EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R2037

Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2021/2037 (2021. gada 22. novembris), ar ko attiecībā uz atbrīvojumiem no akvakultūras objektu reģistrēšanas un operatoru lietvedības pienākumiem nosaka piemērošanas noteikumus attiecībā uz Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2016/429 (Dokuments attiecas uz EEZ)

C/2021/8243

OV L 416, 23.11.2021, p. 80–83 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2021/2037/oj

23.11.2021   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 416/80


KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS REGULA (ES) 2021/2037

(2021. gada 22. novembris),

ar ko attiecībā uz atbrīvojumiem no akvakultūras objektu reģistrēšanas un operatoru lietvedības pienākumiem nosaka piemērošanas noteikumus attiecībā uz Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2016/429

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2016/429 par pārnēsājamām dzīvnieku slimībām un ar ko groza un atceļ konkrētus aktus dzīvnieku veselības jomā (“Dzīvnieku veselības tiesību akts”) (1), un jo īpaši tās 175. panta 2. punktu un 190. pantu,

tā kā:

(1)

Regula (ES) 2016/429 nosaka noteikumus par operatoru pienākumu reģistrēt akvakultūras objektus, kā arī par akvakultūras objektu operatoru un ūdensdzīvnieku pārvadātāju lietvedības pienākumiem. Turklāt minētā regula paredz, ka Komisija ar īstenošanas aktiem var noteikt noteikumus par tāda veida akvakultūras objektiem, ar kuriem saistās nebūtisks sarakstā norādītu vai no jauna radušos slimību izplatības risks, un tāpēc dalībvalstis tos no reģistrācijas prasības var atbrīvot, un noteikumus par tāda veida akvakultūras objektiem un ūdensdzīvnieku pārvadātājiem, kurus dalībvalstis var atbrīvot no prasības glabāt noteikta veida pierakstus. Tātad šajā regulā ir lietderīgi noteikt aprakstītos noteikumus. Turklāt Regulas (ES) 2016/429 satvarā tika pieņemta Komisijas Deleģētā regula (ES) 2020/691 (2), kura nosaka noteikumus par ūdensdzīvniekiem, tāpēc minētajā regulā noteiktās definīcijas būtu jāpiemēro arī šajā regulā.

(2)

Jēdziens “objekts” Regulas (ES) 2016/429 4. panta 27. punktā, tāpat arī jēdziens “akvakultūra” minētā panta 6. punktā ir definēti plaši. Tāpēc lietderīgi būtu minētās regulas 175. panta 2. punktā piešķirto pilnvarojumu izmantot, lai dalībvalstīm atļautu noteikta veida akvakultūras objektus, kas rada nebūtisku risku, atbrīvot no prasības, ka tiem jābūt kompetentās iestādes reģistrētiem.

(3)

Noteiktiem akvakultūras objektiem, kas ir slēgta tipa kompleksi vai kas notekūdeņus nenovada tieši dabiskajos ūdeņos, piemīt tikai zems risks piesārņot atklātus ūdeņus. Ja attiecībā uz akvakultūras objektiem ņem vērā citus tādus papildu faktorus kā uz objektu un no tā pārvietoto ūdensdzīvnieku sugas, kategorijas un daudzums, dažu šo objektu radīto slimības izplatīšanās risku var uzskatīt par nebūtisku un tāpēc dalībvalstis tos var atbrīvot no reģistrācijas prasības.

(4)

Dekoratīvus ūdensdzīvniekus bieži vien kā lolojumdzīvniekus tur telpās, kas nav mājsaimniecību telpas. Uz šādām telpām attiecas Regulas (ES) 2016/429 4. panta 27. punktā noteiktā “objekta” definīcija. Līdzīgi “objekta” definīcija attiecas uz telpām, kurās akvakultūras dzīvnieki tiek turēti veselības aprūpei un citos līdzīgos nolūkos. Lietošanai pārtikā paredzēti akvakultūras dzīvnieki bieži vien ir aplūkojami restorānos, kur tiek gaidīts, ka tos iegādāsies, un dažkārt arī mājsaimniecību dīķos vai rezervuāros. Ja šādi akvakultūras objekti ir slēgta tipa kompleksi vai nenovada notekūdeņus tieši dabiskajos ūdeņos un akvakultūras dzīvnieki netiek pārvietoti, tie rada nebūtisku risku, tāpēc vajadzētu būt tā, ka dalībvalstīm ir atļauts tos no reģistrācijas prasības atbrīvot.

