EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016H0022

Komisijas Ieteikums (ES) 2016/22 (2016. gada 7. janvāris) par etilkarbamāta piesārņojuma kauleņu spirtā un kauleņu čagu spirtā profilaksi un samazināšanu, ar ko atceļ Ieteikumu 2010/133/ES (Dokuments attiecas uz EEZ)

OV L 6, 9.1.2016, p. 8–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2016/22/oj

9.1.2016   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 6/8


KOMISIJAS IETEIKUMS (ES) 2016/22

(2016. gada 7. janvāris)

par etilkarbamāta piesārņojuma kauleņu spirtā un kauleņu čagu spirtā profilaksi un samazināšanu, ar ko atceļ Ieteikumu 2010/133/ES

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 292. pantu,

tā kā:

(1)

Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) zinātnes ekspertu grupa jautājumos, kas saistīti ar piesārņojumu pārtikas apritē, 2007. gada 20. septembrī pieņēma zinātnisku atzinumu par etilkarbamātu un ciānūdeņražskābi pārtikā un dzērienos (1). Ekspertu grupa secināja, ka etilkarbamāts alkoholisko dzērienu sastāvā var radīt veselības problēmas, jo īpaši tas attiecas uz kauleņu brendijiem, un ieteica veikt riska mazināšanas pasākumus, lai samazinātu etilkarbamāta līmeni šajos dzērienos. Tā kā ciānūdeņražskābe ir svarīgs etilkarbamāta veidošanās prekursors kauleņu spirtā un kauleņu čagu spirtā, grupa secināja, ka, lai novērstu etilkarbamāta veidošanos šo produktu glabāšanas laikā, šiem pasākumiem jākoncentrējas uz ciānūdeņražskābi un citiem etilkarbamāta prekursoriem.

(2)

Maksimālais ciānūdeņražskābes saturs kauleņu spirtā un kauleņu čagu spirtā ir noteikts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (EK) Nr. 110/2008 (2). Šī regula paredz, ka kauleņu spirtā un kauleņu čagu spirtā maksimālais ciānūdeņražskābes daudzums vienā hektolitrā 100 % alkohola ir septiņi grami (70 mg/l).

(3)

Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (EK) Nr. 1334/2008 (3) ir noteikts maksimālais ciānūdeņražskābes daudzums 35 mg/kg alkoholiskajos dzērienos. Šo maksimālo daudzumu piemēro, neskarot Regulu (EK) Nr. 110/2008.

(4)

Komisijas Ieteikums 2010/133/ES (4) paredzēja Prakses kodeksu etilkarbamāta piesārņojuma kauleņu spirtā un kauleņu čagu spirtā profilaksei un samazināšanai un ieteica dalībvalstīm veikt vajadzīgos pasākumus, lai nodrošinātu, ka visi pārtikas apritē iesaistītie uzņēmēji šo kodeksu īsteno. Turklāt jānodrošina, ka tiek veikti visi attiecīgie pasākumi, lai sasniegtu iespējami zemu etilkarbamāta līmeni kauleņu spirtā un kauleņu čagu spirtā, ar mērķi sasniegt līmeni 1 mg/l. Tika ieteikts arī kontrolēt etilkarbamāta līmeni kauleņu spirtā un kauleņu čagu spirtā 2010., 2011. un 2012. gadā, lai novērtētu Prakses kodeksa ietekmi.

