EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R1199

Komisijas Regula (ES) 2021/1199 (2021. gada 20. jūlijs), ar ko attiecībā uz policikliskajiem aromātiskajiem ogļūdeņražiem (PAO) granulās vai mulčās, kuras izmanto par sintētiskā zāliena pildmateriālu vai beramā veidā rotaļu laukumos vai sporta vajadzībām, groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 1907/2006 XVII pielikumu (Dokuments attiecas uz EEZ)

C/2021/5260

OV L 259, 21.7.2021, p. 1–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2021/1199/oj

21.7.2021   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 259/1


KOMISIJAS REGULA (ES) 2021/1199

(2021. gada 20. jūlijs),

ar ko attiecībā uz policikliskajiem aromātiskajiem ogļūdeņražiem (PAO) granulās vai mulčās, kuras izmanto par sintētiskā zāliena pildmateriālu vai beramā veidā rotaļu laukumos vai sporta vajadzībām, groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 1907/2006 XVII pielikumu

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1907/2006 (2006. gada 18. decembris), kas attiecas uz ķimikāliju reģistrēšanu, vērtēšanu, licencēšanu un ierobežošanu (REACH) un ar kuru izveido Eiropas Ķimikāliju aģentūru, groza Direktīvu 1999/45/EK un atceļ Padomes Regulu (EEK) Nr. 793/93 un Komisijas Regulu (EK) Nr. 1488/94, kā arī Padomes Direktīvu 76/769/EEK un Komisijas Direktīvu 91/155/EEK, Direktīvu 93/67/EEK, Direktīvu 93/105/EK un Direktīvu 2000/21/EK (1), un jo īpaši tās 68. panta 1. punktu,

tā kā:

(1)

Regulas (EK) Nr. 1907/2006 XVII pielikuma 50. ierakstā ir noteikti ierobežojumi attiecībā uz astoņiem policikliskajiem aromātiskajiem ogļūdeņražiem (PAO) (2).

(2)

Gumijas granulas izmanto par pildmateriālu sintētiskajā zālienā. Gumijas granulas un mulčas beramā veidā izmanto arī rotaļu laukumiem vai sporta vajadzībām, piemēram, golfa laukumiem, vieglatlētikas stadioniem, jāšanas sporta manēžām, dabas takām vai šautuvēm. Šīs granulas un mulčas iegūst lielākoties no nolietotām riepām. Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc nolietotu riepu granulu un mulču izmantošana rada bažas, ir minēto astoņu PAO klātbūtne gumijas masā. Granulas un mulčas ir maisījumi Regulas (EK) Nr. 1907/2006 3. panta 2. punkta izpratnē, un tāpēc minētās regulas XVII pielikumā esošais 50. ieraksts uz tām neattiecas. Turpretim minētie astoņi PAO Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 1272/2008 (3) VI pielikumā ir norādīti kā 1.B kategorijas kancerogēnās vielas. Tāpēc Regulas (EK) Nr. 1907/2006 XVII pielikuma 28. ieraksts ierobežo granulu un mulču piedāvāšanu plašam patērētāju lokam, ja šajos maisījumos PAO ir tādā koncentrācijā, kas BaP vai DBAhA gadījumā ir 100 mg/kg vai lielāka, bet pārējo sešu PAO gadījumā – 1 000 mg/kg vai lielāka.

(3)

Lai sagatavotu šo astoņu PAO saturošo granulu vai mulču riska aprakstu, nevar vienkārši saskaitīt katra atsevišķā PAO robežkoncentrācijas, kas norādītas Regulas (EK) Nr. 1907/2006 XVII pielikuma 28. ierakstā. Izmantojot aditivitātes pieeju saskaņā ar norādījumiem par Regulas (EK) Nr. 1272/2008 piemērošanu (4) un ņemot vērā dažādo PAO relatīvo pienesumu gumijas granulu un mulču PAO saturā, norādīto astoņu PAO maksimālo summāro robežkoncentrāciju var aprēķināt, un tā ir aptuveni 387 mg/kg (5). Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM(6) un Eiropas Ķimikāliju aģentūra (“aģentūra”) (7) 2017. gadā secināja, ka aprēķinātā robežkoncentrācija šo astoņu PAO maisījumiem ir pārāk augsta, lai varētu garantēt šādu granulu drošu piedāvāšanu un izmantošanu sintētiskajā zālienā. Izvērtējumā aģentūra ieteica šo astoņu PAO robežkoncentrāciju sintētiskajā zālienā izmantotajās granulās pazemināt, nosakot ierobežojumu ar Regulu (EK) Nr. 1907/2006, jo pašreizējās robežkoncentrācijas uzskata par pārāk augstām, lai būtu nodrošināta cilvēka veselības pienācīga aizsardzība.

