EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Veselība izaugsmei - ES veselības programma (2014.-2020. g.)

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Programma ES – veselībai (2021.–2027. gadam)' for an updated information about the subject.

Veselība izaugsmei - ES veselības programma (2014.-2020. g.)

2014. gadā Eiropas Savienība uzsāka trešo Savienības veselības programmu. Programmas mērķis ir veicināt veselību Eiropā, sekmējot ES valstu sadarbību, lai uzlabotu veselības politiku, kas sniedz labumu to iedzīvotājiem. Programma arī sekmē resursu apvienošanu gadījumos, kad apjomradīti ietaupījumi var nodrošināt optimālus risinājumus.

AKTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 282/2014 (2014. gada 11. marts), ar ko izveido trešo Savienības rīcības programmu veselības jomā (2014.-2020. gads) un atceļ Lēmumu Nr. 1350/2007/EK.

KOPSAVILKUMS

Veselības programmas mērķis ir uzlabot Eiropas iedzīvotāju veselību un mazināt nevienlīdzību veselības jomā, četros veidos papildinot dalībvalstu veselības politiku. Programmai ir šādas prioritātes:

  • veicināt labu veselību un nodrošināt slimību profilaksi: šajā jomā valstis apmainīsies ar informāciju un labas prakses piemēriem par to, kā risināt dažādus riska faktorus, piemēram, smēķēšanu, narkotiku un alkohola lietošanu, neveselīgu uzturu un mazkustīgu dzīvesveidu;
  • pasargāt pilsoņus no pārrobežu veselības apdraudējumiem: aktīvāka starptautiska ceļošana un tirdzniecība nozīmē, ka mēs saskaramies ar plašāku potenciālo veselības apdraudējumu loku nekā senāk, un tas prasa koordinētus atbildes pasākumus;
  • atbalstīt inovatīvas un ilgtspējīgas ES valstu veselības aprūpes sistēmas: programmas mērķis ir sekmēt spēju pilnveidošanu veselības nozarē, rast optimālus veidus, kā labāk izmantot ierobežotus resursus, un veicināt inovāciju ieviešanu pieejās, darba praksē un tehnoloģijā;
  • uzlabot piekļuvi kvalitatīvai un drošai veselības aprūpei: piemēram, paplašināt piekļuvi speciālajām medicīniskajām zināšanām ārpus valsts robežām, veicinot speciālo zināšanu centru tīklu izveidi visā ES.

Finansētās darbības

Saskaņā ar regulu ir iespējami dažādi finansējuma veidi un līmeņi (skat. 7. pantu). Projektiem ir jāspēj skaidri demonstrēt ES atbalsta pievienotā vērtība papildus atsevišķu valstu izdevumiem (ES pievienotā vērtība).

Tāpat ir noteikumi par īpaša lietderīguma projektiem, kuros vismaz 30 % no plānotās darbības budžeta piešķir dalībvalstīm, kuru nacionālais kopienākums uz iedzīvotāju ir mazāks nekā 90 % no ES vidējā rādītāja, un attiecīgajā darbībā piedalās vismaz 14 valstis. Šādos gadījumos ES ieguldījums var būt līdz 80 % no attiecināmajām izmaksām.

ES atbalsts nepārsniedz 60 % no attiecināmajām izmaksām darbībai, kas saistīta ar programmā izvirzīta mērķa sasniegšanu, vai nevalstiskas struktūras darbībai.

Tiesības saņemt finansējumu

Programma ir atvērta arī citām valstīm, piemēram, Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstīm, ES kandidātvalstīm un potenciālajām kandidātvalstīm, kā arī noteiktām kaimiņvalstīm (skat. 6. pantu).

Budžets

Laikposmā no 2014. gada līdz 2020. gadam atbilstīgiem projektiem ir pieejams finansējums gandrīz EUR 450 miljonu apmērā.

ATSAUCES

Akts

Stāšanās spēkā

Transponēšanas termiņš dalībvalstīs

Oficiālais Vēstnesis

Regula (ES) Nr. 282/2014

1.1.2014.

-

OV L 86, 21.3.2014.

Pēdējā atjaunināšana: 28.07.2014

Top