EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R2145

Komisijas Deleģētā regula (ES) 2020/2145 (2020. gada 1. septembris), ar kuru groza Deleģēto regulu (ES) Nr. 876/2013, ar ko papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 648/2012 attiecībā uz izmaiņām centrālo darījumu partneru kolēģiju sastāvā, darbībā un pārvaldībā (Dokuments attiecas uz EEZ)

C/2020/5888

OV L 428, 18.12.2020, p. 1–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2020/2145/oj

18.12.2020   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 428/1


KOMISIJAS DELEĢĒTĀ REGULA (ES) 2020/2145

(2020. gada 1. septembris),

ar kuru groza Deleģēto regulu (ES) Nr. 876/2013, ar ko papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 648/2012 attiecībā uz izmaiņām centrālo darījumu partneru kolēģiju sastāvā, darbībā un pārvaldībā

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 648/2012 (2012. gada 4. jūlijs) par ārpusbiržas atvasinātajiem instrumentiem, centrālajiem darījumu partneriem un darījumu reģistriem (1) un jo īpaši tās 18. panta 6. punktu,

tā kā:

(1)

Regula (ES) Nr. 648/2012 ir grozīta ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/2099 (2) attiecībā arī uz CCP atļauju piešķiršanā iesaistītajām procedūrām un šajā procedūrā iesaistītajām iestādēm un trešo valstu CCP atzīšanas prasībām. Šie grozījumi ietver izmaiņas CCP kolēģiju sastāvā, darbībā un pārvaldībā. Minētās izmaiņas būtu jāatspoguļo Komisijas Deleģētajā regulā (ES) Nr. 876/2013 (3).

(2)

Saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 648/2012 18. panta 2. punkta ca) un i) apakšpunktu CCP kompetentajai iestādei ir rakstiski jāsniedz pilnīgs un detalizēts pamatojums, ja tā nepiekrīt kompetentajai iestādei vai emisijas centrālajai bankai, kas piedalās kolēģijā, pēc to pieprasījuma. Efektivitātes un juridiskās noteiktības labad ir svarīgi, lai šie iemesli tiktu norādīti saprātīgā termiņā.

(3)

Saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 648/2012 19. panta 3. punktu Eiropas Centrālajai bankai (“ECB”) ir divas balsis, ja tā ir CCP kolēģijas locekle gan saistībā ar tās uzdevumiem attiecībā uz kredītiestāžu prudenciālo uzraudzību vienotajā uzraudzības mehānismā, gan kā centrālā banka, kas emitē vienu no svarīgākajām Savienības valūtām finanšu instrumentiem, kuriem veic tīrvērti. Lai atspoguļotu ECB atbilstīgu pārstāvību, būtu jānosaka, ka šādos gadījumos ECB vajadzētu būt diviem balsstiesīgiem dalībniekiem.

(4)

Ir jānodrošina efektīva dokumentācijas plūsma starp kolēģijas locekļiem un jādod kolēģijas locekļiem pietiekami daudz laika sagatavoties kolēģijas sanāksmēm. Tādēļ CCP kompetentajai iestādei laikus būtu jāizplata kolēģijas sanāksmes darba kārtība un visa informācija, kas ir būtiska, lai sagatavotos minētajai sanāksmei.

(5)

Lai nodrošinātu kolēģiju pienācīgu darbību un kolēģijas regulāras sanāksmes, CCP kolēģijas sanāksme būtu jārīko vismaz reizi gadā. Kolēģijas locekļi var arī pieprasīt, lai tiktu sasaukta CCP kolēģijas sanāksme, ja viņi uzskata, ka šāda sanāksme ir vajadzīga.

(6)

Ne vienmēr ir iespējama kolēģijas tikšanās klātienē. Tādēļ CCP kolēģijai vajadzētu būt iespējai balsot rakstiskā procedūrā, ja CCP kompetentā iestāde to uzskata par lietderīgu vai pēc kolēģijas locekļa pieprasījuma.

(7)

Regulas (ES) Nr. 648/2012, kas grozīta ar Regulu (ES) 2019/2099, 18. panta 1. punktā CCP kolēģijām ir noteikti jauni pienākumi, tostarp attiecībā uz ārpakalpojumu mehānismiem. Tādēļ CCP kompetentajai iestādei būtu jāsniedz kolēģijas locekļiem informācija par jebkādām izmaiņām CCP ārpakalpojumu mehānismos attiecībā uz galvenajām darbībām, kas saistītas ar riska pārvaldību.