(5)

Lai mazinātu slimību riskus un lai atbrīvojums no reģistrācijas būtu iespējams, noteiktos gadījumos atkarībā no attiecīgās akvakultūras infrastruktūras būtu jāizpilda vēl papildu prasības. Piemēram, lai dalībvalstis no reģistrācijas prasības varētu atbrīvot mazumtirdzniecības veikalus, kas dekoratīvu sugu dzīvniekus pārdod lolojumdzīvnieku turētājiem, vai atpūtas objektus vai mājsaimniecības, kur akvakultūras dzīvnieki, tos tālāk nepārvietojot, tiek turēti ārpus telpām dīķos vai tvertnēs, tiem vajadzētu būt piegādātiem tieši no akvakultūras objekta, kas apstiprināts saskaņā ar Regulu (ES) 2016/429.

(6)

Nebūtisku slimības risku rada un no reģistrācijas prasības dalībvalstu atbrīvoti var būt arī akvakultūras objekti, ko veido linuma sprosti vai citas struktūras, kuros kādreizējie savvaļas ūdensdzīvnieki līdz brīdim, kad tos iegūst lietošanai pārtikā, tiek dabiskos ūdeņos pagaidām turēti tajā pašā epidemioloģiskajā vienībā, kurā tie nozvejoti.

(7)

Attiecībā uz akvakultūras dzīvnieku izsekojamību liela nozīme ir lietvedībai. Tomēr noteiktos apstākļos, ja ar konkrētā veida akvakultūras objektiem saistītais risks ir zems, operatorus no šādas lietvedības prasības var atbrīvot. Akvakultūras objekti, kas reģistrēti saskaņā ar Regulas (ES) 2016/429 173. pantu un kas akvakultūras dzīvniekus nepārvieto uz citiem akvakultūras objektiem vai tos neizlaiž savvaļā, rada mazāku riska līmeni kā tie, kam jābūt apstiprinātiem saskaņā ar minētās regulas 176. vai 177. pantu. Tāpēc dalībvalstis tādus reģistrētus akvakultūras objektus no noteiktām lietvedības prasībām var atbrīvot.

(8)

No noteiktām lietvedības prasībām dalībvalstis var atbrīvot arī tādu noteiktu kategoriju ūdensdzīvnieku pārvadātājus, kuri tiek pārvadāti biodroši. Šīs ūdensdzīvnieku kategorijas, detalizēta informācija par to pārvadāšanas nosacījumiem un par lietvedību, no kuras tiek piešķirts atbrīvojums, būtu jānosaka šajā regulā.

(9)

Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgās komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Priekšmets un darbības joma

Šī regula nosaka noteikumus attiecībā uz:

a)

tāda veida akvakultūras objektiem, kuri rada nebūtisku risku un kurus dalībvalstis saskaņā ar Regulas (ES) 2016/429 174. pantu var atbrīvot no reģistrācijas prasības;

b)

tāda veida akvakultūras objektiem un pārvadātājiem, kas attiecībā uz sarakstā norādītu vai no jauna radušos slimību izplatīšanos rada zemu risku un ko dalībvalstis var atbrīvot no Regulas (ES) 2016/429 186. un 188. pantā paredzētajām lietvedības prasībām.

2. pants

Definīcijas

Šajā regulā piemēro Deleģētās regulas (ES) 2020/691 2. pantā noteiktās definīcijas.