(5)

Minētās kontroles rezultāti tika iekļauti 2014. gada 28. martā pieņemtajā EFSA tehniskajā ziņojumā “Etilkarbamāta līmeņa kontroles datu novērtējums par laikposmu no 2010. līdz 2012. gadam” (5). Ziņojumā ir sniegts pārskats par etilkarbamātu līmeni “spirtā, kas iegūts no kauleņiem” un “spirtā, kas izgatavots no augļiem, izņemot kauleņiem” trijos paraugu ņemšanas gados (2010.–2012. gadā). Kopumā 2010.–2012. gadā datu kopums par etilkarbamātu liecināja, ka 80 % analīžu rezultātu attiecībā uz “spirtu, kas iegūts no kauleņiem” un 95 % analīžu rezultātu attiecībā uz “spirtu, kas izgatavots no augļiem, izņemot kauleņiem” ir zem 1 mg/l mērķvērtības. Turklāt vidējā sastopamība šajās pašās pārtikas grupās bija zem mērķvērtības (gandrīz divas trešdaļas no mērķvērtības “spirtam, kas iegūts no kauleņiem” un viena trešdaļa “spirtam, kas izgatavots no augļiem, izņemot kauleņiem”).

(6)

Ir lietderīgi saglabāt Prakses kodeksu un etilkarbamāta mērķa līmeni 1 mg/l, bet atjaunināt kodeksu, ņemot vērā gūto pieredzi, un pielāgot to dažiem aspektiem Codex Prakses kodeksā par etilkarbamāta piesārņojumu kauleņu destilātos, kas pieņemts 2011. gadā (CAC/RCP 70-2011),

IR PIEŅĒMUSI ŠO IETEIKUMU.

Dalībvalstīm tiek ieteikts:

1.

Veikt nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu, ka visi uzņēmumi, kas iesaistīti kauleņu spirta un kauleņu čagu spirta ražošanā, iepakošanā, pārvadāšanā, glabāšanā un uzglabāšanā, īsteno “Prakses kodeksu etilkarbamāta piesārņojuma kauleņu spirtā un kauleņu čagu spirtā profilaksei un samazināšanai”, kā aprakstīts šā ieteikuma pielikumā.

2.

Nodrošināt, ka tiek veikti visi attiecīgie pasākumi, lai sasniegtu iespējami zemu etilkarbamāta līmeni kauleņu spirtā un kauleņu čagu spirtā, ar mērķi sasniegt līmeni 1 mg/l.

Ar šo atceļ Ieteikumu 2010/133/ES.

Briselē, 2016. gada 7. janvārī

Komisijas vārdā –

Komisijas loceklis

Vytenis ANDRIUKAITIS


(1)  Zinātnes ekspertu grupas jautājumos, kas saistīti ar piesārņojumu pārtikas apritē, atzinums pēc Eiropas Komisijas pieprasījuma par etilkarbamātu un ciānūdeņražskābi pārtikā un dzērienos, The EFSA Journal (2007) Nr. 551, 1.–44. lpp. http://www.efsa.europa.eu/en/scdocs/doc/Contam_ej551_ethyl_carbamate_en_rev.1,3.pdf

(2)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2008. gada 15. janvāra Regula (EK) Nr. 110/2008 par stipro alkoholisko dzērienu definīciju, aprakstu, noformējumu, marķējumu un ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu aizsardzību un ar ko atceļ Padomes Regulu (EEK) Nr. 1576/89 (OV L 39, 13.2.2008., 16. lpp.).

(3)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2008. gada 16. decembra Regula (EK) Nr. 1334/2008 par aromatizētājiem un dažām pārtikas sastāvdaļām ar aromatizētāju īpašībām izmantošanai pārtikā un uz tās un par grozījumiem Padomes Regulā (EEK) Nr. 1601/91, Regulās (EK) Nr. 2232/96 un (EK) Nr. 110/2008 un Direktīvā 2000/13/EK (OV L 354, 31.12.2008., 34. lpp.).

(4)  Komisijas 2010. gada 2. marta Ieteikums 2010/133/ES par etilkarbamāta piesārņojuma kauleņu spirtā un kauleņu čagu spirtā profilaksi un samazināšanu un par etilkarbamāta satura uzraudzību šajos dzērienos (OV L 52, 3.3.2010., 53. lpp.).

