Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Lidlauku drošības regulējums

Lidlauku drošības regulējums

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) Nr. 139/2014 – prasības un administratīvās procedūras saistībā ar lidlaukiem

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

Ar šo regulu visā Eiropas Savienībā (ES) ievieš lidlauku* pārvaldības, sertificēšanas un ekspluatācijas prasības, ar ko aizstāj esošos valstu noteikumus par lidlauku drošību.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Pārraudzība

Katrai ES dalībvalstij ir jāizraugās kompetentā iestāde (vai iestādes):

  • kurai (vai kurām) ir attiecīgās pilnvaras un atbildība, lai sertificētu un uzraudzītu lidlaukus, kā arī to darbībā iesaistīto personālu un organizācijas;
  • kura (vai kuras) ir neatkarīga(s) no lidlauka ekspluatantiem un perona pārvaldības dienesta*.

Darbiniekiem, kurus pilnvarojusi kompetentā iestāde, jābūt tiesīgiem veikt vismaz šādus uzdevumus:

  • pārbaudīt reģistrus, datus, procedūras un visus citus materiālus, kas attiecas uz sertifikācijas un/vai uzraudzības uzdevumu izpildi;
  • paņemt līdzi šādu materiālu kopijas vai izrakstus;
  • uz vietas prasīt mutisku paskaidrojumu;
  • iekļūt lidlaukos, attiecīgajās telpās, darba vietās vai citās attiecīgās zonās un transporta līdzekļos;
  • veikt auditus, izmeklēšanas, testus, pasākumu kompleksus, izvērtējumus, inspekcijas;
  • attiecīgā gadījumā veikt vai ierosināt izpildes nodrošināšanas piespiedu pasākumus.

Eiropas Savienības Aviācijas drošības aģentūra

  • Trīs mēnešu laikā pēc Regulas (ES) Nr. 139/2014 stāšanās spēkā dalībvalstīm bija jāsniedz Eiropas Savienības Aviācijas drošības aģentūrai (EASA), kas izveidota ar Regulu (ES) 2018/1139, šāda informācija par lidlaukiem:
  • Regulā (ES) Nr. 376/2014 (skatīt kopsavilkumu) ir izklāstīti konkrēti dalībvalstu kompetento iestāžu pienākumi to pārvaldības sistēmas ietvaros izveidot sistēmas ziņošanai par atgadījumiem civilajā aviācijā, to analīzei un turpmāko pasākumu veikšanai attiecībā uz šādiem atgadījumiem. Tā kā šie pienākumi pastāv līdztekus ziņošanas prasībām, kas paredzētas Regulā (ES) Nr. 139/2014, ar īstenošanas aktu – Īstenošanas regulu (ES) 2024/894 – Regulā (ES) Nr. 139/2014 paredzētās valstu kompetento iestāžu sistēmas ziņošanai par atgadījumiem saskaņo ar principiem, kas izklāstīti Regulā (ES) Nr. 376/2014 par ziņošanu, analīzi un turpmākajiem pasākumiem attiecībā uz atgadījumiem civilajā aviācijā, kas piemērojama no 2025. gada 20. marta.
  • Dalībvalstis var atbrīvot noteiktus lidlaukus no Regulas (ES) Nr. 139/2014 noteikumiem par ziņošanu, analīzi un turpmākajiem pasākumiem attiecībā uz atgadījumiem civilajā aviācijā, jo īpaši tos, kuros:
    • pasažieru skaits nepārsniedz 10 000;
    • kravu operāciju skaits nepārsniedz 850.
  • Tomēr tām katru gadu ir jāizskata visu to lidlauku dati par satiksmi, kuriem piemērots atbrīvojums.

Sertifikāti

  • Regulā ir noteikumi par to sertifikātu konvertāciju, kuri uz valsts tiesību aktu pamata izdoti pirms 2014. gada 31. decembra uz pārejas periodu līdz 2017. gada 31. decembrim.
  • Kompetentās iestādes līdz 2024. gada 31. decembrim var pieņemt sertifikātu pieteikumus, kuros ietvertas novirzes no Eiropas Savienības Aviācijas drošības aģentūras izdotajām sertifikācijas specifikācijām, ja ir ievēroti noteikti regulas pielikumos uzskaitīti tehniski nosacījumi. Šādos gadījumos kompetentajām iestādēm ir jāapkopo pierādījumi, kas liecina, ka minētie nosacījumi ir ievēroti. Tie jāiekļauj novirzes apstiprinājuma dokumentā (DAAD), ko pievieno sertifikātam.
  • Kompetentajai iestādei ir jānorāda DAAD derīguma periods, un, ja atbilstība nosacījumiem vairs netiek nodrošināta, tā var grozīt, apturēt vai atsaukt DAAD.

