Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Droši lauksaimniecības un mežsaimniecības transportlīdzekļi

Droši lauksaimniecības un mežsaimniecības transportlīdzekļi

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) Nr. 167/2013 par lauksaimniecības un mežsaimniecības transportlīdzekļu apstiprināšanu un tirgus uzraudzību

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

Ar šo regulu nosaka drošības un vides aizsardzības noteikumus, kā arī administratīvās procedūras tipa apstiprinājumam* attiecībā uz traktoriem* un citiem lauksaimniecības un mežsaimniecības transportlīdzekļiem.

Konkrētas transportlīdzekļu kategorijas (R – piekabes, S – maināmās velkamās iekārtas, T – riteņtraktori un C – kāpurķēžu traktori) un apakškategorijas (R1, R2 utt.) ir uzskaitītas regulas 4. pantā.

Regula ir vairākkārt grozīta:

  • ar grozījumu Regulu (ES) 2016/1628 (skatīt kopsavilkumu) tiesību akti par autoceļiem neparedzētas mobilās tehnikas lauksaimniecības un mežsaimniecības transportlīdzekļiem tiek saskaņoti attiecībā uz konkrētām robežvērtībām, testa procedūrām un prasībām, kas jāievēro attiecībā uz piesārņotāju emisijām;
  • grozījumu Regulā (ES) 2019/519 ir precizēti Regulā (ES) Nr. 167/2013 paredzētie T1 un T2 lauksaimniecības riteņtraktoru apraksti.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Darbības joma

Šī regula ir attiecināma uz ES tipa apstiprinājuma piešķiršanu lauksaimniecības un mežsaimniecības traktoriem, piekabēm* un maināmām velkamām iekārtām*. Tomēr kāpurķēžu traktoru, traktoru ar lielu klīrensu un lielgabarīta traktoru, kā arī piekabju un maināmo velkamo iekārtu izgatavotāji var ievērot attiecīgās valsts prasības.

Attiecībā uz traktoriem šī regula aptver visas attiecīgās drošības prasības, savukārt attiecībā uz piekabēm, maināmām velkamām iekārtām vai mašīnām, kas montētas uz traktoriem, Direktīva 2006/42/EK (skatīt kopsavilkumu) aptver tos riskus, uz kuriem šī regula nav attiecināma.

Ražotāji ir atbildīgi par to, lai transportlīdzekļi un daļas atbilst regulā paredzētajiem drošības un ietekmes uz vidi mazināšanas noteikumiem, tostarp, bet ne tikai, attiecībā uz:

  • konstrukcijas integritāti;
  • drošības un apgāšanās aizsargkonstrukcijām;
  • darbības telpu un piekļūšanu vadītāja vietai;
  • redzamību un kontroli, tai skaitā avārijas apturēšanu;
  • apgaismes ierīcēm, transportlīdzekļa ārpusi, riepām, bremžu iekārtu un aprīkojumu;
  • ārējo un iekšējo troksni;
  • piesārņotāju emisiju.

Turklāt ražotājiem jānodrošina tirgotājiem un remontētājiem viegla piekļuve remontdarbu un apkopes informācijas tīmekļa vietnēm, mācību materiāliem un darbarīkiem.

Tipa apstiprinājuma procedūra

  • Pieteikumus var iesniegt posmos vai par atsevišķām sastāvdaļām. ES valsts apstiprinātājiestādē* jāiesniedz informācijas mape ar visiem datiem, rasējumiem un fotoattēliem. Pēc tam tiek veikta atbilstības pārbaude un izsniegts sertifikāts.
  • Par veiksmīgu apstiprinājumu citu ES valstu apstiprinātājiestādēm paziņo mēneša laikā, savukārt par neatbilstību vai apstiprinājuma atsaukšanu jāinformē nekavējoties, tāpat kā gadījumā, ja tiek konstatēti riski drošībai.

