Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014XC1120(05)

    Pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

    OV C 414, 20.11.2014, p. 13–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    20.11.2014   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 414/13


    Pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

    2014/C 414/09

    Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51. pantam.

    VIENOTS DOKUMENTS

    PADOMES REGULA (EK) Nr. 510/2006

    par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību  (2)

    PÖLLAUER HIRSCHBIRNE

    EK Nr.: AT-PDO-0005-01190 – 16.12.2013.

    AĢIN ( ) ACVN ( X )

    1.   Nosaukums

    Pöllauer Hirschbirne

    2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

    Austrija

    3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts

    3.1.   Produkta veids

    1.6. grupa. Svaigi vai pārstrādāti augļi, dārzeņi un labība

    3.2.   Produkta apraksts, uz kuru attiecas nosaukums (1)

    Ar nosaukumu Pöllauer Hirschbirne apzīmē tikai sulas bumbieru senās reģionālās šķirnes Hirschbirne nepārstrādātos augļus, no tiem iegūtos žāvētos bumbierus un neraudzētu bumbieru sulu.

    Pöllauer Hirschbirne sulas bumbieri nogatavojas ļoti vēlu un tikai pavisam retos gadījumos tiek patērēti svaigā veidā. Bumbierus audzēšanas apgabalā ievāc gatavības stadijā un uzreiz pēc tam žāvē vai izspiež sulā, jo gatavības stadijā tie tikpat kā nav uzglabājami.

    Pöllauer Hirschbirne augļiem ir raksturīgas šādas pazīmes, kam iespējamas dabiskās variācijas:

    forma: bumbierveida, augļu platums parasti pārsniedz garumu (vidējā garuma un platuma attiecība 0,94), šķērsgriezumā apaļi,

    izmērs: augļi ir mazi līdz vidēji lieli, garums 35–68 mm (vidēji 50,4 mm), platums 38–78 mm (vidēji 53,9 mm),

    svars: 26–203 g (vidēji 80,5 g),

    mizas pamatkrāsa: dzeltenzaļa, saules pusē ar sarkanīgu krāsojumu (nereti tāda nav), nogatavojušies augļi ir dzeltenā krāsā, uz mizas ir daudzas vidēji lielas gaiši brūnas lenticeles, kam apkārt saules pusē bieži vērojams tumšsarkans gredzens,

    augļu mīkstums: krēmkrāsas, stingrs, nav mutē kūstošs, tomēr sulīgs,

    serdei ir kausveida forma ar vaļēju asi, sēklas ir labi veidotas, lielas un melnas,

    ap serdi vērojamas rupjgraudainas akmensšūnas, kuru forma ir lodveida līdz vārpstiņveida, tālāk no serdes akmensšūnu tikpat kā nav,

    augļa kauslapas ir pūkainas,

    augļi nogatavojas rudenī atkarībā no stādījumu augstuma no pēdējās septembra nedēļas līdz trešajai oktobra nedēļai,

    nogatavojies sulas bumbieris ir ar nedaudz savelkošu, bet harmonisku garšu,

    smarža: kanēļa, tomēr ne visiem augļiem.

    Žāvētiem Pöllauer Hirschbirne bumbieriem raksturīgas šādas īpašības:

    forma: bumbierveida, ar visai sačokurojušos virsmu, kas žāvēšanas procesā ir neregulāri deformējusies,

    augļu izmēri: garums apm. 23–47 mm (vidēji 36,4 mm), platums apm. 24–44 mm (vidēji 32,5 mm),

    svars: 7–27 g (vidēji apm. 13 g),

    miza: tumši brūnā krāsā ar raksturīgu gaiši zilpelēku apsarmojumu,

    augļa mīkstums: no ārpuses ciets un sauss, iekšpusē sīksts, mīksts un lipīgs vidēji brūnā līdz tumši brūnā krāsā,

    serde: parasti izdobta,

    smarža: šķirnei raksturīga, nedaudz pikanta, smalka žāvētu augļu smarža bez citiem aromātiem,

    garša: salda žāvētu bumbieru smarža ar karameļu noti.