Lidlauka ekspluatācija

  • Lai nodrošinātu pienācīgu lidlauka ekspluatācijas drošības līmeni, ekspluatācijas laikā ir jāizpilda prasības attiecībā uz datu kvalitāti.
  • Papildu prasības, kas izklāstītas deleģētajā aktā – Deleģētajā regulā (ES) 2020/1234 –, ir iekļautas Regulā (ES) Nr. 139/2014 un ir piemērojamas kopš 2022. gada 20. marta. Tās attiecas uz lidlaukiem un organizācijām, kuras sniedz perona pārvaldības dienesta pakalpojumus, un ietver šādus aspektus:
    • kompetento iestāžu pilnvaras attiecībā uz spēju deklarācijām, ko iesniegušas organizācijas, kas sniedz perona pārvaldības pakalpojumus;
    • prasības attiecībā uz drošības pārvaldību, ekspluatācijas procedūrām un personālu, kuras noteiktas organizācijām, kas sniedz perona pārvaldības pakalpojumus;
    • prasības attiecībā uz ar drošību saistītām saskarnēm starp lidlauka ekspluatantu, organizācijām, kas atbild par perona pārvaldības pakalpojumu sniegšanu, un gaisa satiksmes pakalpojumu sniedzēju attiecībā uz perona ekspluatāciju.

Skrejceļi

  • Regulas I pielikums tika grozīts ar Regulu (ES) 2018/401. Grozījumi atspoguļo ICAO pieņemtās izmaiņas, kuru mērķis ir vienkāršot spēkā esošo skrejceļa pieejas klasifikāciju, un precīzāk apraksta dažāda veida nolaišanās un nosēšanās darbības.
  • Lai samazinātu ar skrejceļa drošību saistītu nelaimes gadījumu un nopietnu incidentu, kas saistīti ar šķēršļiem uz skrejceļa, skaitu, kā arī novērstu citas ar skrejceļa drošību saistītas situācijas, I pielikums tika grozīts arī ar Deleģēto regulu (ES) 2020/2148. Tās mērķis ir īstenot piemērojamos ICAO skrejceļa virsmas stāvokļa novērtējuma un ziņojumu standartus un ieteicamās prakses, cita starpā pievienojot jaunu jēdzienu definīcijas.

Lidlauku apkārtne

Dalībvalstīm ir jānodrošina:

  • lai notiktu apspriešanās par to, kā drošību var ietekmēt konstrukcijas, ko ierosināts būvēt:
    • šķēršļu ierobežošanas* un aizsardzības virsmu* robežās, kā arī citu ar lidlauku saistītu virsmu robežās;
    • ārpus šķēršļu ierobežošanas un aizsardzības virsmu robežām, kā arī citu ar lidlauku saistītu virsmu robežām, kuras pārsniedz dalībvalstu noteikto augstumu;
  • to lidlauku aizsardzības koordinācija, kas atrodas pie to robežas ar citām dalībvalstīm;
  • lai notiktu apspriešanās par cilvēka darbībām un zemes izmantojumu, piemēram:
    • jebkāda apbūve, kas varētu radīt tādu šķēršļu izraisītu turbulenci, kas varētu būt bīstama gaisa kuģu ekspluatācijai;
    • bīstamas, dezorientējošas un maldinošas gaismas;
    • intensīvi atstarojošu virsmu izmantojums, kuras varētu apžilbināt;
    • darbības, kas var traucēt vai nelabvēlīgi ietekmēt aviācijas sakaru, navigācijas un novērošanas sistēmu darbību.

Savvaļas dzīvnieku radītā apdraudējuma pārvaldība

Dalībvalstīm ir pienākums nodrošināt, ka:

  • ir izveidotas procedūras visu to gadījumu reģistrēšanai, kad notikusi gaisa kuģu sadursme ar savvaļas dzīvniekiem;
  • tiek apkopota lidlauku ekspluatantu, lidlauka darbinieku un citu avotu sniegtā informācija par savvaļas dzīvnieku klātbūtni, kas var apdraudēt gaisa kuģu ekspluatāciju;
  • pilnvarotais personāls pastāvīgi izvērtē savvaļas dzīvnieku radīto apdraudējumu;
  • ziņojumi par sadursmēm ar savvaļas dzīvniekiem tiek apkopoti un nosūtīti ICAO, kas tos iekļauj ICAO informācijas par sadursmēm ar putniem sistēmā.