Pārbaudes un sankcijas

Ražotājus regulāri pārbaudīs kompetenta iestāde vai pilnvarots tehniskais dienests. ES valstis veiks tirgus uzraudzību un tirgū laisto transportlīdzekļu, sistēmu un sastāvdaļu kontroles pasākumus, kā arī regulu pārkāpšanas gadījumā piemēros sankcijas.

Deleģētie un īstenošanas akti

Eiropas Komisija ir pieņēmusi tālāk norādītos deleģētos un īstenošanas aktus.

  • Deleģētā regula (ES) Nr. 1322/2014, ar ko Regulu (ES) Nr. 167/2013 papildina un groza attiecībā uz tehniskajām prasībām un testēšanas metodēm, kas jāievēro, veicot lauksaimniecības un mežsaimniecības transportlīdzekļu konstrukciju apstiprināšanu, lai pēc iespējas samazinātu ievainojumu risku personām, kuras strādā transportlīdzeklī vai ar to.
  • Komisijas Deleģētā regula (ES) 2015/68, ar ko Regulu (ES) Nr. 167/2013 papildina attiecībā uz transportlīdzekļu bremzēšanas prasībām un nosaka tehniskās prasības un testēšanas procedūras attiecībā uz funkcionālo drošību, kas skar bremžu veiktspēju, lai varētu veikt lauksaimniecības un mežsaimniecības transportlīdzekļu un šādiem transportlīdzekļiem paredzētu sistēmu, sastāvdaļu un atsevišķu tehnisku mezglu apstiprināšanu.
  • Komisijas Deleģētā regula (ES) 2015/208, ar ko Regulu (ES) Nr. 167/2013 papildina attiecībā uz transportlīdzekļu funkcionālā drošuma prasībām un nosaka tehniskās prasības un testa procedūras, kas jāievēro attiecībā uz funkcionālo drošumu, izņemot bremžu veiktspēju, veicot lauksaimniecības un mežsaimniecības transportlīdzekļu un šādiem transportlīdzekļiem paredzētu sistēmu, sastāvdaļu un atsevišķu tehnisku vienību apstiprināšanu un tirgus uzraudzību.
  • Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2015/504, ar kuru īsteno Regulu (ES) Nr. 167/2013 un paredz vienādus nosacījumus administratīvo prasību īstenošanai saistībā ar jaunu lauksaimniecības un mežsaimniecības transportlīdzekļu, kā arī tiem projektētu un izgatavotu sistēmu, sastāvdaļu un atsevišķu tehnisku vienību apstiprināšanai, un tādu detaļu vai aprīkojuma laišanai tirgū un nodošanai ekspluatācijā, kas var radīt nopietnu risku to sistēmu pareizai darbībai, kuras ir būtiskas transportlīdzekļa drošumam vai tā ekoloģiskajiem raksturlielumiem.
  • Deleģētā regula (ES) 2018/985, ar ko Regulu (ES) Nr. 167/2013 papildina attiecībā uz lauksaimniecības un mežsaimniecības transportlīdzekļu un to motoru ekoloģiskajiem raksturlielumiem un spēkiekārtu veiktspējas prasībām. Lai risinātu Covid-19 krīzes radītās grūtības, Regula (ES) 2018/985 tika grozīta ar Deleģēto regulu (ES) 2020/1564, pagarinot pārejas periodus:
    • attiecībā uz NRE kategorijas motoriem, kuriem Regulas (ES) 2016/1628 III pielikumā noteiktais obligātais piemērošanas datums attiecībā uz laišanu tirgū ir 2020. gada 1. janvāris, dalībvalstīm jāatļauj pagarināt 24 mēnešu periodu laišanai tirgū un 18 mēnešu ražošanas periodu par papildu 12 mēnešiem transportlīdzekļu ražotājiem, kuru kopējais ražošanas apjoms gadā ir mazāks nekā 100 ar motoru aprīkotu lauksaimniecības un mežsaimniecības transportlīdzekļu vienību;
    • visu apakškategoriju motoriem, kuriem Regulas (ES) 2016/1628 III pielikumā noteiktais obligātais piemērošanas datums attiecībā uz laišanu tirgū ir 2019. gada 1. janvāris, 24 mēnešu periods laišanai tirgū un 18 mēnešu periods ražošanas periods jāatļauj pagarināt par 12 mēnešiem.

