Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32000D0666

    Komisijas Lēmums (2000. gada 16. oktobris), ar ko nosaka dzīvnieku veselības nosacījumus un veterināro sertifikāciju attiecībā uz putnu ievedumiem, izņemot mājputnus, kā arī karantīnas nosacījumus (izziņots ar dokumenta numuru C(2000) 3012)dokuments attiecas uz EEZ

    OV L 278, 31.10.2000, p. 26–34 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Šis dokuments ir publicēts īpašajā(-os) izdevumā(–os) (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 30/06/2007; Atcelts ar 32007R0318

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2000/666/oj

    32000D0666



    Oficiālais Vēstnesis L 278 , 31/10/2000 Lpp. 0026 - 0034


    Komisijas Lēmums

    (2000. gada 16. oktobris),

    ar ko nosaka dzīvnieku veselības nosacījumus un veterināro sertifikāciju attiecībā uz putnu ievedumiem, izņemot mājputnus, kā arī karantīnas nosacījumus

    (izziņots ar dokumenta numuru C(2000) 3012)

    (dokuments attiecas uz EEZ)

    (2000/666/EK)

    EIROPAS KOPIENU KOMISIJA,

    ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

    ņemot vērā Padomes 1992. gada 13. jūlija Direktīvu 92/65/EEK, ar kuru nosaka dzīvnieku veselības nosacījumus, kas Kopienā regulē tirdzniecību un ievedumus attiecībā uz dzīvniekiem, spermu, olšūnām un embrijiem, uz ko neattiecas dzīvnieku veselības prasības, kas paredzētas īpašajos Kopienas noteikumos, kas minēti A pielikuma I iedaļā Direktīvā 90/425/EEK [1], un kurā jaunākie grozījumi izdarīti ar Komisijas Lēmumu 95/176/EK [2], un jo īpaši tās 17. panta 2. punkta b) apakšpunktu un 3. punktu un 18. panta 1. punkta pirmo un ceturto ievilkumu,

    tā kā:

    (1) Jāparedz dzīvnieku veselības nosacījumi un sertifikācijas prasības attiecībā uz putnu ievedumiem, izņemot mājputnus, no dažām trešām valstīm.

    (2) Pēc ievešanas Kopienas teritorijā putni, kas nav mājputni, pirms laišanas tirgū jānovieto karantīnā saskaņā ar Direktīvas 92/65/EEK 7. panta A daļas 1. punkta c) apakšpunktu Kopienas karantīnas punktos vai centros. Jāparedz īpaši nosacījumi putnu karantīnas punktu vai centru apstiprināšanai.

    (3) Konstatējot putnu gripu vai Ņūkāslas slimību vai apstiprinot šādas slimības karantīnā turētajiem putniem vai kontrolputniem, slimība nav jāizziņo kā uzliesmojums atbilstoši Padomes Direktīvai 82/894/EEK [3] par dzīvnieku slimību izziņošanu Kopienā, bet tomēr par to ir jāziņo Komisijai.

    (4) Valstīm, kas vēlas eksportēt putnus uz Kopienu, jābūt "Starptautiskā epizootiskā biroja" (SEB) loceklēm un jāizpilda vispārīgās prasības iedaļā attiecībā uz veterināro ētiku un starptautiskās tirdzniecības sertificēšanu.

    (5) Šajā lēmumā paredzētie pasākumi atbilst Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO) pieņemtajai paziņošanas procedūrai Nolīgumā par sanitāro un fitosanitāro pasākumu (SFP) piemērošanu.

    (6) Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Pastāvīgās veterinārijas komitejas atzinumu,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

    1. pants

    Šajā lēmumā definīcijas Padomes Direktīvā 92/40/EEK [4] un Padomes Direktīvā 92/66/EEK [5] attiecīgi piemēro putnu gripai un Ņūkāslas slimībai.

