Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016R0854

Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2016/854 (2016. gada 30. maijs), ar ko atļauj noteiktas veselīguma norādes uz pārtikas produktiem, kuras neattiecas uz slimības riska samazināšanu un uz bērnu attīstību un veselību, un ar ko groza Regulu (ES) Nr. 432/2012 (Dokuments attiecas uz EEZ)

C/2016/3153

OV L 142, 31.5.2016, p. 5–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2016/854/oj

31.5.2016   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 142/5


KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS REGULA (ES) 2016/854

(2016. gada 30. maijs),

ar ko atļauj noteiktas veselīguma norādes uz pārtikas produktiem, kuras neattiecas uz slimības riska samazināšanu un uz bērnu attīstību un veselību, un ar ko groza Regulu (ES) Nr. 432/2012

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 20. decembra Regulu (EK) Nr. 1924/2006 par uzturvērtības un veselīguma norādēm uz pārtikas produktiem (1) un jo īpaši tās 18. panta 4. punktu,

tā kā:

(1)

Saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 1924/2006 veselīguma norādes uz pārtikas produktiem ir aizliegtas, ja vien Komisija tām nav piešķīrusi atļauju saskaņā ar minēto regulu un tās nav iekļautas atļauto norāžu sarakstā.

(2)

Saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1924/2006 13. panta 3. punktu Komisija pieņēma Regulu (ES) Nr. 432/2012 (2), ar ko izveido sarakstu ar atļautajām veselīguma norādēm uz pārtikas produktiem, kuras neattiecas uz slimības riska samazināšanu un uz bērnu attīstību un veselību.

(3)

Regulā (EK) Nr. 1924/2006 paredzēts arī, ka pārtikas apritē iesaistītie uzņēmēji veselīguma norāžu atļaujas pieteikumus var iesniegt dalībvalsts kompetentajai iestādei. Dalībvalsts kompetentā iestāde nosūta derīgus pieteikumus Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādei (EFSA, turpmāk “Iestāde”) zinātniskā novērtējuma veikšanai, kā arī Komisijai un dalībvalstīm informācijai.

(4)

Komisija, ņemot vērā Iestādes sniegto atzinumu, lemj par veselīguma norāžu atļaujas piešķiršanu.

(5)

Lai veicinātu jauninājumus, atļaujas, kas attiecas uz veselīguma norādēm, kuras pamatotas ar jaunākajām zinātnes atziņām un/vai kurās ietverta prasība par īpašumtiesību datu aizsardzību, piešķir paātrināti.

(6)

Pēc tam, kad uzņēmums Roquette Frères iesniedza pieteikumu saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1924/2006 13. panta 5. punktu, Iestādei lūdza sniegt atzinumu par veselīguma norādi saistībā ar Nutriose ®, kam būtu jāaizstāj fermentējamie ogļhidrāti pārtikas produktos vai dzērienos, lai panāktu norādīto ietekmi, t. i., zobu mineralizācijas saglabāšanu, samazinot zobu demineralizāciju (jautājums Nr. EFSA-Q-2013-00040 (3)). Pieteikuma iesniedzējs ierosināja šādu norādes formulējumu: “Biežs cukuru patēriņš veicina zobu demineralizāciju. Tādu pārtikas produktu/dzērienu patēriņš, kas cukura vietā satur Nutriose ®, var palīdzēt saglabāt zobu mineralizāciju, samazinot zobu demineralizāciju.”

(7)

