Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003D0913(01)

    Padomes lēmums (2003. gada 22. jūlijs), par Darba drošības un veselības aizsardzības padomdevējas komitejas izveidošanu (2003/C 218/01)dokuments attiecas uz EEZ.

    OV C 218, 13.9.2003, p. 1–4 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Šis dokuments ir publicēts īpašajā(-os) izdevumā(–os) (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Legal status of the document In force

    32003D0913(01)



    Oficiālais Vēstnesis C 218 , 13/09/2003 Lpp. 0001 - 0004


    Padomes Lēmums

    (2003. gada 22. jūlijs)

    par Darba drošības un veselības aizsardzības padomdevējas komitejas izveidošanu

    (2003/C 218/01)

    (dokuments attiecas uz EEZ)

    EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

    ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu un jo īpaši tā 202. pantu,

    ņemot vērā Komisijas priekšlikumu, kas iesniegts pēc apspriešanās ar Darba drošības, higiēnas un veselības aizsardzības padomdevēju komiteju,

    tā kā:

    (1) Starp Līguma mērķiem ir aizsardzība pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām.

    (2) Visās ekonomikas nozarēs izmantojamo ražošanas metožu pilnīgu pārmaiņu, kā arī bīstamu tehnisko paņēmienu un materiālu izplatīšanās rezultātā ir radušās jaunas problēmas attiecībā uz darbinieku drošību un veselības aizsardzību darbā.

    (3) Jāparedz pastāvīga struktūra, kas Komisijai palīdzētu sagatavot un īstenot pasākumus darba drošības un veselības aizsardzības jomā, kā arī veicinātu sadarbību starp valsts pārvaldes iestādēm, arodbiedrībām un darba devēju organizācijām.

    (4) Raktuvju drošības komisija ir izveidota ar lēmumiem, ko dalībvalstu valdību pārstāvji ir pieņēmuši, tiekoties Īpašā ministru padomē, Padomes 36. un 42. sesijā 1956. gada 6. septembrī un 1957. gada 9. un 10. maijā, tās uzdevumus noteica ar 1957. gada 9. jūlija dalībvalstu valdību pārstāvju Lēmumu, tiekoties Īpašajā Ministru Padomē par Raktuvju drošības komisijas pilnvarām un reglamentu [1], kā arī pienākumiem, ko paplašināja ar Padomes 1974. gada 27. jūnija Lēmumu 74/326/EEK [2].

    (5) Turklāt Padomes 1974. gada 27. jūnija Lēmums 74/325/EEK par Darba drošības, higiēnas un veselības aizsardzības padomdevējas komitejas izveidošanu [3], arī izveido pastāvīgu struktūru visām ekonomiskām darbībām, izņemot ieguves rūpniecībām un strādājošo veselības aizsardzību pret apdraudējumiem, kurus rada jonizējošais starojums.

    (6) Radikālas pārmaiņas, kuras pēdējos dažus gadus notikušas darba dzīvē un Eiropas projektā, jo īpaši iekļaujot sociālo protokolu Amsterdamas Līgumā, un jaunās perspektīvas, ko atklāj pašreizējais paplašināšanās process, pieprasa kritisku un konstruktīvu tādu konsultāciju procesa un struktūru pārskatīšanu, kuras šim nolūkam izveidotas Kopienā.

    (7) Komisija savā paziņojumā par Kopienas programmu attiecībā uz drošību, higiēnu un veselības aizsardzību darbā (no 1996. gada līdz 2000. gadam), uzsvēra vajadzību pilnveidot divu padomdevēju komiteju darbību — Darba drošības, higiēnas un veselības aizsardzības padomdevējas komitejas un Drošības un veselības komisijas par kalnrūpniecību un citām ieguves rūpniecībām, tās apvienojot, samazinot locekļu skaitu un izveidojot vienu sekretariātu.