(5)  Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde, 2014. Evaluation of monitoring data on levels of ethyl carbamate in the years 2010-2012. EFSA supporting publication 2014:EN-578. 22. lpp. Pieejams: http://www.efsa.europa.eu/en/supporting/doc/578e.pdf


PIELIKUMS

IEVADS

1.

Etilkarbamāts ir savienojums, kas dabiski rodas fermentētā pārtikā un alkoholiskajos dzērienos, piemēram, maizē, jogurtā, sojas mērcē, vīnā, alū, un īpaši kauleņu spirtā un kauleņu čagu spirtā, galvenokārt tajā, kas izgatavots no ķiršiem, plūmēm, mirabelēm un aprikozēm.

2.

Etilkarbamāts var veidoties no dažādām vielām, ko satur pārtika un dzērieni, ieskaitot ciānūdeņradi (jeb ciānūdeņražskābi), karbamīdu, citrulīnu un citus N-karbamilsavienojumus. Vairumā gadījumu iespējams, ka cianāts ir galīgais prekursors, kas reaģē ar etanolu un veido etilkarbamātu.

3.

Kauleņu destilātos (kauleņu spirtā un kauleņu čagu spirtā) etilkarbamāts var veidoties no cianogēniem glikozīdiem, kas dabiski ir kauliņu sastāvā. Kad augļus sasmalcina, kauliņi var sadrupt un cianogēnie glikozīdi no kauliņiem var nonākt saskarē ar enzīmiem augļu misā. Cianogēnie glikozīdi tad sadalās par ciānūdeņražskābi/cianīdiem. Raudzētas misas ilgākā glabāšanas laikā ciānūdeņražskābe var izdalīties arī no veseliem kauliņiem. Destilācijas procesa laikā ciānūdeņražskābi var bagātināt visās frakcijās. Gaismas iedarbībā cianīds oksidējas par cianātu, reaģējot ar etanolu un veidojot etilkarbamātu. Kad reakcija ir sākusies, to nevar apturēt. Noteikti vides apstākļi, piemēram, gaismas un augstas temperatūras iedarbība, un vara jonu klātbūtne, veicina etilkarbamāta veidošanos destilātā.

4.

Ievērojamu etilkarbamāta koncentrācijas samazināšanos var panākt, izmantojot divas atšķirīgas pieejas. Pirmkārt, samazinot galveno prekursoru koncentrāciju. Otrkārt, samazinot šo vielu tendenci reaģēt, veidojot cianātu. Galvenie ietekmējošie faktori ir prekursoru koncentrācija (piemēram, ciānūdeņražskābe un cianīdi) un glabāšanas apstākļi, piemēram, gaismas iedarbība un temperatūra.

5.

Lai gan līdz šim nav konstatēta spēcīga korelācija starp ciānūdeņražskābes līmeni un etilkarbamātu, ir skaidrs, ka noteiktos apstākļos augstas koncentrācijas ciānūdeņražskābe rada augstāku etilkarbamāta līmeni. Etilkarbamāta veidošanās varbūtēja palielināšanās ir saistīta ar ciānūdeņražskābes līmeni, kas ir 1 mg/l vai vairāk, destilāta galaproduktā (1)  (2). Pamatojoties uz praktisko pieredzi, var pieņemt, ka no 1 mg ciānūdeņražskābes var veidoties līdz pat 0,4 mg etilkarbamāta neekvimolārās attiecībās.

6.

I daļā dota informācija par ražošanas procesu. II daļa satur īpašus ieteikumus, kas pamatojas uz labu ražošanas praksi (LRP).

I.   RAŽOŠANAS PROCESA APRAKSTS

7.