Pārskatīšana

Līdz 2019. gada beigām ES valstīm jāziņo Eiropas Komisijai par šīs regulas darbību, savukārt Komisijai līdz 2022. gada 31. decembrim jāiesniedz ziņojums, iekļaujot tiesību aktu priekšlikumus, ja nepieciešams.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

  • Regulu (ES) Nr. 167/2013 piemēro kopš 2016. gada 1. janvāra.
  • Grozījumu Regulu (ES) 2016/1628 piemēro kopš 2017. gada 1. janvāra.
  • Grozījumu Regulu (ES) 2019/519 piemēro kopš 2019. gada 18. aprīļa.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Tipa apstiprinājums: procedūra, ar ko apstiprinātājiestāde apliecina, ka transportlīdzekļa, sistēmas, sastāvdaļas vai atsevišķas tehniskas vienības tips atbilst attiecīgām tiesību aktu prasībām.
Traktors: mehānisks, riteņu vai kāpurķēžu lauksaimniecības vai mežsaimniecības transportlīdzeklis, kura maksimālais projektētais ātrums nav mazāks par 6 km/h un kurš ir konstruēts, lai vilktu, stumtu, vestu un darbinātu iekārtas vai lai vilktu piekabes.
Piekabe: jebkurš lauksaimniecības vai mežsaimniecības transportlīdzeklis, kas galvenokārt paredzēts kravu vešanai vai materiālu apstrādāšanai un ir konstruēts tā, lai to varētu vilkt traktors.
Maināma velkama iekārta: jebkurš transportlīdzeklis, ko izmanto lauksaimniecībā un mežsaimniecībā, kas ir konstruēts, lai to vilktu traktors, kas aprīkots ar darbarīkiem un ierīcēm, kas maina vai papildina traktora funkcijas un uz laiku glabātu visus materiālus, kas ražoti vai vajadzīgi darba laikā.
Apstiprinātājiestāde: ES valsts izveidota iestāde, kuras kompetencē ir visi transportlīdzekļu tipa apstiprinājuma aspekti.

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 167/2013 (2013. gada 5. februāris) par lauksaimniecības un mežsaimniecības transportlīdzekļu apstiprināšanu un tirgus uzraudzību (OV L 60, 2.3.2013., 1.–51. lpp.)

Regulas (ES) Nr. 167/2013 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas Deleģēta regula (ES) 2018/985 (2018. gada 12. februāris), ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 167/2013 papildina, iekļaujot tajā prasības par lauksaimniecības un mežsaimniecības transportlīdzekļu un to motoru ekoloģiskajiem raksturlielumiem un spēkiekārtu veiktspēju, un atceļ Komisijas Deleģēto regulu (ES) 2015/96 (OV L 182, 18.7.2018., 1.–15. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2015/504 (2015. gada 11. marts), ar kuru īsteno Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 167/2013 attiecībā uz administratīvajām prasībām lauksaimniecības un mežsaimniecības transportlīdzekļu apstiprināšanai un tirgus uzraudzībai (OV L 85, 28.3.2015., 1.–197. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Komisijas Deleģētā regula (ES) 2015/208 (2014. gada 8. decembris), ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 167/2013 papildina attiecībā uz transportlīdzekļu funkcionālā drošuma prasībām lauksaimniecības un mežsaimniecības transportlīdzekļu apstiprināšanai (OV L 42, 17.2.2015., 1.–175. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Komisijas Deleģētā regula (ES) 2015/68 (2014. gada 15. oktobris), ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 167/2013 papildina attiecībā uz transportlīdzekļu bremzēšanas prasībām lauksaimniecības un mežsaimniecības transportlīdzekļu apstiprināšanai (OV L 17, 23.1.2015., 1.–139. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Pēdējo reizi atjaunots: 17.12.2020

Top