Prasības par ekspluatāciju visos laikapstākļos

Ar Deleģēto regulu (ES) 2022/208, kurā izklāstīti noteikumi par lidlauku ekspluatāciju visos laikapstākļos, groza regulas I, III un IV pielikumu.

Informācijas drošības riski, kuri spēj ietekmēt aviācijas drošumu

Deleģētajā regulā (ES) 2022/1645 ir izklāstītas lidlauka ekspluatantiem un organizācijām, kas atbild par perona pārvaldības pakalpojumu sniegšanu, noteiktās prasības par tādu informācijas drošības risku pārvaldību, kuri spēj ietekmēt aviācijas drošumu. Tā ir piemērojama no 2025. gada 16. oktobra.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Regulu (ES) Nr. 139/2014 piemēro kopš 2014. gada 6. marta.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

  • Lidlauki (Eiropas Komisija);
  • Lidlauki (Eiropas Savienības Aviācijas drošības aģentūra).

GALVENIE TERMINI

Lidlauks. Noteikts zemes vai ūdens virsmas iecirknis (ieskaitot jebkuras ēkas, būves un iekārtas) vai iecirknis uz stacionāras konstrukcijas, stacionāras konstrukcijas atklātā jūrā vai peldošas konstrukcijas, kurš ir pilnīgi vai daļēji paredzēts gaisa kuģu atlidošanai, aizlidošanai un kustībai pa tā virsmu.
Perona pārvaldības dienests. Kompetentās iestādes pārraudzīta struktūra, kas nodrošina gaisa kuģu un transportlīdzekļu darbību pārvaldības un kustības regulēšanas pakalpojumus uz perona – noteikta iecirkņa, kas paredzēts gaisa kuģu novietošanai, pasažieru izkāpšanai vai iekāpšanai, pasta vai kravas iekraušanai un izkraušanai, degvielas uzpildei, stāvēšanai vai tehniskajai apkopei.
Šķēršļu ierobežošanas virsma. Virsma, kas nosaka maksimālās robežas, līdz kurām objekti var iesniegties gaisa telpā.
Šķēršļu aizsardzības virsma. Virsma, kas izveidota glisādes vizuālās indikācijas sistēmai un ko objekti vai esošo objektu pagarinājumi nedrīkst pārsniegt, izņemot tad, ja, pēc atbilstošās iestādes ieskatiem, jauno objektu vai pagarinājumu aizēno esošs nekustams objekts.

PAMATDOKUMENTI

Komisijas Regula (ES) Nr. 139/2014 (2014. gada 12. februāris), ar ko nosaka prasības un administratīvās procedūras saistībā ar lidlaukiem atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai (EK) Nr. 216/2008 (OV L 44, 14.2.2014., 1.–34. lpp.).

Regulas (ES) Nr. 139/2014 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2024/894 (2024. gada 13. marts), ar ko Regulu (ES) Nr. 139/2014 groza attiecībā uz ziņošanu par atgadījumiem (OV L, 2024/894, 20.3.2024.).

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas Deleģētā regula (ES) 2022/1645 (2022. gada 14. jūlijs), ar ko paredz noteikumus par Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2018/1139 piemērošanu attiecībā uz prasībām par tādu informācijas drošības risku pārvaldību, kuri spēj ietekmēt aviācijas drošumu, kas noteiktas organizācijām, uz kurām attiecas Komisijas Regulas (ES) Nr. 748/2012 un (ES) Nr. 139/2014, un ar ko groza Komisijas Regulas (ES) Nr. 748/2012 un (ES) Nr. 139/2014 (OV L 248, 26.9.2022., 18.–31. lpp.).

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/1139 (2018. gada 4. jūlijs) par kopīgiem noteikumiem civilās aviācijas jomā un ar ko izveido Eiropas Savienības Aviācijas drošības aģentūru, un ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 2111/2005, (EK) Nr. 1008/2008, (ES) Nr. 996/2010, (ES) Nr. 376/2014 un Direktīvas 2014/30/ES un 2014/53/ES un atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 552/2004 un (EK) Nr. 216/2008 un Padomes Regulu (EEK) Nr. 3922/91 (OV L 212, 22.8.2018., 1.–122. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 376/2014 (2014. gada 3. aprīlis) par ziņošanu, analīzi un turpmākajiem pasākumiem attiecībā uz atgadījumiem civilajā aviācijā un ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 996/2010 un atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2003/42/EK, Komisijas Regulas (EK) Nr. 1321/2007 un (EK) Nr. 1330/2007 (OV L 122, 24.4.2014., 18.–43. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Pēdējo reizi atjaunots: 12.07.2024

Top