Komisija un dalībvalstis 2013. gada 26. jūlijā saņēma Iestādes zinātnisko atzinumu, kurā tā secināja, ka ar norādīto ietekmi (t. i., ēšanas laikā un līdz 30 minūtēm pēc ēšanas zobu aplikuma pH vērtība nepazeminās zem 5,7) visvairāk saistītā īpašība piemīt ne tikai pārtikas produktam, uz kuru attiecas šī norāde (4), bet arī citiem nefermentējamiem ogļhidrātiem (piem., polioliem, D-tagatozei, izomaltulozei un polidekstrozei). Iestāde piebilda, ka norādi par cukura aizstājējiem ksilītu, sorbītu, mannītu, maltītu, laktītu, izomaltu, eritrītu, D-tagatozi, izomaltulozi, sukralozi un polidekstrozi un zobu mineralizācijas saglabāšanu, samazinot zobu demineralizāciju, Iestāde jau ir izvērtējusi un sniegusi tai pozitīvu vērtējumu (5). Iestāde secināja, ka ir noteikta cēloņsakarība starp fermentējamos ogļhidrātus saturošu pārtikas produktu vai dzērienu patēriņu ar eksponētības biežumu četras vai vairākas reizes dienā un zobu demineralizācijas pastiprināšanos un ka tādu pārtikas produktu vai dzērienu patēriņš, kuri fermentējamo ogļhidrātu vietā satur nefermentējamos ogļhidrātus, var saglabāt zobu mineralizāciju, samazinot zobu demineralizāciju, ar nosacījumu, ka šādi pārtikas produkti vai dzērieni neizraisa zobu eroziju. Tāpēc būtu jāuzskata, ka veselīguma norāde, kas atspoguļo šo secinājumu, atbilst Regulas (EK) Nr. 1924/2006 prasībām, un tā būtu jāiekļauj Savienības atļauto norāžu sarakstā, kas izveidots ar Regulu (ES) Nr. 432/2012.

(8)

Pēc tam, kad uzņēmums Beneo-Orafti SA, Sensus B.V. un Cosucra-Groupe Warcoing S.A. iesniedza pieteikumu saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1924/2006 13. panta 5. punktu, Iestādei lūdza sniegt atzinumu par veselīguma norādi saistībā ar fruktooligosaharīdiem (FOS), kas iegūti no inulīna, un glikēmisko reakciju samazināšanos pēc ēšanas (jautājums Nr. EFSA-Q-2013-00615 (6)). Pieteikuma iesniedzējs ierosināja cita starpā šādu norādes formulējumu: “Patērējot pārtikas produktus/dzērienus, kas cukuru vietā satur no cigoriņa iegūtu oligofruktozi, glikozes līmeņa pieaugums asinīs samazinās.”

(9)

Komisija un dalībvalstis 2014. gada 10. janvārī saņēma Iestādes zinātnisko atzinumu, kurā tā norādīja, ka ar norādīto ietekmi (t. i., glikēmisko reakciju samazināšanos pēc ēšanas, ja pārtikas produktos un dzērienos cukuri ir aizstāti) visvairāk saistītā īpašība piemīt ne tikai FOS, bet arī citiem nesagremojamiem ogļhidrātiem (piem., cieti nesaturošiem polisaharīdiem, rezistentajiem oligosaharīdiem, rezistentajai cietei), jo nesagremojamie ogļhidrāti, līdzīgi FOS, ir rezistenti pret hidrolīzi un uzsūkšanos tievajā zarnā un tāpēc neveicina glikozes līmeņa samazināšanos pēc ēšanas. Iestāde norādīja arī, ka norādi, kas attiecas uz cukura aizstājējiem un glikēmisko reakciju samazināšanos pēc ēšanas, tā jau ir izvērtējusi un sniegusi tai pozitīvu vērtējumu (7). Iestāde secināja, ka, pamatojoties uz iesniegtajiem datiem, ir noteikta cēloņsakarība starp tādu pārtikas produktu vai dzērienu patēriņu, kuri cukuru vietā satur nesagremojamos ogļhidrātus, un glikēmisko reakciju samazināšanos pēc ēšanas salīdzinājumā ar cukuru saturošu pārtikas produktu vai dzērienu patēriņu. Tāpēc būtu jāuzskata, ka veselīguma norāde, kas atspoguļo minēto secinājumu, atbilst Regulas (EK) Nr. 1924/2006 prasībām, un tā būtu jāiekļauj Savienības atļauto norāžu sarakstā, kas izveidots ar Regulu (ES) Nr. 432/2012.