    Turklāt:

    - "karantīnas punkts" ir telpas, kuras ir pietiekamā attālumā no mājputnu saimniecībām un citām putnu saimniecībām, ievērojot Ņūkāslas slimības un putnu gripas epidemioloģiju attiecībā uz izplatīšanos pa gaisu, un kurās ievestos putnus tur karantīnā, pamatojoties uz atsevišķu partiju principu "visi iekšā, visi ārā",

    - "karantīnas centrs" ir telpas, ko veido vairākas vienības, kas funkcionāli un fiziski atdalītas viena no otras, un kur katrā vienībā tur viena sūtījuma putnus ar vienādu veselības stāvokli, un tādejādi tās ir viena epidemioloģiska vienība; katrā no tām karantīnā ievestos putnus tur, pamatojoties uz principu "visi iekšā, visi ārā"; tās ir pietiekamā attālumā no mājputnu saimniecībām un citām putnu saimniecībām, ievērojot Ņūkāslas slimības un putnu gripas epidemioloģiju attiecībā uz izplatīšanos pa gaisu,

    - "putni" ir putnu sugas dzīvnieki, kas nav paredzēti Padomes Direktīvas 90/539/EEK [6] 2. panta 1. punktā, izņemot putnus, kuri minēti 1. panta trešajā daļā (attiecībā uz lolojumputniem, kas ir kopā ar savu īpašnieku) un Direktīvas 92/65/EEK 19. pantā (attiecībā uz putniem, kas paredzēti zooloģiskajiem dārziem, cirkiem, izklaides parkiem un eksperimentālajām laboratorijām),

    - "kontrolputni" ir mājputni, ko izmanto kā diagnostikas līdzekli karantīnas laikā.

    Šo lēmumu nepiemēro putniem, kas savvaļā tieši notverti atbilstīgi aizsardzības programmām, ko apstiprinājusi galamērķa dalībvalsts kompetentā iestāde.

    2. pants

    Dalībvalstis atļauj putnu importu no šā lēmuma D pielikumā uzskaitītajām valstīm tikai ar nosacījumu:

    1) ka tie ir no saimniecībām, ko reģistrējusi eksportētājvalsts kompetentā iestāde;

    2) ka tiem līdzi ir A pielikumā noteiktais veterinārais sertifikāts;

    3) ka tos pārved būros vai redeļu kastēs, kuras ir individuāli identificētas ar identifikācijas numuru, kam jāatbilst identifikācijas numuram, kuru norāda veterinārajā sertifikātā;

    4) ka robežkontroles punktā importētājs var pierādīt, ka putnus pieņems apstiprināts karantīnas punkts vai centrs. Kompetentās iestādes izraudzīta amatpersona izsniedz rakstveida apliecinājumu, kurā ir apstiprinātā punkta nosaukums un adrese.

    3. pants

    1. Putni būros un redeļu kastēs tieši no robežkontroles punkta jāpārved uz apstiprinātu karantīnas punktu, neskarot Padomes Direktīvu 91/628/EEK [7].

    2. Pēc putnu pārbaudes par robežkontroles punktu atbildīgajai amatpersonai redeļu kastes vai būri, vai transportlīdzeklis ir jāaizzīmogo tādā veidā, lai, pārvedot uz karantīnas punktu vai centru, izslēgtu jebkādu putnu aizvietošanas iespēju.

    3. Apstiprinātā karantīnas punktā vai centrā putni ir jātur karantīnā vismaz 30 dienas.

    4. Karantīnas punktu vai centru importētajiem putniem saskaņā ar B pielikumā paredzētajiem nosacījumiem apstiprina kompetentā iestāde.

    5. Vismaz katra sūtījuma karantīnas sākumā un beigās valsts veterinārārsts pārbauda karantīnas noteikumus, jo īpaši veicot mirstības reģistru pārbaudi un katrā karantīnas centra vai karantīnas punkta vienībā esošo putnu klīnisku pārbaudi. Valsts veterinārārstam vai pilnvarotam veterinārārstam pārbaudes jāveic biežāk, ja slimības situācija to prasa.