3. pants

Tāda veida akvakultūras objekti, ko dalībvalstis var atbrīvot no reģistrācijas prasības

Akvakultūras objekti, ko dalībvalstis saskaņā ar Regulas (ES) 2016/429 174. pantu var atbrīvot no reģistrācijas prasības, ir šāda veida objekti;

a)

akvakultūras objekti, kas ir slēgta tipa kompleksi vai kas notekūdeņus nenovada tieši dabiskajos ūdeņos un akvakultūras dzīvniekus nepārvieto uz citiem akvakultūras objektiem vai neizlaiž tos savvaļā, un ir vieni no šāda veida akvakultūras objektiem:

i)

telpas, kur dekoratīvi dzīvnieki akvārijos vai dīķos ir aplūkojami kā lolojumdzīvnieki;

ii)

restorāni, kuros akvakultūras dzīvnieki akvārijos vai dīķos ir aplūkojami līdz brīdim, kad tie tiks lietoti pārtikā;

iii)

objekti, kuros akvakultūras dzīvnieki tiek turēti veselības aprūpes un citām līdzīgām vajadzībām;

iv)

no akvakultūras objektiem, kas apstiprināti saskaņā ar Regulas (ES) 2016/429 176. vai 177. pantu (“apstiprināts akvakultūras objekts”), vai no šādu objektu grupām ar dzīvniekiem tieši apgādāti mazumtirdzniecības veikali, kuros tiek turēti dekoratīviem nolūkiem paredzēti akvakultūras dzīvnieki, kas tiek pārdoti tieši galīgajam lolojumdzīvnieku turētājam;

v)

brīvdabas atpūtas vietas, kur akvakultūras dzīvnieki, kurus tieši piegādājis apstiprināts akvakultūras objekts, tiek turēti dīķos estētiskām vai ūdens kvalitātes nodrošināšanas vajadzībām;

vi)

mājsaimniecības, kur akvakultūras dzīvnieki, kurus tieši piegādājis apstiprināts akvakultūras objekts, tiek turēti ārpus telpām dīķos vai tvertnēs tikai personiskam patēriņam;

b)

akvakultūras objekti, ko veido linuma sprosti vai citas struktūras, kuros kādreizējie savvaļas ūdensdzīvnieki līdz brīdim, kad tos iegūst lietošanai pārtikā, tiek dabiskos ūdeņos pagaidām turēti tajā pašā epidemioloģiskajā vienībā, kurā tie nozvejoti.

4. pants

Tāda veida akvakultūras objekti un pārvadātāji, ko dalībvalstis var atbrīvot no noteiktām lietvedības prasībām

1.   Tāda veida akvakultūras objekti, ko dalībvalstis saskaņā ar Regulas (ES) 2016/429 186. panta 2. punktu var atbrīvot no prasības kārtot lietvedību par visu minētās regulas 186. panta 1. punkta c), d) un e) punktā minēto informāciju vai tās daļu, ir akvakultūras objekti vai to grupas, kuri atbilst šādiem nosacījumiem:

a)

kompetentā iestāde tos ir reģistrējusi saskaņā ar Regulas (ES) 2016/429 173. pantu; un

b)

tie akvakultūras dzīvniekus nepārvieto uz citiem akvakultūras objektiem un neizlaiž tos savvaļā.

2.   Pārvadātāji, kurus dalībvalstis saskaņā ar Regulas (ES) 2016/429 188. panta 2. punktu var atbrīvot no prasības kārtot lietvedību attiecībā uz visu informāciju, kas norādīta minētās regulas 188. panta 1. punktā, vai tās daļu, ir tālāk minēto kategoriju ūdensdzīvnieku pārvadātāji – ar nosacījumu, ka dzīvnieki tiek pārvadāti aizplombētos, pret noplūdēm drošos konteineros, kas no piekraušanas brīža līdz izkraušanas brīdim galamērķī nav atvērti un ir neskarti:

a)

dekoratīviem nolūkiem paredzēti akvakultūras dzīvnieki;

b)

akvakultūrai vai palaišanai savvaļā paredzētu ūdensdzīvnieku olšūnas un gametas.

5. pants

Stāšanās spēkā

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2021. gada 22. novembrī

Komisijas vārdā –

priekšsēdētāja

Ursula VON DER LEYEN


(1)  OV L 84, 31.3.2016., 1. lpp.

(2)  Komisijas Deleģētā regula (ES) 2020/691 (2020. gada 30. janvāris), ar ko attiecībā uz noteikumiem par akvakultūras objektiem un ūdensdzīvnieku pārvadātājiem papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2016/429 (OV L 174, 3.6.2020., 345. lpp.).


Top