    Pöllauer Hirschbirne sulai piemīt šādas īpašības:

    krāsa: gaiši zeltaina līdz piesātināti zeltaina, retāk gandrīz bronzas krāsā,

    dzidrums: atkarībā no ražošanas paņēmiena var izgatavot pavisam dzidru līdz dabiski duļķainu sulu,

    smarža: žāvētu augļu smarža, iespējamas vieglas acetaldehīda un garšvielu (majorāna) nianses,

    garša: aromātiska, raksturīgi augļaina žāvētu bumbieru garša ar zaļu bumbieru niansi; harmoniski līdzsvarota cukura, skābes un miecvielu attiecība, pēcgaršā jūtams skābums,

    citas pazīmes: miecvielas var veidot nogulsnes ieapaļu daļiņu veidā.

    3.3.   Izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)

    Pöllauer Hirschbirne ražošanā tiek izmantoti tikai sulas bumbieru šķirnes Hirschbirne augļi. Tiem ir raksturīgas 3.2. punktā minētās Pöllauer Hirschbirne īpašības.

    Stādāmajam materiālam (t. i., meža bumbieru vai piemērotu sulas bumbieru [nelielu] augļu sēklām, potzariem vai acošanas materiālam, kā arī izstādāmajiem kociņiem) jābūt no ģeogrāfiskā apgabala.

    Pöllauer Hirschbirne bumbieres tiek potētas tikai uz sējeņiem, kas veido vidēji augstu līdz augstu koku, lai iegūtu raksturīgo lielo vainaga formu un kuplumu. Šo šķirni nedrīkst potēt uz zemiem potcelmiem, vainagam veidojot vārpstiņas formu, jo tas mainītu šķirnes īpašības, īpaši šķirnei raksturīgo garšu.

    Pārstrādei ir piemēroti tikai pavisam nogatavojušies augļi, jo gatavības stadijā Pöllauer Hirschbirne bumbieriem rodas raksturīgā harmoniskā garšu, kas ir izšķiroši svarīga, lai pārstrādātie produkti iegūtu 3.2. punktā aprakstītās īpašības.

    3.4.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem)

    3.5.   Īpaši ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

    Lai nodrošinātu ražojuma augsto kvalitāti, visiem ražošanas posmiem no stādāmmateriāla iegūšanas līdz sulas izspiešanai un augļu žāvēšanai jānoris konkrētajā ģeogrāfiskajā apgabalā. Tā kā Pöllauer Hirschbirne bumbierus novāc pilngatavības stadijā, tos var uzglabāt tikai pavisam īsu laiku un tie ir neizturīgi pret mehāniskiem bojājumiem (piemēram, transportēšanas gaitā). Tāpēc pārstrādes procesam, kurā tiek iegūti izturīgāki produkti, jānorisinās tajā pašā ģeogrāfiskajā apgabalā.

    3.6.   Īpaši noteikumi griešanai, rīvēšanai, iepakošanai u. c.

    3.7.   Īpaši noteikumi marķēšanai

    Uz atbilstoši specifikācijai iegūto bumbieru, žāvēto bumbieru un bumbieru sulas etiķetēm jābūt norādei “Pöllauer Hirschbirne g.U.” un attiecīgajam ES logotipam. Turklāt iesaiņojumam vai maisiņam jābūt ar manšetapliku, uz kuras redzams uzraksts “Pöllauer Hirschbirne g.U.”, attiecīgais ES logotips un individuāls, katram iesaiņojumam atšķirīgs identitātes numurs. Manšetaplika jāizmanto obligāti, lai sertificētie produkti būtu izsekojami.

    4.   Precīza ģeogrāfiskā apgabala definīcija

    Pellavas ielejas dabas parks ir tradicionālais Pöllauer Hirschbirne bumbieru audzēšanas un no tām iegūto augļu pārstrādes novads. Ražošanas apgabalā ietilpst šādi Štīrijas un Lejasaustrijas federālo zemju administratīvie rajoni:

    —   Štīrijas federālajā zemē: Dienvidaustrumštīrijas rajons (tikai agrākā Feldbahas rajona daļa), Hartbergas–Firstenfeldes, Grācas, Grācas apkārtnes, Hartbergas, Veicas rajons,

    —   Lejasaustrijas federālajā zemē: Neinkirhenes, Vīnes Neištates–Landes rajons.

    Izejvielu izcelsmei jābūt no audzēšanas apgabala.