    4. pants

    1. Pēc putnu novietošanas karantīnā ir jāveic paraugu ņemšana un putnu un/vai kontrolputnu pārbaudes atbilstoši C pielikumam.

    2. Ja izmanto kontrolputnus, tos var izmantot tikai vienreiz; tie nevar būt vakcinēti; attiecībā uz tiem ne mazāk kā 7 dienas un ne vairāk kā 14 dienas pirms karantīnas sākuma ir konstatēts, ka tie ir seronegatīvi attiecībā uz Ņūkāslas slimību un putnu gripu; tie ir vismaz trīs nedēļas veci; tie novietojami karantīnas vienībā pirms putnu atvešanas; identifikācijas nolūkā tie apgredzenojami vai nosakāmi pēc citām nenoņemamām identifikācijām un novietojami karantīnas vienībā pēc iespējas tuvu putniem tā, lai nodrošinātu kontrolputnu un karantīnas putnu ekskrementu saskari. Karantīnas punktā vai karantīnas centra katrā vienībā ir jānovieto mazākais četri kontrolputni.

    3. Ja 3. pantā paredzētās karantīnas laikā rodas aizdomas par to, ka viens vai vairāki putni ir inficēti ar putnu gripu vai Ņūkāslas slimību, C pielikuma 2. punktā paredzētajai viroloģiskajai pārbaudei ņem paraugus no putniem aizdomās turētajā punktā vai vienībā un attiecīgi analizē.

    4. Ja 3. pantā paredzētās karantīnas laikā konstatē, ka viens vai vairāki putni vai kontrolputni ir inficējušies ar putnu gripu vai Ņūkāslas slimību, piemēro šādus pasākumus:

    a) visus inficētā karantīnas punkta vai vienības putnus nokauj un iznīcina;

    b) inficēto karantīnas punktu vai vienību iztīra un dezinficē;

    c) karantīnas centros ne ātrāk kā 21 dienu pēc pēdējās tīrīšanas un dezinficēšanas seroloģiskai pārbaudei ņem paraugus no kontrolputniem citās karantīnas vienībās; vai

    d) karantīnas centros, kur neizmanto kontrolputnus, laikā no 7 līdz 15 dienām pēc pēdējās tīrīšanas un dezinfekcijas seroloģiskai pārbaudei ņem paraugus no putniem citās karantīnas vienībās;

    e) nevienu putnu neizved no karantīnas centra, kamēr nav apstiprinājies, ka iepriekš minētajos ievilkumos aprakstīto paraugu ņemšanas rezultāti ir negatīvi;

    f) nevienu putnu nenovieto iepriekš inficētā karantīnas punktā vai vienībā, kamēr nav pagājusi 21 diena pēc pēdējās tīrīšanas un dezinfekcijas.

    5. Atkāpjoties no 4. punkta, kompetentā iestāde pēc pozitīva Ņūkāslas slimības rezultāta konstatēšanas vienam vai vairākiem putniem vai kontrolputniem var nolemt, ka minētie putni nav jānokauj, ja vismaz 30 dienas pēc pēdējā nobeigšanās vai klīniskas atlabšanas gadījuma saskaņā ar C pielikuma 1. nodaļas B punktu veiktās paraugu ņemšanas rezultāts ir negatīvs (neņemot vērā atsauci uz norādīto laika periodu). Putni ir jātur karantīnā vismaz 60 dienas pēc Ņūkāslas slimības klīnisko pazīmju izzušanas. Visas vielas vai atkritumi, kas var būt inficēti, kā arī visi atkritumi, kas uzkrājušies 60 dienās, jāiznīcina tā, lai nodrošinātu, ka tiek iznīcināti visi varbūtēji Ņūkāslas slimības vīrusi. Komisija ir jāinformē par katrā gadījumā īstenotajiem pasākumiem.

