Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017H1936

    Komisijas Ieteikums (ES) 2017/1936 (2017. gada 18. oktobris) par tūlītēju rīcību sprāgstvielu prekursoru ļaunprātīgas izmantošanas novēršanai (Dokuments attiecas uz EEZ. )

    C/2017/6950

    OV L 273, 24.10.2017, p. 12–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2017/1936/oj

    24.10.2017   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 273/12


    KOMISIJAS IETEIKUMS (ES) 2017/1936

    (2017. gada 18. oktobris)

    par tūlītēju rīcību sprāgstvielu prekursoru ļaunprātīgas izmantošanas novēršanai

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 292. pantu,

    tā kā:

    (1)

    Nesenie teroristu uzbrukumi un incidenti norāda, ka improvizētu sprāgstierīču radītie draudi Eiropā joprojām ir lieli. Vēl aizvien notiek piekļūšana sprāgstvielu prekursoriem, un tos lieto, lai izgatavotu improvizētas sprāgstierīces, kaut arī tiek īstenoti centieni reāli ierobežot un kontrolēt piekļuvi tiem.

    (2)

    ANO Drošības padome Rezolūcijā 2370(2017) uzsver būtisko nepieciešamību novērst to, ka teroristi lieto izejvielas un sastāvdaļas, no kurām var izgatavot sprāgstvielas, vai mēģina tām piekļūt, un aicina pastiprināt modrību, arī publicējot labu praksi, daloties ar informāciju pāri robežām un veidojot partnerības.

    (3)

    Ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 98/2013 (1) ir izveidoti saskaņoti noteikumi par to, kā darīt pieejamas, ievest, turēt īpašumā, lietot un izmantot Savienībā tādas vielas vai maisījumus, ko varētu ļaunprātīgi izmantot sprāgstvielu nelikumīgai izgatavošanai, nolūkā ierobežot to pieejamību plašai sabiedrībai un nodrošināt atbilstīgu aizdomīgu darījumu ziņošanu visā piegādes ķēdē.

    (4)

    Lai sasniegtu Regulas (ES) Nr. 98/2013 mērķi uzlabot ķīmisko vielu un maisījumu brīvu apriti iekšējā tirgū un novērst konkurences kropļojumus, vienlaicīgi nodrošinot plašas sabiedrības drošības aizsardzības augstu līmeni, nepieciešams, lai visas dalībvalstis pareizi piemērotu minēto regulu. Tādējādi tiks arī veicināta to mērķu sasniegšana, kuri izvirzīti Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā (ES) 2017/541 (2), proti, novērst teroristu nodarījumus, ieskaitot sprāgstvielu ražošanu, turēšanu īpašumā, iegūšanu, transportēšanu, piegādi vai lietošanu, kā arī norādījumu sniegšanu un saņemšanu par sprāgstvielu izgatavošanu vai izmantošanu.

    (5)

    Šā ieteikuma mērķis ir nodrošināt, lai, sniedzot dalībvalstīm norādījumus par Regulas (ES) Nr. 98/2013 piemērošanu, varētu labāk sasniegt tās mērķi. Šis ieteikums papildina pamatnostādnes (3), ko pieņēmusi Komisija un Pastāvīgā komiteja prekursoru jomā (4), un tajā ņemtas vērā diskusijas, kas notikušas minētajā komitejā un vairākos 2016. un 2017. gadā rīkotos reģionālos darbsemināros, kuros piedalījušās dalībvalstu iestādes.

    (6)

    Lai novērstu to, ka teroristi iegūst sprāgstvielu prekursorus, būtu jāierobežo sprāgstvielu prekursoru pieejamība plašai sabiedrībai. Regula (ES) Nr. 98/2013 ierobežo plašas sabiedrības piekļuvi septiņām ķīmiskām vielām un to lietošanu (ierobežoti sprāgstvielu prekursori uzskaitīti Regulas (ES) Nr. 98/2013 (5) I pielikumā).

    (7)

    Neatkarīgi no šā aizlieguma dalībvalstis var pieņemt lēmumu, ka piešķir piekļuvi sabiedrībai minētajam vielām tikai ar licenču un reģistrācijas sistēmas starpniecību. 2017. gada 1. janvārī sešpadsmit dalībvalstīs bija ieviests nevis aizliegums, bet gan licencēšanas un/vai reģistrācijas režīms (6). Tādējādi šajās dalībvalstīs plaša sabiedrība vēl aizvien piekļūst ierobežotajiem sprāgstvielu prekursoriem vai maisījumiem un lieto tos.

    (8)

    Dalībvalstīm būtu jāapzina un jāpopularizē mazākas koncentrācijas un alternatīvas vielas, kas rada mazāk bažu par drošību, un būtu jāiedibina nosacījumi attiecībā uz sprāgstvielu prekursoru glabāšanu. Dalībvalstīm, kurās ir licencēšanas režīms, būtu jāpārbauda informācija par personām, kas piesakās uz licenci.

