprobežojas ar iesniegto dokumentu precizēšanu. Tiesas sēdes nenotiek.

    2.   Likumības pārbaudes lēmumu pieņem saskaņā ar Komisijas reglamenta (1) 12.–16. pantu. Ar visām Komisijas struktūrvienībām, kurām ir likumīgas intereses attiecībā uz lēmumu, apspriežas, oficiāli apspriežoties starp dienestiem saskaņā ar minētā reglamenta 23. pantu.

    3.   Apstrīdētā akta likumību novērtē, pamatojoties uz abu pušu argumentiem.

    4.   Ar Komisijas lēmumu var:

    a)

    prasību par likumības pārbaudi noraidīt kā nepieņemamu;

    b)

    noraidīt prasību veikt likumības pārbaudi kā nepamatotu, jo nav elementu, kas liecinātu par apstrīdētā akta prettiesiskumu;

    c)

    noraidīt prasību veikt likumības pārbaudi, jo konstatētā(-ās) kļūda(-as) neietekmēja izpildaģentūras pieņemtā lēmuma galīgo iznākumu;

    d)

    uzskatīt, ka prasība veikt likumības pārbaudi ir pamatota.

    5.   Gadījumos, kas minēti a), b) un c) apakšpunktā, apstrīdēto aktu atstāj spēkā. Gadījumā, kas minēts d) apakšpunktā, apstrīdēto aktu atceļ.

    6.   Komisijas lēmums neattiecas uz jautājumiem par apstrīdētā akta likumību, kurus nav izvirzījis sūdzības iesniedzējs un kurus Komisija ir konstatējusi tikai likumības pārbaudes procedūras laikā.

    7.   Komisijas lēmumā var iekļaut īpašus norādījumus izpildaģentūrai par pasākumiem, kam būs vajadzīga uzraudzība.

    12. pants

    Paziņošana un turpmākie pasākumi

    1.   Komisija informē sūdzības iesniedzēju un izpildaģentūru par lēmumu veikt likumības pārbaudi.

    2.   Ja Komisija apstrīdēto aktu atceļ, izpildaģentūra nekavējoties veic vajadzīgos pasākumus, lai izpildītu lēmumu. Izpildaģentūra ziņo kompetentajam dienestam par lēmuma īstenošanu.

    3.   Īstenošanu uzrauga un vajadzības gadījumā pārrauga kompetentais dienests saskaņā ar lēmumu, ar ko aģentūrai deleģē pilnvaras.


    (1)  C(2000) 3614 (OV L 308, 8.12.2000., 26. lpp.).


    Top