Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Tiesību akti, kas piemērojami laulības šķiršanai un laulāto atšķiršanai

Tiesību akti, kas piemērojami laulības šķiršanai un laulāto atšķiršanai

 

KOPSAVILKUMS:

Padomes Regula (ES) Nr. 1259/2010, ar kuru īsteno ciešāku sadarbību attiecībā uz tiesību aktiem, kas piemērojami laulības šķiršanai un laulāto atšķiršanai

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

  • Tajā ir izklāstīts vienots noteikumu kopums attiecībā uz to, kā noteikt, kuras valsts tiesību akti ir piemērojami laulības šķiršanas un laulāto atšķiršanas lietās, kurās iesaistīti laulātie, kuriem ir dažādu valstu valstspiederība, kuri dzīvo valstī, kas nav viņu valstspiederības valsts, vai kuri vairs nedzīvo vienā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī.
  • Ar to papildina Regulu (EK) Nr. 2201/2003 (sk. kopsavilkumu), kurā ir izklāstīti noteikumi par to, kā noteikt, kurā tiesā ir iesniedzams pieteikums laulības šķiršanai vai laulāto atšķiršanai.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Iesaistītās valstis

Regula attiecas uz 17 dalībvalstīm, kuras ir iesaistītas ciešākā sadarbībā šajā jautājumā: Beļģija, Bulgārija, Vācija, Igaunija, Grieķija, Spānija, Francija, Itālija, Latvija, Lietuva, Luksemburga, Ungārija, Malta, Austrija, Portugāle, Rumānija un Slovēnija.

Citas dalībvalstis var iesaistīties jebkurā brīdī.

Kopš kura laika regula ir piemērojama?

To piemēro situācijās, kad laulības šķiršanas un laulāto atšķiršanas lietās pastāv valstu tiesību normu kolīzijas, t. i., situācijās, kad uz vienu laulības šķiršanas vai laulāto atšķiršanas lietu varētu attiekties vairāku valstu tiesību akti (piemēram, tās valsts tiesību akti, kuras valstspiederība ir laulātajiem, vai tās valsts tiesību akti, kurā atrodas to pastāvīgā dzīvesvieta).

To nepiemēro šādiem jautājumiem:

  • fizisku personu tiesībspēja un rīcībspēja;
  • laulības pastāvēšana, spēkā esamība vai atzīšana;
  • laulības atzīšana par neesošu;
  • laulāto vārdi;
  • laulības mantiskās sekas;
  • vecāku atbildība;
  • uzturēšanas saistības;
  • trasti vai mantošana.

Tiesību aktu izvēle

Laulātie var noslēgt oficiālu vienošanos, tādējādi izvēloties viņu laulības šķiršanai vai laulāto atšķiršanai piemērojamos tiesību aktus, ar noteikumu, ka tie ir kādi no šiem tiesību aktiem:

  • tās valsts tiesību akti, kurā vienošanās noslēgšanas laikā atrodas laulāto pastāvīgā dzīvesvieta;
  • tās valsts tiesību akti, kurā atrodas laulāto pēdējā pastāvīgā dzīvesvieta, ar noteikumu, ka vienošanās noslēgšanas laikā viens no viņiem tur joprojām dzīvo;
  • tās valsts tiesību akti, kuras valstspiederība ir vienam no laulātajiem vienošanās noslēgšanas laikā;
  • tās valsts tiesību akti, kurā tiek celta prasība tiesā.

Laulāto vienošanos var noslēgt un grozīt jebkurā laikā līdz pat brīdim, kad tiek celta prasība tiesā.