    5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

    5.1.   Ģeogrāfiskā apgabala specifika

    Norobežotais ģeogrāfiskais apgabals ietver abas Štīrijas klimatiskās zonas: Štīrijas Randgebirges kalnieni un tās piekāji Forlandi, kā arī atbilstošās klimatiskās zonas Lejasaustrijā. Tur valdošais maigais klimats rada visas iespējas Pöllauer Hirschbirne bumbieru optimālai augšanai, ziedēšanai un augļu ražas veidošanai, tāpēc tieši tur vislabāk izpaužas šo bumbieru kvalitatīvās īpašības un pazīmes.

    Svarīgi faktori ir nelielais sala dienu skaits kultūras audzēšanai vispiemērotākajās ražošanas apgabala platībās (apm. 80–110 dienas), kā arī veģetācijas perioda ilgums (apm. 185–245 dienas). Šīs šķirnes bumbieru ziedi ir jutīgi pret vēlīnām salnām, tāpēc ražošanas apgabala visizdevīgākās audzēšanas platības atrodas nogāzēs un piekalnēs apm. 300–800 m augstumā virs jūras līmeņa, kur tās neietekmē ieplakām un ielejām raksturīgā auksta gaisa uzkrāšanās. Virs šīs zonas bumbieru nogatavošanās ir iespējama augstumā līdz 1 000 m virs jūras līmeņa, bet tikai izteikti labvēlīgās stādījumu vietās.

    Noteiktā ģeogrāfiskā apgabala ne pārāk smagās, svaigās augsnes ar pārsvarā zemu kalcija saturu, kurās neuzkrājas ūdens, piedāvā ideālus Pöllauer Hirschbirne augšanas apstākļus. Šīm augsnēm ir raksturīgs bagātīgs skelets, tās ir nedaudz humozas vai mālainas. Lai gan Pöllauer Hirschbirne ir šķirne, kurai nav visādā ziņā nepieciešama uzturelementiem bagāta augsne, tās veiksmīgai audzēšanai tomēr ir svarīgi, lai augsnē atrastos bāziskie uzturelementi, un noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā tādu ir atliku likām.

    Audzētāju profesionālā lietpratība ir ļoti svarīgs faktors ražošanas procesā, un tās pamatā ir tradicionālās zināšanas par Pöllauer Hirschbirne bumbieru audzēšanu un pārstrādi šajā novadā, kur vajadzīgās īpašās iemaņas ir veidojušās gadsimtiem ilgi un nodotas no paaudzes paaudzē (jau no 19. gadsimta, kad apgabala augļkopji iepazīstināja ar šķirni Pöllauer Hirschbirne 1888. gada Valsts augļkopības izstādē). Runa ir par profesionālajām zināšanām un pieredzi stādāmmateriāla sagatavošanā (tradicionāli izmantojot tikai reģionālos potcelmus un noteiktā veidā iegūstot šim nolūkam nepieciešamās sēklas), bumbieru potēšanu, piemērotas stādījumu vietas izvēli gan augstuma, gan klimatiskajā ziņā (ņemot vērā temperatūru, salnas, veģetācijas perioda ilgumu) un augsnes piemērotības izvērtēšanu. Produkta Pöllauer Hirschbirne veiksmīga pārstrāde kopumā ir ļoti atkarīga no zināšanām par augļu brieduma pakāpi un īstā ražas novākšanas brīža noteikšanu, kas ietekmē pārstrādi sulā un žāvējot.

    5.2.   Produkta specifika

    Produkts Pöllauer Hirschbirne tiek ražots no senās reģionālās šķirnes Hirschbirne, kas ir novada visvēlīnākā rudens šķirne. No tā arī cēlies šķirnes nosaukums: Hirschbirne nozīmē “rudens bumbieris”, vietējā dialektā “Hi(a)rscht” ir “rudens”. Šai šķirnei raksturīgās īpašības ir tipiskā garša (salda žāvētu bumbieru garša ar karameļu niansi) un svaigiem un žāvētiem augļiem un sulai raksturīgais aromāts. Pöllauer Hirschbirne augļi īsto saldumu un tipisko cukura, skābes un miecvielu attiecību iegūst tikai audzēšanai piemērotās ģeogrāfiskā apgabala teritorijās, vietējiem ražotājiem izmantojot savu īpašo prasmi noteikt ražas novākšanas laiku. Raža tiek novākta un pārstrādāta, kamēr bumbieros vēl ir izteikts miecvielu (polifenolu) saturs, kas visādā ziņā nepieciešams, lai sula būtu dzidra. Taču īstajā brīdī novāktiem bumbieriem miecvielu saturs jau ir tik zems, ka sula iegūst patīkamu, harmonisku garšu ar izlīdzinātu cukura, skābes un miecvielu attiecību, kas būtiski atšķiras no citām bumbieru sulām, turklāt žāvētie bumbieri iegūst jūtamu karameļu garšu, kā arī elastīgi mīkstu un lipīgu konsistenci. Ideālo ražas novākšanas brīdi, kad augļos ir vērojama harmoniska cukura, skābes un miecvielu attiecība, tradicionāli nosaka pēc organoleptiskajām īpašībām. Pöllauer Hirschbirne vēl ir raksturīgs augsts polifenolu saturs (atkarībā no brieduma pakāpes 0,83–2,2 %) un augsts šķiedrvielu saturs (7,9–10,5 g/100 g) – gandrīz tikpat daudz kā pilngraudu kviešu miltiem (10 g/100 g) un apmēram piecreiz vairāk nekā galda bumbieriem. Ražotāju pieredzei, pēc ārējā izskata un pēc garšas novērtējot bumbieru gatavību, ir galvenā nozīme tradicionālajās zināšanās par bumbieru Pöllauer Hirschbirne pārstrādi.