    5. pants

    Ja karantīnā atbilstoši 3. pantam rodas aizdomas, ka papagaiļveidīgie inficējušies ar Chlamydia psittaci, vai ir apstiprinājusies šī infekcija, visi sūtījuma putni ir jāārstē ar kompetentās iestādes apstiprinātu metodi un karantīna ir jāpagarina vismaz uz diviem mēnešiem pēc pēdējās reģistrētās saslimšanas.

    6. pants

    Papagaiļveidīgie identificējami individuāli, novietojot tos karantīnā saskaņā ar B pielikuma 2. nodaļas B punktu. Šādi identifikācijas numuri ir ierakstāmi reģistros, kuri jākārto saskaņā ar 7. pantu.

    7. pants

    Karantīnas centra vai punkta vadības procedūras, jo īpaši tās, kas attiecas uz atkritumu aizvākšanu un reģistru kārtošanu, ir saskaņā ar B pielikuma 2. nodaļas A punkta prasībām.

    8. pants

    Importētājam ir jāapmaksā visas karantīnas izmaksas, kas rodas, piemērojot šo lēmumu.

    9. pants

    Putnus no karantīnas var izlaist tikai ar valsts veterinārārsta rakstveida atļauju.

    10. pants

    Šo lēmumu piemēro no 2001. gada 1. maija.

    11. pants

    Šis lēmums ir adresēts dalībvalstīm.

    Briselē, 2000. gada 16. oktobrī

    Komisijas vārdā —

    Komisijas loceklis

    David Byrne

    [1] OV L 268, 14.9.1992., 54. lpp.

    [2] OV L 117, 24.5.1995., 23. lpp.

    [3] OV L 378, 31.12.1982., 58. lpp.

    [4] OV L 167, 22.6.1992., 2. lpp.

    [5] OV L 260, 5.9.1992., 2. lpp.

    [6] OV L 303, 31.10.1990., 6. lpp.

    [7] OV L 340, 11.12.1991., 17. lpp.

    --------------------------------------------------

    A PIELIKUMS

    +++++ TIFF +++++

    +++++ TIFF +++++

    +++++ TIFF +++++

    --------------------------------------------------

    B PIELIKUMS

    MINIMĀLIE NOSACĪJUMI ATTIECĪBĀ UZ PUTNU KARANTĪNAS PUNKTU UN CENTRU APSTIPRINĀŠANU

    1. NODAĻA

    Karantīnas punkta vai centra celtne un iekārtas

    1. Karantīnas punktam vai centram jābūt atsevišķā ēkā, kura ir pietiekamā attālumā no mājputnu saimniecībām un citām putnu saimniecībām, ievērojot Ņūkāslas slimības un putnu gripas epidemioloģiju attiecībā uz izplatīšanos pa gaisu. Ieejas/izejas durvīm jābūt slēdzamām ar norādēm: "KARANTĪNA – Nepiederošām personām ieeja aizliegta".

    2. Katrai centra karantīnas vienībai jābūt atsevišķā telpā.

    3. Karantīnas punktam vai centram jābūt drošam un noslēgtam attiecībā uz putniem, mušām un parazītiem, lai varētu veikt kvēpināšanu.