Situācijas, kad tiesību aktu izvēle nav izdarīta

Ja laulātie nav izvēlējušies viņu laulības šķiršanai vai laulāto atšķiršanai piemērojamos tiesību aktus, lietai piemēro tās valsts tiesību aktus:

  • 1.

    kurā atrodas laulāto pastāvīgā dzīvesvieta laikā, kad ceļ prasību tiesā; vai, ja tas nav piemērojams, tad

  • 2.

    kurā atrodas laulāto pēdējā pastāvīgā dzīvesvieta – ar noteikumu, ka šis laikposms nav beidzies vairāk kā 1 gadu pirms prasības celšanas tiesā, ja viens no laulātajiem šajā valstī joprojām dzīvo laikā, kad ceļ prasību tiesā; vai, ja tas nav piemērojams, tad

  • 3.

    kuras valstspiederīgie ir abi laulātie laikā, kad ceļ prasību tiesā; vai, ja tas nav piemērojams, tad

  • 4.

    kurā ir celta prasība tiesā.

Ja lietai piemērojamie valsts tiesību akti neparedz laulības šķiršanu vai nepiešķir vienam laulātajam vienlīdzīgu pieeju laulības šķiršanai vai laulāto atšķiršanai, pamatojoties uz viņa/viņas dzimumu, tad piemēro tās valsts tiesību aktus, kurā tiek celta prasība tiesā.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2012. gada 21. jūnija.

KONTEKSTS

Noteikumi par to, kā noteikt piemērojamos tiesību aktus situācijās, kad pastāv tiesību normu kolīzijas, ir izklāstīti arī divās citās regulās. Regulu (EK) Nr. 593/2008 (sk. kopsavilkumu) piemēro līgumsaistībām, savukārt Regula (EK) Nr. 864/2007 (sk. kopsavilkumu) attiecas uz ārpuslīgumiskām saistībām, izņemot ģimenes attiecības un valsts atbildību.

Regulu (ES) Nr. 1259/2010, kurā izklāstīti noteikumi par tiesību aktiem, kas piemērojami laulības šķiršanai un laulāto atšķiršanai, pieņēma ciešākas sadarbības rezultātā nolūkā papildināt Regulu (EK) Nr. 2201/2003, kurā izklāstīti noteikumi par jurisdikciju un spriedumu atzīšanu un izpildi laulības šķiršanas un laulāto atšķiršanas lietās (kā arī lietās par vecāku atbildību).

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Padomes Regula (ES) Nr. 1259/2010 (2010. gada 20. decembris), ar kuru īsteno ciešāku sadarbību attiecībā uz tiesību aktiem, kas piemērojami laulības šķiršanai un laulāto atšķiršanai (OV L 343, 29.12.2010., 10.–16. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Padomes Regula (ES) 2019/1111 (2019. gada 25. jūnijs) par jurisdikciju, lēmumu atzīšanu un izpildi laulības lietās un lietās par vecāku atbildību un par bērnu starptautisko nolaupīšanu (OV L 178, 2.7.2019., 1.–115. lpp.)

Komisijas Lēmums (ES) 2016/1366 (2016. gada 10. augusts), ar ko apstiprina Igaunijas dalību ciešākā sadarbībā attiecībā uz tiesību aktiem, kas piemērojami laulības šķiršanai un laulāto atšķiršanai (OV L 216, 11.8.2016., 23.–25. lpp.)

Komisijas Lēmums 2014/39/ES (2014. gada 27. janvāris), ar ko apstiprina Grieķijas dalību ciešākā sadarbībā attiecībā uz tiesību aktiem, kas piemērojami laulības šķiršanai un laulāto atšķiršanai (OV L 23, 28.1.2014., 41.–42. lpp.)

Komisijas Lēmums 2012/714/ES (2012. gada 21. novembris), ar ko apstiprina Lietuvas dalību ciešākā sadarbībā attiecībā uz tiesību aktiem, kas piemērojami laulības šķiršanai un laulāto atšķiršanai (OV L 323, 22.11.2012., 18.–19. lpp.)

Padomes Regula (EK) Nr. 2201/2003 (2003. gada 27. novembris) par jurisdikciju un spriedumu atzīšanu un izpildi laulības lietās un lietās par vecāku atbildību un par Regulas (EK) Nr. 1347/2000 atcelšanu (OV L 338, 23.12.2003., 1.–29. lpp.)

Regulas (EK) Nr. 2201/2003 turpmākie grozījumi un labojumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Pēdējo reizi atjaunots: 03.06.2021

Top