    (8) Komisijas paziņojums par "Pielāgošanos izmaiņām darbā un sabiedrībā: par jaunu Kopienas stratēģiju saistībā ar drošību un veselības aizsardzību no 2002. gada līdz 2006. gadam" arī atzīmē, ka efektīva Kopienas tiesību aktu īstenošana pieprasa ciešu sadarbību starp Komisiju un dalībvalstu pārvaldes iestādēm un ka šī sadarbība būtu labāka un vienkāršāka, ja šīs divas padomdevējas komitejas apvienotu vienā padomdevējā komitejā.

    (9) Jāsaglabā Darba drošības, higiēnas un veselības aizsardzības padomdevēja komitejas struktūra, izdarot izmaiņas, lai racionalizētu tās darbības, un skaidri norādot tās kompetences horizontālo būtību, lai iekļautu visus darbības valsts un privātos sektorus saskaņā ar Kopienas tiesību aktiem par darbinieku drošību un veselības aizsardzību darba vietās. Izveidojot pastāvīgas darba grupas, šīs padomdevējas komitejas īpašās nozarēs, arī jāsaglabā zināšanas un pieredze, ko ieguvusi Drošības un veselības komisija par kalnrūpniecību un citām ieguves rūpniecībām.

    (10) Šī reforma jāiekļauj jaunā lēmumā, ar ko izveido Darba drošības un veselības aizsardzības padomdevējas komiteju, kā vienotu padomdevēju struktūru, un atceļ Lēmumu 74/325/EEK.

    (11) Jāatceļ lēmumi, ar ko izveido Raktuvju drošības komisiju, Lēmums par Raktuvju drošības komisijas pilnvarām un reglamentu un Lēmums 74/326/EEK,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

    1. pants

    Ar šo tiek izveidota Darba drošības un veselības aizsardzības padomdevēja komiteja (turpmāk tekstā "Komiteja").

    2. pants

    1. Komitejas uzdevums ir palīdzēt Komisijai sagatavot, īstenot un novērtēt pasākumus darba drošības un veselības aizsardzības jomā darbavietās.

    Šis uzdevums iekļauj ekonomikas valsts un privātos sektorus.

    2. Jo īpaši Komiteja:

    a) ņemot vērā tās rīcībā esošo informāciju, vada viedokļu un pieredzes apmaiņas procesu attiecībā uz pastāvošajiem vai plānotiem noteikumiem;

    b) palīdz izstrādāt kopēju pieeju drošības un veselības aizsardzības jomā pastāvošo problēmu risināšanai un noteikt Kopienas prioritātes, kā arī nepieciešamos pasākumus to īstenošanai;

    c) pievērš Komisijas uzmanību jomām, kurās neapšaubāmi ir vajadzīgas jaunas zināšanas un atbilstīgi mācību un pētniecības pasākumi;

    d) saskaņā ar Kopienas rīcības programmām nosaka:

    - kritērijus un mērķus, lai novērstu nelaimes gadījumu un veselības apdraudējumu risku uzņēmumos,

    - metodes, kas ļautu uzņēmumiem un to darbiniekiem novērtēt un uzlabot aizsardzības līmeni;

    e) līdztekus Eiropas aģentūrai drošības un veselības aizsardzībai darbā, sekmē valsts pārvaldes iestāžu, arodbiedrību un darba devēju organizāciju informētību par Kopienas pasākumiem, lai veicinātu to sadarbību un rosinātu to iniciatīvas attiecībā uz pieredzes apmaiņu un prakses kodeksu izstrādi;

    f) sniedz atzinumu par Kopienas iniciatīvu plāniem, kuri ietekmē darba drošību un veselības aizsardzību;

    g) sniedz atzinumu par Eiropas aģentūru drošības un veselības aizsardzībai darbā ikgadējo programmu un četru gadu programmu.