    4. Punktā vai katrā karantīnas vienībā jāiekārto roku mazgāšanas iekārtas.

    5. Punkta un katras karantīnas vienības ieejas un izejas durvis obligāti ir dubultdurvis.

    6. Higiēnas barjeras uzstādāmas pie visām punkta un dažādo vienību ieejām/izejām.

    7. Visām iekārtām jābūt izgatavotām tā, ka tās var tīrīt un dezinficēt.

    8. Barības glabātavai jābūt drošai attiecībā uz putniem un grauzējiem un aizsargātai pret kukaiņiem.

    9. Jābūt pieejamiem konteineriem pakaišu glabāšanai, un tiem jābūt drošiem attiecībā uz putniem un grauzējiem.

    10. Ir jābūt ledusskapim un/vai saldētavai, kas paredzēta beigto putnu ķermeņu glabāšanai.

    2. NODAĻA

    A. Noteikumi vadības jomā

    1. Karantīnas punktiem vai centriem:

    - obligāti ir efektīva kontroles sistēma, lai nodrošinātu atbilstošu dzīvnieku uzraudzību,

    - obligāti ir valsts veterinārārsts, kas uzņemas uzraudzības un atbildības saistības,

    - obligāta ir prasība, ka tie jātīra un jādezinficē saskaņā ar kompetentās iestādes apstiprinātu programmu, ko atkārtoti piemēro tikai pēc attiecīga pārtraukuma; minētam mērķim izmantotie dezinfekcijas līdzekļi apstiprināmi kompetentajā iestādē.

    2. Katrā karantīnas punktā vai vienībā piemērojams nošķirtu partiju princips "visi iekšā, visi ārā".

    3. Jāveic drošības pasākumi, lai novērstu ienākošo un izejošo sūtījumu savstarpēju inficēšanos.

    4. Nepiederošām personām karantīnas punktā ieiet aizliegts.

    5. Karantīnas punkta apmeklētājiem jāuzvelk aizsargtērps, tostarp aizsargapavi.

    6. Nav pieļaujama personāla locekļu tāda saskare, kas var izraisīt vienību savstarpēju inficēšanos.

    7. Ir jābūt pieejamam aprīkojumam, kas būtu piemērots tīrīšanai un dezinfekcijai.

    8. Transportam izmantoto redeļu kastu un būru tīrīšana un dezinfekcija ir jāveic ārpus karantīnas punkta vai centra, ja vien tos neiznīcina. Ja tos izmanto atkārtoti, tiem ir jābūt no materiāla, kas pieļauj efektīvu tīrīšanu un dezinfekciju. Redeļu kastes un būri ir jāiznīcina tādā veidā, lai izvairītos no slimības ierosinātāju izplatības.

    9. Pakaiši un atkritumvielas ir jāsavāc katru dienu, jāglabā atkritumu tvertnē un tad atbilstoši jāapstrādā tā, lai nepieļautu slimību ierosinātāju izplatīšanos.

    10. Beigto putnu ķermeņi ir jāpārbauda kompetentās iestādes izraudzītā oficiālā laboratorijā.

    11. Nepieciešamās analīzes un ārstēšanu veic, apspriežoties ar valsts veterinārārstu un viņa uzraudzībā.

    12. Valsts veterinārārsts ir jāinformē par putnu un/vai kontrolputnu slimībām un nobeigšanās gadījumiem karantīnā.

    13. Par karantīnas punktu vai centru atbildīgā persona obligāti kārto reģistru, kurā ir:

    a) attiecībā uz katru ienākošo un izejošo sūtījumu – datums, putnu sugas un to skaits;

    b) veterināro un robežšķērsošanas sertifikātu kopijas, ko pievieno ievestajiem putniem;

    c) individuālie identifikācijas numuri papagaiļveidīgajiem;

    d) visas svarīgās piezīmes – ikdienas saslimšanas gadījumi un beigto putnu skaits ik dienas;

    e) testu datumi un rezultāti; ārstēšanas veids un laiks;

    f) personas, kas apmeklējušas karantīnas centru.

    14. Šādu reģistru glabā vismaz vienu gadu.

    B. Papagaiļveidīgo identifikācija

    Novietojot karantīnā, papagaiļveidīgo individuālo identifikācija ir jāveic, izmantojot gredzenu vai mikročipu.

