EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013R0101

Komisijas Regula (ES) Nr. 101/2013 ( 2013. gada 4. februāris ) par pienskābes izmantošanu, lai samazinātu mikrobioloģisko virsmas piesārņojumu uz liellopu liemeņiem Dokuments attiecas uz EEZ

OV L 34, 5.2.2013, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Šis dokuments ir publicēts īpašajā(-os) izdevumā(–os) (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/101/oj

5.2.2013   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 34/1


KOMISIJAS REGULA (ES) Nr. 101/2013

(2013. gada 4. februāris)

par pienskābes izmantošanu, lai samazinātu mikrobioloģisko virsmas piesārņojumu uz liellopu liemeņiem

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2004. gada 29. aprīļa Regulu (EK) Nr. 853/2004, ar ko nosaka īpašus higiēnas noteikumus attiecībā uz dzīvnieku izcelsmes pārtiku (1), un jo īpaši tās 3. panta 2. punktu,

tā kā:

(1)

Eiropas Parlamenta un Padomes 2004. gada 29. aprīļa Regula (EK) Nr. 852/2004 par pārtikas produktu higiēnu (2) paredz vispārīgus noteikumus, kas pārtikas apritē iesaistītajiem tirgus dalībniekiem jāievēro attiecībā uz pārtikas produktu higiēnu, it īpaši ņemot vērā principu par tādu procedūru vispārēju ieviešanu, kas balstītas uz riska analīzi un kritisko punktu kontroli (HACCP).

(2)

Regulā (EK) Nr. 853/2004 ir paredzēti īpaši higiēnas noteikumi, kas attiecībā uz dzīvnieku izcelsmes pārtiku jāievēro pārtikas apritē iesaistītajiem tirgus dalībniekiem. Minētā regula nosaka, ka pārtikas apritē iesaistītie tirgus dalībnieki dzīvnieku izcelsmes produktu attīrīšanai no virsmas piesārņojuma nedrīkst izmantot nevienu citu vielu, izņemot dzeramo ūdeni, ja vien šādas vielas izmantošana nav apstiprināta saskaņā ar minēto regulu.

(3)

Turklāt Komisijas 2005. gada 15. novembra Regulā (EK) Nr. 2073/2005 par pārtikas produktu mikrobioloģiskajiem kritērijiem (3) ir noteikti mikrobioloģiskie kritēriji dažiem mikroorganismiem un izpildes noteikumi, kas jāievēro pārtikas apritē iesaistītajiem tirgus dalībniekiem, īstenojot Regulā (EK) Nr. 852/2004 minētos vispārējos un īpašos higiēnas pasākumus. Minētā regula paredz, ka pārtikas apritē iesaistītajiem tirgus dalībniekiem ir jānodrošina, lai pārtikas produkti atbilstu šiem mikrobioloģiskajiem kritērijiem.

(4)

Komisija 2010. gada 14. decembrī saņēma pieteikumu apstiprināt pienskābes izmantošanu virsmas piesārņojuma samazināšanai uz liellopu liemeņiem un gaļas.

(5)

Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) 2011. gada 26. jūlijā pieņēma zinātnisku atzinumu par pienskābes nekaitīguma un efektivitātes novērtējumu, lietojot to mikrobu izraisītā piesārņojuma attīrīšanai no liellopu liemeņiem, izcirtņiem un atgriezumiem (4).

(6)

Minētajā atzinumā EFSA secina, ka apstrāde, izmantojot pienskābi attīrīšanai, nerada bažas par kaitīgumu, ja izmantojamā viela atbilst Savienības specifikācijām attiecībā uz pārtikas piedevām. Turklāt EFSA secina, ka apstrāde ar pienskābi ievērojami samazina mikrobioloģisko piesārņojumu, salīdzinot ar apstrādes neveikšanu vai apstrādi ar dzeramo ūdeni, un ka ir maz ticams, ka šāda apstrāde varētu sekmēt mikrobu rezistences veidošanos.