    3. Lai veiktu minētos uzdevumus, Komiteja, galvenokārt, apmainoties ar informāciju, sadarbojas ar citām komitejām, kuras ir kompetentas darba drošības un veselības aizsardzības jomās, inter alia, Vecāko darba inspektoru komiteju un Zinātnisko komiteju jautājumos par ķīmisku vielu iedarbības robežlielumiem darbavietā.

    3. pants

    1. Komitejā ir trīs pilntiesīgi locekļi no katras dalībvalsts, pa vienam pārstāvim no katras valsts valdības, arodbiedrības un darba devēju organizācijas.

    2. Katram pilntiesīgam loceklim var iecelt divus vietniekus.

    Neskarot 6. panta 3. punktu, vietnieks Komitejas sēdē ierodas tikai tad, ja tajā nevar piedalīties loceklis, kuru viņš aizvieto.

    3. Padome ieceļ pilntiesīgus locekļus un vietniekus. Iesniedzot kandidātu sarakstu Padomei, dalībvalstis cenšas nodrošināt, lai Komitejas sastāvs skaidri atspoguļotu dažādās ieinteresētās ekonomikas nozares, kā arī nodarbināto vīriešu un sieviešu īpatsvaru.

    4. Padome informatīvos nolūkos publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī pilntiesīgo locekļu un to vietnieku sarakstu.

    4. pants

    1. Pilntiesīgo locekļu un viņu vietnieku pilnvaru laiks ir trīs gadi. Šo termiņu var atjaunot.

    2. Pilnvaru laikam beidzoties, pilntiesīgie locekļi un viņu vietnieki paliek savā amatā līdz aizstāšanai vai pilnvaru laika atjaunošanai.

    3. Locekļa pilnvaru laiks beidzas pirms trīs gadu termiņa beigām ar viņa atkāpšanos no amata vai pēc attiecīgās dalībvalsts paziņojuma par pilnvaru laika izbeigšanos.

    Uz atlikušo pilnvaru laiku Komitejas locekli aizstāj saskaņā ar 3. pantā paredzēto procedūru.

    5. pants

    1. Komitejā ir trīs interešu grupas, ko attiecīgi veido valstu valdību, arodbiedrību un darba devēju organizāciju pārstāvji.

    2. Katra interešu grupa izraugās vienu no saviem locekļiem par tās runātāju.

    3. Katra interešu grupa ieceļ koordinatoru, kas piedalīsies Komitejas, biroja un interešu grupu sanāksmēs.

    4. Biroju veido tā, lai tas organizētu Komitejas darbības, to veido Komisijas divi pārstāvji, kā arī runātāji un koordinatori, kurus izraugās interešu grupas.

    6. pants

    1. Komitejas priekšsēdētājs ir ģenerāldirektors, kas atbild par sociālo politiku Komisijā vai, ja viņš/viņa nevar to veikt, tad izņēmuma kārtā to veic viens no ģenerāldirektorāta direktoriem, ko viņš/viņa izvirza. Priekšsēdētājs nebalso.

    2. Komiteja sanāk, kad to sasauc tās priekšsēdētājs pēc savas iniciatīvas vai pēc vismaz vienas trešdaļas tās locekļu pieprasījuma.

    3. Priekšsēdētājs pēc savas iniciatīvas var uzaicināt Komitejas sēdēs piedalīties divus ekspertus.

    Katru interešu grupu var pavadīt divi eksperti, ar noteikumu, ka tā vismaz trīs dienas pirms Komitejas sēdes par to informē priekšsēdētāju.

    4. Komiteja var izveidot darba grupas, kuru priekšsēdētājs ir Komitejas loceklis vai vietnieks. Katru darba grupu veido četri eksperti katrai interešu grupai.

    Komitejā izveido pastāvīgo darba grupu, kurā ir pieci katras interešu grupas eksperti, lai tā regulāri nodarbotos ar jautājumiem, kas saistīti ar kalnrūpniecību un citām ieguves rūpniecībām.

    Šo darba grupu priekšsēdētāji sava darba rezultātus ziņojuma formā iesniedz Komitejas sēdē.

