Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R1131

    Naudas tirgus fondi

    Naudas tirgus fondi

     

    KOPSAVILKUMS:

    Regula (ES) 2017/1131 par naudas tirgus fondiem

    KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

    Ar to izveido Eiropas Savienības (ES) noteikumus, ar ko naudas tirgus fondus (NTF)* padarīt noturīgākus un spējīgākus izturēt tirgus satricinājumus. To var nodrošināt, izvirzot NTF pārvaldniekiem vienotus noteikumus attiecībā uz prudenciālajām prasībām, pārvaldību un pārredzamību.

    SVARĪGĀKIE ASPEKTI

    Tiesību aktus piemēro visiem NTF, kuri tiek pārvaldīti vai tirgoti ES. Ir trīs veidu NTF:

    • mainīgas neto aktīvu vērtības (MNAV) NTF, kas ir atkarīgi galvenokārt no tirgus svārstībām;
    • valsts parāda nemainīgas neto aktīvu vērtības (NNAV) NTF, ar ko visām akcijām mēģina uzturēt nemainīgu cenu;
    • zema svārstīguma neto aktīvu vērtības (ZSNAV) NTF — jauna NTF kategorija, kas var piedāvāt nemainīgu cenu saskaņā ar stingri noteiktiem nosacījumiem un augstākām likviditātes prasībām.

    Ar to tiek noteikts, ka NTF rīcībā jābūt pietiekamam daudzumam likvīdu aktīvu gadījumiem, kad tiek veikta pēkšņa ieguldījumu izņemšana.

    • ZSNAV un NNAV jābūt iekļautiem vismaz 10 % aktīvu, kuru termiņš (emitenta atmaksai) ir viena diena, un 30 % aktīvu, kuru termiņš ir viena nedēļa.
    • MNAV jābūt iekļautiem vismaz 7,5 % aktīvu, kuru termiņš viena diena, un 15 % aktīvu, kuru termiņš ir viena nedēļa.

    Ar to ievieš noteikumus attiecībā uz portfeļa diversifikāciju un aktīvu vērtēšanu. NTF var ieguldīt ne vairāk par:

    • 5 % no saviem aktīviem naudas tirgus instrumentos, ko emitējusi viena struktūra;
    • 10 % no saviem aktīviem noguldījumos vienā kredītiestādē;
    • 17,5 % citu NTF akcijās, lai novērstu “riņķveida” ieguldījumus.

    Ar regulu paredz:

    • 15 % ierobežojumu pirkšanas ar atpārdošanu līgumiem* ar vienu darījumu partneri;
    • noteiktus ierobežojumus segtajām obligācijām.

    Ar to aizliedz NTF saņemt finansiālu atbalstu no citām iestādēm, jo īpaši bankām.

    Ar to arī nosaka šādas prasības NTF līdzekļu pārvaldniekiem:

    • ieviest prudenciālas kvalitātes novērtēšanas procedūras potenciāliem ieguldījumiem;
    • pārzināt savu ieguldītāju darbības;
    • nodrošināt atbilstošu uzraudzības informāciju attiecīgajām iestādēm.

    Eiropas Komisijai tiesību akti ir jāpārskata līdz 2022. gada 21. jūlijam.

    Īstenošanas akti un deleģētie akti

    • Ar Īstenošanas regulu (ES) 2018/708 nosaka īstenošanas tehniskos standartus attiecībā uz veidni, kas NTF pārvaldniekiem jāizmanto, sniedzot kompetentajām iestādēm Regulas (ES) 2017/1131 37. pantā paredzētos pārskatus.
    • Ar Deleģēto regulu (ES) 2018/990 groza un papildina Regulu (ES) 2017/1131 attiecībā uz vienkāršiem, pārredzamiem un standartizētiem vērtspapīrošanas darījumiem un ar aktīviem balstītiem komerciāliem vērtspapīriem, prasībām attiecībā uz aktīviem, kas saņemti saistībā ar pirkšanas ar atpārdošanu līgumiem, un kredītkvalitātes novērtēšanas metodēm.
    • Ar Deleģēto regulu (ES) 2021/1383 Deleģēto regulu (ES) 2018/990 groza attiecībā uz prasībām, kuras piemēro aktīviem, ko NTF saņēmuši saskaņā ar pirkšanas ar atpārdošanu līgumiem.

    KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

    Tā ir piemērojama kopš 2018. gada 21. jūlija, izņemot atsevišķus noteikumus, kas ir piemērojami kopš 2017. gada 20. jūlija (11. panta 4. punkts, 15. panta 7. punkts, 22. pants un 37. panta 4. punkts). Tā ir pilnībā piemērojama fondiem, kam jāmaina to noteikumi no 2019. gada 21. janvāra (44. pants).

    KONTEKSTS

    • NTF izmanto galvenokārt kā alternatīvu bankas noguldījumiem, lai uz īsu termiņu noguldītu brīvos naudas līdzekļus. Investori tos izmanto, lai dažādotu savus finanšu turējumus. Turklāt paziņojums par to atprasīšanu jāiesniedz tikai dažas dienas iepriekš. ES fondos pārvaldīto līdzekļu apmērs ir aptuveni viens triljons EUR. Tie tiek izmantoti, lai finansētu reālo ekonomiku.
    • Tomēr tirgus svārstības, kas tika novērotas 2007./2008. gada finanšu krīzes laikā un arī nesenāk 2020. gada martā, var veicināt līdzekļu masveida aizplūšanu. Ja lielas ieguldītāju grupas sāks izņemt savus naudas līdzekļus, to pašu darīs arī citi ieguldītāji visā ES, tādējādi graujot finanšu sistēmu.
    • ES tiesību aktos ir paredzēti līdzīgi pasākumi. Tos ieviesa G20 grupas industriālas valstis un Finanšu stabilitātes padome paralēlās banku sistēmas pārraudzības un regulēšanas uzlabošanai.
    • Plašāka informācija:

    GALVENIE TERMINI

    Naudas tirgus fonds. Kopfonds, kas izsniedz akcijas ieguldītājiem, lai finansētu viņu darbības.
    Pirkšanas ar atpārdošanu līgums. Vērtspapīru pircējs piekrīt konkrētā datumā atpārdot iegādātos vērtspapīrus par iepriekš noteiktu cenu.

    PAMATDOKUMENTS

    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2017/1131 (2017. gada 14. jūnijs) par naudas tirgus fondiem (OV L 169, 30.6.2017., 8.–45. lpp.)

    Regulas (ES) 2017/1131 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

    SAISTĪTIE DOKUMENTI

    Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2018/708 (2018. gada 17. aprīlis), ar ko nosaka īstenošanas tehniskos standartus attiecībā uz veidni, kas naudas tirgus fondu pārvaldniekiem jāizmanto, sniedzot kompetentajām iestādēm Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2017/1131 37. pantā paredzētos pārskatus (OV L 119, 15.5.2018., 5.–28. lpp.)

    Pēdējo reizi atjaunots: 16.11.2021

    Augša