(7)

EFSA iesaka pārtikas apritē iesaistītajiem uzņēmējiem validēt šādas apstrādes antimikrobiālo efektivitāti pie īpašiem pārstrādes nosacījumiem un pārbaudīt pienskābes koncentrāciju, uzklāšanas temperatūru un citus faktorus, kuri ietekmē pienskābes kā attīrīšanas līdzekļa efektivitāti. EFSA atzinumā arī secināts, ka šāds pienskābes izmantojums neizraisa nelabvēlīgas sekas attiecībā uz vidi.

(8)

Saskaņā ar EFSA atzinumu atlieku daudzums, kas tiek absorbēts liellopu gaļā no apstrādes ar pienskābi, nepārsniegs 190 mg/kg. Šāds daudzums uzskatāms par atliekām, salīdzinot ar aktīvo daudzumu, kas vajadzīgs mikrobu izraisītā virsmas piesārņojuma samazināšanai. Turklāt tam nav nekādas tehnoloģiskās iedarbības uz galaproduktu. Jāpiebilst, ka, salīdzinot ar pienskābes daudzumu, kas dabīgā veidā ir liellopu gaļā, mikrobu izraisītā virsmas piesārņojuma samazināšanai izmantotās pienskābes atlieku daudzums ir niecīgs un tas neraisa bažas par kaitīgumu. Konservēšanas nolūkā dažos gaļas izstrādājumos kā pārtikas piedevu ir atļauts lietot pienskābes sāļus. Parasti šim nolūkam lietotā deva ir 20 000 mg/kg. Tādēļ pienskābes lietošana mikrobu izraisītā virsmas piesārņojuma samazināšanai ir skaidri nošķirama no pienskābes kā pārtikas piedevas lietošanas.

(9)

Saskaņā ar EFSA atzinumu, ņemot vērā to, ka pienskābe var ievērojami samazināt iespējamo mikrobioloģisko piesārņojumu, ir lietderīgi apstiprināt tās lietošanu virsmas piesārņojuma samazināšanai. Tomēr šāds lietošanas veids būtu jāatļauj, ievērojot konkrētus nosacījumus. Pienskābes lietošana būtu jāatļauj tikai kautuvēs uz liemeņiem, pusliemeņiem vai ceturtdaļliemeņiem, un tās lietošana būtu jāiekļauj labas higiēnas praksē un sistēmās, kas balstītas uz HACCP.

(10)

Komisijas 2012. gada 9. marta Regulā (ES) Nr. 231/2012, ar ko nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 1333/2008 II un III pielikumā uzskaitīto pārtikas piedevu specifikācijas (5), noteiktas pārtikas piedevu specifikācijas, konkrētāk, to izcelsme, tīrības kritēriji un visa pārējā nepieciešamā informācija.

(11)

Saskaņā ar EFSA atzinumu pienskābei, ko izmanto, lai samazinātu virsmas piesārņojumu uz liellopu liemeņiem, ir jāatbilst specifikācijām, kas attiecībā uz pienskābi noteiktas Savienības tiesību aktos. Tādējādi, ja pienskābi izmanto, lai atbilstīgi šai regulai samazinātu mikrobioloģisko virsmas piesārņojumu, šādai pienskābei būtu jāatbilst Regulā (ES) Nr. 231/2012 noteiktajām specifikācijām.

(12)

Pienskābes izmantošana mikrobioloģiskā virsmas piesārņojuma samazināšanai uz liellopu liemeņiem, pusliemeņiem vai ceturtdaļliemeņiem nedrīkst ietekmēt pārtikas apritē iesaistīto tirgus dalībnieku pienākumu ievērot Savienības tiesību aktu prasības pārtikas higiēnas jomā, kā to paredz Regulas (EK) Nr. 852/2004, (EK) Nr. 853/2004 un (EK) Nr. 2073/2005, un nekādā ziņā to nedrīkstētu uzskatīt par labas higiēniskas kaušanas prakses un darba procedūru aizstājēju vai par alternatīvu veidu, kā izpildīt minēto regulu prasības.

(13)

Pārtikas aprites un dzīvnieku veselības pastāvīgā komiteja nesniedza atzinumu tās priekšsēdētāja noteiktajā termiņā. Tāpēc Komisija attiecībā uz šo pasākumu iesniedza priekšlikumu Padomei un vienlaikus pārsūtīja to Eiropas Parlamentam.