    5. Komitejas un darba grupu sēdēs piedalās jebkuras attiecīgās Komisijas struktūrvienības pārstāvji. Sekretariāta pakalpojumus nodrošina Komisija.

    6. Komitejas sanāksmes novērotāja statusā var apmeklēt šādas personas:

    - Eiropas aģentūras drošībai un veselības aizsardzībai darbā direktors,

    - Eiropas Dzīves un darba apstākļu uzlabošanas fonda direktors,

    - katras interešu grupas Eiropas ekonomikas zonas dalībvalstu pārstāvis.

    7. Priekšsēdētājs var, pamatojoties uz biroja pamatotu atzinumu, pilnvarot citus novērotājus apmeklēt Komitejas sēdes.

    7. pants

    1. Komitejas sniegtais atzinums ir spēkā tikai tad, ja to pieņem, klātesot vismaz divām trešdaļām locekļu. Balsot drīkst tikai locekļi.

    2. Komitejas sniegtais atzinums norāda iemeslus, ar kuriem tas pamatots; atzinumu pieņem ar likumīgi nodoto balsu absolūtu vairākumu. Tam pievieno rakstisku paziņojumu, kurā izsaka mazākuma viedokli, ja mazākums to vēlas.

    3. Komiteja izstrādā operatīvu lēmumu pieņemšanas procedūras, kurām piemēro 1. un 2. punkta nosacījumus mutatis mutandis.

    8. pants

    Komiteja, saņemot Komisijas atzinumu, pieņem savu reglamentu, kas nosaka praktiskas metodes tās darbībām, un jo īpaši tām, kas paredzētas operatīva lēmuma pieņemšanai un sadarbībai ar citām Komitejām, kuru kompetencē ir Darba drošība un veselības aizsardzība, inter alia, Vecākā darba inspektoru komiteja un Zinātniskā komiteja jautājumos par ķīmisko vielu iedarbības robežlielumiem darbavietā. Informācijas nolūkos reglamentu dara zināmu Eiropas Parlamentam un Padomei; pēdējai ir arī atsaukšanas tiesības.

    9. pants

    Neskarot Līguma 287. pantu, Komitejas locekļiem prasa neizpaust informāciju, kas viņiem kļuvusi pieejama, strādājot Komitejā vai tās darba grupās, ja Komisija viņus informē, ka pieprasītajam atzinumam vai apspriežamajam jautājumam ir konfidenciāls raksturs. Šādos gadījumos attiecīgajās sēdēs ierodas tikai Komitejas locekļi un Komisijas pārstāvji.

    10. pants

    Ar šo tiek atcelti 36. un 42. sesijā 1956. gada 6. septembrī un 1957. gada 9. un 10. maijā pieņemtie lēmumi, ar ko izveido Raktuvju drošības komisiju, dalībvalstu valdību pārstāvju Lēmums par Raktuvju drošības komisijas pilnvarām un reglamentu, ko pieņēma 1957. gada 9. jūlijā, tiekoties Īpašajā Ministru Padomē, kā arī Padomes Lēmumi 74/325/EEK un 74/326/EEK.

    11. pants

    Šis lēmums stājas spēkā 2004. gada 1. janvārī.

    Briselē, 2003. gada 22. jūlijā

    Padomes vārdā —

    priekšsēdētājs

    G. Alemanno

    [1] OV L 57, 31.8.1957., 487. lpp. Lēmumā jaunākie grozījumi izdarīti ar 1994. gada Pievienošanās aktu.

    [2] OV L 185, 9.7.1974., 18. lpp. Lēmumā jaunākie grozījumi izdarīti ar 1994. gada Pievienošanās aktu.

    [3] OV L 185, 9.7.1974., 15. lpp. Lēmumā jaunākie grozījumi izdarīti ar 1994. gada Pievienošanās aktu.

    --------------------------------------------------

    Top