(4)

Pamatojoties uz šiem secinājumiem un izvērtējumiem, Nīderlande (“dokumentācijas iesniedzēja”) 2018. gada 17. septembrī aģentūrai iesniedza XV pielikumā minēto dokumentāciju (8), kurā ierosināts ierobežojums attiecībā uz astoņiem PAO granulās, ko izmanto par pildmateriālu sintētiskajā zālienā, un beramajās granulās vai mulčās, ko izmanto rotaļu laukumos vai sporta vajadzībām.

(5)

Cilvēka veselībai visbīstamākā ir šo astoņu PAO kancerogenitāte un spēja izraisīt genotoksisku iedarbību. Kancerogēnajām vielām, kurām nevar noteikt robežvērtību, nevar noteikt devu, kas nerada teorētisku vēža risku. Tāpēc astoņiem PAO granulās, ko izmanto par pildmateriālu sintētiskajā zālienā, un beramajās granulās vai mulčās, ko izmanto rotaļu laukumos vai sporta vajadzībām, vajadzētu būt pēc iespējas mazākās koncentrācijās.

(6)

Dokumentācijas iesniedzēja ņēma vērā dažādus ekspozīcijas scenārijus, kur granulas izmantotas sintētiskajā zālienā, kuru ieklāj un kopj strādnieki un uz kura sporto profesionāli un neprofesionāli spēlētāji un vārtsargi, un kur granulas vai mulčas beramā veidā izmantotas rotaļu laukumos un sporta vajadzībām un cilvēki, it sevišķi bērni, var tikt pakļauti minēto vielu iedarbībai. Spriežot pēc RIVM paraugošanas rezultātiem, papildu risks iegūt vēzi tika aplēsts, par pamatu ņemot pašlaik no nolietotām riepām iegūtos pildmateriālos konstatēto astoņu PAO summāro koncentrāciju. Tādos maisījumos konstatētā koncentrācija bija robežās no 6,7 mg/kg līdz 21 mg/kg.

(7)

Dokumentācijas iesniedzēja parādīja, ka papildu risks iegūt vēzi ir strādniekiem un plašai sabiedrībai, kas pakļauta tādu gumijas granulu iedarbībai, kurās astoņu PAO summārais saturs maisījumā sasniedz aprēķināto robežkoncentrāciju 387 mg/kg. Turpretim, ja cilvēks ir pakļauts daudz zemākas norādīto PAO koncentrācijas iedarbībai, tad vēža attīstības varbūtība tika novērtēta kā krietni mazāka. Dokumentācijas iesniedzēja secināja, ka lielākajai daļai ražotāju ir tehniski un ekonomiski pa spēkam no nolietotām riepām ražot pildmateriālu, kurā astoņu PAO summārā koncentrācija sasniedz 15–21 mg/kg, un ierosināja noteikt robežkoncentrāciju 17 mg/kg. Dokumentācijas iesniedzēja lēsa, ka šai robežkoncentrācijai atbildīs 95 % no pildmateriāliem, kas iegūti no nolietotām riepām.

(8)

Lai būtu droši izmantot jebkuras granulas vai mulčas un izvairītos no aizstāšanas ar alternatīvām, kas cilvēka veselībai var radīt tādas pašas bažas kā reciklēta gumija vai pat lielākas, dokumentācijas iesniedzēja ierosināja, ka ierobežojumam vajadzētu attiekties uz maisījumiem, kas izgatavoti no reciklētas gumijas un no citiem materiāliem – jauniem vai reciklētiem, sintētiskiem vai dabiskiem.