Kauleņu spirta un kauleņu čagu spirta ražošanas process ir saistīts ar veselo augļu sasmalcināšanu un fermentāciju, pēc tam seko destilācija. Parasti process ietver šādus posmus:

veselu gatavu augļu sasmalcināšana,

misas raudzēšana nerūsējošā tērauda tvertnēs vai citās piemērotās raudzēšanas tilpnēs,

raudzētās misas pārvietošana uz destilācijas ierīci, kas parasti ir vara trauks,

raudzētās misas sildīšana ar piemērotu metodi tā, lai spirts lēni pārtvaicētos,

alkohola tvaika dzesēšana piemērotā (piemēram, nerūsējošā tērauda) kolonnā, kur tas kondensējas un tiek savākts,

alkohola trīs dažādo frakciju atdalīšana: vieglo, pamata un smago.

8.

Destilācijas laikā vieglās frakcijas atdalās pirmās. Tās parasti var atpazīt pēc to šķīdinātāja vai lakas smaržas. Šī frakcija parasti nav derīga patēriņam un ir jāizmet.

9.

Destilācijas procesa vidū atdalās galvenais spirts (“pamatfrakcijas”), kas ir visos stiprajos alkoholiskajos dzērienos – etilspirts (etanols). Šī destilāta daļa, kurā gaistošo vielu, izņemot etanolu, saturs ir vismazākais un jūtama vistīrākā augļu smarža, vienmēr tiek savākta.

10.

Smagās destilāta frakcijas ir etiķskābe un fūzeļeļļas, ko parasti atpazīst pēc nepatīkamas etiķa un augu smaržas. Tos arī izmet, taču tos var atkārtoti destilēt, jo starp smagajām frakcijām vienmēr ir mazliet etanola.

II.   IETEICAMĀ PRAKSE, KURAS PAMATĀ IR LABA RAŽOŠANAS PRAKSE (LRP)

Izejvielas un augļu misas sagatavošana

11.

Izejvielām un augļu misas sagatavošanai jābūt piemērotai, lai novērstu ciānūdeņražskābes (kas ir etilkarbamāta prekursors) izdalīšanos.

12.

Kauleņiem jābūt augstas kvalitātes, bez mehāniskiem un mikrobioloģiskiem bojājumiem, jo bojāti un sabojājušies augļi var saturēt vairāk brīvā cianīda.

13.

Ieteicams augļus atbrīvot no kauliņiem.

14.

Ja augļi nav atbrīvoti no kauliņiem, tos smalcina uzmanīgi, lai nesasmalcinātu kauliņus. Ja iespējams, kauliņi ir jāizņem no misas.

Fermentēšana

15.

Augļu misai pievieno spirta ražošanai izraudzītus rauga celmus saskaņā ar lietošanas instrukcijām.

16.

Ar raudzēto augļu misu rīkojas, ievērojot augstus higiēnas standartus, un samazina gaismas iedarbību uz to. Pirms destilācijas raudzētā augļu misa, kurā ir kauliņi, jāuzglabā tik īsu laiku, cik iespējams, jo ilgākā misas uzglabāšanas laikā ciānūdeņražskābe var izdalīties arī no veseliem kauliņiem.

Destilācijas iekārta

17.

Destilācijas iekārtām un destilācijas procesam jābūt piemērotam, lai nodrošinātu, ka ciānūdeņražskābe nav pārnesta uz destilātu.

18.

Destilācijas iekārtām jābūt ar automātiskām skalošanas ierīcēm un vara katalītisko konvertoru. Automātiskās skalošanas ierīces uzturēs destilatoru tīru, kamēr vara katalītiskais konvertors saistīs ciānūdeņražskābi, pirms tā nonāk destilātā.

19.

Automātiskās skalošanas ierīces nav vajadzīgas, ja destilācija notiek ar pārtraukumiem. Destilācijas iekārtas tīrīšanai jāizstrādā sistemātiskas un rūpīgas tīrīšanas procedūras.

20.

Dažos gadījumos, kad nelieto vara katalītiskos konvertorus vai citus īpašus cianīdu separatorus, pirms destilācijas raudzētai augļu misai jāpievieno vara preparāti. Vara preparātu mērķis ir saistīt ciānūdeņražskābi. Vara preparāti tiek pārdoti specializētos veikalos, un tie jālieto ļoti uzmanīgi saskaņā ar ražotāja norādījumiem. Šie izstrādājumi satur vara (I) jonus, kas saista ciānūdeņražskābi. Vara (II) joni nav rezultatīvi, un tos nedrīkst izmantot.