    (9)

    Šajā ieteikumā pausts arī aicinājums uzlabot Regulā (ES) Nr. 98/2013 noteikto ierobežojumu un pārbaužu piemērošanu un starpnozaru sadarbību. Paaugstinot piegādes ķēdes dalībnieku informētību, arī to, kuri darbojas tiešsaistē, varēs labāk panākt, ka viņi izpilda Regulā (ES) Nr. 98/2013 noteiktos pienākumus.

    (10)

    Neskarot tiesisko regulējumu pārrobežu apmaiņai ar informāciju tādas kriminālizmeklēšanas kontekstā, kura attiecas uz teroristu nodarījumu (7) vai kuru veic muitas jomā (8), šajā ieteikumā pausts aicinājums apmainīties ar informāciju par aizdomīgiem darījumiem, pazušanas gadījumiem, zādzībām un citiem aizdomīgiem incidentiem vai licences pieteikumiem, kas izrādās ietveram pārrobežu elementu.

    (11)

    Pēdējie uzbrukumi un incidenti ir bijuši saistīti lielākoties ar triacetona triperoksīdu (TATP), tomēr draudi saistīti ar improvizētu sprāgstierīču un sprāgstvielu prekursoru plašāku loku. Savienībai un tās dalībvalstīm jāsaglabā modrība, sadarbībā ar attiecīgajām ieinteresētajām personām un lietotājiem atklājot norises šajā jomā un risinot ar tām saistītās problēmas.

    (12)

    Kopš regulas pieņemšanas Komisija ciešā sadarbībā ar Pastāvīgo komiteju prekursoru jomā ir pārraudzījusi un veicinājusi regulas piemērošanu. 2017. gada februārī Komisija pieņēma ziņojumu (9), kurā secināja, ka, lai gan regulas stāšanās spēkā ir veicinājusi to, ka Eiropā samazinās apdraudējums, ko rada sprāgstvielu prekursori, tomēr ir nepieciešams noteikt, kādi pasākumi un rīcība varētu nākotnē stiprināt sistēmu pašdarināto spridzekļu [improvizēto sprāgstierīču] jomā. 2017. gada maijā Komisija sāka darbu, lai pārskatītu Regulu (10) par sprāgstvielu prekursoriem, vispirms veicot novērtējumu, kam 2018. gada pirmajā pusē sekos ietekmes novērtējums. Novērtējumā tiks aplūkots regulas nozīmīgums, lietderīgums, efektivitāte, saskaņotība un pievienotā vērtība, kā arī apzinātas problēmas un šķēršļi, kuru dēļ varētu būt vajadzīga papildu rīcība. Ietekmes novērtējumā tiks aplūkotas dažādas politikas iespējas, kā novērst apzinātās problēmas un šķēršļus. Kamēr pārskatīšana vēl nav pabeigta, ieteikumā dalībvalstis mudinātas tūlītēji rīkoties, lai spēkā esošās regulas satvarā reāli ierobežotu sprāgstvielu prekursoru pieejamību plašai sabiedrībai,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO IETEIKUMU.

    Sprāgstvielu prekursoru pieejamības ierobežošana plašai sabiedrībai

    1.

    Dalībvalstīm būtu jāveic visi nepieciešamie pasākumi saskaņā ar Regulu (ES) Nr. 98/2013, lai ierobežotu sprāgstvielu prekursoru pieejamību plašai sabiedrībai un nepieļautu teroristu piekļuvi sprāgstvielu prekursoriem, kā arī nodrošinātu to, ka tiek pienācīgi ziņots par aizdomīgiem darījumiem visā piegādes ķēdē. Tālab dalībvalstīm būtu rūpīgi jāizvērtē, vai aizlieguma, licencēšanas vai reģistrācijas sistēma, ko tās ieviesušas, reāli atbilst minēto mērķu sasniegšanai. Četru mēnešu laikā no šā ieteikuma pieņemšanas dalībvalstīm būtu jāinformē Komisija par veiktā izvērtējuma rezultātiem. Šī informācija palīdzēs izvērtēt iespējamos papildu pasākumus ES līmenī.

    2.

    Turklāt dalībvalstīm vajadzētu steidzami veikt šādus pasākumus:

    a)

    popularizēt un, ja ir iespējams un ir lietderīgi, prasīt, lai tiktu lietotas alternatīvas vielas vai mazākas koncentrācijas, kuras varētu lietot tādai pašai likumīgai darbībai ar mazākām bažām par drošību;

    b)

    attiecībā uz ekonomikas dalībniekiem, profesionāliem lietotājiem un plašas sabiedrības locekļiem, kuri likumīgi tur īpašumā sprāgstvielu prekursorus, noteikt drošības nosacījumus par sprāgstvielu prekursoru glabāšanu;

    c)

    sniegt skaidrus norādījumus ekonomikas dalībniekiem par to, kā reāli un efektīvi pārbaudīt, vai persona pieder pie plašas sabiedrības. Tālab dalībvalstis varētu izmantot jēdzienu “profesionāls lietotājs”, kas nozīmē, ka personai ir nepieciešami ierobežotie sprāgstvielu prekursori mērķiem, kas saistīti ar tirdzniecību, darījumdarbību vai profesiju;

    d)

    ja, ievērojot Regulas (ES) Nr. 98/2013 4. panta 2. punktu, ir ieviesta licencēšanas shēma, pārbaudīt informāciju par personām, kas piesakās uz licenci, jo īpaši pārbaudīt pieteikuma iesniedzēja sodāmību visās rezidences vietas valstīs iepriekšējo piecu gadu laikā; un

    e)

    izveidot inspicēšanas sistēmas neatbilstošu ekonomikas dalībnieku atpazīšanai.