(9)

Dokumentācijas iesniedzējas ierosinātā robežvērtība 17 mg/kg ir ievērojami zemāka par tagadējām robežvērtībām 100–1 000 mg/kg, kas piemērojamas granulām, tāpēc ar šādu ierobežojumu tiktu panākts, ka dažiem nolietotu riepu granulu ražotājiem būtu biežāk jātestē atbilstība un būtu jāpāriet uz tīrākām ražošanas izejvielām vai pildmateriālu ražošana būtu jāizbeidz. Ierobežojuma dēļ 5 % patlaban ražoto granulu nebūtu atbilstīgas, ja ierobežojums stātos spēkā nekavējoties. Tāpēc dokumentācijas iesniedzēja ieteica divpadsmit mēnešu pārejas periodu, lai pakārtotie lietotāji (mākslīgā zāliena ražotāji, izplatītāji un zāliena ieklāšanas uzņēmumi) varētu turpināt ierobežotu, bet saprātīgu periodu izmantot granulas, kas tiem jau ir piegādātas, bet neatbilst ierosinātajai robežvērtībai 17 mg/kg.

(10)

2019. gada 7. jūnijā aģentūras Riska novērtēšanas komiteja pieņēma atzinumu (9), kurā secināts, ka tāds PAO saturs gumijas granulās, kas atbilst saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1907/2006 XVII pielikuma 28. ierakstu aprēķinātajai robežkoncentrācijai maisījumos, nav pieņemams un ka šāds saturs vielām, kurām nevar noteikt robežvērtību, nebūtu atļaujams un darba ņēmējiem un plašai sabiedrībai nenodrošina pienācīgu aizsardzības līmeni. Riska novērtēšanas komiteja piekrita, ka PAO saturs jāpazemina, un ieteica visu astoņu PAO summāro robežkoncentrāciju gumijas granulās noteikt 20 mg/kg līmenī. Riska novērtēšanas komiteja atkārtoja, ka ierosinātā robežvērtība 20 mg/kg nav balstīta uz aplēsto risku, bet ir pasākums, kura vienīgais mērķis ir izvairīties no ļoti augstām PAO koncentrācijām. Riska novērtēšanas komiteja turklāt norādīja, ka riska samazināšanā nav būtiskas atšķirības, ja 20 mg/kg vietā izvēlas 17 mg/kg, un atzina, ka vislielākais saskares avots plašai sabiedrībai, izņemot smēķētājus, ir nevis granulas un mulčas, bet pārtikas avoti un ieelpotais gaiss.

(11)

Riska novērtēšanas komiteja vienojās ar dokumentācijas iesniedzēju, ka, kamēr nav pamatojošas informācijas par astoņu PAO saturu korķī, termoplastikas elastomēros (TPE) un etilēnpropilēndiēnkaučukā (EPDM), ierosinātā PAO robežvērtība būtu jāattiecina uz visiem citiem sintētiskā zāliena pildmateriālu veidiem, lai novērstu līdzīgu vai lielāku risku aizstāšanas dēļ, ko var nākties nožēlot.

(12)

Izpildes panākšanas apsvērumu vadīta, Riska novērtēšanas komiteja ieteica, ka saistībā ar ierobežojumu attiecībā uz granulām vai mulčām, ko laiž tirgū izmantošanai par pildmateriālu sintētiskajā zālienā un beramā veidā rotaļu laukumos vai sporta vajadzībām, būtu vajadzīgs īpašs marķējums, kurā norādīts unikāls partijas numurs. Šis partijas numurs padara materiālu izsekojamu līdz pat pārbaudītai partijai, kas laista tirgū. Turklāt Riska novērtēšanas komiteja ieteica arī definēt, kas ir granulas, mulčas, sintētiskā zāliena pildmateriāls un izmantošana beramā veidā rotaļu laukumos un sporta vajadzībām.