(8)

Lai kolēģija varētu veikt savus pienākumus, CCP kompetentajai iestādei būtu jāsniedz kolēģijas locekļiem informācija par izmaiņām CCP dalības prasībās, tīrvērtes dalības modeļos, kontu nošķiršanas modeļos, izmaiņas CCP saistību neizpildes pārvaldības procedūrās un izmaiņas CCP maksājumu un norēķinu kārtībā, kā arī ziņojumi par CCP saistību neizpildes procedūru pārbaudi, kas veikta saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 648/2012 49. panta 2. punktu.

(9)

Lai aizsargātu konfidenciālu informāciju un nodrošinātu, ka kolēģijas locekļi tiek informēti vienlīdzīgi, konfidenciālas informācijas apmaiņa būtu jāveic, izmantojot drošus līdzekļus.

(10)

Lai kolēģijas locekļiem būtu pietiekami daudz laika sagatavoties CCP kolēģijas sanāksmei un lai viņi varētu izvirzīt jebkādus interesējošus vai problemātiskus jautājumus attiecībā uz kompetentās iestādes veikto pārskatīšanu vai izvērtēšanu, kā minēts Regulas (ES) Nr. 648/2012 21. pantā, minētā panta 4. punktā izklāstītā informācija būtu jāiesniedz kolēģijas locekļiem pietiekami agri, lai tie varētu iepriekš pārskatīt un apspriest minēto informāciju.

(11)

Tāpēc Deleģētā regula (ES) Nr. 876/2013 būtu attiecīgi jāgroza.

(12)

Šīs regulas pamatā ir regulatīvo tehnisko standartu projekts, ko Komisijai pēc apspriešanās ar Eiropas Centrālo banku sistēmu iesniegusi Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestāde.

(13)

Grozījumu darbības joma ir ierobežota, un tie attiecas tikai uz kompetentajām iestādēm, neuzliekot papildu prasības tirgus dalībniekiem. Turklāt ir svarīgi, lai CCP kolēģijas pēc iespējas ātrāk varētu pielāgoties jaunajām prasībām, kas ieviestas ar Regulu (ES) 2019/2099. Ņemot vērā grozījumu ierobežoto darbības jomu un ietekmi un to piemērošanas steidzamību, Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestāde uzskatīja, ka ir ļoti nesamērīgi rīkot atklātu sabiedrisko apspriešanu par regulatīvo tehnisko standartu projektu, kas ir šīs regulas pamatā, un analizēt iespējamās saistītās izmaksas un ieguvumus. Tomēr Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestāde ir lūgusi konsultācijas Vērtspapīru un tirgu nozares ieinteresēto personu grupai, kas izveidota saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1095/2010 (4) 37. pantu.

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Grozījumi Deleģētajā regulā (ES) Nr. 876/2013

Deleģēto regulu (ES) Nr. 876/2013 groza šādi:

1)

regulas 2. pantā iekļauj šādu 4.a punktu:

“4.a   Kompetentās iestādes, kas minētas Regulas (ES) Nr. 648/2012 18. panta 2. punkta ca) apakšpunktā, un emisijas centrālās bankas, kas minētas tās pašas regulas 18. panta 2. punkta i) apakšpunktā un kas vēlas piedalīties kolēģijā, iesniedz CCP kompetentajai iestādei pamatotu pieprasījumu. CCP kompetentā iestāde 20 kalendāro dienu laikā pēc pieprasījuma saņemšanas vai nu iesniedz pieprasījuma iesniedzējai kompetentajai iestādei vai centrālajai bankai pārskatīšanas un apstiprināšanas rakstiskās vienošanās kopiju, vai arī rakstiski pamato pieprasījuma noraidījumu.”;

2)

regulas 3. panta 4. punktu aizstāj ar šādu:

“4.   Ja iestādei ir tiesības piedalīties kolēģijas darbā saskaņā ar vairāk nekā vienu Regulas (ES) Nr. 648/2012 18. panta 2. punkta c) līdz i) apakšpunktu, tā var iecelt papildu pārstāvjus, kam netiek piešķirtas balsstiesības.”;

3)

regulas 3. pantam pievieno šādu 6. punktu:

“6.   Atkāpjoties no 4. un 5. punkta, ECB var izvirzīt divus balsstiesīgus dalībniekus, ja tā ir kolēģijas locekle saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 648/2012 18. panta 2. punkta gan c), gan h) apakšpunktu.”;

4)

regulas 4. panta 4. punktam pievieno šādas daļas:

“Piemērojot b) apakšpunktu, CCP kompetentā iestāde izsūta darba kārtības projektu katrai kolēģijas sanāksmei, izņemot sanāksmes, ko sasauc ārkārtas situācijās, labu laiku pirms katras sanāksmes, lai kolēģijas locekļi varētu piedalīties darba kārtības noteikšanā, jo īpaši pievienojot darba kārtībai punktus.

