Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES darba ņēmēju tiesību ievērošanas nodrošināšana, tiem strādājot ārvalstīs

ES darba ņēmēju tiesību ievērošanas nodrošināšana, tiem strādājot ārvalstīs

 

KOPSAVILKUMS:

Direktīva 2014/54/ES par pasākumiem, ar ko veicina darba ņēmējiem piešķirto tiesību īstenošanu darba ņēmēju pārvietošanās brīvības jomā

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

Eiropas Savienības (ES) iedzīvotāju daudzo tiesību vidū ietilpst arī tiesības dzīvot un strādāt citā ES dalībvalstī. Šis tiesību akts nodrošina valsts līmeņa tiesiskās aizsardzības līdzekļu pieejamību gadījumos, kad darba ņēmēji vai viņu ģimenes locekļi uzskata, ka šīs tiesības ir pārkāptas.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

ES pārvietošanās brīvības un diskriminācijas novēršanas principi garantē, ka ārvalstīs strādājošiem cilvēkiem ir tādas pašas tiesības nodarbinātības jomā kā šo valstu valstspiederīgajiem. Tās ir izklāstītas Regulā (ES) Nr. 492/2011 (skatīt kopsavilkumu).

Darba ņēmēju tiesības

  • Nodarbinātības pieejamība un skaidri darba nosacījumi attiecībā uz atalgojumu, atlaišanu, darba drošību un veselības aizsardzību.
  • Sociālo un nodokļu priekšrocību pieejamība.
  • Apmācības, mājokļu, izglītības un māceklības pieejamība.
  • Dalība arodbiedrībās.
  • Nodarbinātības dienestu sniegtā palīdzība.

Tiesību aizsardzība

Direktīva nosaka, ka valstu iestādēm ir pienākums nodrošināt, lai visiem ES darba ņēmējiem, kuri uzskata, ka ir cietuši no jebkāda veida diskriminācijas, būtu iespēja vērsties tiesā. Turklāt organizācijas, apvienības, arodbiedrības un darba devēju organizācijas, kas iesaistītas direktīvas īstenošanā, var pārstāvēt un atbalstīt ES darba ņēmējus un viņu ģimenes locekļus jebkurā viņu ierosinātā tiesvedības procesā.

Vienlīdzīgas attieksmes veicināšana

Katra dalībvalsts izraugās vismaz vienu organizāciju vai centrālo kontaktpunktu, lai nodrošinātu, ka darba ņēmēji un viņu ģimenes locekļi necieš no diskriminācijas vai nepamatotiem savu tiesību strādāt izvēlētajā vietā ierobežojumiem viņu valstspiederības dēļ.

Šīm organizācijām ir pienākums:

  • sniegt neatkarīgu juridiska un cita veida palīdzību, kas ir pieejama bez maksas personām, kam nav pietiekamu līdzekļu, ievērojot valsts praksi;
  • darboties kā kontaktpunktam attiecībā pret līdzīgām organizācijām citās dalībvalstīs un sadarboties ar tādiem ES informācijas un palīdzības dienestiem kā “Tava Eiropa” un Solvit;
  • veikt vai pasūtīt neatkarīgus apsekojumus un analīzes par nepamatotiem ierobežojumiem un diskrimināciju;
  • sniegt ieteikumus par diskriminācijas novēršanu.

KOPŠ KURA LAIKA ŠĪ DIREKTĪVA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2014. gada 20. maija, un dalībvalstu tiesību aktos tā bija jātransponē līdz 2016. gada 21. maijam.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2014/54/ES (2014. gada 16. aprīlis) par pasākumiem, ar ko veicina darba ņēmējiem piešķirto tiesību īstenošanu darba ņēmēju pārvietošanās brīvības jomā (OV L 128, 30.4.2014., 8.–14. lpp.).

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas ziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei un Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai par to, kā tiek īstenota Eiropas Parlamenta un Padomes 2014. gada 16. aprīļa Direktīva 2014/54/ES par pasākumiem, ar ko veicina darba ņēmējiem piešķirto tiesību īstenošanu darba ņēmēju pārvietošanās brīvības jomā (COM(2018) 789 final, 4.12.2018.).

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 492/2011 (2011. gada 5. aprīlis) par darba ņēmēju brīvu pārvietošanos Savienībā (OV L 141, 27.5.2011., 1.–12. lpp.).

Regulas (ES) Nr. 492/2011 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Pēdējo reizi atjaunots: 28.10.2021

Top