    1. Kājas gredzenam ir jābūt drošam pret viltojumiem, un tā diametram jābūt sugai piemērotam.

    2. Kājas gredzenā vai mikročipā ir jābūt vismaz šādai informācijai:

    a) identifikāciju veikušās dalībvalsts ISO kods;

    b) sērijas numurs.

    3. Ja pielieto mikročipa identifikāciju, atbilstošam mikročipa lasītājam jābūt pieejamam karantīnas punktā vai centrā.

    4. Jāreģistrē sīkas ziņas par pielietotā mikročipa veidu un lasītāju.

    --------------------------------------------------

    C PIELIKUMS

    PĀRBAUDE, PARAUGU ŅEMŠANA UN TESTĒŠANAS PROCEDŪRAS ATTIECĪBĀ UZ ŅŪKĀSLAS SLIMĪBU UN PUTNU GRIPU

    1. Karantīnas laikā kontrolputniem vai, ja tādus neizmanto, ievestajiem putniem ir jāveic še turpmāk minētās procedūras.

    A. Ja izmanto kontrolputnus:

    i) asins paraugus seroloģiskai pārbaudei ņem no visiem kontrolputniem ne mazāk kā 21 dienu pēc ievesto putnu novietošanas karantīnā un vismaz 3 dienas pirms karantīnas beigām;

    ii) ja kontrolputni uzrāda pozitīvus vai neskaidrus seroloģiskos rezultātus, ievestajiem putniem jāveic viroloģiskā pārbaude. Uztriepes no kloākas (vai fekālijas) jāņem no visiem putniem, ja sūtījums ir mazāks nekā 60 putni, vai no 60 putniem, ja sūtījums ir lielāks.

    B. Ja neizmanto kontrolputnus:

    ievestos putnus pārbauda viroloģiski (seroloģiskais tests nav atbilstošs). No 7. līdz 15. karantīnas dienai uztriepes no kloākas (vai fekālijas) ņem no visiem putniem, ja sūtījums ir mazāks nekā 60 putni, vai no 60 putniem, ja sūtījums ir lielāks.

    2. Papildus 1.A vai 1.B punktā noteiktajai testēšanai jāņem šādi paraugi viroloģiskajai testēšanai:

    i) uztriepes no kloākas (vai fekālijas) un traheālās uztriepes (ja iespējams) no tiem putniem vai kontrolputniem, kas uzrāda klīniskus simptomus;

    ii) paraugi no zarnu satura, smadzenēm, trahejas, plaušām, aknām, liesas, nierēm un citiem iespējami inficētiem orgāniem iespējami ātri pēc nobeigšanās;

    - vai nu no kontrolputniem un visiem beigtajiem putniem pēc atvešanas vai no tiem, kas nobeigušies karantīnā,

    vai arī

    - lielu sūtījumu mazo putnu augstas mirstības gadījumā, vismaz 10 % no beigtajiem putniem.

    3. Visu viroloģisko un seroloģisko karantīnas laikā paņemto paraugu testēšana jāveic oficiālās laboratorijās, ko izraudzījušas kompetentās iestādes, pielietojot diagnostikas procedūras saskaņā ar Direktīvas 92/66/EEK III pielikumu un Direktīvas 92/40/EEK III pielikumu. Kad paraugi tiek vākti viroloģiskai pārbaudei, vienā paraugā apvienotu individuālu putnu paraugu atļautais skaits ir, lielākais, pieci. Fekāliju materiālu apvieno atsevišķi no citu orgānu un audu paraugiem.

    4. Vīrusa izolāti ir jānosūta valsts standarta laboratorijai.

    --------------------------------------------------

    D PIELIKUMS

    TREŠO VALSTU SARAKSTS, KURAS VAR IZMANTOT A PIELIKUMĀ MINĒTO VETERINĀRO SERTIFIKĀTU

    Valstis, kuras uzskaitītas kā "Starptautiskā epizootiskā biroja" (SEB) locekles SEB Biļetenā.

    --------------------------------------------------

    Top