(10)

Pēc tam, kad uzņēmums Olygose iesniedza pieteikumu saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1924/2006 13. panta 5. punktu, Iestādei lūdza sniegt atzinumu par veselīguma norādi saistībā ar AlphaGOS ® un glikēmisko reakciju samazināšanos pēc ēšanas (jautājums Nr. EFSA-Q-2014-00044 (8)). Pieteikuma iesniedzējs ierosināja šādu norādes formulējumu: “Patērējot pārtikas produktus vai dzērienus, kas cukura vietā satur AlphaGOS ®, glikozes līmeņa pieaugums asinīs pēc produktu patēriņa ir mazāks nekā cukuru saturošu pārtikas produktu vai dzērienu patēriņa gadījumā.”

(11)

Komisija un dalībvalstis 2014. gada 8. oktobrī saņēma Iestādes zinātnisko atzinumu, kurā tā norādīja, ka ar norādīto ietekmi (t. i., glikēmisko reakciju samazināšanos pēc ēšanas, ja pārtikas produktos un dzērienos cukuri ir aizstāti) visvairāk saistītā īpašība piemīt ne tikai α-galaktooligosaharīdiem (α-GOS), bet arī citiem nesagremojamiem ogļhidrātiem (piem., cieti nesaturošiem polisaharīdiem, rezistentajai cietei), jo nesagremojamie ogļhidrāti, līdzīgi α-GOS, ir rezistenti pret hidrolīzi un uzsūkšanos tievajā zarnā un tāpēc neveicina glikozes līmeņa samazināšanos pēc ēšanas. Minētajā atzinumā Iestāde norādīja arī, ka norādi, kas attiecas uz nesagremojamiem ogļhidrātiem un glikēmisko reakciju samazināšanos pēc ēšanas, Iestāde jau ir izvērtējusi un sniegusi tai pozitīvu vērtējumu (9), turklāt Iestāde secināja, ka ir noteikta cēloņsakarība starp nesagremojamos ogļhidrātus saturošu pārtikas produktu vai dzērienu patēriņu un glikēmisko reakciju samazināšanos pēc ēšanas salīdzinājumā ar cukuru saturošu pārtikas produktu vai dzērienu patēriņu. Tāpēc būtu jāuzskata, ka veselīguma norāde, kas atspoguļo šo secinājumu, atbilst Regulas (EK) Nr. 1924/2006 prasībām, un tā būtu jāiekļauj Savienības atļauto norāžu sarakstā, kas izveidots ar Regulu (ES) Nr. 432/2012.

(12)

Pēc tam, kad uzņēmums Roquette Italia S.P.A. iesniedza pieteikumu saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1924/2006 13. panta 5. punktu, Iestādei lūdza sniegt atzinumu par veselīguma norādi saistībā ar Nutriose ® 06 un glikēmisko reakciju samazināšanos pēc ēšanas (jautājums Nr. EFSA-Q-2014-00073 (10)). Pieteikuma iesniedzējs ierosināja šādu norādes formulējumu: “Patērējot pārtikas produktus/dzērienus, kuros ogļhidrāti ar augstu glikēmisko indeksu ir aizstāti ar Nutriose ® 06, glikozes līmeņa pieaugums asinīs pēc produktu patēriņa ir mazāks, nekā patērējot pārtikas produktus/dzērienus, kuri satur ogļhidrātus ar augstu glikēmisko indeksu.”

(13)