(13)

2019. gada 20. septembrī aģentūras Sociālās un ekonomiskās analīzes komiteja pieņēma atzinumu (10), kur norādīts, ka, ņemot vērā sociālekonomisko ieguvumu un sociālekonomiskās izmaksas, ierosinātais ierobežojums ar Riska novērtēšanas komitejas ieviestajiem grozījumiem ir pats piemērotākais Savienības mēroga pasākums konstatētā riska novēršanai. Sociālās un ekonomiskās analīzes komiteja atzīmēja arī ierobežojuma preventīvo dabu.

(14)

Sociālās un ekonomiskās analīzes komiteja piekrita, ka ierobežojuma piemērošanas atlikšana par divpadsmit mēnešiem, kas sākotnēji bija ierosināta XV pielikumā minētajā dokumentācijā koncentrācijas līmenim 17 mg/kg, būtu piemērota arī koncentrācijas līmenim 20 mg/kg, lai visas attiecīgās ieinteresētās personas paspētu veikt vajadzīgos atbilstības nodrošināšanas pasākumus.

(15)

Atzinuma sagatavošanas laikā notika apspriešanās ar Ieviešanas informācijas apmaiņas forumu, un foruma ieteikumi tika ņemti vērā.

(16)

Aģentūra 2019. gada 12. novembrī Riska novērtēšanas komitejas un Sociālās un ekonomiskās analīzes komitejas atzinumus iesniedza Komisijai. Ievērojot XV pielikumā minēto dokumentāciju un Riska novērtēšanas komitejas un Sociālās un ekonomiskās analīzes komitejas atzinumus, Komisija uzskata, ka, laižot tirgū vai izmantojot PAO saturošas granulas vai mulčas par sintētiskā zāliena pildmateriālu vai beramā veidā rotaļu laukumos vai sporta vajadzībām, cilvēka veselība tiek pakļauta nepieņemamam riskam, kas jānovērš Savienības mērogā. Komisija secina, ka XV pielikumā minētajā dokumentācijā ierosinātais ierobežojums ar Riska novērtēšanas komitejas un Sociālās un ekonomiskās analīzes komitejas ieviestajiem grozījumiem ir pats piemērotākais Savienības mēroga pasākums konstatētā riska novēršanai un ka tam ir niecīga sociālekonomiskā ietekme.

(17)

Regula (EK) Nr. 1907/2006 neattiecas uz atkritumiem, kas atbilst definīcijai Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 2008/98/EK (11). Saskaņā ar minēto direktīvu, ja attiecībā uz atkritumu stadijas izbeigšanos nav saskaņotu Savienības līmeņa kritēriju, tad katrā gadījumā noteikt, vai no nolietotām riepām vai citiem nolietotiem ražojumiem iegūtajām granulām un mulčām ir izbeigusies atkritumu stadija, ir dalībvalstu kompetencē.

(18)

Ieinteresētajām personām būtu jādod pietiekams laiks, kurā var paspēt veikt piemērotus pasākumus, lai panāktu atbilstību ierosinātajam ierobežojumam. Tāpēc ierobežojuma piemērošana būtu jāatliek uz divpadsmit mēnešiem.

(19)

Tāpēc Regula (EK) Nr. 1907/2006 būtu attiecīgi jāgroza.

(20)

Šajā regulā noteiktie pasākumi ir saskaņā ar atzinumu, ko sniegusi atbilstīgi Regulas (EK) Nr. 1907/2006 133. pantam izveidotā komiteja,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Regulas (EK) Nr. 1907/2006 XVII pielikumu groza saskaņā ar šīs regulas pielikumu.

2. pants

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2021. gada 20. jūlijā

Komisijas vārdā –

Priekšsēdētāja

Ursula VON DER LEYEN


(1)  OV L 396, 30.12.2006., 1. lpp.

(2)  Benz[a]pirēns (BaP), benz[e]pirēns (BeP), benz[a]antracēns (BaA), hrizēns (CHR), benz[b]fluorantēns (BbFA), benz[j]fluorantēns (BjFA), benz[k]fluorantēns (BkFA), dibenz[a,h]antracēns (DBAhA).