    5.3.   Saikne starp ģeogrāfisko apgabalu un produkta kvalitāti vai īpašībām (ACVN) vai produkta īpašo kvalitāti, reputāciju vai citām īpašībām (AĢIN)

    Produkts Pöllauer Hirschbirne ir izveidojies ģeogrāfiskajā apgabalā no nejaušiem Štīrijas bumbieru sējeņiem. To ražo tikai no augļiem, kas iegūti no šādiem sējeņiem uzpotētiem vidēji augstiem līdz augstiem senās reģionālās šķirnes Hirschbirne bumbieru kokiem. Produkta īpašo kvalitāti nodrošina pielāgošanās ģeogrāfiskā apgabala audzēšanas apstākļiem. Kuplajiem augļu kokiem ar lielo vainagu piemīt īpašības, kas konkrētajā ģeogrāfiskajā apgabalā izveidojušās gadsimtiem ilgā dabiskā un cilvēku īstenotā selekcijā un kas nodrošina šķirnei raksturīgo Pöllauer Hirschbirne garšu un aromātu.

    Ģeogrāfiskajā apgabalā valdošais klimats un sastopamās augsnes nodrošina piemērotus apstākļus Pöllauer Hirschbirne audzēšanai. Tā ir visvēlīnākā bumbieru šķirne, tāpēc tai šajā apgabalā nepieciešams ilgs veģetācijas periods, kas ļauj izpausties šķirnes kvalitatīvajām īpašībām. Pöllauer Hirschbirne augļi vajadzīgo saldumu un iepriekš aprakstīto cukura, skābes un miecvielu attiecību iegūst tikai audzēšanai labvēlīgās teritorijās.

    Klimatiskie un augsnes faktori, ko papildina reģionālo audzētāju tradicionālās zināšanas par stādījumu vietas izvēli (augstuma, klimatisko apstākļu, augsnes ziņā), audzēšanu, stādījumu kopšanu, ražas novākšanas paņēmieniem un brīdi (bumbieru ievākšana tikai gatavības stadijā un gatavības organoleptiskā noteikšana), glabāšanas veids, kā arī pieredze ražošanā un tradicionālā pārstrāde ir izšķiroši svarīgi Pöllauer Hirschbirne kvalitātei un ir palīdzējuši saglabāties senajai reģionālajai augļu šķirnei Hirschbirne, kuras kvalitāte arī ir produkta labās slavas pamatā.

    Atsauce uz specifikācijas publikāciju

    (Regulas (EK) Nr. 510/2006 (3) 5. panta 7. punkts)

    Viss specifikācijas teiksts ir atrodams http://www.patentamt.at/Media/Poellauer_Hirschbirne_Antrag.pdf

    vai Austrijas Patentu biroja tīmekļa vietnē (www.patentamt.at), izmantojot šādu navigācijas ceļu: Markenschutz/Schutzrechte/Herkunftsangabe. Specifikācija tur ir atrodama pie kvalitātes apzīmējumiem (Qualitätsbezeichnung).


    (1)  OV L 343, 14.12.2012., 1. lpp.

    (2)  OV L 93, 31.3.2006., 12. lpp. Aizstāta ar Regulu (ES) Nr. 1151/2012.

    (3)  Sk. 2. zemsvītras piezīmi.


    Top