(14)

Ņemot vērā to, ka paredzētajos termiņos Padome nerīkojās un Eiropas Parlaments neiebilda pret pasākumu, Komisijai būtu jāpieņem šis pasākums,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Pārtikas apritē iesaistītajiem tirgus dalībniekiem atļauts kautuvēs izmantot pienskābi, lai samazinātu mikrobioloģisko virsmas piesārņojumu uz liellopu liemeņiem vai pusliemeņiem, vai ceturtdaļliemeņiem, saskaņā ar nosacījumiem, kas izklāstīti šīs regulas pielikumā.

2. pants

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2013. gada 4. februārī

Komisijas vārdā

priekšsēdētājs

José Manuel BARROSO


(1)  OV L 139, 30.4.2004., 55. lpp.

(2)  OV L 139, 30.4.2004., 1. lpp.

(3)  OV L 338, 22.12.2005., 1. lpp.

(4)  EFSA Journal, 2011. gads; 9(7):2317.

(5)  OV L 83, 22.3.2012., 1. lpp.


PIELIKUMS

I   DAĻA

Nosacījumi pienskābes lietošanai kautuvēs mikrobioloģiskā virsmas piesārņojuma samazināšanai uz liellopu liemeņiem vai pusliemeņiem, vai ceturtdaļliemeņiem

1.

Pienskābes šķīdumi jāsagatavo tikai no pienskābes, kas atbilst Regulā (ES) Nr. 231/2012 izklāstītajiem kritērijiem.

2.

Pienskābes šķīdumi jālieto:

a)

tikai kautuvēs, uzklājot uz mājas liellopu (ieskaitot Bubalus un Bison sugas) gaļas veseliem liemeņiem vai pusliemeņiem, vai ceturtdaļliemeņiem;

b)

tikai apsmidzinot vai apmiglojot ar 2 % līdz 5 % pienskābes šķīdumu dzeramajā ūdenī un temperatūrā, kas nepārsniedz 55 °C;

c)

tikai kontrolētos un pārbaudāmos apstākļos, kas integrēti uz HACCP balstītā vadības sistēmā, tostarp – iekļaujot vismaz II daļā aprakstītos kritērijus.

3.

Pienskābes šķīdumus nedrīkst uzklāt uz liemeņiem ar redzamu fekālo piesārņojumu.

4.

Pienskābes šķīduma uzklāšana nedrīkst radīt neatgriezeniskas fiziskas pārmaiņas attiecībā uz gaļu.

II   DAĻA

HACCP kritēriju un kontroles parametru minimums

1.

Lai novērtētu atbilstību mikrobioloģiskajiem kritērijiem Regulas (EK) Nr. 2073/2005 izpratnē, liemeņu paraugi jāņem pirms pienskābes šķīdumu uzklāšanas uz liemeņiem vai pusliemeņiem, vai ceturtdaļliemeņiem.

2.

Saskaņā ar HACCP plānu ir jāpārbauda pienskābes koncentrācija apstrādes laikā, periodiski veicot uzraudzību, un koncentrācija ir jādokumentē un jāreģistrē.

3.

Saskaņā ar HACCP plānu ir pastāvīgi jāuzrauga pienskābes šķīduma temperatūra apstrādes laikā, veicot instrumentālus mērījumus, un tā ir jādokumentē un jāreģistrē.

III   DAĻA

Informācija par apstrādi

Pārtikas apritē iesaistītajiem tirgus dalībniekiem, kas darbojas kautuvēs, kurās mikrobu izraisītā virsmas piesārņojuma samazināšanai uz veseliem liemeņiem vai pusliemeņiem, vai ceturtdaļliemeņiem izmanto pienskābes šķīdumus, par šādu izmantošanu ir jāinformē pārtikas apritē iesaistītie tirgus dalībnieki, kas ir apstrādāto liemeņu vai pusliemeņu, vai ceturtdaļliemeņu saņēmēji. Minētā informācija ir jādokumentē.


Top