Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES aizliegums par spīdzināšanas līdzekļu tirdzniecību

ES aizliegums par spīdzināšanas līdzekļu tirdzniecību

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) Nr. 2019/125 par tādu preču tirdzniecību, ko varētu izmantot nāvessoda izpildei, spīdzināšanai vai citādai nežēlīgai, necilvēcīgai vai pazemojošai rīcībai vai sodīšanai

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

  • Tajā ir noteikts ES dalībvalstu iestādēm nošķirt preces, kurām nav cita praktiska lietojuma kā tikai nāvessoda izpildei vai spīdzināšanai*, un preces, kuras var izmantot šādiem nolūkiem.
  • Ar to aizliedz tādu preču tirdzniecību, kuras var izmantot nāvessoda izpildei, spīdzināšanai vai citai nežēlīgai, necilvēcīgai vai pazemojošai rīcībai vai sodīšanai*.
  • Ar šo regulu ievieš atļauju sistēmu, kas ir paredzēta tam, lai novērstu tādu preču eksportu, kas varētu tikt izmantotas šādiem nolūkiem.
  • Ar to ievieš noteikumus, kas regulē starpniecības pakalpojumu*, tehniskās palīdzības* nodrošinājumu, apmācības un reklāmas, kas saistītas ar šādām precēm.
  • Ar to kodificē Regulu (EK) Nr. 1236/2005, kas jau vairākkārt tikusi būtiski grozīta.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Aizliegumi

Ar šo regulu aizliedz:

  • tādu preču eksportu un importu, kurām nav cita praktiska izmantojuma kā vien nāvessoda izpilde vai spīdzināšana un cita nežēlīga, necilvēcīga vai pazemojoša rīcība vai sodīšana (II pielikums);
  • tehniskās palīdzības sniegšanu šādām precēm;
  • starpniekiem un tehniskās palīdzības sniedzējiem sniegt trešām valstīm apmācību šādu preču lietošanā, kā arī gan
    • reklamēt šādas preces Eiropas Savienībā rīkotos tirdzniecības gadatirgos vai izstādēs; gan
    • pārdot vai iegādāties ar šādām precēm saistītu reklāmas laukumu drukātos plašsaziņas līdzekļos vai internetā vai reklāmas raidlaiku televīzijā vai radio.

Eksporta atļaujas

Ar regulu ievieš noteikumus eksporta atļauju izsniegšanai.

  • I pielikumā ir norādītas Eiropas Savienības dalībvalstu kompetentās iestādes kurām atļauts izsniegt šādas atļaujas. Kompetentās iestādes nedrīkst izsniegt atļauju, ja pastāv pamatots iemesls uzskatīt, ka preces varētu tikt izmantotas iepriekš minētajiem mērķiem. Atļauja nav nepieciešama precēm, kas tiek pārvestas tikai ES muitas dienestu teritorijā.
  • III pielikumā ir norādītas preces, kuras varētu izmantot spīdzināšanai vai citādai nežēlīgai, necilvēcīgai vai pazemojošai rīcībai vai sodīšanai.
  • III pielikumā nav iekļauti:
  • IV pielikumā ir norādītas preces, kuras varētu izmantot nāvessoda izpildei un kas ir apstiprinātas vai faktiski izmantotas nāvessoda izpildei vienā vai vairākās ārpussavienības valstīs, kas nav aizliegusi nāvessoda izpildi. ES “vispārējā eksporta atļauju” izsniegšanas noteikumi un prasības ir norādītas V pielikuma 3. daļā. Tā paša pielikuma 2. daļā ir norādītas galamērķa valstis, kurām nav nepieciešamas eksporta atļaujas.
  • Spīdzināšanai izmantojamo preču eksporta, importa vai tranzīta atļaujas ir jāizsniedz, izmantojot veidlapu, kas atbilst VII pielikumā norādītajam paraugam.
  • Atļaujas par starpniecības pakalpojumiem ir jāizsniedz, izmantojot veidlapu, kas atbilst VIII pielikumā norādītajam paraugam.
  • Atļaujas par tehnisko palīdzību ir jāizsniedz, izmantojot veidlapu, kas atbilst IX pielikumā norādītajam paraugam.
  • Visas šādas atļaujas ir derīgas visā ES teritorijā.
  • ES dalībvalstu iestādes var atteikties izsniegt eksporta atļauju un var anulēt, apturēt, grozīt vai atcelt jau izsniegtās atļaujas.
  • Ja atļauja netiek piešķirta, muitas iestādes aiztur deklarētās preces un vērš uzmanību uz iespēju iesniegt atļaujas pieteikumu. Ja sešu mēnešu laikā atļaujas pieteikums nav iesniegts, muitas iestādes aizturētās preces iznīcina.
  • Ja ir pieņemts lēmums noraidīt atļaujas pieteikumu, ES dalībvalstu iestādēm ir jāinformē visas citas ES dalībvalstis un Eiropas Komisija.
  • Komisija var šos preču sarakstus grozīt, tiklīdz tirgū parādās jauns aprīkojums vai vielas.
  • ES dalībvalstīm ir jāsastāda ikgadējais darbību pārskats.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2019. gada 20. februāra. Ar Regulu (ES) 2019/125 tika kodificēta un aizstāta Regula (EK) Nr. 1236/2005 un tās turpmākie grozījumi.