CCP kompetentā iestāde pietiekami laikus pirms kolēģijas sanāksmes sagatavo darba kārtību un to izplata kolēģijas locekļiem. CCP kompetentā iestāde un citi kolēģijas locekļi labu laiku pirms sanāksmes izplata visu informāciju, kas jāizskata kolēģijas sanāksmē.

Šā punkta c) apakšpunkta vajadzībām CCP kompetentā iestāde iespējami drīz pēc sanāksmēm izplata sanāksmju protokolus kolēģijas locekļiem un dod tiem pietiekami daudz laika sniegt piezīmes.”;

5)

regulas 4. panta 5. punktam pievieno šādu daļu:

“Kolēģijas dalībnieki var pieprasīt CCP kompetentajai iestādei sasaukt kolēģijas sanāksmi. CCP kompetentā iestāde pienācīgi pamato šāda pieprasījuma noraidījumu.”;

6)

regulas 4. pantam pievieno šādu 8. punktu:

“8.   Kolēģija var balsot rakstiskā procedūrā, ja to ierosinājusi CCP kompetentā iestāde vai pēc kolēģijas locekļa pieprasījuma.”;

7)

regulas 5. panta 2. punktu groza šādi:

a)

punkta ievadteikumu aizstāj ar šādu:

CCP kompetentā iestāde kolēģijas locekļiem sniedz vismaz šādu informāciju:

b)

punktam pievieno šādus apakšpunktus:

“r)

izmaiņas CCP ārpakalpojumu mehānismos attiecībā uz galvenajām darbībām, kas saistītas ar riska pārvaldību;

s)

izmaiņas dalības prasībās, tīrvērtes dalības modeļos un CCP kontu nošķiršanas modeļos;

t)

izmaiņas CCP saistību neizpildes procedūrās un ziņojumus par CCP saistību neizpildes procedūru pārbaudi, ko CCP veicis saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 648/2012 49. panta 2. punktu;

u)

izmaiņas CCP maksājumu un norēķinu kārtībā.”;

8)

regulas 5. pantam pievieno šādu 6. punktu:

“6.   Kolēģijas locekļi apmainās ar konfidenciālu informāciju, izmantojot drošus saziņas līdzekļus un pamatojoties uz vienlīdzību.”;

9)

regulā iekļauj šādu 5.a pantu:

5.a pants

Kolēģijas ieguldījums pārskatīšanā un novērtēšanā

1.   Regulas (ES) Nr. 648/2012 21. panta 4. punktā minēto informāciju kolēģijas locekļiem iesniedz laikus, lai tie varētu pārskatīt un apspriest minēto informāciju pirms nākamās kolēģijas sanāksmes.

2.   Kolēģijas locekļi var izvirzīt jebkuru interesējošu vai problemātisku jautājumu, kas tiem varētu būt attiecībā uz CCP kompetentās iestādes veikto pārskatīšanu vai novērtēšanu, kā minēts Regulas (ES) Nr. 648/2012 21. pantā. CCP kompetentā iestāde pēc iespējas ņem vērā šādus interesējošus vai problemātiskus jautājumus un informē kolēģijas locekli, kurš tos izvirzījis, kā tie ir ņemti vērā.”

2. pants

Stāšanās spēkā

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2020. gada 1. septembrī

Komisijas vārdā

priekšsēdētāja

Ursula VON DER LEYEN


(1)  OV L 201, 27.7.2012., 1. lpp.

(2)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2019/2099 (2019. gada 23. oktobris), ar kuru attiecībā uz CCP atļauju piešķiršanā iesaistītajām procedūrām un iestādēm un trešo valstu CCP atzīšanas prasībām groza Regulu (ES) Nr. 648/2012 (OV L 322, 12.12.2019., 1. lpp.).

(3)  Komisijas Deleģētā regula (ES) Nr. 876/2013 (2013. gada 28. maijs), ar ko papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 648/2012 attiecībā uz regulatīvajiem tehniskajiem standartiem par centrālo darījuma partneru kolēģijām (OV L 244, 13.9.2013., 19. lpp.).

(4)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1095/2010 (2010. gada 24. novembris), ar ko izveido Eiropas Uzraudzības iestādi (Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestādi), groza Lēmumu Nr. 716/2009/EK un atceļ Komisijas Lēmumu 2009/77/EK (OV L 331, 15.12.2010., 84. lpp.).


Top