Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013L0053

Atpūtas laivu un ūdens motociklu radītā gaisa piesārņojuma samazināšana

Atpūtas laivu un ūdens motociklu radītā gaisa piesārņojuma samazināšana

 

KOPSAVILKUMS:

Direktīva 2013/53/ES par atpūtas kuģiem un ūdens motocikliem

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

  • Ar to atjaunina tiesību aktus par motora un buru peldlīdzekļu projektēšanu un būvi.
  • Tās mērķis ir nodrošināt, lai, ievērojot vienādus standartus, būtu godīga konkurence šo ražojumu Eiropas Savienības (ES) tirgū.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Lai atspoguļotu tehnoloģisko attīstību, kas ļāvusi uzlabot vides rādītājus, direktīvā ir noteiktas prasības peldlīdzekļu ražotājiem, importētājiem un izplatītājiem, un tās pamatā ir 2003. gadā pieņemts tiesību akts, kurā bija noteikti ierobežojumi saistībā ar dzinēja izplūdes gāzu emisijām (oglekļa monoksīds, ogļūdeņraži, slāpekļa oksīdi un cietās daļiņas) un trokšņa līmeni.

Uzbūves kategorijas

Jaunajā direktīvā laivām ir norādītas uzbūves kategorijas (A, B, C un D), pamatojoties uz to piemērotību kuģošanas apstākļiem, piemēram, vēja stipruma diapazoniem un nozīmīgam viļņu augstumam.

CE zīme

Visi peldlīdzekļi, tiem paredzētie konstrukcijas elementi un vilces motori ir marķējami ar CE zīmi, norādot, ka ražojums atbilst attiecīgajiem ES tiesību aktiem. Peldlīdzekļiem CE zīme ir jāpiestiprina pie peldlīdzekļa ražotāja plāksnītes, kura uzstādīta atsevišķi no peldlīdzekļa identifikācijas numura, savukārt vilces motoriem tā jāpiestiprina tieši pie dzinēja.

Citas pamatprasības:

  • identifikācijas numurs katram peldlīdzeklim un prasība uzstādīt peldlīdzekļa ražotāja plāksnīti;
  • prasība, ka peldlīdzeklim ir jābūt konstruētam tā, lai būtu samazināts risks pārkrist pār bortu un būtu atvieglota atpakaļuzkāpšana;
  • laba apkārtredzamība operatoram parastos apstākļos;
  • drukāta rokasgrāmata, kurai jābūt visiem peldlīdzekļiem, lai nodrošinātu to drošu izmantošanu;
  • atbilstoša konstrukcija, stabilitāte un peldspēja saskaņā ar uzbūves kategorijas prasībām;
  • avārijas apturēšanas ierīce visiem ar rokas sviru vadāmiem piekarināmiem vilces motoriem.

Īstenošanas akti

Eiropas Komisija ir tiesīga pieņemt īstenošanas aktus. Īstenošanas regulā 2017/1 par peldlīdzekļu identifikāciju ir noteiktas peldlīdzekļu identifikācijas komponentu definīcijas. Ar to arī ievieš peldlīdzekļa identifikācijas numura piešķiršanas un administrēšanas procedūras. Īstenošanas lēmumi par saskaņotu standartu*, kas attiecas uz atpūtas peldlīdzekļiem un ūdens motocikliem, saraksta publicēšanu, tiek regulāri publicēti un atjaunināti (skatīt arī standartizācija).

Atcelšana

Ar šo direktīvu no 2016. gada 18. janvāra atceļ Direktīvu 94/25/EK.

KOPŠ KURA LAIKA ŠIE NOTEIKUMI IR PIEMĒROJAMI?

Direktīva valstu tiesību aktos bija jātransponē līdz 2016. gada 18. janvārim. Šie noteikumi ir piemērojami kopš 2016. gada 18. janvāra.

GALVENIE TERMINI

Saskaņoti standarti. Eiropas standarti, kas pieņemti, pamatojoties uz Komisijas pieprasījumu, ES saskaņošanas tiesību aktu piemērošanai.

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2013/53/ES (2013. gada 20. novembris) par atpūtas kuģiem un ūdens motocikliem un ar ko atceļ Direktīvu 94/25/EK (OV L 354, 28.12.2013., 90.–131. lpp.).

Direktīvas 2013/53/ES turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2017/1 (2017. gada 3. janvāris) par peldlīdzekļu identifikācijas procedūrām saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2013/53/ES par atpūtas kuģiem un ūdens motocikliem (OV L 1, 4.1.2017., 1.–5. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 28.10.2022

Augša