Komisija un dalībvalstis 2014. gada 8. oktobrī saņēma Iestādes zinātnisko atzinumu, kurā tā norādīja, ka ar norādīto ietekmi (t. i., glikēmisko reakciju samazināšanos pēc ēšanas, ja pārtikas produktos un dzērienos glikēmiskie ogļhidrāti ir aizstāti) visvairāk saistītā īpašība ir pārtikas produktā, uz kuru attiecas šī norāde, esošā rezistentā dekstrīna nesagremojamība (11). Iestāde ņēma arī vērā, ka šī īpašība, kas ir saistīta ar norādīto ietekmi, piemīt ne tikai rezistentajam dekstrīnam, bet arī citiem nesagremojamiem ogļhidrātiem (piem., cieti nesaturošiem polisaharīdiem un rezistentajiem oligosaharīdiem), jo nesagremojamie ogļhidrāti, līdzīgi rezistentajam dekstrīnam, ir rezistenti pret hidrolīzi un uzsūkšanos tievajā zarnā un tāpēc neveicina glikozes līmeņa samazināšanos pēc ēšanas. Minētajā atzinumā Iestāde norādīja, ka norādi, kas attiecas uz nesagremojamiem ogļhidrātiem un glikēmisko reakciju samazināšanos pēc ēšanas, Iestāde jau ir izvērtējusi un sniegusi tai pozitīvu vērtējumu (12), turklāt Iestāde secināja, ka ir noteikta cēloņsakarība starp nesagremojamos ogļhidrātus saturošu pārtikas produktu vai dzērienu patēriņu un glikēmisko reakciju samazināšanos pēc ēšanas salīdzinājumā ar glikēmiskos ogļhidrātus saturošu pārtikas produktu vai dzērienu patēriņu. Tāpēc būtu jāuzskata, ka veselīguma norāde, kas atspoguļo šo secinājumu, atbilst Regulas (EK) Nr. 1924/2006 prasībām, un tā būtu jāiekļauj Savienības atļauto norāžu sarakstā, kas izveidots ar Regulu (ES) Nr. 432/2012.

(14)

Viens no Regulas (EK) Nr. 1924/2006 mērķiem ir nodrošināt, lai veselīguma norādes būtu patiesas, skaidras, uzticamas un lietderīgas patērētājam un lai saistībā ar iepriekš minēto tiktu ņemts vērā veselīguma norāžu formulējums un noformējums. Tāpēc gadījumos, kad pieteikuma iesniedzēja lietoto norāžu formulējums patērētājam nozīmē to pašu, ko atļautu veselīguma norāžu formulējums, jo tās norāda uz vienu un to pašu saikni starp pārtikas kategoriju, pārtiku vai kādu tās sastāvdaļu un veselību, uz šīm norādēm būtu jāattiecina šīs regulas pielikumā minētie lietošanas nosacījumi.

(15)

Saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1924/2006 20. pantu Pārtikas produktu uzturvērtības un veselīguma norāžu reģistrs, kurā iekļautas visas atļautās veselīguma norādes, būtu jāatjaunina, lai tajā tiktu ņemta vērā šī regula.

(16)

Nosakot šajā regulā paredzētos pasākumus, Komisija ņēma vērā no viena pieteikuma iesniedzēja saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1924/2006 16. panta 6. punktu saņemtās piezīmes.

(17)

Tāpēc Regula (ES) Nr. 432/2012 būtu attiecīgi jāgroza.

(18)

Ir notikusi apspriešanās ar dalībvalstīm,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Šīs regulas pielikumā minētās veselīguma norādes iekļauj Regulas (EK) Nr. 1924/2006 13. panta 3. punktā paredzētajā Savienības atļauto norāžu sarakstā.

2. pants

Regulas (ES) Nr. 432/2012 pielikumu groza saskaņā ar šīs regulas pielikumu.

3. pants

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2016. gada 30. maijā

Komisijas vārdā –

priekšsēdētājs

Jean-Claude JUNCKER


(1)  OV L 404, 30.12.2006., 9. lpp.

(2)  Komisijas 2012. gada 16. maija Regula (ES) Nr. 432/2012, ar ko izveido sarakstu ar atļautajām veselīguma norādēm uz pārtikas produktiem, kuras neattiecas uz slimības riska samazināšanu un uz bērnu attīstību un veselību (OV L 136, 25.5.2012., 1. lpp.).

(3)  EFSA Journal 2013; 11(7):3329.

(4)  Respektīvi, 85 % rezistentā dekstrīna ar vidējo polimerizācijas pakāpi 12–25 un mazāk nekā 0,5 % monosaharīdu un disaharīdu, kas attiecas uz norādīto ietekmi (t. i., ēšanas laikā un 30 minūtes pēc ēšanas zobu aplikuma pH vērtība nepazeminās zem 5,7).