    Sadarbības stiprināšana un iesaistīšanās piegādes ķēdē

    3.

    Lai stiprinātu sadarbību un iesaistītos piegādes ķēdē, dalībvalstīm vajadzētu:

    a)

    nodrošināt apmācību, lai panāktu, ka tiesībaizsardzības iestādes, pirmās palīdzības sniedzēji un muitas dienesti, pildot savus pienākumus, spēj pazīt sprāgstvielu prekursorus un maisījumus un laikus un pienācīgi reaģēt uz aizdomīgu darbību;

    b)

    papildus ziņošanas pienākumam, kas jau ir noteikts Regulas (ES) Nr. 98/2013 9. panta 4. punktā, iedrošināt sprāgstvielu prekursoru galalietotājus ziņot par būtiskiem pazušanas gadījumiem un zādzībām;

    c)

    ciktāl tas neietver jau spēkā esošajos Savienības tiesību aktos noteiktos pienākumus, tiklīdz ir iespējams, saskaņā ar valsts tiesību aktiem un attiecīgajiem starptautiskajiem juridiskajiem instrumentiem apmainīties ar informāciju par aizdomīgiem darījumiem, pazušanas gadījumiem, zādzībām un citiem aizdomīgiem incidentiem vai licences pieteikumiem, ja tie ietver pārrobežu elementus, ar citām attiecīgajām dalībvalstīm; un

    d)

    apzināt visas būtiskās nozares, ieskaitot tās, kas darbojas tiešsaistē, vērst informētības veicināšanas pasākumus uz katras atšķirīgās nozares īpatnībām, un saglabāt dialogu ar piegādes ķēdi un galalietotājiem, lai uzlabotu izpratni par likumīgiem sprāgstvielu prekursoru profesionāliem un neprofesionāliem lietojumiem.

    Briselē, 2017. gada 18. oktobrī

    Komisijas vārdā –

    Komisijas loceklis

    Julian KING


    (1)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 98/2013 (2013. gada 15. janvāris) par sprāgstvielu prekursoru tirdzniecību un lietošanu (OV L 39, 9.2.2013., 1. lpp.).

    (2)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2017/541 (2017. gada 15. marts) par terorisma apkarošanu un ar ko aizstāj Padomes Pamatlēmumu 2002/475/TI un groza Padomes Lēmumu 2005/671/TI (OV L 88, 31.3.2017., 6. lpp.).

    (3)  https://ec.europa.eu/home-affairs/sites/homeaffairs/files/what-we-do/policies/crisis-and-terrorism/explosives/explosives-precursors/docs/guidelines_on_the_marketing_and_use_of_explosives_precursors_en.pdf.

    (4)  http://ec.europa.eu/transparency/regexpert/index.cfm?do=groupDetail.groupDetail=3245=LV.

    (5)  Ūdeņraža peroksīds, nitrometāns, slāpekļskābe, kālija hlorāts, kālija perhlorāts, nātrija hlorāts, nātrija perhlorāts koncentrācijā, kas pārsniedz attiecīgo I pielikumā noteikto robežvērtību, tostarp maisījums vai cita viela, kurā uzskaitītā viela ir tādā koncentrācijā, kas pārsniedz attiecīgo robežvērtību.

    (6)  Komisijas ziņojums par pilnvaru izmantošanu un deleģēšanu saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 98/2013 par sprāgstvielu prekursoru tirdzniecību un lietošanu, COM (2017) 103 final (2017. gada 28. februāris).

    (7)  Padomes Lēmums 2005/671/TI (2005. gada 20. septembris) par informācijas apmaiņu un sadarbību attiecībā uz teroristu nodarījumiem (OV L 253, 29.9.2005., 22. lpp.).

    (8)  Padomes Regula (EK) Nr. 515/97 (1997. gada 13. marts) par dalībvalstu pārvaldes iestāžu savstarpēju palīdzību un šo iestāžu un Komisijas sadarbību, lai nodrošinātu tiesību aktu muitas jomā un lauksaimniecības tiesību aktu pareizu piemērošanu (OV L 82, 22.3.1997., 1. lpp.).

    (9)  Komisijas ziņojums par pilnvaru izmantošanu un deleģēšanu saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 98/2013 par sprāgstvielu prekursoru tirdzniecību un lietošanu, COM (2017) 103 final (2017. gada 28. februāris).

    (10)  https://ec.europa.eu/home-affairs/what-is-new/work-in-progress/initiatives/revision-regulation-marketing-and-use-explosives-precursors_en.


    Top