KONTEKSTS

GALVENIE TERMINI

Spīdzināšana: jebkura rīcība, ar kuru kādai personai tīši nodara stipras fiziskas vai garīgas sāpes, ar nolūku no viņas vai trešās personas iegūt informāciju vai atzīšanos, sodot viņu par darbību, kuru izdarījusi viņa vai trešā persona, vai tiek turēta aizdomās par tās izdarīšanu, vai, iebiedējot vai piespiežot viņu vai trešo personu, vai ar jebkuru nolūku, kas balstās uz jebkāda veida diskrimināciju, ja šādas sāpes vai ciešanas nodarītas ar valsts amatpersonas vai citu personu, kas pilda dienesta pienākumus, kūdīšanu vai piekrišanu vai klusējošu piekrišanu. Taču šis termins neietver sāpes vai ciešanas, kuras ir vienīgi likumīgu sankciju izraisītas, kuras ir šādām sankcijām raksturīgas vai ir ar tām saistītas. Nāvessodu nekādos apstākļos neuzskata par likumīgu sodu.
Cita nežēlīga, necilvēcīga vai pazemojoša rīcība vai sodīšana rīcība, ar kuru kādai personai tiek tīši nodarītas fiziskas vai garīgas sāpes vai ciešanas, kas sasniedz minimālu smaguma apmēru, ja šādas sāpes vai ciešanas ir nodarītas ar valsts amatpersonu vai citu personu, kas pilda dienesta pienākumus, kūdīšanu vai piekrišanu vai klusējošu piekrišanu. Taču šis termins neietver sāpes vai ciešanas, kuras ir vienīgi likumīgu sankciju izraisītas, kuras ir šādām sankcijām raksturīgas vai ir ar tām saistītas. Nāvessodu nekādos apstākļos neuzskata par likumīgu sodu.
Starpniecības pakalpojumi: darījumu apspriešana vai organizēšana, lai veiktu attiecīgo preču iegādi, tirdzniecību vai piegādi no vienas trešās valsts uz citu trešo valsti; vai trešās valstīs esošu attiecīgo preču pārdošana vai iegāde, lai tās nodotu citai trešai valstij.
Tehniskā palīdzība: tehniskais atbalsts, kas saistīts ar labošanu, izstrādāšanu, ražošanu, testēšanu, uzturēšanu, montāžu vai jebkuru citu tehnisku pakalpojumu un var izpausties kā instruktāžas, padomdevēju, mācību, darba zināšanu vai prasmju nodošanas vai konsultāciju pakalpojums. Tehniskā palīdzība ietver palīdzības mutiskās formas un ar elektroniskiem līdzekļiem sniegtu palīdzību.

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2019/125 (2019. gada 16. janvāris) par tādu preču tirdzniecību, ko varētu izmantot nāvessoda izpildei, spīdzināšanai vai citādai nežēlīgai, necilvēcīgai vai pazemojošai rīcībai vai sodīšanai (OV L 30, 31.1.2019., 1.–57. lpp.).

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 258/2012 (2012. gada 14. marts), ar kuru īsteno 10. pantu Apvienoto Nāciju Organizācijas Protokolā par šaujamieroču, to detaļu, sastāvdaļu un munīcijas nelikumīgu ražošanu un tirdzniecību, kas pievienots Konvencijai pret transnacionālo organizēto noziedzību (ANO Šaujamieroču protokols), un ievieš eksporta atļauju, kā arī importa un tranzīta pasākumus šaujamieročiem, to detaļām, sastāvdaļām un munīcijai (OV L 94, 30.3.2012., 1.–15. lpp.)

Padomes Regula (EK) Nr. 428/2009 (2009. gada 5. maijs), ar ko izveido Kopienas režīmu divējāda lietojuma preču eksporta, pārvadājumu, starpniecības un tranzīta kontrolei (OV L 134, 29.5.2009., 1.–269. lpp.)

Regulas (EK) Nr. 428/2009 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Padomes Kopējā nostāja 2008/944/KĀDP (2008. gada 8. decembris), ar ko izveido kopīgus noteikumus, kas reglamentē militāru tehnoloģiju un ekipējuma eksporta kontroli (OV L 335, 13.12.2008., 99.–103. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 05.04.2019

Top