(5)  EFSA Journal 2011; 9(4):2076.

(6)  EFSA Journal 2014; 12(1):3513.

(7)  EFSA Journal 2011; 9(4):2076.

(8)  EFSA Journal 2014; 12(10):3838.

(9)  EFSA Journal 2014; 12(1):3513.

(10)  EFSA Journal 2014; 12(10):3839.

(11)  Respektīvi, 85 % rezistentā dekstrīna ar vidējo polimerizācijas pakāpi 12–25 un mazāk nekā 0,5 % monosaharīdu un disaharīdu.

(12)  EFSA Journal 2014; 12(1):3513.


PIELIKUMS

Regulas (ES) Nr. 432/2012 pielikumā iekļauj turpmāk minētos ierakstus alfabētiskā secībā.

Uzturviela, viela, pārtika vai pārtikas kategorija

Norāde

Norādes izmantošanas nosacījumi

Pārtikas lietošanas nosacījumi un/vai ierobežojumi un/vai papildu paziņojums vai brīdinājums

EFSA žurnāla numurs

Attiecīgais ieraksta numurs konsolidētajā sarakstā, kas iesniegts novērtēšanai EFSA

“Nefermentējamie ogļhidrāti

Tādu pārtikas produktu vai dzērienu patēriņš, kas fermentējamo ogļhidrātu vietā satur <visu lietoto nefermentējamo ogļhidrātu nosaukumi>, palīdz saglabāt zobu mineralizāciju.

Lai norādi varētu izmantot, pārtikas produktos un dzērienos fermentējamie ogļhidrāti (1**) būtu jāaizstāj ar nefermentējamiem ogļhidrātiem (2***) tādos daudzumos, lai šādu pārtikas produktu un dzērienu patēriņš zobu aplikuma pH vērtību ēšanas laikā un 30 minūtes pēc ēšanas nepazeminātu zem 5,7.

(1**)

Fermentējamos ogļhidrātus definē kā ogļhidrātus vai ogļhidrātu maisījumus, kuri, patērēti pārtikas produktos vai dzērienos, bakteriālajā fermentācijā ēšanas laikā un līdz 30 minūtēm pēc ēšanas zobu aplikuma pH vērtību pazemina zem 5,7, kā noteikts in vivo vai in situ, veicot zobu aplikuma pH telemetrijas testus.

(2***)

Nefermentējamos ogļhidrātus definē kā ogļhidrātus vai ogļhidrātu maisījumus, kuri, patērēti pārtikas produktos vai dzērienos, bakteriālajā fermentācijā ēšanas laikā un līdz 30 minūtēm pēc ēšanas zobu aplikuma pH vērtību nepazemina zem piesardzīgi noteiktās vērtības 5,7, kā noteikts in vivo vai in situ, veicot zobu aplikuma pH telemetrijas testus.

 

2013; 11(7):3329”

 

“Nesagremojamie ogļhidrāti

Patērējot pārtikas produktus/dzērienus, kas cukuru vietā satur <visu lietoto nesagremojamos ogļhidrātu nosaukumi>, glikozes līmeņa pieaugums asinīs pēc produktu patēriņa ir mazāks nekā cukuru saturošu pārtikas produktu/dzērienu patēriņa gadījumā.

Lai norādi varētu izmantot, pārtikas produktos un dzērienos cukuri būtu jāaizstāj ar nesagremojamiem ogļhidrātiem (proti, ogļhidrātiem, kas netiek sagremoti un neuzsūcas tievajā zarnā), lai tādējādi pārtikas produkti vai dzērieni saturētu cukuru daudzumus, kuri ir samazināti vismaz tik lielā mērā, kā minēts norādē SAMAZINĀTS [UZTURVIELAS NOSAUKUMS] SATURS, kā noteikts Regulas (EK) Nr. 1924/2006 pielikumā.

 

2014; 12(1):3513

2014; 12(10):3838

2014; 12(10):3839”

 


Top