(3)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1272/2008 (2008. gada 16. decembris) par vielu un maisījumu klasificēšanu, marķēšanu un iepakošanu un ar ko groza un atceļ Direktīvas 67/548/EEK un 1999/45/EK un groza Regulu (EK) Nr. 1907/2006 (OV L 353, 31.12.2008., 1. lpp.).

(4)  https://www.echa.europa.eu/documents/10162/23036412/clp_en.pdf

(5)  Šo vērtību nevajadzētu uzskatīt par absolūtu, jo tā var mainīties atkarībā no katra atsevišķā PAO koncentrācijas un relatīvā pienesuma pildmateriālā, kas izgatavots no nolietotām riepām.

(6)  https://www.rivm.nl/bibliotheek/rapporten/2017-0017.pdf

(7)  https://echa.europa.eu/documents/10162/13563/annex-xv_report_rubber_granules_en.pdf/dbcb4ee6-1c65-af35-7a18-f6ac1ac29fe4

(8)  https://www.echa.europa.eu/documents/10162/9777e99a-56fb-92da-7f0e-56fcf848cf18

(9)  https://echa.europa.eu/documents/10162/0a91bee3-3e2d-ea2d-3e33-9c9e7b9e4ec5

(10)  https://echa.europa.eu/documents/10162/53688823-bf28-7db7-b9eb-9807773b2109

(11)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2008/98/EK (2008. gada 19. novembris) par atkritumiem un par dažu direktīvu atcelšanu (OV L 312, 22.11.2008., 3. lpp.).


PIELIKUMS

Regulas (EK) Nr. 1907/2006 XVII pielikuma 50. ieraksta 2. slejā pievieno šādus punktus:

 

“9.

Ne granulas, ne mulčas nelaiž tirgū izmantošanai par sintētiskā zāliena pildmateriālu vai beramā veidā rotaļu laukumos vai sporta vajadzībām, ja visu sarakstā minēto PAO summārais saturs tajās pārsniedz 20 mg/kg (0,002 % masas).

10.

Ne granulas, ne mulčas neizmanto par sintētiskā zāliena pildmateriālu vai beramā veidā rotaļu laukumos vai sporta vajadzībām, ja visu sarakstā minēto PAO summārais saturs tajās pārsniedz 20 mg/kg (0,002 % masas).

11.

Granulas un mulčas, ko laiž tirgū izmantošanai par sintētiskā zāliena pildmateriālu vai beramā veidā rotaļu laukumos vai sporta vajadzībām, marķē ar unikālu partijas identifikācijas numuru.

12.

Šā ieraksta 9.–11. punktu piemēro no 2022. gada 10. augusta.

13.

Granulas vai mulčas, kas Savienībā 2022. gada 9. augustā tiek izmantotas par sintētiskā zāliena pildmateriālu vai beramā veidā rotaļu laukumos vai sporta vajadzībām, drīkst tur palikt, un tās drīkst turpināt izmantot minētajiem mērķiem.

14.

Šā ieraksta 9.–13. punkta piemērošanas vajadzībām:

a)

“granulas” ir maisījumi, kas izskatās kā cietas 1–4 mm lielas daļiņas un ir izgatavoti no gumijas vai cita reciklēta vai jauna vulkanizēta vai polimēru materiāla vai ir iegūti dabā;

b)

“mulčas” ir maisījumi, kas izskatās kā cietas 4–130 mm garas un 10–15 mm platas plēksnes un ir izgatavoti no gumijas vai cita reciklēta vai jauna vulkanizēta vai polimēru materiāla vai ir iegūti dabā;

c)

“sintētiskā zāliena pildmateriāls” sastāv no granulām, kuras izmanto sintētiskajā zālienā, lai uzlabotu zāliena sistēmas tehniskos sporta snieguma parametrus;

d)

“izmantošana beramā veidā rotaļu laukumos vai sporta vajadzībām” ir jebkura granulu vai mulču izmantošana beramā veidā rotaļu laukumos vai sporta vajadzībām, izņemot par sintētiskā zāliena pildmateriālu.”


Top