21.

Lai gan vara joni var kavēt etilkarbamāta prekursoru veidošanos misā un destilatorā, tomēr tie var veicināt etilkarbamāta veidošanos destilātā. Tādēļ nerūsējoša tērauda dzesinātāja nevis vara dzesinātāja izmantošana destilācijas ierīces beigās ierobežos vara klātbūtni destilātā un samazinās etilkarbamāta veidošanos.

Destilācijas process

22.

Kauliņus, kas nosēdušies zem raudzētās misas, nedrīkst iesūknēt destilācijas ierīcē.

23.

Destilācija jāveic tā, lai spirtu iztvaicētu lēnām (piemēram, par siltuma avotu izmantojot tvaiku, nevis tiešu liesmu).

24.

Pirmās destilāta frakcijas, ko sauc par vieglajām, jāatdala uzmanīgi.

25.

Vidus daļa, ko sauc par pamatfrakciju, jāsavāc un jāuzglabā tumsā. Kad uztvērējā spirta saturs sasniedz 50 % tilpuma, sākas smago frakciju savākšana, lai viss etilkarbamāts, kas var būt izveidojies, tiktu atdalīts līdz ar smagajām frakcijām.

26.

Atdalītās smagās frakcijas, kuras, iespējams, satur etilkarbamātu, savāc un, ja tās izmanto atkārtotai destilācijai, tās atkārtoti destilē atsevišķi. Tomēr, lai samazinātu etilkarbamāta koncentrāciju, smagās frakcijas ieteicams izmest.

Destilāta pārbaudes, atkārtota destilācija un uzglabāšana

Ciānūdeņražskābe

27.

Destilātu ciānūdeņražskābes līmenis regulāri jāpārbauda. Noteikšanu veic ar attiecīgiem testiem, izmantojot komplektus ciānūdeņražskābes līmeņa ātrai pārbaudei, vai arī specializētā laboratorijā.

28.

Ja ciānūdeņražskābes koncentrācija destilātā pārsniedz līmeni 1 mg/l, vajadzības gadījumā ieteicama atkārtota destilācija ar katalizatoru vai vara preparātiem (sk. 18. un 20. punktu).

29.

Destilāti ar ciānūdeņražskābes līmeni tuvu 1 mg/l ideālā gadījumā arī atkārtoti jādestilē vai, ja tas nav iespējams, jāuzglabā gaismas drošās pudelēs vai slēgtās kastēs ar iespējami īsu uzglabāšanas laiku un ne augstākā temperatūrā, lai izvairītos no etilkarbamāta veidošanās uzglabāšanas laikā.

Etilkarbamāts

30.

Etilkarbamāta testēšana ieteicama destilātiem, kuros šis savienojums var būt izveidojies (piemēram, destilāti ar nezināmu ražošanas vēsturi, ar augstāku cianīda līmeni, uzglabāti gaismā vai augstā temperatūrā). Etilkarbamāta līmeni var pārbaudīt tikai specializētā laboratorijā.

31.

Ja destilāts uzrāda, ka etilkarbamāta koncentrācija pārsniedz mērķa līmeni 1 mg/l, vajadzības gadījumā destilāts jādestilē atkārtoti.


(1)  Christoph, N., Bauer-Christoph C., Maßnahmen zur Reduzierung des Ethylcarbamatgehaltes bei der Herstellung von Steinobstbränden (I), Kleinbrennerei 1998; 11: 9–13.

(2)  Christoph, N., Bauer-Christoph C., Maßnahmen zur Reduzierung des Ethylcarbamatgehaltes bei der Herstellung von Steinobstbränden (II), Kleinbrennerei 1999; 1: 5–13.


Top